Zánět močových cest a jak na něj

Zánět močových cest jsou druhé nejčastější zánětlivé onemocnění v dospělé populaci. Dnes se na problém cystitidy podíváme komplexně. A probereme také, jak s ním bojovat, jaké rostliny pomohou a případně, jaké zvolit vhodné potravinové doplňky k léčbě zánětu močového měchýře.

 


Rychlá navigace

  1. Druhé nejčastější onemocnění
  2. Příčiny zánětu močových cest
  3. Akutní zánět močových cest
  4. Záněty močových cest a ženy
  5. Záněty močových cest u mužů
  6. Jaké rostliny jsou proti zánětu močového měchýře
  7. Odborná poradna & dále by vás našem webu a blogu mohlo zajímat

 

Zánět močových cest - druhé nejčastější onemocnění

Velmi časté, dokonce druhé nejčastější zánětlivé onemocnění mezi dospělými. Odborný výraz pro zánět močového měchýře je cystitis (cystitida). Na začátek si dejme několik čísel a trochu statistiky: akutní zánět močových cest postihne každý rok 10 % žen a v průběhu života zažije toto nepříjemné onemocnění každá druhá žena. Nejčastěji se vyskytuje je u žen mezi 20. a 40. rokem života, kdy postihuje 25–30 % žen.

 

Příčiny zánětu močových cest

Nejčastější se uvádí, že jde o bakteriální infekce. Ke vzniku onemocnění často přispívají faktory, jako je cévkování, radioterapie, diabetes, oslabený organismus, ale i prochlazení apod. Nejčastějším bakteriálním původcem je Escherichia coli, Proteus, Pseudomonas aeruginosa aj. Vstup infekce je nejčastěji vzestupnou cestou, tedy močovou trubicí. Zánět močových cest se často opakuje, protože po prodělaných zánětech dochází ke změnám na sliznici měchýře.

 

Akutní zánět močových cest


Příznakem akutního zánětu močových cest je nejčastěji nepříjemné pálení při močení a později nutkání na časté močení. V horších případech může docházet až k inkontinenci. Pokud se zánět dostane do ledvin, přidává se bolest v bedrech a ta už signalizuje závažný problém. „U akutních infekcí začínají příznaky velice náhle. Bolest je řezavá, moč může být zakalená a může v ní být i krev. Tyhle příznaky přicházejí rychle, ale také rychleji odcházejí. U chronických infekcí se objevují bolesti, všechny příznaky jsou mírnější, ale pořád se vrací, a proto jsou chronické infekce závažnější. Nesmíme je tedy podceňovat a nebrat jen analgetika. Pokud obtíže nepřejdou do tří dnů nebo pokud je krev v moči, je nejlepší navštívit lékaře,“ radí Kateřina Cajthamlová v zajímavém rozhovoru na webu Českého rozhlasu (najdete zde). „Únik moči se však týká až 25 % žen a 5 % mužů v produktivním věku. Ve vyšším věku pak každé druhé ženy a pátého muže,“ doplňuje MUDr. Ivo Minárik, Ph.D. v tomto rozhovoru. Jak úniku moči předcházet i kterého lékaře vyhledat v případě, najdete na webu neziskové organizace Loono.

 

Záněty močových cest a ženy

U žen se často jedná o gynekologické cystitidy, kde je zdrojem infekce zánět zevních nebo vnitřních rodidel, komplikace gravidity apod. Celkem 40–50 % dospělých žen uvádí (zdroj), že během života toto onemocnění prodělalo.

 

Záněty močových cest u mužů

U mužů je cystitida mnohem vzácnější, protože mají výrazně delší močovou trubici (24–25 cm), a přirozené obranné mechanismy tak mají dostatek času k eliminaci bakterií před jejich vstupem do močového měchýře.  

 

 

Jaké rostliny jsou proti zánětu močového měchýře

Brusinky mohou podpořit stěny močového měchýře a podpořit zdraví močových cest u mužů i žen. Vitamin C se podílí na podpoře obranyschopnosti organismu a je antioxidantem, který pomáhá bojovat proti volným radikálům. D-manóza je přirozeně se vyskytující jednoduchý cukr, který vaše tělo využívá k čištění močových cest a udržování zdravé sliznice močového měchýře. Metabolizuje se pouze v malém množství a jeho nadbytečné množství se rychle vylučuje močí, takže nenarušuje zdravou regulaci hladiny cukru v krvi. Klinické studie prokázaly, že při pravidelném užívání podporuje D-manóza normální funkci močových cest tím, že čistí a udržuje zdravou sliznici močového měchýře. Metabolizuje se pouze v malém množství a nadbytečné množství se rychle vylučuje močí, takže nenarušuje zdravou regulaci hladiny cukru v krvi. Při pravidelném užívání podporuje D-manóza normální funkci močových cest tím, že čistí a udržuje zdravou sliznici močového měchýře.

 

Odborná poradna & dále by vás našem webu a blogu mohlo zajímat

 

Další články na blogu

Doplňky stravy související s tématem zánětu močových cest

- Pro pacienty s akutním zánětem močových cest

- Pro pacienty s problémy s močovými cestami

- Pro sexuálně aktivní ženy ohrožené zánětem močových cest

Zpět do obchodu