Které vitaminy se vyplatí užívat - s lékárnicí Martinou Milčákovou

VITAMIN D


Často je označován jako "sluneční vitamín", protože když má tělo dostatek slunce, dokáže si ho vytvořit samo. Je nepostradatelný pro zdravé kosti, zpomaluje proces osteoporózy a posiluje imunitní systém. Je všeobecně známo, že lidé s nedostatkem vitaminu D jsou častěji nemocní.

Vitamin D je potřebný pro účinné vstřebávání a využití vápníku a fosforu, a pomáhá tak budovat a udržovat silné kosti a zdravé zuby. Posiluje kosti, zuby a pomáhá udržovat naše tělo zdravé a odolné. Nedostatek způsobuje křivost u dětí, deformace kostry, osteomalacii a zubní kaz.

pexels-maggie-zhan-1698482

Schopnost organismu vytvářet vitamin D se s věkem a v zimních měsících snižuje, proto je vhodné jej s přibývajícím věkem a v zimních měsících doplňovat.

Má významný vliv na imunitní systém. Slouží jako prevence infekcí, nachlazení a chřipky a částečně zabraňuje dělení rakovinných buněk (je antikarcinogenní). Je účinný při léčbě některých kožních onemocnění (lupénka), stimuluje růst a vývoj kožních buněk.

Důležitým účinkem je vliv na hladinu testosteronu. Několik studií prokázalo, že nízká hladina vitaminu D je spojena s nízkou hladinou testosteronu, zejména u starších mužů, a při pravidelném užívání se hladina tohoto pohlavního hormonu zvýšila, což mělo pozitivní vliv na libido a také na chuť na sex.

 

Suplementace vitaminem D během těhotenství zajišťuje správný vývoj kostry plodu a zabraňuje nízké porodní hmotnosti. V období kojení zvyšuje produkci mléka. Ke správnému tělesnému vývoji přispívá také dostatečný příjem vitaminu D v dětství a dospívání.

 

pexels-blue-bird-7242737

 

SELÉN


Selen (Se) je důležitý minerál, který je nezbytný pro správné fungování našeho těla.

Selen - Tozax

 

Má vynikající antioxidační vlastnosti, které působí proti volným radikálům z prostředí. Proto je jeho užívání spojováno se snížením rizika vzniku rakoviny.

Kromě toho má selen pozitivní vliv na:

-fungování imunitního systému, přispívá ke správné funkci srdce.

-snižuje riziko infarktu a mrtvice, zvyšuje poměr HDL ("dobrého" cholesterolu) a LDL ("špatného" cholesterolu).

-chrání tělo před nemocemi, jako je šedý zákal a makulární degenerace.

-hraje klíčovou roli v metabolismu a funkci štítné žlázy.

V těhotenství se selen doporučuje zejména proto, že je nezbytný pro správný růst a vývoj plodu. Spolu s vitaminem E pomáhá při tvorbě koenzymu Q10.

 

ZINOK

 

Zinek (Zn) je esenciální stopový prvek, který se nachází ve svalech, kostech, kůži, ledvinách, očích, slinivce břišní a prostatě.

zinok - tozax

 

Je obsažen v mnoha enzymatických systémech, které ovlivňují řadu procesů v těle - od trávení až po hojení ran.

Podporuje mechanismy nespecifické imunity (aktivace makrofágů, fagocytóza) a specifické imunity (podílí se na zrání imunitních buněk). Velmi důležité jsou účinky protivirové obrany. Podílí se na funkci chuti a čichu, na růstu a vývoji organismu, na neurologických funkcích a na působení inzulínu.

 

Je důležitý pro normální vývoj a fyziologii mozku savců. Bylo prokázáno, že jeho nedostatek nebo nadbytek způsobuje změny chování, abnormální vývoj centrální nervové soustavy a rozvoj neurologických onemocnění.

 

 

Autorka článku: PharmDr. Martina Milčáková, MPH

IMG-20210827-WA0002

Zpět do obchodu