Neplodnost - příznaky a příčiny

Pokud se s partnerem snažíte o miminko, nejste v tom sami. Miliony lidí na celém světě čelí stejné výzvě. Neplodnost je lékařský termín, který označuje situaci, kdy se vám nedaří počít dítě navzdory častému nechráněnému pohlavnímu styku, což u většiny párů trvá nejméně rok.

Neplodnost může nastat kvůli zdravotním problémům vás nebo vašeho partnera nebo kvůli kombinaci faktorů, které vám brání otěhotnět. Mnoho bezpečných a účinných léčebných postupů však může zvýšit vaše šance na otěhotnění.

OBSAH:

 • Příznaky:
 • Příčiny.
 • Rizikové faktory
 • Prevence

neplodnost (1)

Neplodnost příznaky

Hlavním příznakem neplodnosti je neotěhotnění. Nemusí se vyskytovat žádné další jasné příznaky. Některé ženy s neplodností mohou mít nepravidelnou nebo žádnou menstruaci. A někteří muži mohou mít některé příznaky hormonálních problémů, jako jsou změny růstu vlasů nebo sexuálních funkcí. Mnoho párů nakonec počne dítě - s léčbou nebo bez ní.

Neplodnost: příčiny

 • Proces oplodnění vajíčka spermií a uhnízdění v děloze.
 • Mužský reprodukční systém
 • Ženská reprodukční soustava

Všechny kroky během ovulace a oplodnění musí proběhnout správně, abyste otěhotněla. Ovulace je uvolnění vajíčka z vaječníku. Oplodnění je okamžik, kdy se vajíčko a spermie spojí a vytvoří embryo, ze kterého se během těhotenství stane nenarozené dítě. Někdy jsou problémy, které způsobují neplodnost u párů, přítomny již při narození. Jindy se vyvinou později v životě.

Příčiny neplodnosti se mohou týkat jednoho nebo obou partnerů. V některých případech nelze najít žádnou příčinu.

Příčiny mužské neplodnosti:

 • Stavy, které mohou ovlivnit produkci nebo kvalitu spermií. Mezi tyto zdravotní stavy mohou patřit nesestouplá varlata, genetické vady, hormonální problémy a zdravotní potíže, například cukrovka. Spermie mohou ovlivnit také infekce, jako jsou chlamydie, kapavka, příušnice nebo HIV. Kvalitu spermií mohou ovlivnit i rozšířené žíly v šourku, tzv. varikokéla.
 • Problémy se spermiemi, které se dostanou do ženského pohlavního ústrojí. Tyto problémy mohou být způsobeny sexuálními stavy, jako je předčasná ejakulace, některými genetickými onemocněními, jako je cystická fibróza, fyzickými problémy, jako je zablokované varle, nebo poškozením či poraněním reprodukčních orgánů.
 • Některé faktory životního prostředí. Vystavení pesticidům, jiným chemikáliím nebo záření může ovlivnit plodnost. Stejně tak léky, které léčí bakteriální infekce, vysoký krevní tlak a deprese. A pokud jsou varlata často vystavena teplu, například v saunách nebo horkých vanách, může to ovlivnit jejich schopnost tvořit spermie.
 • Poškození související s rakovinou a její léčbou. Léčba rakoviny, jako je chemoterapie a ozařování, může ovlivnit tvorbu spermií.

Příčiny ženské neplodnosti:

 • Poruchy ovulace. Tyto stavy ovlivňují uvolňování vajíček z vaječníků. Zahrnují hormonální problémy, jako je syndrom polycystických vaječníků.
 • Příliš mnoho hormonů štítné žlázy, tzv. hypertyreóza, nebo příliš málo, tzv. hypotyreóza, může ovlivnit menstruační cyklus nebo způsobit neplodnost.
  příliš mnoho cvičení
  poruchy příjmu potravy
 • Děložní potíže. Patří mezi ně výrůstky zvané děložní polypy, problémy s tvarem dělohy nebo problémy s dolním koncem dělohy, tzv. děložním čípkem.
 • Poškození nebo ucpání vejcovodů. Tyto problémy jsou často způsobeny otokem vejcovodů, který se nazývá salpingitida. K otoku může dojít v důsledku infekce ženských reprodukčních orgánů zvané pánevní zánětlivé onemocnění.
 • Endometrióza. Při tomto onemocnění roste tkáň, která je podobná vnitřní výstelce dělohy, mimo dělohu. Může ovlivnit fungování vaječníků, dělohy a vejcovodů.
 • Primární ovariální insuficience. K té dochází, když vaječníky přestanou pracovat tak, jak by měly, a menstruace ustane před 40. rokem věku. Příčina je často neznámá. Mezi některé faktory spojené s primární ovariální nedostatečností však patří onemocnění imunitního systému, genetická onemocnění, jako je Turnerův syndrom, a léčba ozařováním nebo chemoterapií.
 • Pánevní srůsty. Jedná se o pruhy zjizvené tkáně, které spojují orgány. Mohou se vytvořit po pánevní infekci, zánětu slepého střeva, endometrióze nebo operaci břicha či pánve.
 • Rakovina a její léčba. Některé druhy rakoviny - zejména ty, které postihují reprodukční orgány - často snižují plodnost ženy. Ozařování i chemoterapie mohou rovněž ovlivnit plodnost.

akcnibalicky

Neplodnost: rizikové faktory

Mnoho rizikových faktorů mužské i ženské neplodnosti je stejných. Patří mezi ně např:

