Bolest zad

Obsah:

 • Příznaky bolesti zad
 • Bolesti zad - rizikové faktory
 • Prevence bolesti zad
 • Zvládání příznaků bolesti zad
 • Udržujte se v pohybu
 • Druhy cvičení při bolestech zad
 • Bolest zad při cvičení

Bolesti zad jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé vyhledávají lékařskou pomoc nebo proč vynechávají práci. Bolesti zad jsou celosvětově nejčastější příčinou pracovní neschopnosti.

Naštěstí lze preventivními opatřeními zabránit většině příhod bolesti zad nebo je zmírnit, zejména u lidí mladších 60 let. Pokud prevence selže, jednoduchá domácí léčba a správné používání těla často vyléčí bolesti zad během několika týdnů. Chirurgický zákrok je k léčbě bolesti zad nutný jen zřídka.

Bolest zad příznaky

Bolesti zad mohou mít různý charakter, od bolesti svalů až po vystřelování, pálení nebo bodání. Bolest může také vyzařovat do nohou. Ohýbání, kroucení, zvedání, stání nebo chůze ji mohou zhoršit.

 

Bolest zad často vzniká bez příčiny, která by se projevila při testu nebo zobrazovacím vyšetření. Mezi stavy běžně spojené s bolestí zad patří:

 

 • Přetížení svalů nebo vazů. Opakované zvedání těžkých břemen nebo náhlé nepříjemné pohyby mohou namáhat zádové svaly a vazy páteře. U lidí se špatnou fyzickou kondicí může neustálé namáhání zad způsobit bolestivé svalové křeče.
 • Vyhřezlé nebo prasklé ploténky. Disky fungují jako polštáře mezi kostmi v páteři. Měkký materiál uvnitř ploténky se může vyhřeznout nebo prasknout a tlačit na nerv. Vyhřezlá nebo prasklá ploténka však nemusí způsobovat bolesti zad. Onemocnění plotének se často zjistí na rentgenových snímcích páteře, CT vyšetřeních nebo magnetické rezonanci, které se provádějí z jiného důvodu.
 • Artritida. Osteoartritida může postihnout dolní část zad. V některých případech může artritida v páteři vést ke zúžení prostoru kolem míchy, což se nazývá spinální stenóza.
 • Osteoporóza. V páteřních obratlích může dojít k bolestivým zlomeninám, pokud se kosti stanou porézními a křehkými.
 • Ankylozující spondylitida, nazývaná také axiální spondyloartritida. Toto zánětlivé onemocnění může způsobit srostení některých kostí páteře. Tím se páteř stává méně pružnou.

bolest zad 1

Bolest zad  - rizikové faktory

Bolest zad se může vyskytnout u kohokoli, dokonce i u dětí a dospívajících. Tyto faktory mohou zvyšovat riziko vzniku bolesti zad:

 

 • Věk. Bolesti zad jsou častější s věkem, začínají kolem 30. nebo 40. roku života.
 • Nedostatek pohybu. Slabé, nepoužívané svaly v oblasti zad a břicha mohou vést k bolestem zad.
 • Nadměrná hmotnost. Nadměrná tělesná hmotnost představuje pro záda další zátěž.
 • Nemoci. Některé typy artritidy a rakoviny mohou přispívat k bolestem zad.
 • Nesprávné zvedání. Používání zad místo nohou může vést k bolestem zad.
 • Duševní stavy. Zdá se, že lidé se sklonem k depresím a úzkostem mají větší riziko bolesti zad. Stres může způsobovat svalové napětí, které může přispívat k bolestem zad.
 • Kouření. Kuřáci mají zvýšenou míru bolestí zad. K tomu může docházet, protože kouření způsobuje kašel, který může vést ke vzniku kýly.
 • Kouření může také snižovat průtok krve do páteře a zvyšovat riziko osteoporózy.

 

Bolest zad - prevence 

Zlepšování fyzické kondice a učení se a procvičování používání těla může pomoci předcházet bolestem zad.

 

Udržujte svou páteř zdravou a silnou:

 

 • Cvičení. Pravidelné aerobní aktivity s nízkou zátěží - takové, které nezatěžují páteř a neotřásají jí - mohou zvýšit sílu a vytrvalost zad a umožnit svalům lépe pracovat. Vhodnou volbou je chůze, jízda na kole a plavání. Poraďte se se svým lékařem, které aktivity můžete vyzkoušet.
 • Posilujte svalovou sílu a pružnost. Cviky na břicho a záda, které posilují jádro těla, pomáhají tyto svaly upravit tak, aby spolupracovaly a podporovaly záda.
 • Udržujte si zdravou hmotnost. Nadváha zatěžuje zádové svaly.
 • Přestaňte kouřit. Kouření zvyšuje riziko bolesti zad. Riziko se zvyšuje s počtem vykouřených cigaret denně, takže zanechání kouření by mělo pomoci toto riziko snížit.

coloxio

Vyhýbejte se pohybům, při kterých se páteř kroutí nebo namáhá. Používejte své tělo správně:

 

 • Stůjte rozumně. Nehrbte se. Udržujte neutrální polohu pánve. Při dlouhém stání položte jednu nohu na nízkou podložku, abyste odlehčili dolní část zad. Střídejte nohy. Správné držení těla může snížit zátěž zádových svalů.
 • Sedněte si chytře. Vyberte si sedadlo s dobrou oporou dolní části zad, područkami a otočnou základnou. Umístěním polštáře nebo srolovaného ručníku do malé části zad lze udržet jejich normální zakřivení. Kolena a boky udržujte ve vodorovné poloze. Často měňte polohu, alespoň každou půlhodinu.
 • Zvedejte se inteligentně. Pokud je to možné, vyhněte se zvedání těžkých předmětů. Pokud musíte zvedat něco těžkého, přenechte práci nohám. Záda mějte rovná - nehrbte se - a ohýbejte se pouze v kolenou. Břemeno držte blízko u těla. Pokud je předmět těžký nebo nepohodlný, najděte si partnera pro zvedání.

