Oči: Co vaše oči vypovídají o vašem zdraví

Obsah:

 • Jak může cukrovka ovlivnit oči
 • Jak se může vysoká hladina cholesterolu projevit na vašich očích
 • Jak se může na očích projevit onemocnění jater
 • Jak se může mrtvice projevit v očích
 • Jak se může nedostatek vitaminu A projevit na očích
 • Potraviny šetrné k očím
 • Iridologie očí - může duhovka skutečně ukázat naše zdraví?

Všichni víme, že oči jsou oknem do duše. Věděli jste ale, že problémy s očima mohou být také prvním příznakem zdravotních problémů? Naše oči jsou užitečnou kontrolou některých zdravotních potíží. Zde je jejich přehled.

 oci7

Jak se může na očích projevit cukrovka

 • Rozmazané vidění, špatné noční vidění

Diabetická retinopatie je stav, kdy drobné cévky v sítnici v zadní části oka propouštějí krev a další tekutiny, což způsobuje problémy se zrakem. Pokud se neléčí, může postupovat a způsobit slepotu. Retinopatií trpí nejméně jedna třetina lidí s cukrovkou.

Léčba

Pokud je retinopatie odhalena včas, lze ji léčit a zpomalit nebo zastavit ztrátu zraku. Někdy se používá laserová operace.

Prevence

Pro lidi s diabetem je důležité, aby měli dobrou kontrolu hladiny glukózy v krvi. Stejně jako u jiných aspektů diabetu pomůže udržet pod kontrolou krevní tlak a cholesterol, takže klíčová je zdravá strava. Pro diabetiky jsou také důležité pravidelné oční kontroly (i když vidí normálně), protože retinopatie může být přítomna i bez příznaků.

Jak se může vysoká hladina cholesterolu projevit na očích

 • Šedý nebo bílý prstenec kolem rohovky, průhledné oblasti v přední části oka.

Tento stav se nazývá arcus senilis a projevuje se jako bělavý pruh tukových usazenin kolem vnější části rohovky. Někdy tato ložiska tvoří úplný prstenec. Arcus senilis je běžný stav související s věkem u starších lidí a není pro ně příznakem ničeho nebezpečného.

Pokud je vám však méně než 40 let, může být známkou nebezpečně vysoké hladiny cholesterolu, což je příznak familiární hyperlipidemie, dědičného genetického onemocnění, které způsobuje vysokou hladinu cholesterolu a triglyceridů. Na očních víčkách se mohou objevit také tukové usazeniny, tzv. xantelazma.

Léčba

Pokud máte tento příznak a je vám méně než 40 let, je důležité nechat si vyšetřit hladinu cholesterolu v krvi. U lidí s familiární hyperlipidémií nemají obvyklé rady ohledně diety na snížení cholesterolu vždy účinek, proto se obvykle předepisují léky na snížení cholesterolu.

Prevence

Je možné, že změna stravy pomůže udržet familiární hyperlipidémii pod kontrolou. To znamená udržovat nízký příjem nasycených tuků a jíst zdravou rostlinnou stravu, která obsahuje dostatek zeleniny a zdravých tuků z ryb, ořechů a semen.

Aoci

Jak se může onemocnění jater projevit na očích

 • Žluté oční bělmo

Bílá část oka se nazývá skléra. Zdravá oční tkáň by měla být bílá. Zežloutnutí očí se nazývá žloutenka a může být známkou závažného onemocnění jater.

Žloutenka je známkou vysoké hladiny bilirubinu, který játra vytvářejí při zánětu nebo poškození. Žluté oči mohou být známkou alkoholismu, rakoviny nebo infekce a jsou častým příznakem cirhózy. Mohou také signalizovat nealkoholické ztukovatění jater nebo hepatitidu typu B nebo C. Žluté oči mohou být také příznakem onemocnění žlučníku nebo slinivky břišní.

Spolu se žlutýma očima se mohou objevit i další problémy, jako je tmavá moč a svědění kůže.

Léčba

Pokud máte tento příznak, je důležité nechat se vyšetřit. Váš praktický lékař bude chtít zkontrolovat funkci vašich jater a léčba bude záviset na výsledcích těchto testů.

