10 nejlepších zdravotních účinků ananasu

Obsah:

 • Co je to ananas?
 • 10 nejlepších zdravotních účinků ananasu
 • Je ananas bezpečný pro každého?
 • Je ananas celkově zdravý?

ananas

 

Ananas je plný vlákniny, vitaminů a minerálů, ale jeho "zázračnou složkou" je enzym zvaný bromelain.

Co je to ananas?

Ananas (Ananas comosus) je tropické ovoce známé svým ikonickým tvarem - koule sladké, šťavnaté dužiny obklopená tvrdou, článkovanou slupkou, zakončená chomáčem špičatých zelených listů. Plod je vlastně sbírka květů, z nichž každý má vlastní očko, seskupené kolem centrálního jádra, které zraje neuvěřitelné tři roky.

Ananas je zdravý:

 • je zdrojem antioxidantů
 • Dlouhodobější antioxidační ochrana
 • Užitečný zdroj vlákniny
 • Může pomáhat při trávení
 • Může podporovat vstřebávání železa
 • Může podporovat hojení po poranění
 • Může pomoci zmírnit příznaky artritidy
 • Může podporovat imunitu
 • Může podporovat kardiovaskulární systém
 • Může podporovat protizánětlivé střevní stavy

Výživový profil ananasu

80 g čerstvého ananasu poskytuje:

 • Obsahuje: 33 kcal / 141 KJ
 • 0,3 g bílkovin
 • 0,2 g tuku
 • 8,1 g sacharidů
 • 1,3 g vlákniny
 • 128 mg draslíku
 • 10 mg vitamin C

Ať už si vyberete čerstvý nebo konzervovaný ananas, 80g porce se započítává do pěti denních porcí, ale pokud se rozhodnete pro konzervovaný druh, vyberte si výrobek bez přidaného cukru. Jeden šálek (150 ml) neslazeného ananasu , ale pozor na to, že obsahuje hodně cukrů, tzv.

10 nejlepších zdravotních přínosů ananasu

1. Zdroj ochranných antioxidantů

Ananas je užitečným zdrojem ochranných rostlinných látek, zejména flavonoidů, známých jako antioxidanty. Jejich pravidelná konzumace může snížit riziko některých chronických zdravotních potíží, včetně otravy, cukrovky a rakoviny.

2. Dlouhodobá antioxidační ochrana

Zdá se, že získávání ochranných rostlinných sloučenin (antioxidantů) z potravin, jako je ananas, které jsou zároveň bohatým zdrojem nerozpustné vlákniny, sloučenin, jako jsou flavonoidy, má za následek

3. užitečný zdroj vlákniny

Ovoce bohaté na vlákninu, jako je ananas, může pomoci podpořit zdravý trávicí systém a zdravé společenství prospěšných mikrobů, které se nacházejí ve střevech (tzv. střevní mikrobiota).

4. Může pomoci při trávení

Ananas obsahuje enzym známý jako - ten štěpí bílkoviny v potravě na menší stavební kameny aminokyselin a peptidů a je aktivní jak v kyselém prostředí žaludku, tak v zásaditém prostředí tenkého střeva. Právě díky obsahu bromelainu je ananas užitečným pomocníkem při trávení pro ty, kteří neštěpí potravu správně, zejména pro lidi s nedostatečností slinivky břišní, při níž slinivka břišní neprodukuje dostatek trávicích enzymů. Díky těmto vlastnostem je čerstvá (nekonzervovaná) dužina a šťáva z ananasu užitečným změkčovadlem masa nebo ryb.

5. Může podpořit vstřebávání železa

Ananas je užitečným zdrojem vitaminu C a konzervované plody jsou na něj obzvláště bohaté. Jedna zajímavá studie naznačila, že konzumace konzervovaného ananasu po dobu devíti týdnů zlepšila hladinu hemoglobinu u lidí s podváhou i normální hmotností. Hemoglobin je bílkovina obsahující železo, která obsahuje dvě třetiny železa v těle. Je hlavní složkou červených krvinek a hraje důležitou roli při přenosu kyslíku do celého těla. Předpokládá se, že mechanismus prospěšnosti ananasu spočívá v působení vitaminu C, který zlepšuje vstřebávání železa.

6. Může podporovat hojení po zranění

Několik studií naznačuje, že bromelain pomáhá snižovat zánět, otoky a modřiny po zranění nebo . Může být dokonce užitečný, pokud se užívá před , kdy zřejmě pomáhá snižovat bolest a poskytuje stejnou úlevu jako protizánětlivé léky.
Výzkum in vitro (prováděný ve zkumavce) rovněž prokázal hodnotu bromelainu v .

7. Může pomoci zmírnit příznaky artritidy

Četné poznatky sahající až do 60. let 20. století prokázaly, jak užitečný může být bromelain při zmírňování přidružených příznaků artritidy. Zdá se, že prostřednictvím přímého účinku na chemické mediátory podílející se na našem vnímání bolesti.

8. Může podporovat imunitu

U devítitýdenních školáků, kteří každý den snědli buď střední množství konzervovaného ananasu (140 g), nebo velké množství (280 g), bylo riziko onemocnění virovou nebo bakteriální infekcí výrazně nižší než u těch, kteří nejedli žádný. Ti, kteří snědli větší množství, měli navíc čtyřikrát více bílých krvinek imunitního systému bojujících proti infekcím.
Protizánětlivé vlastnosti bromelainu se rovněž zdají být cenné a mohou být důležité zejména pro nemocné lidi.

9. Může podporovat kardiovaskulární systém

Opět se zdá, že má hodnotu právě pro srdce a oběhový systém prostřednictvím svého působení na prevenci nebo minimalizaci závažnosti záchvatů anginy pectoris a přechodných ischemických atak (TIA). Předpokládá se také, že bromelain může rozkládat látky, které jsou zodpovědné za kornatění tepen a mohou vést k onemocnění zvanému ateroskleróza.
Předpokládá se, že bromelain také ovlivňuje srážení krve tím, že inhibuje tvorbu bílkoviny zvané fibrin, která se podílí na srážení krve.

10. Může být podpůrným prostředkem při zánětlivých stavech střev.

Ačkoli protizánětlivý účinek bromelainu na zmírnění příznaků zánětlivých střevních onemocnění (např. ulcerózní kolitidy) vypadá slibně, je třeba více důkazů, než bude možné tento přínos prokázat u .

Je ananas bezpečný pro každého?

Pokud nemáte alergii na ananas, je obecně považován za bezpečný pro většinu lidí, pokud je součástí zdravé a vyvážené stravy. Konzumace nebo pití velkého množství však může způsobit zažívací potíže a bylo by vhodné vyhnout se nezralému ovoci, protože může způsobit průjem a podráždění hrdla. Pokud navíc trpíte , ananas může vaše příznaky zhoršit.

Lidé, kteří užívají léky na ředění krve, by si měli uvědomit, že bromelain obsažený v ananasu může ovlivnit schopnost srážení krve a při konzumaci velkého množství a v kombinaci s léky na ředění krve může zvýšit riziko krvácení.

Je ananas celkově zdravý?

Ananas je velmi sladký a je výživným a zdravým doplňkem pestré a vyvážené stravy. Alergici by se však měli tomuto ovoci vyhnout a opatrní by měli být i ti, kteří užívají léky na ředění krve.

Pokud se obáváte alergií, užíváte léky na ředění krve nebo trpíte nějakým onemocněním, poraďte se se svým praktickým lékařem nebo zdravotníkem.

Zpět do obchodu