 

Protože bolesti zad jsou časté, mnoho výrobků slibuje prevenci nebo úlevu. Neexistují však žádné dobré důkazy o tom, že by speciální boty, vložky do bot, zádové opěrky nebo speciálně navržený nábytek mohly pomoci.

 

Bolest zad - zvládání příznaků 

 

Při léčbě bolesti zad je nejdůležitější udržovat se v pohybu, pokračovat v každodenních aktivitách a dodržovat zdravý životní styl.
Někteří lidé se obávají, že pokud mají bolesti zad, může provádění určitých činností, jako je zvedání věcí, kroucení a otáčení, bolesti zad zhoršit. Je důležité si uvědomit, že naše záda a páteř jsou velmi silné a jsou určeny k pohybu.
Příliš mnoho odpočinku může ve skutečnosti bolesti zad zhoršit.
Pokud budete aktivní a vrátíte se ke každodenním činnostem co nejdříve a v co největším rozsahu, urychlíte tím své zotavení.
Existují také důkazy, které naznačují, že to, jak emočně reagujete na bolest zad, má důležitý vliv na to, jak rychle se zotavíte. Čím pozitivněji jste naladěni a čím aktivnější jste, tím rychleji se vaše záda uzdraví.
Nezapomeňte, že pokud budete mít někdy potíže, netrpte v tichosti a obraťte se na zdravotníka.

 

Pokračujte v pohybu

 

Zůstat aktivní je nejdůležitější způsob, jak si můžete pomoci, pokud máte bolesti zad.
Pokud budete udržovat svaly kolem páteře silné, poskytnete svým kostem a kloubům větší oporu a odlehčíte jim. Čím více se budete hýbat, tím více si vaše záda zachovají přirozený rozsah pohybu.
Pokud na delší dobu přestanete být aktivní, vaše zádové svaly zeslábnou a vy budete méně fit, což může bolesti zad zhoršit. Nehybnost může způsobit, že vaše záda budou více ztuhlá a bolestivá.
Pravidelné cvičení vede ke kratším a méně častým epizodám bolesti zad. Uvolňují se při něm také chemické látky zvané endorfiny, které jsou přirozenými léky proti bolesti v těle. Ty zmírňují bolest a způsobují, že se cítíte šťastnější.
Cvičení může zpočátku trochu bolet záda, ale není na škodu - nenechte se tedy odradit. Pokud se vracíte ke cvičení, začněte opatrně a postupně zvyšujte množství cvičení. Pravidelné a malé epizody cvičení jsou dobrým způsobem, jak začít, a pak se snažte dělat každý den o něco více.
Zkuste si také předem vzít nějaké léky proti bolesti. Postupem času vaše záda zesílí a stanou se pružnějšími, což by mělo bolest zmírnit.

 

bolest zad 2

Druhy cvičení při bolestech zad

 

Je lepší zvolit si takovou formu cvičení, která vás baví, protože je pravděpodobnější, že u ní vydržíte. Existuje mnoho forem cvičení, které pomáhají lidem s bolestmi zad. Mezi ně patří např:

 • plavání
 • chůze
 • jóga
 • pilates
 • návštěva posilovny.

Výzkum zjistil, že speciálně vyvinutý 12týdenní program jógy může lidem s bolestmi zad pomoci vést aktivnější život a účinněji zvládat svůj zdravotní stav. Mnoho lidí, kteří se zúčastnili studie, také zjistilo, že mají znalosti, které jim umožní předcházet dalším záchvatům, pokud cítí, že se blíží epizoda bolesti zad.
Pokud máte zájem vyzkoušet jógu, v mnoha komunitních a sportovních centrech se konají také kurzy jógy. Než začnete, nezapomeňte se poradit s instruktorem jógy, aby věděl, že máte bolesti zad.
Příklady cviků, které můžete vyzkoušet ke zmírnění bolesti, najdete na naší stránce Cviky na záda.

 

Bolest zad při cvičení

 

Při cvičení můžete pociťovat nepříjemné pocity a někdy i bolest. Tento pocit je normální a měl by se uklidnit několik minut po skončení cvičení. Není známkou toho, že si ubližujete. Cvičení pomůže bolest zmírnit a může vám pomoci bolest zad lépe zvládat.
I když se můžete přetěžovat a provádět namáhavé cvičení, je důležité to nepřehánět. Pokud máte bolesti, se kterými si během aktivity nebo po ní nevíte rady, budete muset navštívit lékaře. Klíčové je začít mírně a postupně zvyšovat množství vykonávané aktivity.
Lidé často přestávají cvičit, když jejich bolest zad ustoupí. Pokud však přestanete cvičit, veškeré zlepšení, kterého jste dosáhli, během několika týdnů zmizí. Proto je důležité pokračovat v pravidelném cvičení a nepřestávat, když bolest odezní a vy se cítíte lépe.
Pokud budete mít někdy s cvičením problémy, je vhodné navštívit svého praktického lékaře nebo požádat o doporučení k fyzioterapeutovi, který vám poradí s cvičením na míru. Pokud jste členem posilovny, mohou tam být osobní trenéři, kteří vám mohou poskytnout odborné rady. Nezapomeňte je informovat o svém zdravotním stavu.

Zpět do obchodu