7 vědecky podložených zdravotních přínosů kokosové vody

Obsah:

  • 7 zdravotních přínosů kokosové vody
  • Závěr

kokosová voda

Kokosová voda může být na živiny bohatou volbou pro hydrataci. Může být prospěšná pro vaše zdraví, včetně vašeho srdce a ledvin.

V posledních letech se stala módním nápojem.

Kromě toho, že je kokosová voda přirozeně sladká a hydratuje, je plná několika důležitých živin, včetně minerálů, kterýchmnoho lidí nemá dostatek.

7 zdravotních přínosů kokosové vody

1. Dobrý zdroj několika živin

Kokosové ořechy rostou v tropickém podnebí na stromech s vědeckým názvem Cocos nucifera a z botanického hlediska jsou považovány za ovoce.

Kokosová voda je tekutina, která se nachází ve středu mladého zeleného kokosového ořechu. Pomáhá vyživovat plody. Když kokosový ořech dozraje, což trvá přibližně 10 až 12 měsíců, část tekutiny zůstává, zatímco zbytek dozrává v pevnou bílou dužinu známou jako kokosové maso.

Kokosová voda obvykle pochází z mladých kokosových ořechů ve stáří asi 6-7 měsíců, i když se nachází i ve zralých plodech. Průměrný zelený kokosový ořech poskytuje přibližně 1/2-1 šálek kokosové vody.
Kokosová voda obsahuje 94 % vody a velmi málo tuku. Neměla by se zaměňovat s , která se vyrábí přidáním vody do strouhaného kokosového masa. Kokosové mléko obsahuje přibližně 50 % vody a má poměrně vysoký obsah tuku.

Jeden šálek (240 ml) obsahuje také 60 kalorií:

  • Sacharidy: 15 gramů
  • Cukr: 8 gramů
  • Vápník: 4 % denní hodnoty
  • 4 % denní hodnoty
  • Fosfor: 2 % denní dávky
  • Draslík: 2,5 % DV: 15 % denní dávky

Shrnutí

Kokosová voda je tekutina, která se nachází v mladých kokosových ořeších a je přirozeným zdrojem několika důležitých minerálních látek.

2. Může mít antioxidační vlastnosti

Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které vznikají v buňkách během metabolismu. Jejich produkce se zvyšuje v reakci na stres nebo poškození.

Když je volných radikálů příliš mnoho, vaše tělo se dostane do stavu, který může poškodit vaše buňky a zvýšit riziko onemocnění.
Výzkum na zvířatech prokázal, že kokosová voda obsahuje, což může pomoci upravit volné radikály tak, že již nebudou škodit.

V jedné studii z roku 2012 byla potkanům s inzulinovou rezistencí na vysokofruktózové dietě podávána kokosová voda. Aktivita volných radikálů se snížila, stejně jako krevní tlak a hladina inzulínu.
Jiná studie z roku 2014 zjistila, že poškozená játra potkanů vykazovala při léčbě kokosovou vodou významné zlepšení oxidačního stresu ve srovnání s játry, která nebyla léčena.
Třetí studie z roku 2016 prokázala přínos extraktu z kokosové vody na potkanech krmených dietou s vysokým obsahem tuků. Kokosová voda nejenže pomohla snížit markery cholesterolu, ale také prokázala "antioxidační účinnost".

Ačkoli jsou tyto studie zajímavé, je důležité poznamenat, že dosud nebyly provedeny žádné studie zahrnující lidi a antioxidační sílu kokosové vody a každá ze studií na zvířatech používala jiné dávky a parametry.

Shrnutí

Kokosová voda obsahuje antioxidanty, jejichž prospěšnost byla prokázána ve výzkumu na potkanech a myších, ale studie na lidech chybí.

3. Může pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou

Výzkum ukázal, že kokosová voda může snížit a zlepšit další zdravotní ukazatele u zvířat s cukrovkou.
Ve studii z roku 2015 si potkani s cukrovkou, kterým byla podávána kokosová voda, udržovali lepší hladinu cukru v krvi než kontrolní skupina. Stejná studie také zjistila, že krysy léčené kokosovou vodou měly nižší hladinu , což svědčí o lepší dlouhodobé kontrole hladiny cukru v krvi.

Novější studie z roku 2021 zahrnující potkany s diabetem rovněž zjistila, že kokosová voda snižuje hladinu glukózy v krvi.
K potvrzení těchto účinků u lidí jsou zapotřebí další studie.

Další výhodou kokosové vody z hlediska hladiny cukru v krvi je však to, že je vhodným zdrojem, který dokáže zvýšit a snížit hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou 2. typu.
S ohledem na všechny tyto skutečnosti je důležité si uvědomit, že kokosová voda obsahuje sacharidy (které se v těle štěpí na cukry), takže pokud žijete s cukrovkou nebo prediabetem, poraďte se před jejím zařazením do jídelníčku se svým lékařem nebo dietologem.

Shrnutí

Studie na zvířatech s diabetem naznačují, že kokosová voda může zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi, ale je třeba provést další výzkum zahrnující lidi.

4. Může pomáhat předcházet vzniku ledvinových kamenů

Pití dostatečného množství tekutin je důležité pro prevenci ledvinových kamenů.
I když je obyčejná voda dobrou volbou, dvě malé studie naznačují, že kokosová voda může být ještě lepší.

