Oči: 20 mýtů o očích a zraku

Obsah:

  • 20 mýtů o očích a zraku

oci8

O tom, co je pro oči dobré a co špatné, jste už možná slyšeli nejrůznější věci. Jsou však pravdivé?

Akademie oftalmologie vám předkládá fakta o těchto 20 nejčastějších mýtech o očích:

Mýty o očích a zraku

Mýtus 1. Všechny děti se rodí s modrýma očima.

Když se děti narodí, jejich oči se někdy mohou zdát modré, zatímco se jejich melanin stále vyvíjí. Přibližně ve 12 měsících začnou buňky produkovat melanin. Když se v duhovce vytvoří více melaninu, barva očí může ztmavnout.

Mýtus 2. Děti se rodí s plně vyvinutýma očima.

Obecně platí, že se děti rodí s očima, které mají asi dvě třetiny své plné velikosti v dospělosti. Oči rostou i po narození, obvykle ve dvou fázích: 1) v prvních letech života a 2) v pubertě.

Mýtus 3. Dva hnědoocí rodiče nemohou mít modrooké dítě.

Pravdou je, že barvu očí dítěte nelze z barvy očí rodičů vůbec předpovědět.

Současný výzkum naznačuje, že za barvu očí může být zodpovědných až 16 různých genů. Proto se dvěma rodičům se stejnou barvou očí může narodit dítě se zcela odlišnou barvou očí.

Mýtus 4. Konzumace mrkve vám zlepší zrak.

Vitamin A je pro tělo nezbytný pro udržení zdravého zraku a mrkev obsahuje vysoké množství této živiny.

Tělo však pro zrak potřebuje jen relativně malé množství vitaminu A a může ho získat z mnoha zdrojů, jako jsou tmavě zelené listy, světlá zelenina, mléčné výrobky a ryby.

Konzumace potravin bohatých na vitamin A vám může pomoci udržet si dobrý zrak, ale nezlepší váš zrak ani nezabrání tomu, abyste potřebovali brýle nebo kontaktní čočky. Nezapomeňte jíst potraviny bohaté na vitamin A spolu s tukem, aby se jeho pozitivní účinky lépe vstřebávaly.

Mýtus 5. Zrak si můžete zlepšit pomocí očních cvičení.

Oční cvičení nezlepší ani nezachrání váš zrak, ani nesníží potřebu brýlí. Váš zrak závisí na mnoha faktorech, z nichž žádný nelze očními cvičeními výrazně změnit.

Oční cvičení však mohou být užitečná při konvergentní nedostatečnosti, což je stav, který nastává, když oči nespolupracují při zaostřování na blízký předmět, což ztěžuje čtení.

Mýtus 6. Zírání do slunce - nebo přímo do slunce - může zlepšit vaše zdraví a pohodu.

Zírání do slunce i po krátkou dobu bez použití správné ochrany očí může trvale poškodit sítnici a dokonce způsobit slepotu.

Běžné sluneční brýle a domácí filtry nejsou pro pohled do slunce bezpečné. Jediným bezpečným způsobem, jak se dívat přímo do slunce, je použití speciálních slunečních filtrů, které splňují normu ISO 12312-2.

Mýtus 7. Pokud si oči překřížíte, zůstanou tak.

Oční svaly umožňují pohybovat očima všemi směry.

Pohled vlevo nebo vpravo, nahoru nebo dolů je nenutí zůstat v těchto polohách, stejně jako je nepřinutí zůstat v této poloze, když oči překřížíte. Šikmé oči mohou být důsledkem nemoci, nekorigovaného vidění nebo poškození svalů či nervů.

Mýtus 8. Barvoslepí mohou být pouze chlapci.

Barvoslepost může vzniknout nebo být dědičná i u žen, ale riziko je mnohem vyšší u mužů.

Odhaduje se, že některou z forem barvosleposti trpí 1 z 10 mužů. Většina barvoslepých jedinců se rodí s částečným nebo úplným nedostatkem čípků v sítnici, které pomáhají rozlišovat červenou, zelenou a modrou barvu.

Méně často se problémy s barevným viděním mohou objevit v pozdějším věku v důsledku onemocnění, úrazu nebo toxických účinků léků, které poškozují sítnici nebo zrakový nerv.

Mýtus 9. Barvoslepí lidé vidí černobíle.

Většina barvoslepých lidí vidí částečně barevně. Nejtěžší forma barvosleposti, při které vidíme vše v odstínech šedi, je vzácná. Většina barvoslepých lidí má problémy s rozlišováním zelené a červené barvy.

Mýtus 10. Sezení v těsné blízkosti televize může poškodit oči.

Ačkoli sezení velmi blízko u televize může způsobovat únavu očí nebo bolesti hlavy, u dětí ani dospělých nepoškozuje zrak.

Zvyklé sezení blízko televize však může signalizovat, že člověk je krátkozraký a skutečně potřebuje brýle.

Děti mají zvýšenou schopnost soustředit se na blízké předměty, proto pro ně může být sezení v blízkosti televize pohodlnější.

