Šedivé vlasy: Co byste měli vědět

Je normální, že se barva vlasů s věkem mění. Šedivé vlasy nebo bílé vlasy se však mohou objevit téměř kdykoli v životě. Mohou k tomu přispět genetické faktory, stres, barvy na vlasy a další faktory.

Lidské tělo má miliony vlasových folikulů neboli drobných váčků vystýlajících kůži. Folikuly vytvářejí vlasy a barevné neboli pigmentové buňky, které obsahují melanin. Časem vlasové folikuly ztrácejí pigmentové buňky, což vede k bílé barvě vlasů.

V tomto článku se podíváme na některé běžné příčiny předčasně bílých vlasů spolu se způsoby, jak proces šedivění zpomalit nebo mu v některých případech zabránit.

OBSAH:

 • Stručná fakta o bílých vlasech
 • Příčiny bílých vlasů
 • Prevence a odvrácení předčasně bílých vlasů
 • Řešení nedostatků
 • Přírodní prostředky
 • Závěr

 šedivé vlasy (1)

Šedivé vlasy - stručná fakta:

 • Nedostatek vitamínů může způsobit předčasné zesvětlení vlasů.
 • Kouření je již dlouho spojováno s předčasným šedivěním.
 • Prevence bílých vlasů závisí na jejich příčině.

Šedivé vlasy příčiny

Kromě věku může být mnoho příčin, které vedou k tomu, že vlasy člověka zbělají.

Nedostatek vitamínů
Bílé a šedivé vlasy mohou začít růst v každém věku a příčinou může být řada různých faktorů.
K předčasnému šedivění může přispět jakýkoli nedostatek vitaminu B-6, B-12, biotinu, vitaminu D nebo vitaminu E.

Genetika
Svou roli hraje také rasa a etnický původ. Podle stejné studie z roku 2013 může předčasné šedivění u bělochů začít již ve 20 letech, zatímco u Asiatů to může být již ve 25 letech a u afroamerické populace ve 30 letech.

Oxidační stres
Ačkoli je šedivění většinou geneticky podmíněno, určitou roli v předčasném procesu může hrát i oxidační stres v organismu.

Oxidační stres způsobuje nerovnováhu, když antioxidanty nestačí působit proti škodlivým účinkům volných radikálů. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které poškozují buňky a přispívají ke stárnutí a nemocem.

Příliš velký oxidační stres může podporovat rozvoj onemocnění včetně onemocnění kožního pigmentu vitiligo. Vitiligo může také způsobit zbělání vlasů v důsledku odumírání melaninových buněk nebo ztráty jejich funkce.

Některé zdravotní potíže
Některé zdravotní stavy, včetně autoimunitních onemocnění, mohou u člověka zvýšit riziko předčasného šedivění. Výzkum publikovaný v roce 2008 prokázal souvislost mezi abnormalitami vlasů a poruchou funkce štítné žlázy.

Bílé vlasy jsou také běžné u alopecie areata, autoimunitního kožního onemocnění, které způsobuje vypadávání vlasů na hlavě, v obličeji a na dalších částech těla. Když vlasy dorostou, bývají bílé kvůli nedostatku melaninu.

 šedivé vlasy (2)

Stresové faktory v reálném životě
Obecně se má za to, že stres může vést k předčasnému zesvětlení vlasů. Studie však jednoznačně neprokázaly, že by tomu tak bylo.
Existují rozporuplné výzkumy, podle kterých stres v reálném životě, například způsobený nehodou, vede k předčasnému šedivění.

Jedna studie naznačuje, že buňky zodpovědné za barvu vlasů se mohou při stresu vyčerpat.

Jiné studie naznačují, že stres sice může hrát určitou roli, ale je pouze malou součástí většího celku, na kterém se podílejí nemoci a další faktory.

Kouření
Studie z roku 2013 ukazuje, že kuřáci mají dvaapůlkrát vyšší pravděpodobnost, že začnou šedivět před třicátým rokem života, než nekuřáci.

Studie z roku 2015 rovněž ukázala, že kouření je spojeno s předčasným šedivěním vlasů u mladých mužů.

Chemické barvy na vlasy a přípravky na vlasy
Chemické barvy na vlasy a přípravky na vlasy, dokonce i šampony, mohou přispívat k předčasnému šedivění vlasů. Mnohé z těchto výrobků obsahují škodlivé složky, které snižují obsah melaninu.

