Bolest kolene

Co je to bolest kolene?

 

Bolest kolene je běžná a obvykle není příznakem ničeho závažného. Existuje mnoho možných příčin, které mohou sahat od prostého natažení svalů nebo zánětu šlach až po některý druh artritidy. Někdy se příčinu nepodaří zjistit.
Bolest kolene lze často léčit doma a po několika dnech byste se měli začít cítit lépe.
S přibývajícím věkem může být bolest kolene častější. Riziko vzniku bolesti kolen je také vyšší, pokud máte nadváhu. Bolest kolene může být někdy důsledkem sportovního nebo jiného zranění.

Otok kolene může být často spojen nebo způsoben různými dalšími zdravotními stavy. Například, artritida, zejména osteoartritida a revmatoidní artritida, jsou běžnými příčinami bolesti a otoku v kolenním kloubu. Dalšími souvisejícími stavy mohou být infekční artritida, dna, lupénka nebo autoimunitní onemocnění.

 

Obsah:

 • Jak je koleno strukturováno?
 • Bolest kolene a chrupavka
 • Bolest kolene - šlachy
 • Bolest kolene, může být bolest kolene artritida?
 • Bolest kolene, léčba příznaků.
 • Řízení hmotnosti
 • Tepelné/ledové zábaly
 • Bolest kolene a léky proti bolesti.

 

Jak je koleno strukturované?

 

Koleno je největší kloub v těle.
Skládá se ze čtyř hlavních částí: kostí, vazů, chrupavek a šlach.

 • Kosti
  Váš kolenní kloub vzniká v místě, kde se setkávají tři kosti. Jsou to vaše klouby:
  stehenní kost, která se také nazývá stehenní kost.
  holenní kost, známá také jako holenní kost
  kolenní kost, známá také jako čéška.
 • Vazivo
  Spojují kosti s jinými kostmi. V koleni jsou čtyři hlavní vazy. Fungují jako silná lana, která drží kosti pohromadě a udržují koleno na místě.
  Tyto vazy v koleni jsou:
  Kolaterální vazy - nacházejí se po stranách kolene. Jeden je na vnitřní a jeden na vnější straně. Řídí pohyb kolena ze strany na stranu.
  Křížové vazy - které se nacházejí uvnitř kolenního kloubu. Vzájemně se kříží a tvoří tvar písmene X. Tyto vazy řídí pohyb kolene dopředu a dozadu.
  bolest kolen

Bolest kolene a chrupavka:

V koleni existují dva typy chrupavek:

 • Kloubní chrupavka.
  Tato chrupavka pokrývá konce stehenní a holenní kosti a zadní část čéšky. Je to kluzká látka, která pomáhá kolenním kostem hladce po sobě klouzat při ohýbání nebo narovnávání nohy.
 • Menisková chrupavka (meniskus)
  Jedná se o dva klínovité kusy, které fungují jako tlumiče nárazů mezi holenní a stehenní kostí.
  Mediální meniskus se nachází na vnitřní straně kolenního kloubu.
  Laterální meniskus se nachází na vnější straně kolenního kloubu.
  Menisky pomáhají tlumit a stabilizovat kloub, proto jsou tvrdé a gumové. Když lidé říkají, že mají natrženou chrupavku v koleni, obvykle mluví o natrženém menisku.

Bolest kolene - šlachy.

 

Spojují svaly s kostmi.

 

Bolest kolene - příčiny:

 • Zranění kolene - příčiny.
  Podvrtnutí, natažení a natržení jsou všechny typy zranění kolene. Mohou být způsobeny sportovními úrazy, ale nemusíte být sportovec, abyste měli tento typ bolesti kolene.
 • Zánět šlach
  Bolavá nebo bolestivá kolena mohou být příznakem zánětu šlach.
  Jedná se o situaci, kdy šlacha otéká a je bolestivá - například po zranění.
  Jedná se o onemocnění, které může postihnout děti a mladé lidi.
 • Při Osgoodově-Schlatterově chorobě je kostní bulka pod kolenním kloubem bolestivá a oteklá během cvičení a po něm.
 • Patellofemorální bolestivý syndrom
  Jedná se o běžný problém s kolenem, který postihuje především děti a mladé dospělé. Lidé se syndromem patelofemorální bolesti mají obvykle bolesti za čéškou nebo v jejím okolí.
  Bolest obvykle pociťují při chůzi do schodů, běhu, dřepu, jízdě na kole nebo při sezení s pokrčenými koleny.
  Při tomto onemocnění se často předepisuje cvičební terapie.

 

Bolest kolene, může být bolest kolene artritida?

 

Bolest kolene může vznikat postupně v průběhu času, může se objevit náhle nebo může přicházet a odcházet opakovaně. Ať už je průběh bolesti jakýkoli, obvykle není způsobena artritidou, ale u některých lidí tomu tak může být.
Osteoartróza je nejčastějším typem artritidy. Může postihnout kohokoli v jakémkoli věku, ale nejčastěji se vyskytuje u lidí starších 50 let.
Pokud máte osteoartrózu kolene, můžete mít pocit, že je vaše koleno občas bolestivé a ztuhlé. Může postihovat jedno koleno nebo obě kolena.
Bolest můžete pociťovat silněji na konci dne nebo při pohybu kolene a může se zlepšit, když odpočíváte. Ráno můžete mít určitou ztuhlost, ale ta obvykle netrvá déle než půl hodiny.
Bolest při osteoartróze může být pociťována po celém koleni nebo jen na určitém místě, například vpředu nebo na boku. Může se zhoršit po určitém pohybu kolene, například při chůzi do schodů.

