8 přírodních olejů pro hladkou a zářivou pleť

OBSAH:

  • Je používání kokosového oleje a dalších olejů na pleť a vlasy bezpečné?
  • Jak používat přírodní oleje na obličej a tělo
  • Oleje na vaření vs. nerafinované oleje: Je v tom rozdíl?
  • Jak používat esenciální oleje pro kosmetické účely
  • Kde začít s přírodními oleji pro péči o pleť

plett 

Přírodní oleje, jako je kokosový olej, olej z bambuckého másla a olivový olej, se pro péči o pleť a vlasy používají již po staletí. Generace za generací je chválí pro jejich různé hydratační, ochranné a antibakteriální vlastnosti.

Navzdory rozvoji moderního kosmetického a wellness průmyslu jsou tyto zdánlivě jednoduché látky často přehlíženy. V posledním desetiletí však zaznamenaly opětovný rozmach, protože se lidé snaží najít cenově dostupné a účinné produkty bez přídatných látek.

Je bezpečné používat kokosový olej a další oleje na pleť a vlasy?

Používání přírodních olejů k péči o pleť a vlasy je známo již po staletí. Používaly je například civilizace ve starověkém Egyptě, zatímco starořečtí atleti si potírali pokožku olivovým olejem, snad aby jejich pleť při soutěžích vypadala zářivěji.

Dr. Rajani Katta, certifikovaný dermatolog, říká, že máme "staleté zkušenosti", které dokazují, že je neobvyklé, aby přírodní oleje - včetně kokosového, olivového a slunečnicového - způsobovaly alergické reakce.

"Myslím, že jedním z důvodů, proč se přírodní oleje opět dostaly do popředí, je hledání hydratačních přípravků, které A) nezpůsobují alergické reakce, B) neobsahují tolik chemických látek, které způsobují alergické reakce, a C) jsou cenově výhodné," říká.

Dr. Katta přesto radí, abyste se ujistili, že je váš režim vhodný pro vaši pleť - zejména pro obličej.

Říká například, že pokud je vaše pleť náchylná k akné, zvažte používání přírodních olejů k hydrataci pouze těla a před použitím nových olejů na obličej se poraďte se svým dermatologem. Typ pleti, ať už suchá, mastná, smíšená nebo citlivá, může hrát významnou roli v tom, jak mohou produkty péče o pleť ovlivnit vaši pleť.

Dalším faktorem, který je třeba zvážit před použitím přírodních olejů, je, jak brzy po jejich použití plánujete být na slunci. "Pokud je používáte na obličej, rozhodně bych byla velmi opatrná," vysvětluje Katta. "Vzhledem k tomu, že se jedná o oleje, je to zesílený účinek použití záření na pokožku obličeje."

Jedním ze způsobů, jak se při používání přírodních olejů vyhnout poškození pokožky sluncem, je nanášet je v různou denní dobu. Ráno zvažte nanesení tenké vrstvy na pokožku (měla by se vstřebat asi za 15 minut, říká Katta). V noci, kdy nejste vystaveni slunci, neváhejte olej nanést hojně. Pokud ho pokožka nevstřebá, zjistíte, že jste ho nanesli příliš mnoho, upozorňuje Katta.

Jak používat přírodní oleje na obličej a tělo

"Při používání přírodních olejů musíte opravdu rozlišovat mezi obličejem a tělem," říká Katta. "Nedoporučuji tyto typy olejů na akné, už jen proto, že by oleje mohly ucpat póry a akné zhoršit. Ale pro stejnou osobu, která má akné na obličeji, by byl kokosový olej skvělým hydratačním prostředkem na tělo."

Zjistit, kolik oleje vyhovuje vašim potřebám, může vyžadovat trochu pokusu a omylu. Ačkoli neexistuje žádný výzkum o množství oleje, které by se mělo používat jako hydratační krém, vaše pokožka vám řekne, kdy už je dost. Pokud se vám zdá příliš mastná, znamená to, že se nevstřebala celá.

Kuchyňské oleje vs. nerafinované oleje: Je v tom rozdíl?

Mnoho lidí má v kuchyňské skříňce olivový, kokosový nebo slunečnicový olej. Lze však stejné oleje, ze kterých vaříte, použít i na obličej?

Ne vždy, říká Katta. Například kokosový olej můžete používat jak na vaření, tak na kosmetické účely (pokud s ním vaříte, mějte na paměti, že má vysoký obsah nasycených tuků), ale v obou případech můžete použít jiný typ kokosového oleje.

