7 nejlepších potravin pro zdravé oči

Obsah:

 • Přehled
 • Nejlepší potraviny pro vaše oči
 • Závěr
 • Tipy pro zdraví očí

Přehled

Udržování vyvážené a zdravé stravy je klíčem k udržení zdravých očí a může pomoci snížit riziko očních onemocnění.

Závažným očním onemocněním můžete předcházet tím, že do svého jídelníčku zařadíte potraviny, které obsahují řadu vitaminů, živin a minerálů známých jako antioxidanty. Mezi oční onemocnění, kterým lze předcházet zdravou stravou, patří:

 • šedý zákal, který způsobuje rozmazané vidění
 • věkem podmíněná makulární degenerace, která může omezit vaše vidění.
 • glaukom
 • suché oči
 • špatné noční vidění

Tyto antioxidanty chrání před oxidanty, které mohou negativně ovlivnit vaše zdraví.

Vaše oči potřebují mnoho typů antioxidantů, aby zůstaly zdravé. Patří mezi ně:

Vyvážená strava se nejlépe skládá z různých bílkovin, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny.

Snažte se jíst duhově po celý den a zařaďte do svého jídelníčku mnoho různých druhů potravin různých barev.

Měli byste omezit konzumaci nezdravých potravin, které jsou zpracované, obsahují nasycené tuky nebo mají vysoký obsah cukru.

oči

Nejlepší potraviny pro vaše oči

Zde je sedm nejlepších potravin pro vaše oči. Většina z nich je běžně dostupná po celý rok a za rozumnou cenu. Můžete si je vychutnat samostatně nebo ve složitějších receptech.

1. Ryby

Ryby, zejména losos, mohou být skvělou potravinou pro zdraví očí. Losos a další ryby mají omega-3 mastné kyseliny. Jedná se o "zdravé" tuky. Omega-3 mastné kyseliny mohou přispívat k rozvoji zraku a zdraví sítnice v zadní části oka. Mohou také pomoci předcházet suchosti očí.

Zvažte zařazení ryb do svého jídelníčku několik dní v týdnu. Při nákupu lososa si vybírejte divokou variantu namísto lososa chovaného na farmách. Losos chovaný na farmách totiž obsahuje více nasycených tuků a méně omega-3 než losos ulovený ve volné přírodě.

Lososa a většinu ryb můžete grilovat nebo péct. Zkuste ho ochutit čerstvými bylinkami, citronem, solí a pepřem a připravte si snadnou a chutnou večeři.

2. Vejce

Vejce jsou skvělou potravinou pro zdraví očí.

Žloutky obsahují vitamin A, lutein, zeaxantin a zinek, které jsou pro zdraví očí velmi důležité.

Vitamin A chrání rohovku. Rohovka je povrch oka. Lutein a zeaxantin snižují pravděpodobnost vzniku závažných očních onemocnění, jako je věkem podmíněná makulární degenerace a šedý zákal.

Zinek přispívá ke zdraví sítnice. Sítnice je zadní část oka. Zinek také pomáhá očím vidět v noci.

Vejce jsou velmi všestranná a lze je zařadit k snídani, obědu i večeři. Snadným způsobem, jak si vejce vychutnat, je uvařit je natvrdo. Vyzkoušejte je v salátech a sendvičích. Vejce natvrdo si můžete dát také ke svačině.

3. Mandle

Mandle, stejně jako ostatní ořechy a semena, jsou obecně prospěšné pro zdraví očí.

Mandle obsahují vitamin E. Tento vitamin chrání před nestabilními molekulami, které jsou namířeny proti zdravé tkáni.

Pravidelná konzumace vitaminu E může pomoci předcházet věkem podmíněné makulární degeneraci i šedému zákalu. Denně byste měli přijmout přibližně 22 mezinárodních jednotek (IU) nebo 15 mg vitaminu E.

Jedna porce mandlí obsahuje přibližně 23 ořechů nebo ¼ šálku a obsahuje 11 IU. Mezi další ořechy a semena, která obsahují vitamin E, patří slunečnicová semena, lískové ořechy a arašídy.

Mandle si můžete kdykoli vychutnat jako svačinu. Jsou také vynikající ve snídaňových cereáliích, jogurtu nebo salátech. Jen si nezapomeňte hlídat velikost porce. Mandle jsou vysoce kalorické, proto se snažte omezit jejich příjem na jednu až dvě porce denně.

