Jak mít zdravé tlusté střevo?

Obsah:

  • Mezi výhody stravy s vysokým obsahem vlákniny patří prevence rakoviny tlustého střeva
  • Přínosy probiotik
  • Voda
  • Naplánujte si kolonoskopii

 

Zdravé tlusté střevo je zásadní pro celkovou pohodu a vy můžete svá střeva ošetřovat několika změnami ve stravování.

Tlusté střevo je zodpovědné za trávení potravy, zpracování odpadu a podporu imunity. Vyvážená strava a správná hydratace pomohou udržet funkci tlustého střeva a předcházet nemocem trávicího traktu. Rakovina tlustého střeva je častou příčinou úmrtí na rakovinu, ale většině případů rakoviny tlustého střeva lze předejít pozitivní změnou životního stylu a pravidelnými kolonoskopiemi.

Zdraví tlustého střeva můžete chránit konzumací většího množství vlákniny, probiotik a vody.

 

 

Mezi výhody stravy s vysokým obsahem vlákniny patří prevence rakoviny tlustého střeva

Vláknina je nestravitelný rostlinný materiál, který se nachází ve slupkách a slupkách ovoce, zeleniny a celých zrn. Konzumace pěti až devíti porcí čerstvého ovoce a zeleniny a tří až čtyř porcí celozrnných obilovin poskytuje dostatek vlákniny pro splnění denní doporučené dávky. Muži by měli denně zkonzumovat alespoň 38 gramů vlákniny a ženy 25 gramů denně.

Mezi dobré zdroje vlákniny patří černé fazole, dělený hrách, hnědá rýže, ovesné vločky, pšeničné klíčky, ovesné otruby, pečené brambory, lněná semínka, chia semínka, avokádo, hrušky a jablka.

 

Tlusté střevo: přínosy probiotik

Probiotika jsou živé kmeny bakterií a kvasinek, které regulují trávení, funkci imunitního systému a produkci hormonů. Zdravé tlusté střevo obsahuje 100 miliard až 100 bilionů prospěšných bakterií na mililitr, ale pokročilý věk, nemoci, špatná strava a užívání antibiotik mohou zdravou střevní flóru zničit.

Konzumace potravin, které obsahují probiotika, může posílit střevní mikrobiom o nové kolonie prospěšných bakterií. Mezi dobré zdroje probiotik patří kombucha, kimči, kysané zelí, kefír, miso, tempeh, nakládaná zelenina a některé jogurty. Mnoho jogurtů prodávaných v komerčních obchodech s potravinami bylo pasterizováno, čímž byly probiotické kultury zničeny. Při hodnocení etiket na potravinách hledejte jogurty a fermentované výrobky, které obsahují bakterie Lactobacillus a Bifidobacteria. Případně probiotické doplňky stravy.

 

Voda a tlusté střevo

Správná hydratace je pro zdraví tlustého střeva zásadní. Voda je potřebná pro vstřebávání vitaminů a minerálů a odstraňování toxinů z jater a ledvin. Voda se také váže s vlákninou, čímž vytváří objem stolice a napomáhá pohybu pevného odpadu trávicím traktem.

Dobrým obecným pravidlem je vypít polovinu své tělesné hmotnosti v tekutých uncích. Vyhýbejte se nápojům s obsahem kofeinu, jako jsou limonády, káva a černý čaj, které jsou diuretiky a způsobují dehydrataci a zácpu.

 

Naplánujte si kolonoskopii

Ke zdravému životnímu stylu tlustého střeva patří také pravidelné kolonoskopie v pravidelných intervalech podle doporučení gastroenterologa. Americká onkologická společnost doporučuje, aby lidé se středním rizikem rakoviny tlustého střeva začali se screeningem ve věku 45 let. Ačkoli existují i jiné metody screeningu rakoviny tlustého střeva, kolonoskopie je zlatým standardem, protože umožňuje gastroenterologovi vyšetřit celé tlusté střevo na přítomnost předrakovinných polypů. Všechny podezřelé polypy, které jsou při zákroku nalezeny, mohou být odstraněny, aby se z nich nevyvinula rakovina tlustého střeva.

 

Zpět do obchodu