21 léků na nevolnost, zvracení a další problémy

Obsah:

 • Tipy pro okamžitou úlevu od nevolnosti
 • Rychle působící přírodní prostředky proti nevolnosti
 • Vyzkoušejte přírodní prostředky
 • Volně prodejné léky a léky na předpis proti nevolnosti
 • Dlouhodobá řešení pro prevenci budoucích příznaků nevolnosti
 • Závěr

Nevolnost

Můžete dělat věci, které mohou pomoci zmírnit nevolnost okamžitě, například dívat se na horizont. Pomoci mohou i některá dlouhodobá řešení, včetně léků a vitaminů.

Jakékoli cestování - autem, letadlem, vlakem nebo lodí - může náhle vyvolat nevolnost z pohybu. Pohybová nevolnost může vyvolat příznaky od mírné nevolnosti až po závratě, pocení a zvracení.

Před užitím jakéhokoli nového léku nebo doplňku stravy byste se měli poradit se svým lékařem. Některé z nich se mohou vzájemně ovlivňovat s vašimi současnými léky nebo základními zdravotními potížemi.

Tipy pro okamžitou úlevu od nevolnosti

Změna polohy nebo rozptýlení, když si poprvé všimnete nevolnosti, může pomoci zmírnit příznaky dříve, než se stanou závažnými. Následující tipy vám mohou přinést okamžitou úlevu.

Převezměte kontrolu

Pokud jste spolujezdec, zvažte, zda se ujmete řízení. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že k nevolnosti z pohybu dochází, když se pohyb, který vidí vaše oči, liší od pohybu, který vnímá vaše vnitřní ucho. Tyto smysly se mohou lépe propojit, pokud budete řídit auto, což zmírní vaše příznaky.

Otočte obličej ve směru jízdy

Pokud není možné řídit, otočte obličej ve směru jízdy. Opět to může pomoci odpojit váš zrakový smysl a vnitřní ucho. Na trajektu se snažte pohybovat ze zadní (záďové) části lodi do přední (přední) části lodi. Někteří lidé uvádějí, že sezení na předním sedadle zmírňuje příznaky. V autě zvažte výměnu zadních sedadel s někým, kdo sedí vpředu.

Sledujte horizont

Můžete také zjistit, že při vizuálních podnětech pomáhá soustředění na nehybný objekt v dálce. Opět může být nutné vyměnit nebo změnit polohu ve vozidle, ve kterém cestujete.

Změna polohy

Někteří lidé zjistili, že ležení zlepšuje jejich nevolnost při pohybu. Pro jiné může být lepší poloha ve stoje. Vaše možnosti budou záviset na typu cesty, takže experimentujte a zjistěte, co vám nejlépe vyhovuje.

Pokud sedíte v autě, může vám pomoci opření hlavy o opěrku hlavy, protože zmírní pohyby hlavy. Jinými slovy, možná budete muset trochu experimentovat, abyste našli pro vás nejlepší polohu.

Vzduch (ventilátor nebo venkovní vzduch)

Možná zjistíte, že otevření okna nebo pobyt venku může pomoci při nevolnosti z pohybu. Pokud to počasí nebo způsob cestování neumožňuje, otočte větrací otvory směrem k sobě nebo zvažte použití ventilátoru, který vám bude foukat vzduch na obličej.

Chroupejte krekry

Nevolnost lze zmírnit snědením lehké svačinky, například slaných krekrů. Těžká, tučná nebo kyselá jídla mohou nevolnost zhoršit, protože se pomalu tráví. Možná si budete chtít zabalit vlastní svačinu, která může obsahovat lehce stravitelné potraviny, jako např.

 • cereálie
 • chléb
 • jiné obiloviny
 • jablka
 • banány

Vypijte trochu vody nebo syceného nápoje

Nevolnost vám může pomoci potlačit také doušek studené vody nebo syceného nápoje, například seltzeru nebo zázvorového piva. Vynechejte nápoje s obsahem kofeinu, jako je káva a některé limonády, které mohou přispívat k dehydrataci, jež může nevolnost ještě zhoršit. Další dobrou volbou může být mléko a jablečný džus.