4. Mléčné výrobky

Mléčné výrobky, jako je mléko a jogurt, mohou být pro oči prospěšné.

Obsahují vitamin A a také minerál zinek. Vitamin A chrání rohovku, zatímco zinek pomáhá tento vitamin do očí přivádět z jater. Zinek se nachází v celém oku, zejména v sítnici a cévnatce, což je cévní tkáň nacházející se pod sítnicí.

Tento důležitý minerál pomáhá při nočním vidění a prevenci šedého zákalu. Nejvíce prospěšných látek poskytují mléčné výrobky od krav krmených trávou.

Mléčné výrobky lze konzumovat po celý den. Můžete vypít sklenici k jídlu nebo si je vychutnat v kávě a čaji či ve snídaňových cereáliích. Jogurt je zdravou volbou k snídani nebo jako svačina.

5. Mrkev

Je známo, že mrkev je vhodná pro zdraví očí. Podobně jako vaječné žloutky obsahuje mrkev vitamin A a také beta-karoten.

Vitamin A a betakaroten pomáhají povrchu oka a mohou také pomoci předcházet očním infekcím a jiným závažným očním onemocněním.

Mrkev se snadno konzumuje na cestách. Julianne celou mrkev nebo mějte po ruce sáček baby mrkve na odpolední nebo večerní svačinu. Přidejte ji do salátů a polévek, abyste získali další živiny, nebo ji rozmačkejte a přidejte do těsta na muffiny nebo palačinky.

Aoci

6. Zelí

Zelí mnozí označují za superpotravinu, protože obsahuje mnoho důležitých vitaminů, živin a minerálů.

Je obzvláště prospěšné pro zdraví očí. Zelí obsahuje antioxidanty lutein a zeaxantin, které se nacházejí také ve vejcích a dalších potravinách.

Tyto živiny mohou pomoci předcházet závažným očním onemocněním, jako je věkem podmíněná makulární degenerace a šedý zákal. Lutein a zeaxantin se v těle nevytvářejí, proto je musíte zařadit do svého jídelníčku. 100gramová porce zelí, což je asi 1 a půl šálku, obsahuje 11,4 mg luteinu a doporučuje se užívat 10 mg denně.

Další zeleninou s vysokým obsahem luteinu jsou červená paprika a špenát.

Ze zelí lze připravit chipsy na svačinu. Listy nejprve omyjte, pak je natrhejte na malé kousky; přihoďte je k olivovému oleji a opékejte asi 20 minut, dokud zelí není křupavé. Můžete je lehce posypat solí. Zelí můžete také osmahnout jako přílohu nebo ho podávat v salátu.

7. Pomeranče

Pomeranče a další citrusové plody obsahují vitamin C, který je pro zdraví očí zásadní.

Tento vitamin, který se nachází hlavně v čerstvém ovoci a zelenině, přispívá ke zdravým cévám v očích.

Dokáže bojovat proti šedému zákalu a v kombinaci s dalšími vitamíny a živinami i proti věkem podmíněné makulární degeneraci.

Chcete-li si pomeranče vychutnat, můžete pít pomerančový džus, loupat je na svačinu nebo je přidat do ovocného salátu.

oci2

Závěr

Zdravá strava je pro zdraví očí zásadní.

Dodržováním stravy s vysokým obsahem antioxidantů zabráníte vzniku závažných očních onemocnění a zajistíte, aby vaše oči fungovaly co nejlépe.

Snažte se denně jíst různé celozrnné, nezpracované potraviny. Pokud máte problémy s očima, navštivte svého lékaře, protože včasný zásah může zabránit vzniku závažnějších onemocnění.

Tipy pro zdraví očí

Pro udržení zdraví očí je důležité o ně pravidelně pečovat. Konzumace zdravých potravin pro oči není jediným způsobem, jak oči chránit. Mezi další způsoby, jak si můžete udržet zdravé oči, patří např:

 • návštěva očního lékaře jednou za jeden až dva roky.
 • nošení slunečních brýlí, když jste venku.
 • vyhýbání se kouření
 • udržování zdravé hmotnosti
 • nošení ochranných očních pomůcek při sportu, koníčcích, domácích projektech nebo pracovních činnostech.
  kontrola hladiny cukru v krvi
Zpět do obchodu