Jak se může mrtvice projevit v očích

 • Dočasná ztráta zraku, dvojité vidění

Náhlá, dočasná ztráta vidění, jako když se přes jedno oko přetáhne záclona, může být někdy způsobena přechodnou ischemickou atakou (TIA), krátkodobou ztrátou kyslíku v jedné konkrétní části mozku.

Mezi další zrakové příznaky TIA patří ztráta části zraku na obou očích nebo dvojité vidění. TIA je také známá jako mini mrtvice a může být život ohrožující.

Co dělat

Pokud máte tyto zrakové příznaky, zejména spolu s dalšími příznaky, jako je slabost, necitlivost nebo brnění na jedné straně obličeje nebo těla, potíže s jasnou řečí nebo závratě a ztráta rovnováhy, měli byste neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Prevence

Riziko mrtvice můžeme snížit tím, že budeme mít pod kontrolou krevní tlak, zhubneme, pokud máme nadváhu, budeme pravidelně cvičit a přestaneme kouřit. Klíčová je opět zdravá strava.

Jak se může nedostatek vitaminu A projevit na očích

 • Noční slepota

Nedostatek vitaminu A může způsobit problémy se zrakem při slabém osvětlení nebo v noci. Tento jev se nazývá nyktalopie neboli šeroslepost.

Noční slepota může být způsobena také jinými očními chorobami, jako je krátkozrakost nebo šedý zákal.

Léčba

Pokud noční slepota souvisí s nedostatkem vitaminu A, předepisují se doplňky stravy. V případě jiných příčin by se léčil základní problém.

Prevence

V potravinách máme přístup k velkému množství vitaminu A. Játra mají vysoký obsah vitaminu A a můžete si také dopřát barevnou zeleninu a ovoce, jako je dýně, mrkev, mango a sladké brambory.

Další onemocnění související s očima

Mnoho nemocí může mít sekundární příznaky související s očima. Patří mezi ně např:

 • artritida, která může způsobit řadu očních problémů včetně šedého zákalu a zeleného zákalu.
 • roztroušená skleróza
 • Problémy se zrakem mohou být jedním z prvních příznaků recidivující SM.
 • HIV/AIDS. Lidé s HIV/AIDS mohou mít řadu očních problémů.

Potraviny šetrné k očím

Barevná zelenina je plná antioxidantů, jako jsou vitaminy C a A. Dopřejte svým očím jasně zelenou, oranžovou a žlutou zeleninu a ovoce, jako je špenát, stříbrná řepa, brokolice, mrkev, dýně, paprika, kukuřice, kiwi, mango a meloun.

Omega-3 tuky obsažené v tučných rybách, vlašských ořeších a lněných semínkách jsou důležité pro zdraví očí, zejména s přibývajícím věkem.

Tmavě zelená listová zelenina je plná luteinu a zeaxantinu, které jsou důležité pro zdraví očí. Vybírejte špenát, kapustu, červenou řepu, růžičkovou kapustu a brokolici.

Potraviny s vysokým obsahem zinku mohou být pro naše oči prospěšné. Ořechy, luštěniny a ústřice obsahují dobré množství zinku.

Iridologie očí - může duhovka skutečně ukázat naše zdraví?

Iridologie je alternativní zdravotní postup, při kterém se lékař podívá na oční duhovku, aby diagnostikoval zdravotní problémy. Iridologové používají oční "mapy", v nichž části duhovky odpovídají částem těla.

Iridologie byla zkoumána v mnoha studiích s cílem určit její hodnotu jako diagnostického nástroje. Dosavadní důkazy ukazují, že se pravděpodobně jedná o pseudovědu a že při diagnostice zdravotních problémů není účinnější než náhodná zkušenost.

Věděli jste, že?

Vyšetření očí může odhalit další skryté zdravotní problémy, včetně rakoviny.

Když se optometrista podívá do našich očí, je možné vidět melanom, který se může vyskytovat v různých částech oka. Metastazující rakovina - rakovina z jiných částí těla, která se rozšířila - se někdy může projevit nejprve v očích.

Zpět do obchodu