Vše, co potřebujete vědět o probiotikách

Co jsou probiotika? Jak chrání zdraví dětí a dospělých? Nejen na tyto otázky odpovídáme v následujícím článku.

 

 

Rychlá navigace

  1. Co je probiotikum
  2. Co jsou laktobacily
  3. Co jsou prospěšné bakterie
  4. Jaká vybrat probiotika
  5. Jaké je správné dávkování probiotik
  6. Komu probiotika mohou pomoci
  7. Probiotika pro děti
  8. Další informace k tématu probiotika

 

Probiotika - co je probiotikum

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své definici označuje za probiotika živé organismy, které působí příznivě na zdravotní stav hostitele. A to samozřejmě v případě, že aplikována v adekvátním množství a správném složení. Jako probiotické kultury se obvykle používají bezpečné, otestované a přátelské bakterie, které přirozeně obývají lidský trávící trakt. „Až sedmdesát procent naší imunity se skrývá ve střevech a poškození střevního mikrobiomu má vliv na imunitu a alergie,“ říká v zajímavém rozhovoru mikrobiolog Petr Ryšávka na webu Českého rozhlasu. Všeobecně jsou probiotika vnímána jako blahodárně působící látky příznivě ovlivňující vývoj střevního mikrobiomu (více o tom, co je mikrobiom na wikipedii zde) a my v tomto článku ukážeme hlavní přínosy toho, proč používat probiotika.

Laktobacily patří mezi bakterie mléčného kvašení, které jsou velmi důležité technologické mikroorganismy. Využívají se především v potravinářských technologiích při výrobě mléčných, cereálních, masných či ovocných a zeleninových produktů. Stále častěji jsou některé z těchto bakterií využívány také jako probiotika z důvodu prokázaných pozitivních efektů na lidské zdraví,“ píší odborníci z pražské Vysoké školy chemicko-technologické (článek najdete zde). Proto také živé probiotické bakterie v dostatečném množství mohou přinášet svému hostiteli – tedy vám – pozitivní zdravotní účinky. Jaké, ptáte se?
Například probiotika mají příznivý účinek na lidský organismus v tom, že zlepšují metabolické procesy. Dále vedou ke snížení rizika výskytu řady onemocnění nebo omezení jejich doby trvání. Jednou z vlastností probiotických mikroorganismů může být schopnost snižování cholesterolu. Více najdete také v odborné poradně na konci článku.

 

Co jsou prospěšné bakterie

Důležitou otázkou, je také, zda jsou probiotika a laktobacily to samé? Kolik vlastně máme v těle bakterií? Označení probiotikum zastřešuje bohatou škálu mikroorganismů, do které patří také laktobacily. Jejich celková hmotnost v lidském trávicím traktu odpovídá až 1 kg! Poměr bakteriálních buněk k buňkám lidského těla je 10:1 a ještě výraznější je poměr bakteriálního genomu vůči genomu lidskému, a sice 100:1. Uvádí se, že probiotika spotřebují až okolo 10 % denního energetického výdeje.

 

Jaká vybrat probiotika  

Kromě zdravé a vyvážené stravy nám probiotika mohou prospět jako doplněk stravy právě probiotika: vhodně zvolené probiotikum může pomoci, což dokládá celá řada klinických studií publikovaných v renomovaných světových časopisech (přečtěte si například zde). Samozřejmě správnou a vyváženou stravou vše začíná. Probiotika mohou být užívána i preventivně, ale je důležité se správně zorientovat v tom, jaké probiotické doplňky stravy vybrat. Mají totiž různé kmeny a různé hodnoty.

 AR-21-SZ-023844-01_147-2021-00028887-1AR-21-SZ-023844-01_147-2021-00028887-2

 

 

 

 

Co jsou laktobacily

Jaké je správné dávkování probiotik

Dávkování by mělo odpovídat užití v klinických studiích dokládajících účinnost: 5 až 10 miliard CFU/den u dětí; 10–20 miliard CFU/den u dospělých. Poznámka: CFU = kolonie tvořící jednotku, tj. počet životaschopných mikroorganismů. Lze se předávkovat probiotiky? Předávkovat v běžném slova smyslu nikoliv, každopádně je určité riziko nežádoucích účinků zejména u osob s výrazným imunodeficitem, u nichž byla v souvislosti s užíváním zaznamenána endokarditida či sepse.

 

Komu probiotika mohou pomoci

- Lidem s narušenou bakteriální rovnováhou
- Pacientům s bakteriálními infekcemi
- Pacientům užívajícím antibiotika
- Lidem po ukončení antibiotické léčby

 242991481_560064791940600_236986346356373447_n (2)

Probiotika pro děti
Děti samozřejmě mohou také užívat probiotika a je třeba se vždy držet dávkování doporučené výrobcem. I dětem mohou probiotika pomáhat při obnovení rovnováhy ve střevním traktu, ale i při poruchách trávení, nadýmání a podobných problémech. A samozřejmě pomáhají k odstranění negativních důsledků užívání antibiotik.

 

Odborná poradna & dále by vás našem webu a blogu mohlo zajímat

 

Další články na blogu

Výrobky související s tématem probiotik
Doplňky s probiotiky obsahují většinou více probiotických kmenů - hlavně laktobacily a bifidobakterie.  

Hisbiotix - probiotikum s 10 miliardami živých bakterií
Probiotika Hisbiotix - vhodná i pro osoby s histaminovou intolerancí
Probiotika Hisbiotix - vhodná i pro osoby s intolerancí laktózy

Zpět do obchodu