Kdy jíst probiotika?

Obsah článku:

  • Kdy je nejlepší užívat probiotika, aby skutečně fungovala?
  • Kdy je nejlepší doba na užívání probiotik?
  • Proč záleží na načasování a kvalitě užívání probiotik?
  • Nežádoucí účinky užívání probiotik v nevhodnou dobu?
  • Závěr

1. Kdy je nejlepší čas užívat probiotika, aby skutečně fungovala?

Ve snaze lépe pečovat o svou pohodu možná zvažujete přidání denní dávky zdravých střevních bakterií (tzv. probiotik) do svého jídelníčku.
Pokud ano, pravděpodobně jste již slyšeli, že tyto prospěšné bakterie mají řadu výzkumem potvrzených výhod, například podporují trávení a zdraví střev.
Kromě toho mají probiotika řadu dalších výhod, například podporují zdravou funkci imunitního systému, protože mezi zdravím střev a imunitou existuje silná souvislost.
Chcete-li maximalizovat všechny tyto výhody, možná si kladete otázku: Jaký je nejlepší čas na užívání probiotik? Slyšeli jste, že vitaminy rozpustné v tucích se lépe vstřebávají, když je užíváte s jídlem nebo nějakými zdravými tuky, ale platí totéž i pro probiotické bakterie?
Odborníci objasňují, zda skutečně existuje nejlepší doba pro užívání probiotik a jaké další faktory ovlivňují jejich účinnost.

Kdy jíst probiotika 

 

2. Kdy užívat probiotika?

Užívání probiotik v době, kdy je hladina žaludeční kyseliny nižší (tj. její koncentrace, nikoli pH), může pomoci zajistit, že více zdravých bakterií přežije a kolonizuje střevo, kde mohou podpořit zdraví střev a imunitní systém.
Kdy přesně to tedy je? Ačkoli nezáleží na tom, zda je den nebo noc, doporučuje se užívat probiotika nalačno - žaludek vylučuje více kyseliny, aby strávil potravu, kterou sníte.
Zdá se, že výzkumy tato doporučení podporují - jedna studie zjistila, že probiotika podaná 30 minut před jídlem nebo na začátku jídla mají mnohem větší šanci na přežití než probiotika podaná 30 minut po jídle, kdy je trávení v plném proudu.

 

3. Probiotika: proč záleží na načasování a kvalitě užívání?

Na načasování záleží, ale je to jen jeden dílek v celkové skládačce, aby probiotika dobře plnila svou funkci.
Probiotika jsou o přežití. Tyto choulostivé mikroorganismy musí přežít několik překážek: výrobní proces, dobu skladování a (po jejich užití) kyselinu v žaludečním prostředí, aby se dostaly do střev, kde vykonají svou práci.
Abyste zajistili přežití probiotických bakterií, doporučuje se užívat kvalitní probiotický doplněk stravy s vysokou účinností s kmeny Lactobacillus a Bifidobacterium.
Navíc, jak je uvedeno výše, je třeba dbát na to, abyste probiotický doplněk užívali v denní době, kdy je hladina žaludeční kyseliny přirozeně nižší (ne uprostřed jídla nebo po něm).

Kdy jíst probiotika_1

4. Nežádoucí účinky užívání probiotik v nevhodnou dobu?

Probiotika jsou většinou lidí velmi dobře snášena a při jejich správném načasování jde spíše o zajištění přežití těchto zdravých bakterií než o zamezení vedlejších účinků.
Ať už tedy užíváte probiotika ve dne nebo v noci, s jídlem nebo bez jídla, je nepravděpodobné, že byste pocítili nějaké závažné problémy - alespoň ne v důsledku toho, kdy je užíváte.
Ačkoli se u každého může při prvním užívání probiotického doplňku vyskytnout dočasná plynatost a nadýmání, probiotika obecně nezpůsobují jiné významné nežádoucí účinky než tyto - a pokud ano, je to spíše ukazatel toho, že neužíváte správný probiotický doplněk se správnými kmeny bakterií.
Může to vyžadovat určitý pokus a omyl, ale hledáním kmenů, které se zaměřují na problém, který chcete léčit, můžete najít probiotikum, které je pro vás to pravé.

 

 

5. Závěr

Chcete-li optimalizovat účinky probiotického doplňku stravy, je nejlepší užívat jej nalačno, kdy je hladina žaludeční kyseliny přirozeně nižší. Zvažte také kvalitu probiotika, abyste maximalizovali jeho přínos.

Zpět do obchodu