Aoci

Mýtus 11. Čtení při slabém osvětlení škodí očím.

Čtení při slabém světle očím neškodí. Dobré osvětlení však může usnadnit sledování toho, co čtete, a zabránit rychlejší únavě očí.

Mýtus 12. Používání počítače může poškodit oči.

Zírání na obrazovku počítače očím neškodí, ale pokud tak činíte bez přestávek, může to přispět k únavě očí, jejich namáhání nebo suchosti.

Nezapomeňte si každých 20 minut udělat přestávku a podívat se nahoru nebo na druhý konec místnosti. Pravidelně mrkejte, abyste oči dobře promazávali, a používejte umělé slzy na podporu vlhkosti.

Mýtus 13. Lidé, kteří nosí brýle, si ničí oči, pokud čtou drobné písmo nebo pracují hodně zblízka.

Čtení a práce zblízka oči neničí. Mohou však oči namáhat a způsobovat jejich únavu. Občasný odpočinek při pohledu do dálky nebo nahoru může pomoci poskytnout úlevu.

Mýtus 14. Nošení brýlí nebo kontaktních čoček vás na nich činí závislými.

Nošení brýlí nezhoršuje váš zrak ani nevede k žádnému očnímu onemocnění. Pokud potřebujete brýle na dálku nebo na čtení, je důležité je používat, abyste nenamáhali oči a zajistili si co nejlepší vidění.

Mýtus 15. Nošení nesprávných brýlí poškodí vaše oči.

Nošení brýlí se špatným předpisem oči nepoškodí, ale může je namáhat a způsobit bolest nebo rozmazanost či bolest hlavy. Ta by měla zmizet, když si brýle sundáte.

Mýtus 16. Poruchy učení jsou způsobeny problémy s očima.

Poruchy učení jsou způsobeny problémy s tím, jak mozek zpracovává to, co vidí nebo slyší.

Mezi příznaky poruch učení patří problémy s učením čtení nebo psaní, špatné známky z matematiky nebo potíže s uspořádáním myšlenek a informací.

Někdy může být špatný zrak mylně považován za poruchu učení. Pokud si všimnete, že vaše dítě má ve škole problémy, nechte ho vyšetřit odborníkem na učení a očním lékařem.

Mýtus 17. Ztráta zraku je nevyhnutelnou součástí stárnutí.

Mnoho problémů se zrakem, které se objevují s věkem, lze léčit.

Presbyopii, což je ztráta vidění na blízko, a šedý zákal lze odstranit, takže dospělí opět vidí jasně. Je důležité chodit na každoroční oční prohlídky, aby se zachytily vratné i trvalé hrozby pro zrak, jako je glaukom nebo makulární degenerace.

Včasná léčba může často zpomalit ztrátu zraku nebo jí zabránit.

Mýtus 18. Šedý zákal musí být "zralý", aby mohl být odstraněn.

Šedý zákal lze odstranit, jakmile ohrožuje zrak. Díky moderním pokrokům v chirurgii šedého zákalu lze nyní čočku z oka odstranit, jakmile se zakalí natolik, že ztěžuje čtení drobného písma nebo dopravních značek.

Mýtus 19. Oči lze transplantovat.

V současné době není možné transplantovat celé oko, protože tento složitý orgán je s mozkem spojen zrakovým nervem.

Zrakový nerv se skládá z více než 1 milionu drobných nervových vláken. Když se tato nervová vlákna přeruší, není možné je znovu propojit. Oční lékaři však mohou transplantovat rohovku, což je průhledná přední část oka.

Mýtus 20. Všichni oční lékaři jsou stejní.

Každý z oftalmologů, optometristů a optiků hraje v péči o oči důležitou roli. Úroveň jejich vzdělání a odbornosti se však od sebe dosti liší.

Oftalmolog je absolventem lékařské fakulty s nejméně 12letou odbornou přípravou, která zahrnuje 4 roky pregraduálního studia a nejméně 8 let postgraduální lékařské přípravy. Oftalmologové jsou jediní oční lékaři na světě, kteří mají licenci k výkonu lékařské i chirurgické praxe a podílejí se také na vědeckém výzkumu příčin a léčby očních chorob a poruch zraku.

Optometristé absolvují nejméně 3 roky vysokoškolského a 4 roky optometrického vzdělávání a jsou oprávněni provádět oční vyšetření a testy zraku, předepisovat a vydávat korekční čočky, zjišťovat některé oční abnormality a předepisovat léky na některé oční choroby.

Optometrista je odborník, který připravuje, měří a upravuje nasazení brýlí nebo kontaktních čoček předepsaných oftalmologem nebo optometristou. Ačkoli optometrista není oftalmolog, absolvuje dvouleté studium optometrie nebo 6000hodinovou praxi.

Máte-li jakékoli dotazy nebo obavy týkající se vašich očí nebo zraku, obraťte se na oftalmologa.

oci9

Zpět do obchodu