Rozptylte se hudbou nebo konverzací

Zapněte si rádio nebo začněte konverzaci, abyste nemysleli na to, jak se cítíte. Možná se vám podaří rozptýlit se natolik, že se budete cítit lépe.

V metaanalýze z roku 2022 dospěli vědci k závěru, že poslech hudby může pomoci při pooperačním zvracení, i když na samotnou nevolnost zjistili jen malý vliv. Přesto je možné, že poslech hudby může člověku pomoci zabránit zvracení během cestování.

Odložte obrazovku

Lidé s nevolností mohou mít problémy se čtením knih nebo textů na různých zařízeních. Dochází k tomu v důsledku senzorického odpojení mezi vnitřním uchem a očima. Pokud se tedy na něco soustředíte zblízka, můžete své příznaky zhoršit.

To může být obzvláště špatné pro hráče videoher nebo lidi, kteří zkoušejí technologii virtuální reality (VR) z důvěryhodného zdroje. Možná zjistíte, že vám pomůže přestávka v činnosti nebo přechod na audioknihy, hudbu nebo zdřímnutí.

Rychle působící přírodní prostředky proti nevolnosti

Nevolnost z pohybu vám může pomoci zastavit také řada přírodních prostředků. Nezapomeňte: Před užíváním doplňků stravy a jejich dávkováním se vždy poraďte se svým lékařem.

Tlakové body

Rychlou úlevu vám může přinést stimulace akupresurního bodu podél zápěstí zvaného Nei Guan (P6). Položte ukazováček, prostředníček a prsteníček pravé ruky na vnitřní stranu levého zápěstí, začněte pod záhybem.

Bod Nei Guan se nachází pod ukazováčkem, mezi šlachami zápěstí. Pevně tlačte na jedno nebo obě zápěstí po dobu několika sekund nebo dokud příznaky neustoupí.

Existují i další akupresurní body, které můžete stimulovat, abyste zmírnili nevolnost nebo zvracení. Přečtěte si více o 7 tlakových bodech při nevolnosti.

Aromaterapie

Pomoci mohou také některé vůně, například čistý esenciální olej z máty peprné. Studie z roku 2016 zjistila, že vystavení lidí vůni máty peprné pomáhá snižovat pooperační nevolnost.

Existuje mnoho způsobů, jak oleje používat, ale inhalace má nejnižší riziko interakce, i když odborníci doporučují difuzovat po dobu jedné hodiny nebo kratší, aby se minimalizovala případná rizika. Inhalování velkého množství éterických olejů po dobu delší než hodinu by teoreticky mohlo způsobit nevolnost.

Možná zjistíte, že čichání z lahvičky s esenciálním olejem nebo používání náhrdelníku s esenciálním olejem je v jedoucím vozidle pohodlnější.

Vyzkoušejte přírodní prostředky

Bylinky, jako je zázvor a heřmánek, mají výzkumy, které podporují jejich použití při nevolnosti a nevolnosti z pohybu.

Tyto doplňky stravy často najdete v místní lékárně, obchodě se zdravou výživou nebo na internetu. Možná zjistíte, že uvaření čaje z těchto bylin vám pomůže uklidnit žaludek.

Pastilky z kořene lékořice

Lidé používají kořen lékořice ke zklidnění bolesti při žaludečních vředech, podráždění žaludečními kyselinami a poruchách trávení. Může také pomoci zahnat nevolnost a zvracení. Odborníci neznají důvěryhodný zdroj toho, jak moc pomáhá, protože mnoho doplňků stravy obsahuje další složky, které mohou také hrát roli při snižování nevolnosti.

Pastilky si můžete koupit v lékárně nebo na internetu. Velikost porce závisí na značce, kterou si zakoupíte.

Volně prodejné léky proti nevolnosti a léky na předpis

Pokud tato samoléčebná opatření nezabírají, můžete zvážit vyzkoušení lékařských možností dostupných v místní lékárně. Léky lze nalézt jak ve volně prodejné formě, tak ve formě na lékařský předpis.

