Bolest ramene, proč mě to bolí?

Obsah:

  • Proč mě bolí rameno?
  • Co způsobuje bolest ramene?
  • Co způsobuje bolest ramene.
  • Bolest ramene a kdy mám vyhledat lékařskou pomoc?
  • Bolest ramene, jaké jsou možnosti léčby?
  • Bolest ramene, jak jí mohu předcházet?

Bolest ramene, proč mě bolí rameno?

Příčiny bolesti ramene.

Různé příčiny mohou vést k bolesti, a zde jsou některé z nejčastějších:

Natažené svaly: Přetížení nebo nesprávná technika cvičení může vést k natažení svalů okolo ramene.

Dysfunkce páteře: Problémy s páteří mohou ovlivnit nervy vedoucí k rameni a způsobit tak bolest.

Rameno má široký a všestranný rozsah pohybu. Bolest ramene je když se s ramenem něco pokazí, brání vám to ve volném pohybu a může způsobit velkou bolest a nepohodlí.

Rameno je kulový kloub, který má tři hlavní kosti: pažní kost (dlouhá ramenní kost), klíční kost (klíční kost) a lopatku (známou také jako lopatka).

Tyto kosti jsou chráněny vrstvou chrupavky. Jsou zde dva hlavní klouby. Akromioklavikulární kloub se nachází mezi nejvyšší částí lopatky a klíční kostí.

Glenohumerální kloub se skládá z horní, kulovité části pažní kosti a vnějšího okraje lopatky. Tento kloub je také známý jako ramenní kloub.

Ramenní kloub je nejpohyblivějším kloubem v těle. Pohybuje ramenem tam a zpět. Umožňuje také rameni krouživý pohyb a pohyb nahoru a pryč od těla.

Rozsah pohybu ramene zajišťuje rotátorová manžeta.

Rotátorová manžeta se skládá ze čtyř šlach. Šlachy jsou tkáně, které spojují sval s kostí. Pokud jsou šlachy nebo kosti kolem rotátorové manžety poškozené nebo oteklé, může být zvedání paže nad hlavu bolestivé nebo obtížné.

Rameno si můžete poranit při manuální práci, sportu nebo dokonce při opakovaném pohybu. Některé stavy mohou způsobit bolest, která přechází do ramene. Patří mezi ně onemocnění krční páteře (šíje) a také onemocnění jater, srdce nebo žlučníku.

S přibývajícím věkem, zejména po šedesátce, je pravděpodobnost výskytu problémů s ramenem vyšší. Je to proto, že měkké tkáně obklopující rameno mají tendenci s věkem degenerovat.

V mnoha případech můžete bolest ramene léčit doma. Může však být zapotřebí také fyzikální terapie, léky nebo chirurgický zákrok.

Pro výživu kloubů známe vynikající doplněk stravy s názvem Coloxio Complex, který obsahuje glukosamin, chondroitin a MSM.

 

 

Co způsobuje bolest ramene?

 

K bolesti ramene může přispívat několik faktorů a stavů. Nejčastější příčinou je zánět šlachy rotátorové manžety.

Jedná se o stav charakterizovaný otokem šlachy. Další častou příčinou bolesti ramene je impingement syndrom, při kterém se rotátorová manžeta zachytí mezi akromion (část lopatky, která kryje kouli) a hlavici humeru (kulovitá část pažní kosti).

Někdy je bolest ramene důsledkem poranění na jiném místě těla, obvykle krku nebo bicepsu. Tato bolest se označuje jako referovaná bolest. Referovaná bolest se obvykle nezhoršuje, když ramenem hýbete.

 Boles ramena 1

Mezi další příčiny bolesti ramene patří např:

- Artritida
- natržená chrupavka
- přetržená rotátorová manžeta
- otok burzovních váčků nebo šlach
- kostní ostruhy (kostní výrůstky, které se tvoří na okrajích kostí)
- skřípnutý nerv v krku nebo rameni
- zlomená pažní kost nebo kost horní části paže
- zmrzlé rameno
- vykloubené rameno
- zranění způsobené nadměrným nebo opakovaným používáním
- poranění páteře
- srdeční infarkt

 

Bolest ramene a diagnostika její příčiny.

