Noční pocení

Obsah:

 • Co způsobuje noční pocení?
 • Jak se léčí noční pocení?
 • Lze nočnímu pocení předcházet?
 • Závěr

Noční pocení

Pojem "noční pocení" označuje nadměrné pocení během nočního spánku. V závažných případech se člověk může dokonce probudit a zjistit, že má pyžamo nebo prostěradlo nasáklé potem.

Noční pocení je bohužel běžný problém se spánkem, který vás uprostřed noci budí a způsobuje vám nepříjemné pocity. Prozkoumáme, co noční pocení způsobuje, a poskytneme vám tipy, jak se v noci méně potit.

Noční pocení se může objevit při některých infekcích a dalších zdravotních stavech, včetně menopauzy a hypertyreózy. Léčba může záviset na příčině.

Noční pocení je jiný termín pro nadměrné pocení nebo noční pocení. Pro mnoho lidí jsou nepříjemnou součástí života a mohou být spojeny s depresí a potížemi se spánkem.

Ačkoli je noční pocení běžným příznakem menopauzy, může být způsobeno také některými zdravotními stavy a některými léky.

Ve většině případů není noční pocení závažným příznakem. Přesto je důležité vědět, kdy se v případě nočního pocení nechat vyšetřit.

Co způsobuje noční pocení?

Existuje několik příčin nadměrného nočního pocení:

Hormonální výkyvy

U žen mají na noční pocení velký vliv hormony. Způsobit ji může například hormonální antikoncepce, dospívání, těhotenství nebo menopauza. Některé ženy se dokonce více potí těsně před menstruací nebo během ní.

Užívání léků

Několik druhů léků ovlivňuje hormony, které, jak již víme, mohou významně ovlivnit množství potu produkovaného během noci. K takovému scénáři obvykle dochází při nasazení léků. Tělo si na ně musí zvyknout a pocení by mělo po nějaké době ustoupit. Pokud se tak nestane, je dobré zvážit jejich změnu.

Pocení mohou způsobovat antidepresiva, antibiotika nebo antikoncepce.

Nesprávný životní styl

Patříte k lidem, kteří pravidelně a rádi jedí těžká jídla těsně před spaním? Nebo se váš jídelníček skládá z nezdravých potravin? S největší pravděpodobností jste našli příčinu svého nadměrného pocení. Stejný účinek mají i kořeněná a pálivá jídla, velké množství alkoholu a některé druhy bylin.

V souvislosti s nesprávnou životosprávou je dobré zmínit také stres. Ten způsobuje, že je tělo v neustálém napětí. Nervový systém spouští své obranné mechanismy v několika formách, včetně pocení.

Prostředí, ve kterém spíte

V létě se většina lidí potí kvůli vysokým teplotám. Málokdo však pomyslí na to, že stejný scénář se odehrává ve velmi vyhřáté místnosti v zimě. Bez ohledu na to, jak moc máte rádi teplo, by se teplota ve vaší ložnici měla pohybovat kolem 16 až 19 °C. Tělo se pomocí přikrývky zahřeje, je schopno regenerace a odpočinku. Hlava zároveň zůstává chladná a odvádí přebytečné teplo.

Nevhodné ložní prádlo

Věděli jste, že noční pocení může způsobit i taková maličkost, jako je nevhodné ložní prádlo? Nejhorším materiálem je syntetický polyester, který může nadělat více škody než užitku. Při nákupu se snažte vybírat bavlnu nebo satén. V létě vyměňte klasické tlusté povlečení za tenčí alternativu nebo peřinu.

Nemoci

Poslední možností je nemoc. Není to však jediná možnost. Existuje několik nemocí způsobujících nadměrné pocení:

 • Cukrovka - často postihuje nervový systém, který má přímý vliv na produkci potu.
 • Porucha štítné žlázy - hypertyreóza neboli zvýšená funkce štítné žlázy způsobuje, že se člověk potí mnohem více než obvykle. V takových situacích sledujte pocení nejen v noci, ale i během dne.
 • Akutní infekční onemocnění - pokud bojujete s akutním infekčním onemocněním, je vysoká pravděpodobnost, že se budete nadměrně potit. Mělo by to však zmizet, jakmile se vyléčíte.
 • Chronické onemocnění - při tuberkulóze, rakovině, zánětu kostí nebo HIV se pocení objevuje spolu s únavou, malátností a teplotou.
 • Obezita - přímo souvisí s nesprávným životním stylem. Tělo mnohem hůře zpracovává těžká jídla. Navíc vše komplikují nadměrné tukové zásoby.
 • Vysoký krevní tlak - nadměrné pocení se objevuje u pacientů, kteří mají vysoký krevní tlak a neléčí ho.
 • Neurologická onemocnění - vyšší pocení se objevuje u pacientů trpících infarktem, poruchami autonomního nervového systému nebo epilepsií.
 • Spánková apnoe - a nezapomínejme na chrápání, známé jako spánková apnoe. Ta se vyznačuje tzv. apnoickými pauzami. Jedná se o stavy, kdy člověk na několik sekund přestane dýchat. Nepříjemný zvuk chrápání není jediným charakteristickým znakem apnoe. Mezi další patří nadměrné pocení a únava způsobená nedostatečným spánkem.

Jak se léčí noční pocení?

K léčbě nočního pocení podnikne lékař kroky ke zjištění a odstranění jeho příčiny. Plán léčby bude záviset na vaší konkrétní diagnóze. Níže jsou uvedeny běžné příčiny nočního pocení s možnou léčbou:

 • Menopauza. Při návalech horka a nočním pocení může pomoci změna životního stylu, například spaní v chladných místnostech a vyhýbání se alkoholu. Pokud nestačí, může hormonální léčba pomoci snížit počet návalů horka, které zažíváte, a zmírnit další příznaky. Lékař vám může předepsat i další léky proti návalům horka, například paroxetin a gabapentin. Venlafaxin se také používá off-label na noční pocení.
 • Základní infekce. V závislosti na typu infekce, kterou máte, mohou při její léčbě pomoci antibiotika, antivirotika nebo jiné léky.
 • Rakovina. Váš lékař vám může doporučit kombinaci chemoterapeutických léků, chirurgický zákrok nebo jinou léčbu. Vzhledem k tomu, že tato léčba může také způsobovat noční pocení, může být navíc léčena hormonální terapií nebo jinými léky.
 • Úzkost. Lékař vám může předepsat léky, jako jsou léky proti úzkosti nebo antidepresiva. Může také doporučit terapii.
 • Hypertyreóza. K léčbě hyperaktivní štítné žlázy se používají léky, terapie radiojodem nebo někdy chirurgický zákrok.
 • Léky. Lékař vám může upravit dávkování nebo doporučit alternativní lék.
  Konzumace alkoholu nebo kofeinu nebo užívání drog. Omezení těchto látek nebo vyhýbání se jim může pomoci snížit noční pocení. V některých případech vám lékař může předepsat léky nebo doporučit terapii, která vám pomůže přestat.

Lékař vám také může doporučit úpravu spánkových návyků. Odstranění přikrývek z postele, nošení lehčího pyžama nebo otevření okna v ložnici může pomoci předcházet nočnímu pocení a zmírnit ho. Pomoci může také používání klimatizace nebo ventilátoru nebo vyhledání chladnějšího místa na spaní.

Lze nočnímu pocení předcházet?

Některým příčinám nočního pocení lze předejít změnou životního stylu. Chcete-li snížit riziko nočního pocení:

 • Omezte konzumaci alkoholu a kofeinu
 • vyvarujte se užívání tabáku a drog
 • spát v chladnějším prostředí
 • zvažte koupi chladicí matrace. Všechny výrobky schválené společností Healthline pro osoby s horkým spánkem naleznete v sekci
 • našem obchodě s produkty pro spánek.
 • snažte se udržovat přiměřenou hmotnost
 • pokud trpíte menopauzou, vyhněte se konzumaci kořeněných jídel, protože mohou příznaky zhoršovat

Pokud máte podezření, že vaše noční pocení souvisí s infekcí nebo jiným onemocněním, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Požádejte svého lékaře o další informace o vašem konkrétním onemocnění, možnostech léčby a strategiích prevence nočního pocení.

Závěr

Noční pocení může být nepříjemné a narušovat váš spánek. Ve většině případů však nejsou důvodem k vážným obavám. Někdy však mohou být způsobeny základním onemocněním, které vyžaduje léčbu.

Příčinu nočního pocení vám může pomoci diagnostikovat lékař. Může vám také doporučit strategie, jak nočnímu pocení předcházet nebo ho léčit. V závislosti na příčině může doporučit změnu životního stylu, léky nebo jinou léčbu.

Zpět do obchodu