 • Věk. Plodnost žen se s věkem pomalu snižuje, zejména po třicítce. Po 37. roce věku klesá rychle. Neplodnost u starších žen je pravděpodobně způsobena nižším počtem a kvalitou vajíček nebo zdravotními problémy, které ovlivňují plodnost. Muži starší 40 let mohou být méně plodní než mladší muži. U dětí narozených mužům starším 40 let se také zvyšuje riziko vrozených vad a genetických problémů.
 • Kouření a užívání tabáku jedním z partnerů může snížit šance na otěhotnění. Může také způsobit, že léčba neplodnosti bude méně účinná. Ženy, které kouří tabák, mohou mít zvýšené riziko potratu. Pokud kouří partner těhotné osoby, zvyšuje to rovněž riziko potratu - a to i v případě, že těhotná osoba není kuřák. A kouření může u mužů zvyšovat riziko erektilní dysfunkce a nízkého počtu spermií.
 • Užívání marihuany. Marihuana může mít vliv na plodnost, ale je třeba provést další výzkum. Užívání během těhotenství je spojováno s negativními zdravotními účinky u nenarozených dětí. Může také zvyšovat riziko potratu a narození mrtvého dítěte.
 • Užívání alkoholu. Neexistuje žádná bezpečná míra užívání alkoholu pro ženy při snaze otěhotnět nebo během těhotenství. Alkohol může přispívat k neplodnosti. U mužů může nadměrné pití alkoholu snížit počet spermií a ovlivnit jejich pohyb.
 • Nadváha. Neaktivní životní styl a nadváha nebo obezita mohou zvýšit riziko neplodnosti. Obezita je spojena s nižší kvalitou spermií, tedy tekutiny, která spermie obsahuje.
 • Podváha. Mezi osoby ohrožené problémy s plodností patří osoby s poruchami příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie. Ohroženi jsou také ti, kteří drží velmi nízkokalorickou nebo restriktivní dietu.
 • Problémy s cvičením. Nedostatek pohybu hraje roli při obezitě, která zvyšuje riziko neplodnosti. Méně často mohou problémy s ovulací souviset s častým, namáhavým a intenzivním cvičením u žen, které nemají nadváhu.

 neplodnost (2)

Neplodnost: prevence

Některým typům neplodnosti nelze zabránit. Následující tipy však mohou zvýšit vaše šance na otěhotnění.

Páry
Mějte pohlavní styk často krátce po skončení menstruačního krvácení. Jeden z vaječníků obvykle uvolňuje vajíčko uprostřed cyklu - v polovině období mezi menstruacemi - u většiny lidí s menstruačními cykly vzdálenými od sebe přibližně 28 dní. Ideální je mít pohlavní styk každý den počínaje 5 až 7 dní před uvolněním vajíčka. Pokračujte až dva dny po ovulaci.

Muži
Většině typů neplodnosti u mužů nelze zabránit, ale tyto rady mohou pomoci:

 • Vyhýbejte se drogám a tabáku a nepijte hodně alkoholu. Užívání nelegálních drog, kouření nebo pití nadměrného množství alkoholu může zvýšit riziko mužské neplodnosti.
 • Nekoupejte se často v horké vodě. Vysoké teploty mohou mít krátkodobý vliv na tvorbu a pohyb spermií.
 • Držte se dál od znečišťujících látek a toxinů. Patří mezi ně pesticidy, olovo, kadmium a rtuť. Vystavení těmto látkám může ovlivnit schopnost těla tvořit spermie.
 • Pokud je to možné, omezte léky, které mohou ovlivnit plodnost. O všech lécích, které pravidelně užíváte, se poraďte se svým zdravotnickým týmem. Bez doporučení lékaře nepřestávejte užívat žádné léky na předpis.
 • Cvičení. Pravidelné cvičení může zlepšit kvalitu spermií a zvýšit šanci na otěhotnění.

Ženy
U žen mohou následující tipy zvýšit šance na otěhotnění:

 • Přestaňte kouřit. Tabák má mnoho špatných účinků na plodnost. Je také hrozné pro vaše zdraví a zdraví vašeho nenarozeného dítěte. Pokud kouříte a chcete se pokusit otěhotnět, okamžitě s tabákem skoncujte. O pomoc můžete požádat svůj zdravotnický tým.
 • Vyhýbejte se alkoholu a pouličním drogám. Tyto látky by mohly snížit pravděpodobnost otěhotnění a zdravého těhotenství. Pokud se snažíte otěhotnět, nepijte alkohol ani neužívejte rekreační drogy, jako je marihuana.
 • Omezte kofein. Některé ženy mohou při snaze otěhotnět potřebovat omezit kofein. Zeptejte se svého zdravotnického týmu na radu. Mnozí odborníci doporučují, abyste během těhotenství nekonzumovala více než 200 miligramů kofeinu denně. To je přibližně množství obsažené ve dvanáctistupňovém šálku vařené kávy. Množství kofeinu kontrolujte také na etiketách potravin. Účinky kofeinu na nenarozené dítě nejsou jasné. Účinky vyššího množství však mohou zahrnovat potrat nebo předčasný porod.
 • Cvičte bezpečně. Pravidelné cvičení je klíčem k dobrému zdraví. Příliš intenzivní cvičení by však mohlo způsobit, že menstruace bude méně častá nebo vymizí, což by mohlo ovlivnit plodnost.
 • Dosáhněte zdravé hmotnosti. Nadváha nebo podváha může ovlivnit vaše hormony a způsobit neplodnost.
Zpět do obchodu