 

Váš lékař bude chtít zjistit příčinu vaší bolesti ramene. Vyžádá si vaši anamnézu a provede fyzikální vyšetření.

Vyšetří pohmatem citlivost a otok a posoudí také váš rozsah pohybu a stabilitu kloubu. Zobrazovací vyšetření, jako je rentgen nebo magnetická rezonance, mohou poskytnout podrobné snímky vašeho ramene, které pomohou při stanovení diagnózy.

Lékař vám také může klást otázky, aby zjistil příčinu. Otázky mohou zahrnovat např:

- Je bolest v jednom rameni nebo v obou?
- Začala bolest náhle? Pokud ano, co jste dělali?
- Přesouvá se bolest do jiných částí těla?
- Můžete přesně určit oblast bolesti?
- Bolí to, i když se nehýbete?
- Bolí to více, když se určitým způsobem pohybujete?
- Je to ostrá bolest nebo tupá bolest?
- Je místo bolesti červené, horké nebo oteklé?
- Zdržuje vás bolest v noci vzhůru?
- Co ji zhoršuje a co ji zlepšuje?
- Museli jste kvůli bolesti ramene omezit své aktivity?

 

Bolest ramene a kdy mám vyhledat lékařskou pomoc?

 

Lékaře byste měli kontaktovat, pokud se u vás objeví horečka, neschopnost hýbat ramenem, přetrvávající modřiny, teplo a citlivost v okolí kloubu nebo bolest, která přetrvává déle než několik týdnů domácí léčby.

Pokud je bolest ramene náhlá a nesouvisí se zraněním, okamžitě volejte záchrannou službu. Může se jednat o příznak srdečního infarktu. Mezi další příznaky srdečního infarktu patří např:

- potíže s dýcháním
- tlak na hrudi
- závratě
- nadměrné pocení
- bolest krku nebo čelisti

Jaké jsou možnosti léčby bolesti ramen?

 

Léčba závisí na příčině a závažnosti bolesti ramene. Některé možnosti léčby zahrnují fyzikální nebo pracovní terapii, závěs nebo imobilizér ramene nebo operaci.

Lékař vám také může předepsat léky, například nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) nebo kortikosteroidy. Kortikosteroidy jsou silné protizánětlivé léky, které lze užívat ústy nebo je lékař může aplikovat do ramene injekčně.

Pokud jste podstoupil/a operaci ramene, pečlivě dodržujte pokyny pro následnou péči.

Některé menší bolesti ramene lze léčit doma. Ledování ramene po dobu 15 až 20 minut třikrát až čtyřikrát denně po dobu několika dnů může pomoci snížit bolest. Používejte ledový obklad nebo led zabalte do ručníku, protože přikládání ledu přímo na kůži může způsobit omrzliny a popáleniny kůže.

Před návratem k běžné činnosti může pomoci několikadenní odpočinek a vyvarování se jakýchkoli pohybů, které by mohly způsobit bolest. Omezte práci nebo činnosti nad hlavou.

Mezi další domácí léčbu patří používání volně prodejných nesteroidních protizánětlivých léků, které pomáhají zmírnit bolest a zánět, a stlačování oblasti elastickým obvazem, aby se snížil otok.

 

Jak mohu bolesti ramene předcházet?

 

Jednoduché cviky na rameno mohou pomoci protáhnout a posílit svaly a šlachy rotátorové manžety. Fyzioterapeut nebo ergoterapeut vám může ukázat, jak je správně provádět.

Pokud jste již v minulosti měli problémy s ramenem, používejte po cvičení 15 minut led, abyste předešli budoucím zraněním.

Po překonání burzitidy nebo tendinitidy vám každodenní provádění jednoduchých cviků s rozsahem pohybu může zabránit tomu, abyste si rameno zmrazili.

Zpět do obchodu