Imunita - Udělejte vše pro svou imunitu

Během předchozího roku a půl snad nebylo aktuálnější téma než imunita. Celosvětová epidemie nás pořádně vyškolila a obranné reakce organismu a posilování imunitního systému jsou dnes důležité téma. V dnešním článku shrneme to nejpodstatnější. A podíváme se také na to, jak pomocí vhodně zvolených potravinových doplňků posílit imunitu.

 


Rychlá navigace

  1. Jaké jsou druhy imunity
  2. Jak se bránit patogenům
  3. Jak lze posílit imunitu potravinovými doplňky
  4. Imunita a roční období
  5. Přehled vitamínů a imunita
  6. Odborná poradna

Imunita - jaké jsou druhy imunity

Rozlišujeme přirozenou imunitu a adaptivní imunitu a obě dále dělíme na pasivní a aktivní (více k tématu například zde). První linií obrany organismu je pokožka a sliznice působící jako fyzikální bariéry, které mechanicky zabraňují vstupu infekce, a navíc produkují řadu antimikrobiálně působících látek. Aktivní přirozená imunita (často nazývaná také vrozená nebo nespecifická) je druhou linií obrany organismu proti patogenům. Je tvořena jak látkovou (humorální) imunitou, která pracuje s protilátkami, tak buněčnou imunitou.

 

Imunita - jak se bránit patogenům

Imunita v imunologii označuje schopnost organismu bránit se proti patogenům pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak z vnitřního prostředí organismu (virus, bakterie, nádorová buňka). Imunita spouští imunitní odpověď organismu vůči patogenům a v určité míře jí disponují všechny organismy. Základní imunitou disponují rostliny, živočichové ji mají rozvinutější a řídí ji imunitní systém. V užším slova smyslu znamená termín „imunita“ naprostou odolnost organismu proti chorobě. Jste „imunní jedinec“ vůči nějaké chorobě? A jak můžeme svou imunitu posílit? Jednou z cest může být pravidelné užívání kvalitních potravinových doplňků na podporu imunity.

 

Jak lze posílit imunitu potravinovými doplňky 


Výživový doplněk s betaglukany, vitamínem D, C a vitamíny skupiny B přispívá k normální funkci imunitního systému. Vhodný doplněk stravy obsahuje také betaglukany – důležité antioxidanty, které podporují obranné reakce organismu proti virům, bakteriím a parazitům. Betaglukan je jedinečný přírodní komplexní polysacharid, který je schopen podporovat obranné reakce organismu proti bakteriálním a parazitárním onemocněním. Přestože biologické účinky betaglukanu jsou známy již dlouho, vědci se jim začali věnovat až od poloviny minulého století. Správně zvolený doplněk dále obsahuje dále vitamíny C, D a vitamíny skupiny B (B1, B3, B6 a B12), které přispívají k normální funkci imunitního systému. Niacin (vitamín B3) je rozpustný ve vodě, proto se v těle neukládá a je nutný jeho dostatečný příjem v potravě. Je důležitý k uvolňování energie ze sacharidů (pomáhá při řízení hladiny krevního cukru atd.). Při jeho nedostatku se dostavují žaludeční a střevní potíže. Vybírejte pečlivě, jaké potravinové doplňky pro posílení imunity zvolíte: na trhu jich je celá řada a vybrat správný není jednoduché. I proto jsme sestavili tento přehled vitamínů, které by měl správný potravinový doplněk pro posílení imunity obsahovat.

 

Imunita a roční období

Nástup podzimu s sebou přináší časté střídání teplot, vítr nebo déšť a takové počasí může vést k nachlazení nebo chřipce. Řada lidí proto preventivně začíná užívat vitaminy nebo jiné přípravky na posílení imunity. Podle Mariety Balikové je nejlepší prevencí před „podzimními nemocemi“ jíst víc ovoce a zeleniny, stravovat se pravidelně a zdravě, a dbát na zvýšenou hygienu rukou zejména po kontaktu s větším počtem lidí. Celý rozhovor najdete na webu České televize. Sportovat by měli hlavně ti, kteří na to jsou zvyklí. Začínat na podzim s náročným sportem nebo třeba s dietou podle terapeutky rozhodně vhodné není.

 

 

Přehled vitamínů a imunita

Vitamíny (také vitaminy) jsou nízkomolekulární látky nezbytné pro život. V lidském organismu mají vitamíny funkci katalyzátorů biochemických reakcí. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Existuje 13 základních typů vitamínů. Lidský organismus nedokáže, až na některé výjimky, vitamíny vyrobit, a proto je musí získávat prostřednictvím stravy. Komplexní přehled vitamínů najdete například na wikipedii zde.

 

Odborná poradna & dále by vás našem webu a blogu mohlo zajímat

 

  

Doplňky stravy související s tématem imunity a posílení imunity

Zpět do obchodu