Co způsobuje časté močení?

Proč se to děje? A co s tím můžete dělat?

Obsah:

 • Příznaky
 • Příčiny
 • Poraďte se s
 • Diagnóza
 • Léčba

Časté močení je často způsobeno pitím velkého množství tekutin, zejména kofeinu nebo alkoholu. Pokud však vaše časté močení nesouvisí s příjmem tekutin, může být způsobeno zdravotním stavem.

Komplikace. Časté močení, pokud není řádně léčeno, může vést k různým komplikacím. Ty zahrnují zhoršení kvality života, narušení spánku, zvýšené riziko infekcí močových cest a potenciálně i poškození ledvin. U mužů může neřešené onemocnění prostaty vést k vážnějším problémům, jako je akutní retence moči.

Nejpravděpodobnějšími příčinami častého močení jsou infekce močových cest a vedlejší účinky léků. Přetrvávající nucení na močení však může poukazovat na chronické onemocnění, jako je cukrovka nebo intersticiální cystitida.

Tento článek pojednává o častém močení. Vysvětluje běžné důvody, proč se u vás může častěji objevovat nutkání na močení.

 časte močeni (1)

Příznaky častého močení

Zřejmým příznakem častého močení je právě to - potřeba močit častěji než obvykle. K tomu může docházet během dne nebo častěji v noci, přičemž tento stav se nazývá nokturie.

Mezi příznaky mohou patřit následující:

 • nutnost jít na toaletu více než osmkrát za 24 hodin
 • probuzení uprostřed noci více než jednou, abyste šli na toaletu
 • časté nutkání na močení, i když nepotřebujete jít na toaletu
 • pocit potřeby močit, i když jste právě šli na toaletu

Časté močení se může objevit samostatně nebo s jinými příznaky, jako je horečka, bolest nebo zvýšená žízeň. Nezapomeňte informovat svého lékaře, pokud se u Vás spolu s frekvencí močení objeví i jiné příznaky.

Příčiny častého močení

Při určování pravděpodobné příčiny častého močení lékař posoudí vaše příznaky.

Mezi tyto příčiny patří např:

 • Stárnutí: Kapacita močového měchýře se s věkem snižuje. U mnoha starších dospělých dochází také ke zvýšení kontrakcí močového měchýře, zpomalení proudu moči nebo snížení tlaku v močové trubici. V důsledku toho se močový měchýř nevyprázdní úplně, což vede k častějším návštěvám toalety.1
 • Rakovina močového měchýře: Rakovina močového měchýře je vzácnou příčinou častého močení.2 Často ji doprovází časté nucení na močení a krev v moči (mikroskopická nebo hrubá hematurie, která je viditelná v moči). Ačkoli obvykle není přítomna bolest, někdy se může objevit bolest při močení.3
 • Cukrovka (1. a 2. typu): časté močení může být jedním z příznaků cukrovky. Cukrovka způsobuje zvýšené množství moči, protože se tělo snaží zbavit přebytečné glukózy.2
 • Diuretika: Tyto léky se používají k léčbě vysokého krevního tlaku nebo nadměrného nahromadění tekutin v tkáních. Mohou způsobit zvýšené močení.
 • Intersticiální cystitida (IC): Toto chronické onemocnění močového měchýře může vést k tlaku v močovém měchýři, bolesti a nutkání často močit. Při IC můžete pociťovat bolest bez naléhavosti a frekvence, nebo můžete mít frekvenci a naléhavost bez bolesti.
 • Neurologická onemocnění: Onemocnění, jako je mrtvice nebo Parkinsonova choroba, mohou poškodit nervy, které ovládají plnění nebo vyprazdňování močového měchýře. To může vést k problémům s močovým měchýřem, včetně neustálého nucení na močení.
 • Hyperaktivní močový měchýř: Hyperaktivní močový měchýř znamená, že pociťujete častou a naléhavou potřebu močit, i když váš močový měchýř není plný. Hyperaktivní močový měchýř může, ale nemusí zahrnovat únik moči, nazývaný také inkontinence. Může být způsobena nervovými problémy, ale často je příčina neznámá.7
 • Prolaps pánevních orgánů: časté močení může být příznakem prolapsu pánevních orgánů. Když svaly a tkáně podpírající dělohu, močový měchýř nebo konečník zeslábnou nebo se uvolní, mohou tyto orgány vypadnout ze své normální polohy.
 • Těhotenství: když jste těhotná, může se potřeba močení zvýšit v důsledku hormonů a tlaku dítěte na močový měchýř.
 • Onemocnění prostaty: Onemocnění prostaty včetně nezhoubné hyperplazie prostaty (zvětšení prostaty), rakoviny a prostatitidy (zánětu prostaty) mohou bránit průtoku moči močovou trubicí (trubice, která odvádí moč z těla). To může vést k neúplnému vyprazdňování močového měchýře a častému močení.
 • Radioterapie: Jedním z vedlejších účinků ozařování pánve je časté močení. Ozařování může dráždit močový měchýř a močové cesty, což způsobuje křeče močového měchýře a naléhavou potřebu jít na toaletu.9
 • Infekce močových cest : Pokud máte infekci močových cest, může způsobit naléhavou potřebu častého močení i poté, co jste již vyprázdnili močový měchýř. Mezi příznaky může patřit také bolest při močení, nízká horečka a zakalená nebo krvavá moč. Zánět močových cest je mnohem častější u žen než u mužů.

