Bolest kolene

Obsah článku:

 1. Co může způsobovat bolest kolen?
 2. Jak vypadá zranění kolene?
 3. Co můžete udělat proti bolesti?
 4. Jak lze předcházet bolesti kolene?

Aktivita je jednou z nejlepších věcí, které můžete pro své klouby a zbytek těla udělat. Může však dojít ke zraněním, která se často týkají kolen. Co vlastně způsobuje bolest kolene?

 

Mezi nejčastější problémy patří natažené vazy, natržení menisku, zánět šlach a běžecké koleno. Pokud máte staré zranění kolene, které nebylo řádně léčeno, může se čas od času ozvat nebo vás může bolet neustále. 

1. Co může způsobovat bolest kolene?

 • Bursitida. Burza je váček, který zadržuje malé množství tekutiny a nachází se pod kůží nad kloubem. Pomáhá zabránit tření při pohybu kloubu. Nadměrné používání, pády nebo opakované ohýbání a klečení mohou burzu v horní části kolene podráždit. To vede k bolesti a otoku. Lékaři tomu říkají prepatelární burzitida. Můžete ji také slyšet pod názvem "kazatelské koleno". 
 • Vykloubené koleno. Znamená to, že se vaše čéška posune mimo svou polohu, což způsobuje bolest a otok kolene. Váš lékař to může nazývat "vykloubený kolenní kloub".
 •  Syndrom iliotibiálního pásu. Iliotibiální (IT) pásek je část pevné tkáně, která vede od kyčelního kloubu k vnější straně kolene. Při nadměrné aktivitě se může časem zanítit. To způsobuje bolest na vnější straně kolena. Často se vyskytuje u běžců při jízdě z kopce. 
 • Trhlina menisku. Někdy může zranění kolene způsobit natržení chrupavky. Tyto drsné hrany mohou uvíznout v kloubu a způsobit bolest a otok. Mnohokrát se stává, že lidé mají při aktivitě pocit "chytání" v kloubu. 
 • Osgood-Schlatterova choroba. Toto onemocnění se vyskytuje v mládí, kdy se kosti a další části kolene stále mění. Může způsobit bolestivý hrbol pod kolenem v místě, kde se šlacha od čéšky spojuje s holenní kostí. Bolest v této oblasti často způsobuje nadměrná námaha při cvičení a podráždění v místě na spodní straně kolene zvaném tibiální tuberkulus. Bolest může časem přicházet a odcházet. Obzvláště častá je u dospívajících chlapců a dívek.
 • Osteoartróza. Jedná se o typ artritidy, která se "opotřebovává". Je hlavní příčinou bolesti kolen po 50. roce života. Toto onemocnění způsobuje, že kolenní kloub při aktivitě bolí nebo otéká. Klouby postižené osteoartrózou mohou být také na začátku dne ztuhlé.
 • Zánět patelární šlachy. To znamená, že máte zánět šlachy, která spojuje čéšku s holenní kostí. Šlachy jsou pevné pruhy tkáně, které spojují svaly s kostmi. Při nadměrném cvičení se mohou zanítit a bolet. Můžete také slyšet název "skokanské koleno", protože nejčastější příčinou je opakované skákání.
 • Patellofemorální bolestivý syndrom. Tento stav je obvykle způsoben svalovou nerovnováhou, napětím a problémy s vyrovnáním nohy. Způsobuje bolest kolene a občasné "vybočení", což znamená, že koleno náhle neudrží vaši váhu. Není to způsobeno zraněním. Vyskytuje se častěji u žen než u mužů.

 

Bolest kolena 

2. Jak vypadá zranění kolene?

 

Samozřejmě, že to bolí! Typ bolesti a místo, kde ji cítíte, se však může lišit v závislosti na tom, o jaký problém se jedná. Můžete mít např: 

Bolest, obvykle při ohýbání nebo narovnávání kolena (i při chůzi ze schodů).
Otok
obtíže při přenášení váhy na koleno
Obtíže s pohybem kolene
vybočení nebo "zablokování" kolene
Pokud máte tyto příznaky, navštivte svého lékaře. Ten vaše koleno vyšetří. Možná budete potřebovat také rentgenové vyšetření nebo vyšetření magnetickou rezonancí, aby se zjistily další podrobnosti o kloubu.

 

3. Co můžete udělat proti bolesti kolene? 

Váš plán bude záviset na vašem konkrétním zranění. Mírné až středně závažné problémy se často zlepší samy. Pro urychlení hojení můžete:

Můžete nechat koleno odpočívat. Dejte si několik dní pauzu od intenzivní aktivity.

Ledovat ho, abyste omezili bolest a otok. To provádějte po dobu 15 až 20 minut každé 3 až 4 hodiny. V tomto postupu pokračujte 2 až 3 dny nebo dokud bolest neustoupí.

Koleno si promačkávejte. K ovinutí kloubu použijte elastický obvaz, popruhy nebo návleky. Tím udržíte otok na nízké úrovni nebo mu dodáte oporu.

Když sedíte nebo ležíte, vyvýšte koleno polštářkem pod patou, abyste snížili otok.

Některé výzkumy ukazují, že doplňky stravy s glukosaminem a chondroitinem mohou pomoci při bolestech kloubů a zlepšit jejich funkci. Obě tyto látky jsou součástí normální chrupavky, která pomáhá tlumit kosti a chránit klouby.

Cvičte protahovací a posilovací cviky, pokud vám je lékař doporučí. Možná budete chtít také cvičit fyzikální terapii.

 

  

4. Bolest kolene: jak ji mohu předcházet ? 

Přestože nemůžete zabránit všem zraněním, můžete podniknout tyto kroky ke snížení jejich pravděpodobnosti.

 

 • Pokud pocítíte bolest v koleni, přestaňte cvičit.
 • Pokud chcete zintenzivnit cvičení, vždy to dělejte postupně.
 • Před fyzickou aktivitou a po ní si nohy protáhněte.
 • Používejte chrániče kolen, abyste předešli burzitidě, zejména pokud musíte často klečet.
 • Noste boty, které dobře padnou a poskytují dostatečnou oporu.
 • Pravidelným protahováním a posilováním udržujte stehenní svaly silné.
 • Pokud máte nadváhu, pokuste se zhubnout několik kilogramů, abyste méně zatěžovali všechny klouby včetně kolen.
Zpět do obchodu