Kolagen na klouby

Obsah článku:

1. Kolagen pro klouby, silné kosti a mladou pleť

2. K čemu je kolagen dobrý?

3. Jak kolagen působí na klouby?

4 .Kolagen na klouby. Je nutná suplementace kolagenem?

5. Kolagen na klouby pro sportovce - proč je důležitý?

Kolagen je nejdůležitější složkou kloubů a jejich poškození souvisí s nedostatečným množstvím této bílkoviny v tkáních. Kolagen na klouby a doplňování kolagenu má na klouby hojivý účinek a také snižuje bolest, což potvrzují vědecké studie. Pomáhá kolagen pouze kloubům? V jakých dávkách by se měl kolagen užívat, aby byl účinný? Jak vybrat ten nejlepší kolagen?

Uživatelé nejlépe hodnotí řady Geladrink, Coloxio Complex, Vital Proteins a Venira. V případě, že jste si nezvolili žádný produkt, podívejte se také na kategorie Kolagen na pleť, Kolagen v prášku, Mořský kolagen a Tekutý kolagen. Nejlépe hodnoceným produktem je Priessnitz Péče o klouby Kolageny+Boswellie 120 tablet.

 

1. Kolagen na klouby, silné kosti a mladou pokožku

 

Kolagen je jednou z hlavních stavebních bílkovin těla. Je nejdůležitější složkou pojivové tkáně, což znamená, že je součástí chrupavek, kostí, zubů, šlach, vazů, kůže a svalů. Převažuje kolagen typu I, který tvoří asi 90 % všech kolagenních bílkovin. Z tohoto důvodu je vhodné používat kolagen na klouby v případech intenzivní fyzické námahy a bolesti.

 

 

2. Kolagen na kouby: K čemu je kolagen dobrý? 

Kolagen je spojován s řadou léčivých a zdraví prospěšných účinků, ale jen některé z nich jsou dobře známé a vědecky podložené.

 S jistotou je známo, že: 

  • kolagen posiluje klouby a kosti. Účinky kolagenu na klouby jsou dobře prozkoumány. Kolagen zvyšuje integritu chrupavky, pružné struktury, která chrání klouby, a jeho klesající množství v chrupavce s věkem je spojováno s osteoartrózou. Kolagen užívaný na klouby může zmírnit příznaky již existující degenerace, omezit tvorbu nových lézí a snížit bolest kloubů. Doplněk kolagenu na klouby je třeba užívat minimálně 3-6 měsíců. Nejen vápník a vitamin D3 jsou zodpovědné za zdravé a silné kosti. Nezapomínejte na kolagen - důležitou složku kostí. Jeho doplňování po dobu alespoň 3 měsíců je spojeno s nižším rizikem osteomalacie, osteoporózy a zlomenin kostí.
  • Kolagen redukuje vrásky. Kolagen je hlavní složkou kůže. Jeho produkce v kůži s věkem klesá, což má za následek tvorbu vrásek a nedostatečnou hydrataci. Suplementace kolagenem může zpomalit stárnutí pleti, zlepšit její hydrataci, redukovat vrásky a zvýšit tonus a hustotu pleti. Užívání kolagenu po dobu alespoň 2-3 měsíců stimuluje tvorbu nového kolagenu v kůži, stejně jako dalších bílkovin zodpovědných za její strukturu - elastinu a fibrilinu.
  • Kolagen zlepšuje stav tepen. Kolagen je důležitou součástí cév. Bez něj jsou tepny a žíly slabé a křehké, což vede k ateroskleróze - onemocnění, při kterém se poškozené tepny "ucpávají" tukovou vrstvou, čímž se zmenšuje průsvit tepen, což postupně vede k infarktu a mrtvici. Užívání kolagenu po dobu 6 měsíců snižuje tuhost tepen a zmenšuje aterosklerotické léze.

 

3. Jak kolagen na klouby působí?

Kolagen je velká bílkovina a vzhledem k jeho velikosti a složité struktuře neexistuje způsob, jak by se kolagen přijatý v potravě nebo doplňku stravy mohl přímo vstřebat do kloubů nebo kůže. Kolagen, stejně jako ostatní bílkoviny, se v trávicím traktu tráví částečně na volné aminokyseliny a částečně na kolagenní peptid Pro-Hyp, který se skládá ze dvou aminokyselin - prolinu a hydroxyprolinu. Jsou vysoce biologicky dostupné, konkrétně se dobře vstřebávají z krve do cílových tkání. Proto suplementace kolagenem zajišťuje, že je v těle větší množství aminokyselin, které mohou být využity k výstavbě kloubů, kostí a kůže. Kolagenním peptidům jsou navíc přisuzovány jedinečné funkce, které u jiných bílkovin nejsou k dispozici. Rozhodující vliv na klouby a redukci vrásek má kolagenní dipeptid Pro-Hyp, který zvyšuje produkci kožních buněk a zejména hraje roli při stimulaci buněk, které syntetizují nová kolagenní vlákna. Kolagen pak působí na klouby, kůži, kosti a další orgány tím, že dodává tělu stavební kameny pojivové tkáně a také stimuluje tvorbu kolagenu a opravu poškozených tkání.

