MSM (methylsulfonylmethan)

 

MSM je chemická látka, která se vyskytuje u zvířat, lidí a v mnoha rostlinách. Lidé ho nejčastěji používají k léčbě artritidy.

MSM lze vyrobit v laboratoři, kde se někdy kombinuje s dalšími doplňky stravy, jako je glukosamin nebo chondroitin.

 

 

Obsah:

  • Proč lidé MSM užívají?
  • MSM můžete získat přirozeně z potravy.
  • Jaká jsou rizika užívání MSM?

Proč lidé užívají MSM?

 

Lidé užívají MSM ústy nebo jej aplikují na kůži, většinou jej používají ke zmírnění zánětu.

MSM užívají ve snaze zmírnit bolest nebo otoky z:

- osteoartritidy nebo revmatoidní artritidy.
- burzitidy, tendinitidy nebo tenosynovitidy

Lidé si také MSM aplikují na kůži, aby se pokusili léčit problémy, jako jsou např:

- jizvy nebo strie
- vrásky
- popáleniny od větru nebo slunce
- rány, řezné rány nebo odřeniny

Nebo mohou MSM užívat k léčbě gastrointestinálních problémů, jako jsou:

- chronická zácpa
- vředy
- Divertikulóza (onemocnění střev)
- hemeroidy

Existuje celá řada dalších důvodů, proč lidé užívají MSM. Patří mezi ně obezita a problémy s játry, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, onemocnění dásní, chrápání, infekce, plicní problémy, Alzheimerova choroba, HIV a rakovina.

Důkazy podporující užívání MSM v těchto případech chybí.

Existují však důkazy, že MSM v kombinaci s dalšími doplňky stravy může do jisté míry pomoci při bolestech a otocích při osteoartróze kolene. Také první studie na zvířatech ukazují, že je slibný pro snížení degenerace kloubů.

Omezené malé studie také ukazují, že MSM může pomoci při regeneraci po cvičení. Vědci však musí provést další práce, aby tuto skutečnost potvrdili.

MSM prokázal určitou účinnost při léčbě alergií, opakovaných stresových poranění, některých poruch močového měchýře, jako je intersticiální cystitida, a ran, ale je třeba provést další výzkum, než bude možné MSM doporučit pro některý z těchto stavů.

Lidé zkoušeli užívat od 500 miligramů MSM dvakrát denně až po 3 gramy jednou denně při osteoartróze. Optimální dávky MSM však nebyly stanoveny pro žádné onemocnění. A kvalita a účinné látky v doplňcích stravy se mohou u jednotlivých výrobců značně lišit. Proto je obtížné stanovit standardní dávku.

MSM_1

MSM můžete získat přirozenou cestou z potravin.

Velmi malé množství MSM se nachází v:

- Ovoce
- Kukuřice
- rajčatech
- čaji a kávě
- Mléko

 

Množství v těchto potravinách je však jen malým zlomkem množství v doplňcích stravy.

  

Jaká jsou rizika užívání MSM?

Pravděpodobně je bezpečné, pokud užíváte až 6 gramů MSM ústy po dobu šesti měsíců nebo kratší.

Nežádoucí účinky:

O bezpečnosti MSM při aplikaci na kůži není dostatek informací.

Studie zatím prokázaly minimální nežádoucí účinky při perorálním užívání MSM v dávce 3 gramy denně po dobu šesti měsíců, ale u některých lidí se mohou vyskytnout mírné nežádoucí účinky na trávicí trakt, jako jsou nepříjemné pocity nebo průjem.

Rizika:

Neriskujte, pokud jste těhotná nebo kojíte. Lékaři nemají dostatek informací o bezpečnosti MSM za těchto okolností. Proto je nejlepší jej neužívat. Neriskujte, pokud jste těhotná nebo kojíte. Lékaři nemají dostatek informací o bezpečnosti MSM za těchto okolností. Proto je nejlepší jej neužívat.

Vzájemné působení. Nezdá se, že by mezi MSM a léky, bylinami, doplňky stravy nebo potravinami existovaly nějaké interakce.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv nereguluje doplňky stravy. Nezapomeňte informovat svého lékaře o všech doplňcích stravy, které užíváte, i když jsou přírodní. Ten tak může zkontrolovat, zda nedochází k nežádoucím účinkům nebo interakcím s léky, potravinami nebo jinými bylinami a doplňky stravy. Lékař vás může informovat, zda doplněk stravy nezvyšuje vaše rizika.

Zpět do obchodu