 

Bolest kolene, léčba příznaků.

 

Vyvážení odpočinku a cvičení
Během prvních 24 až 48 hodin po začátku problémů s kolenem byste mohli:
koleno nechat odpočívat, ale vyhnout se dlouhým obdobím, během nichž se vůbec nehýbete
když jste vzhůru, jemně pohybujte kolenem po dobu 10 až 20 sekund každou hodinu.
Po uplynutí 48 hodin:
Zkuste nohu více používat, protože cvičení může pomoci při dlouhodobé bolesti.
Když jdete do schodů, veďte se zdravou nohou. Pokud je u schodů zábradlí, používejte ho.
Když scházíte ze schodů, veďte se bolavou nohou. Pokud je tam zábradlí, použijte ho.
Pokud můžete, snažte se dodržovat svůj běžný režim, protože to může pomoci při zotavování. To se týká i setrvání v práci nebo návratu do ní.
Vyvarujte se zvedání těžkých předmětů, dokud bolest neustoupí a dokud nebudete mít v koleni dobrý rozsah pohybu.
Při zotavování po zranění kolene může pomoci cvičení s nízkou zátěží, jako je jízda na kole a plavání.

 

Regulace hmotnosti

 

Přenášení nadměrné hmotnosti zvyšuje pravděpodobnost, že se u vás bolest kloubů vůbec objeví. Pokud již bolestí kloubů trpíte, může ji nadváha ještě zhoršit. I malé snížení hmotnosti může mít velký vliv na bolest kolen.
NHS má k dispozici plán snižování hmotnosti, který je navržen tak, aby vám pomohl zhubnout bezpečným tempem každý týden, a to dodržováním denního příjmu kalorií.

 Bolest kolen

Tepelné/ledové zábaly

 • Teplo: Teplo je účinná a bezpečná léčba většiny bolestí. Můžete použít pšeničný sáček, tepelné polštářky, hloubkový tepelný krém, láhev s horkou vodou nebo tepelnou lampu. Stačí jemné teplo - pokud je předmět příliš horký, hrozí riziko popálení a opaření. Měli byste si pravidelně kontrolovat pokožku a snažit se mezi předmět a pokožku umístit ručník. Teplo by se nemělo používat k opětovnému poranění. Mohlo by zvýšit krvácení pod kůži a problém ještě zhoršit. Snažte se zahřátý předmět neudržet na kůži déle než asi 20 minut.
 • Led: Mnoho lidí zjistilo, že led je užitečný při použití ke zvládnutí krátkodobé bolesti kolene. Ledové obklady si můžete vyrobit z kostek ledu vložených do plastového sáčku nebo mokrého ručníku. Můžete také použít sáček mraženého hrášku nebo si v lékárně koupit hotový obklad. Na místo, kam má být ledový obklad umístěn, vetřete malé množství jakéhokoli oleje. Pokud je kůže porušená nebo máte stehy, nepokrývejte ji olejem. Místo toho místo chraňte igelitovým sáčkem, abyste zabránili jeho navlhnutí. Na olej položte studený vlhký flanel. Pokud používáte plastový sáček, nemusíte to dělat. Na flanel položte ledový obklad. Po 5 minutách zkontrolujte barvu pokožky. Pokud je jasně růžová nebo červená, odstraňte ledový obklad. Pokud není růžová, nechte jej přiložený ještě 5 až 10 minut. Ledový obklad můžete nechat přiložený 20 až 30 minut - pokud jej necháte přiložený déle, hrozí poškození kůže. Tento postup můžete opakovat každé 2 až 3 hodiny.
 • Vhodná obuv: Pokud máte například ploché nohy, noste rozumnou obuv a podpěry klenby.

Bolest kolen a léky proti bolesti.

 • Paracetamol
  Pokud potřebujete léky proti bolesti, můžete užívat paracetamol pravidelně, a to po dobu několika dnů.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky - tablety
  Ty mohou pomoci při bolesti, zánětu a otoku. Existuje mnoho typů a značek. Některé, jako například ibuprofen, nepotřebují lékařský předpis. To znamená, že je můžete koupit bez lékařského předpisu v supermarketech a lékárnách.
  Jiné typy protizánětlivých léků proti bolesti potřebují lékařský předpis. NSAID mají řadu možných nežádoucích účinků, proto byste se před jejich užíváním měli zeptat svého lékaře nebo lékárníka, zda jsou pro vás vhodné. Můžete si také přečíst příbalovou informaci pro pacienta, která je součástí balení.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky - léky proti bolesti na potírání
  Tyto léky se také nazývají lokální léky proti bolesti. Některé z nich si můžete koupit v lékárnách bez lékařského předpisu, na jiné potřebujete lékařský předpis. Není jasné, zda protizánětlivé léky proti bolesti na vtírání fungují lépe než tablety. Množství léku, které se dostane do krevního oběhu, je však u vtíraných léků proti bolesti mnohem menší a je zde menší riziko nežádoucích účinků.
Zpět do obchodu