Vznikají, když se vápník, oxalát a další sloučeniny spojí a vytvoří v moči krystaly. Tyto krystaly pak mohou tvořit malé kameny. Ačkoli jsou někteří lidé náchylnější než jiní, ledvinové kameny postihují přibližně 12 % světové populace.
Ve studii provedené v roce 2013 na krysách s ledvinovými kameny zabránila kokosová voda ulpívání krystalů na ledvinách a dalších částech močových cest. Snížila také počet krystalů vytvořených v moči.

Ve studii z roku 2018, které se zúčastnilo osm lidí, vědci zjistili, že kokosová voda zvýšila vylučování draslíku, chloridů a citrátů u lidí bez ledvinových kamenů, což znamená, že kokosová voda může pomoci propláchnout systém a udržet pravděpodobnost vzniku kamenů na nízké úrovni.

Vzhledem k tomu, že jedna studie zahrnovala zvířata a druhá je tak malá, je třeba provést mnohem více výzkumů o přínosech kokosové vody při snižování pravděpodobnosti vzniku ledvinových kamenů.

Shrnutí

První výzkumy naznačují, že kokosová voda může pomáhat předcházet vzniku ledvinových kamenů tím, že snižuje tvorbu krystalů a kamenů. Je však třeba provést další studie - konkrétně se zapojením lidí.

5. Může podporovat zdraví srdce

Pití kokosové vody může přispět ke snížení rizika.

V dřívější studii z roku 2008 vědci krmili potkany stravou bohatou na tuky a cholesterol. Jedné skupině také podávali vysoké dávky kokosové vody (4 ml na 100 g tělesné hmotnosti).
Po 45 dnech došlo u skupiny s kokosovou vodou ke snížení hladiny cholesterolu a k podobným účinkům na snížení hladiny cholesterolu, jaké se používají ke snížení hladiny cholesterolu.

Mějte na paměti, že se jednalo o velmi vysokou dávku. V lidském měřítku by to odpovídalo tomu, kdyby 150librový (68kilogramový) člověk denně zkonzumoval 91 uncí (2,7 litru) kokosové vody.
Studie z roku 2005 naznačuje, že kokosová voda může být také prospěšná pro snížení krevního tlaku u lidí s , ale v této oblasti je třeba provést další výzkum.
Jedním z důvodů, proč může být kokosová voda spojována se snižováním krevního tlaku, je její působivý obsah draslíku (500 mg draslíku v 8 uncích). Bylo prokázáno, že snižuje krevní tlak u lidí s vysokým nebo normálním krevním tlakem.

Shrnutí

Přestože existují určité důkazy o tom, že kokosová voda může být prospěšná pro zdraví srdce, je třeba provést další výzkum zaměřený na lidi.

6. Příznivě působí po dlouhodobém cvičení

Kokosová voda může být ideálním nápojem pro obnovení hydratace a doplnění elektrolytů ztracených během cvičení.

Jedná se o minerály, které hrají v těle několik důležitých rolí, včetně udržování správné rovnováhy tekutin. Mezi několik životně důležitých elektrolytů patří draslík a sodík.
Protože kokosová voda obsahuje elektrolyty, jako je draslík a hořčík, několik studií zjistilo, že může být pro rehydrataci po cvičení prospěšnější než voda.

Jedna malá studie z Brazílie z roku 2014 dokonce zjistila, že kokosová voda zlepšuje výkon při cvičení lépe než voda nebo sportovní nápoj ve velmi horkém dni.

Shrnutí

Kokosová voda je účinná při doplňování tekutin a elektrolytů po cvičení. Je srovnatelná s jinými sportovními nápoji.

7. Chutný zdroj hydratace

Přírodní kokosová voda je mírně sladká s jemnou oříškovou chutí. Má také relativně nízký obsah kalorií a sacharidů.

Nejčerstvější je přímo z plodů, ale pokud nemáte možnost naplnit svou ledničku čerstvými kokosovými ořechy, na pultech je dnes k dostání mnoho značek kokosové vody.
Jen si nezapomeňte přečíst složení, abyste se ujistili, že dostáváte 100% kokosovou vodu. Některé balené značky mohou obsahovat přidaný cukr.

Tuto tropickou tekutinu můžete použít jako základ do koktejlů, pudinků z , zálivek nebo jí nahradit obyčejnou vodu, kdykoli si chcete dopřát trochu přírodní sladkosti.

Shrnutí

Kokosovou vodu můžete pít přímo ze zelených kokosových ořechů nebo si ji koupit v lahvích. Vyhněte se značkám s přidaným cukrem, sladidly nebo příchutěmi.

Závěr

Kokosová voda je lahodný přírodní nápoj plný elektrolytů, který může prospět vašemu srdci, upravit hladinu cukru v krvi, pomoci zlepšit zdraví ledvin a udržet vás svěží a hydratované po tréninku.
Ačkoli k potvrzení mnoha těchto vlastností je zapotřebí více kontrolovaných studií na lidech, dosavadní výzkumy jsou povzbudivé.

Pokud chcete začít popíjet tento tropický nápoj, na pultech vašeho místního obchodu s potravinami by měla být řada značek.

Zpět do obchodu