Jednou z takových škodlivých chemických látek je peroxid vodíku, který se nachází v mnoha barvách na vlasy. Nadměrné používání přípravků, které vlasy odbarvují, také nakonec způsobí zbělání vlasů.

akcnibalicky

Prevence a odvrácení předčasného zesvětlení vlasů šedivých vlasů

Pokud je příčinou genetika nebo stárnutí, nelze tomuto procesu zabránit ani jej zvrátit. Léčba šedivých vlasů by však mohla umožnit návrat barevného pigmentu, pokud je ztráta způsobena zdravotním stavem.

Pokud je příčinou předčasně bílých vlasů strava a nedostatek vitamínů, jejich odstranění může problém zvrátit nebo zastavit jeho zhoršování.

Konzumace většího množství antioxidantů

Strava obsahující dostatek potravin bohatých na antioxidanty, včetně zeleniny a ovoce, může pomoci zabránit šedivění vlasů.
Strava člověka hraje roli v prevenci bílých vlasů. Strava bohatá na antioxidanty může snížit oxidační stres.

Mezi potraviny bohaté na antioxidanty patří např:

Šedivé vlasy - řešení nedostatků

Každý, kdo má bílé vlasy kvůli nedostatku vitamínů, by měl konzumovat více potravin obsahujících tyto vitamíny.

Například mořské plody, vejce a maso jsou dobrými zdroji vitaminu B-12 a mléko, losos a sýr jsou vynikajícími zdroji vitaminu D.

Nedostatky mohou odstranit také vitamínové doplňky, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Přestaňte kouřit - Kouření má nepříznivé účinky na organismus a přispívá ke vzniku bílých vlasů. A vědci zjistili souvislost mezi tímto zlozvykem a ztrátou pigmentace vlasů.

 šedivé vlasy (3)Vitamin D 5

Přírodní prostředky na šedivé vlasy

Na trhu je řada barev na vlasy, které kryjí bílé vlasy, ale mnohé z nich přispívají k předčasnému šedivění a mohou způsobovat alergické a nežádoucí reakce.

Přírodní prostředky nabízejí alternativu, která zpomalí zesvětlování vlasů, aniž by poškodila organismus nebo způsobila další poškození vlasového pigmentu.

 • Kari listy - Léčebné využití kari listů se datuje již několik století. V kombinaci s vlasovým olejem a při aplikaci na pokožku hlavy mohou listy kari zpomalit předčasné šedivění - tradiční použití listů kari k udržení černé barvy vlasů a dokonce k prevenci předčasného šedivění. Kari listy lze zakoupit v indických supermarketech i v tradičních obchodech s potravinami.
 • Falešná sedmikráska neboli bhringaraj podle některých zpráv ztmaví vlasy a zabrání jejich předčasnému zbělání. Šťáva z listů se vaří v kokosovém nebo sezamovém oleji a vmasíruje se do vlasů.
 • Indický angrešt - Říká se mu také amla a je to bylinný doplněk uznávaný pro zvrácení předčasného šedivění podporou pigmentace. Předpokládá se, že jeho účinnost je způsobena tím, že angrešt je bohatý na antioxidanty a vlastnosti proti stárnutí.
 • Černý čaj - Černý čaj dokáže vlasy ztmavit, dodá jim lesk a zjemní je. Můžete ho použít tak, že 3 až 5 čajových sáčků spaříte 2 šálky vroucí vody, necháte vychladnout a přidáte do čistých, vlhkých vlasů. Čaj můžete také smíchat s kondicionérem, nechat ho ve vlasech 1 hodinu a poté ho opláchnout.

Závěr

Při správné diagnostice a léčbě lze postup bílých vlasů zastavit a v některých případech i zvrátit. Pomoci může také vyvážená strava a správná péče o vlasy. V některých případech je však proces nevratný.

Pravidelné používání přírodních prostředků může zpomalit a případně zvrátit progresi bílých vlasů. Nakonec však začnou vlasy blednout každému a člověk se musí rozhodnout, zda mu bílá barva vyhovuje, nebo se raději pokusí přirozený proces stárnutí zastavit.

kolagen na klouby

Zpět do obchodu