 

Poraďte se

Časté močení samo o sobě obvykle nepředstavuje problém, ale pokud narušuje váš spánek nebo schopnost fungovat nebo je doprovázeno jinými příznaky, poraďte se se svým lékařem.

Příznaky jako např:

 

Zbavte se nepříjemností s močovými cestami jednou provždy!

Vyzkoušejte Uro Help Forte - revoluční výživový doplněk, který přináší účinnou pomoc při problémech s močovými cestami. Kombinace přírodních složek jako jsou brusnice, D-manoza, kurkumin a vitamin C vám poskytne potřebnou úlevu a ochranu.

💧 Brusnice - bohaté na antioxidanty, které podporují zdraví močových cest. 💧 D-manoza - pomáhá vylučovat škodlivé bakterie z močového ústrojí. 💧 Kurkumin - přírodní protizánětlivá látka, která podporuje celkové zdraví. 💧 Vitamin C - posiluje imunitní systém a chrání vaše tělo.

Nečekejte, až se problémy zhorší. Chraňte své močové cesty s Uro Help Forte ještě dnes!

Klikněte na tlačítko níže a objednejte si svůj balíček nyní. Vaše zdraví si zaslouží tu nejlepší péči!

Časté močení - diagnóza

Časté močení může být příznakem mnoha různých stavů. Lékař obvykle provede fyzikální vyšetření a zeptá se, zda užíváte nějaké léky, zda nemáte příznaky infekce nebo zda se nezměnily vaše stravovací či pitné návyky.

Lékař vás také pravděpodobně požádá o odběr vzorku moči, aby zjistil přítomnost bakterií (kultivace moči) nebo bílých krvinek (vyšetření moči), které by mohly indikovat infekci. Pokud se potvrdí přítomnost červených krvinek (tři nebo více), bude nařízeno cytologické vyšetření moči.

Časté močení léčba 

Léčba základního onemocnění je obvykle nejlepším způsobem, jak se vypořádat s častým močením. To může znamenat kontrolu cukrovky, léčbu infekce močových cest antibiotiky nebo léčbu rakoviny.

Léčba hyperaktivního močového měchýře

Pokud je diagnostikováno onemocnění hyperaktivního močového měchýře, může léčba zahrnovat:

 • Úprava stravy, včetně snížení nebo vyloučení příjmu kofeinu a alkoholu.
 • Kegelovy cviky na posílení pánevního dna
 • sledování příjmu tekutin
 • behaviorální terapie, například trénink močového měchýře
 • Může také zahrnovat anticholinergní léky, botoxové injekce nebo jiné procedury k modulaci sakrálních nervů nebo jiných nervů.

Trénink močového měchýře zahrnuje dodržování přísného harmonogramu močení a prodloužení doby mezi vyprázdněním močového měchýře. Cílem je prodloužit dobu mezi močením a zvýšit množství tekutiny, které váš močový měchýř pojme. Lékař vám také může předepsat léky, které zklidní vaše svaly a nervy.

Léčba intersticiální cystitidy

Intersticiální cystitidu nelze vyléčit, ale některé způsoby léčby mohou zmírnit vaše příznaky. Mohou zahrnovat např:

 • Roztažení močového měchýře (dilatace) pod narkózou.
 • Perorální léky
 • Trénink močového měchýře
 • Změna stravy a životního stylu

Existují některé příčiny nočního pomočování, které lze kontrolovat. Nejlepší, co můžete udělat, je snížit množství přijímaných tekutin. To platí zejména čtyři až šest hodin před spaním.

časte močeni (4)

Zpět do obchodu