Volně prodejná antihistaminika

Antihistaminika obvykle pomáhají při alergiích. Může se však stát, že vám pomůže použití volně prodejných léků obsahujících dimenhydrinát , difenhydramin nebo meklizin.

Děti starší 2 let mohou často bezpečně užívat dimenhydrinát a difenhydramin, ale o jejich dávkování byste se měli poradit s lékařem.

Při užívání antihistaminik se můžete cítit ospalí, proto je neužívejte, pokud plánujete řídit.

Skopolamin

Skopolamin je lék na předpis, který je dostupný buď ve formě tablet, nebo jako náplast na kůži. Náplast si na několik dní nalepíte za ucho. Mohou se však vyskytnout některé nežádoucí účinky, např. sucho v ústech.

Lidé s glaukomem nebo jinými zdravotními problémy by se měli o této léčbě poradit se svým lékařem, protože v některých případech nemusí být vhodná.

Děti, těhotné nebo kojící osoby, osoby s problémy s játry nebo ledvinami nebo starší dospělí by se měli poradit se svým lékařem kvůli riziku závažných nežádoucích účinků. Byly hlášeny vzácné případy smrtelné toxicity u dětí.

Promethazin

Promethazin je antihistaminikum na lékařský předpis používané k léčbě nevolnosti z pohybu. Pomáhá snižovat signály z mozku, které způsobují zvracení.

Dlouhodobá řešení k prevenci budoucích příznaků

Lidé, kteří často cestují za prací, a další osoby, u nichž se pohybová nevolnost projevuje závažněji, mohou chtít prozkoumat dlouhodobá řešení, jako jsou doplňkové terapie nebo kognitivně-behaviorální terapie.

Užívání vitaminu B-6

Lékaři mohou doporučit důvěryhodný zdroj užívání vitaminu B-6 (pyridoxin) k léčbě nevolnosti a zvracení v těhotenství, kromě jiných stavů, jako je úzkost.

Zvýšení hladiny může také pomoci při nevolnosti z pohybu, i když v této oblasti je zapotřebí dalšího výzkumu.

Užívání 5-HTP + hořčíku

Podle dřívější studie z roku 2005 může být nízká hladina serotoninu v mozku spojena s nevolností z pohybu a migrénami. Bolesti hlavy mohou souviset s aktivitou některých neurotransmiterů v mozku.

Doplňky stravy obsahující 5-hydroxytryptofan (5-HTP) a hořčík mohou pomoci zvýšit hladinu serotoninu. V rozsáhlé metaanalýze vědci nalezli vysoce kvalitní důkazy pro podávání hořčíku pacientům po operaci páteře, aby se snížily vedlejší účinky nevolnosti a zvracení.

Další studie z roku 2019 zjistila, že 5-HTP podávaný pacientům před plánovanou operací významně snižuje pooperační nevolnost a zvracení a hladinu serotoninu v jejich mozku. To je další důkaz, že serotonin může způsobovat nevolnost a zvracení.

Investujte do akupresurních pásů

Nošení akupresurního pásu může pomoci zmírnit nevolnost. Lidé nosí akupresurní pásy za tímto účelem již po staletí.

Terapie biofeedback

Biofeedback terapie využívá vaše myšlenky k ovládání fyzických reakcí na podněty, jako je například pohyb.

Lidem s vestibulárními poruchami, které způsobují závratě, zvracení a nevolnost, může biofeedback prospět.

Závěr

Pohybová nevolnost je akutní problém, který se u některých lidí objevuje během cestování. Může se objevit v autech, lodích, letadlech nebo jakýchkoli pohybujících se dopravních prostředcích.

Můžete podniknout kroky, které vám pomohou zmírnit nevolnost a zabránit zvracení. Řešení může zahrnovat užívání volně prodejných léků nebo léků na předpis, používání tlakových bodů, soustředění na pevný bod a další metody.

Pokud přirozená řešení nezabírají, můžete si o svých příznacích promluvit s lékařem. Ten vám může doporučit další terapie nebo předepsat léky, které vám pomohou.

Zpět do obchodu