Kolagen na klouby - na co se zaměřit při výběru toho nejlepšího ?

Nejlepší kolagen je ten, který funguje. Aby byla suplementace kolagenem účinná, je třeba užívat jeho správnou dávku. Přestože neexistují oficiální doporučení pro účinné dávky kolagenu, vědecké studie naznačují, že množství kolagenu potřebné pro klouby je 8 až 12 gramů denně. Toto množství se nejsnáze získá z kolagenového prášku, který se smíchá s vodou a vypije. Lze tedy předpokládat, že to je nejlepší způsob jeho konzumace pro naše klouby. Může být obohacen o vitamin C a kyselinu hyaluronovou, které zvyšují syntézu kolagenu. Kromě kolagenu se v kloubních doplňcích často vyskytuje MSM (organická síra), glukosamin a chondroitin. Hlavním ukazatelem nejlepšího kolagenu by však měla být vysoká dávka samotného kolagenu. 

Kolagen používaný k vyhlazení pleti a redukci vrásek by měl být užíván v dávce 2 až 5 gramů denně. Toto množství lze snadno zajistit z přípravku Coloxio Gold

kolagen na klouby

 

4. Kolagen na klouby. Je doplňování kolagenu nezbytné? 

Doplnění kolagenu není vždy nutné pro každého, ale může být velmi užitečné. Jeho užívání prospívá zejména lidem starším 50 let, protože jsou více ohroženi záněty a mechanickým poškozením kloubů. S věkem se také snižuje hustota kostí, což je spojeno s rizikem osteoporózy a zlomenin kostí, zatímco suplementace kolagenem kosti posiluje a potenciálně snižuje riziko zlomenin. 

Doplnění kolagenu se doporučuje všem, kteří si stěžují na bolesti kloubů nebo kostí, "křupání" kloubů, revmatismus, jsou ohroženi osteomalacií a osteoporózou nebo se věnují pravidelné fyzické aktivitě. 

Proč kolagenové doplňky místo diety? Kolagenové doplňky jsou nejjednodušším způsobem, jak dostat kolagen do těla, protože ve stravě se tato bílkovina nachází především v pojivových tkáních a kůži zvířat. Téměř nikdo nekonzumuje maso z chrupavek nebo kůže. Zachází se s nimi spíše jako s odpadem. Jedinými běžnými zdroji kolagenu v potravinách mohou být dlouho vařené vývary z kostí a chrupavek, maso a želatina z ovoce. Vzhledem ke zvýšené poptávce po kolagenních peptidech však nestačí jen vývar vypít. Doplnění kolagenu v kapslích nebo prášku nám navíc umožňuje přesně přijímat tuto bílkovinu ve správném množství navrženém vědeckými studiemi.

 

 

5. Kolagen na klouby pro sportovce - proč je důležitý? 

Sportovci jsou jednou ze skupin nejvíce náchylných k poškození kloubů. Je to způsobeno vysokou biomechanickou zátěží pojivové tkáně a nefyziologickými pohyby, např. obraty, změnami směru, náhlými zastaveními. To vše způsobuje nadměrné zatížení chrupavek, vazů a šlach. Kloubní kolagen pro sportovce může být velmi důležitý při léčbě probíhajících poškození, prevenci zranění a degenerace. 

Kolagen se doporučuje všem sportovcům, zejména těm, kteří jsou nejvíce vystaveni přetížení - těm, kteří trénují příliš mnoho, odpočívají příliš krátce, používají nesprávné techniky při tréninku (což se velmi často stává začátečníkům) a jsou vystaveni stresu způsobenému soutěžemi. Kolenní kloub je nejčastějším zraněním sportovců. Pro jejich prevenci se doporučuje pravidelná suplementace kolagenem. 

Studie s fyzicky aktivními a zdravými lidmi (bez osteoartrózy) ukázaly, že krátkodobé zvýšení degradace kolagenu během tréninku a po něm lze eliminovat užíváním kolagenu v dávce 5 až 10 g po dobu 3 až 6 měsíců. 

Suplementace kolagenem u sportovců může předcházet poškození kloubů a léčit již existující zranění tím, že stimuluje tvorbu kolagenu v tkáních.

 

 

Zpět do obchodu