"Typ kokosového oleje, se kterým obvykle vaříte, je rafinovaný a má vyšší kouřový bod [než nerafinovaný kokosový olej], takže je o něco lepší pro vaření při vyšších teplotách, ale abyste ho rafinovali, můžete z něj odstranit některé chemické látky, které mohou mít ve skutečnosti prospěšné vlastnosti," říká. Z tohoto důvodu Katta doporučuje extra panenské, za studena lisované, organické, nerafinované oleje pro péči o vlasy a pleť namísto rafinovanějších produktů.

Jak používat esenciální oleje pro kosmetické účely

Esenciální oleje jsou koncentrované rostlinné extrakty získané mechanickým lisováním nebo destilací, které si zachovávají přirozenou vůni a chuť svého zdroje.
Katta říká, že oleje jako tea tree, arganový a citronový olej vyvolávají alergické reakce častěji než olivový a kokosový olej. "Tea tree olej si získal pověst skvělého druhu antibakteriální, protiplísňové složky. Tyto vlastnosti má, ale musíte ho používat opravdu velmi opatrně," říká Katta.

Upozorňuje, že v některých případech mohou být účinky tea tree oleje na pokožku nebezpečné. "Nikdy bych ho nepoužívala na otevřenou kůži, protože jsem viděla, že lidé měli alergické reakce, když ho použili například na praskliny na kůži od ekzému."

Přestože Katta radí lidem s velmi citlivou pokožkou, aby esenciální oleje na kůži nikdy nepoužívali, říká, že pro většinu lidí by jejich použití mělo být bezpečné - pokud se používají správně. Nosný olej například slouží jako neutrální základ pro esenciální olej, který se před použitím nebo vařením zředí.
"Musíte je ředit poměrně málo," říká. "Můžete použít několik kapek v nosném oleji, například kokosovém, a pro většinu lidí to bude pravděpodobně v pořádku," říká.

Katta varuje, že některé oleje mohou mít větší riziko negativních vedlejších účinků než jiné. "Pokud máte citlivou pokožku nebo ekzémy, viděla jsem hodně reakcí na věci, jako je hřebíčkový olej, skořicový olej, levandulový olej, citronový olej. To jsou některé z mých největších obav, pokud jde o esenciální oleje, které mohou vyvolat alergické reakce."

Kde začít s přírodními oleji pro péči o pleť

Před použitím jakýchkoli olejů na pleť je důležité získat doporučení od svého lékaře. Pro začátek však uvádíme některé z nejoblíbenějších typů přírodních olejů:

1. Kokosový olej

Kokosový olej se snadno vstřebává do pokožky a je známý pro své mnohé zdraví prospěšné účinky, včetně účinků vitamínů E a K, stejně jako protiplísňových a antibakteriálních vlastností. Jediná velká výjimka? Spolu s kakaovým máslem může kokosový olej způsobovat vyrážky. "Obecně je kokosový olej skvělou volbou téměř pro každého, jen pokud máte mastnou pleť a jste náchylní k akné, nepoužívala bych ho na obličej," říká Katta.

V jedné studii vědci zjistili, že kokosový olej lépe hydratuje pokožku než olivový olej, pokud se používá v nosiči. Pro péči o obličej nebo pleť určitě hledejte nerafinovaný kokosový olej lisovaný za studena.

2. Olivový olej

Olivový olej obvykle nevyvolává alergické reakce, říká Katta, ale pro dosažení nejlepších výsledků si určitě vyberte extra panenský druh. Olivový olej obsahuje vitaminy A, D, E a K a některé výzkumy nabízejí vědecké důkazy o jeho potenciálu jako hydratačního prostředku.
Díky své těžké konzistenci je skvělou volbou pro aplikaci na celé tělo, říká Katta. Můžete vyzkoušet i čisticí prostředek nebo kostku mýdla s olivovým olejem, abyste si vyčistili pokožku, která se nevysušuje.

Olivový olej však nemusí být nejlepším obličejovým olejem pro lidi se sklonem k akné. 8 Jiné nekomedogenní oleje, například slunečnicový, světlicový a jojobový, jsou pro lidi s akné lepší volbou, protože neucpávají póry.

3. Slunečnicový olej

Slunečnicový olej je široce dostupný, má vysoký obsah vitaminu E a snadno se vstřebává do pokožky, což z něj činí vynikající volbu jako přírodního hydratačního přípravku. Jedna studie zjistila, že u kojenců slunečnicový olej lépe chrání kožní bariéru a ve srovnání s olivovým olejem nezpůsobuje ani nezhoršuje atopickou dermatitidu (formu ekzému).

4. Bambucké máslo

Bambucké máslo, které se získává z ořechů afrického bambuckého stromu, je látka podobná loji, která se obvykle nachází v tuhé formě, ale při tělesné teplotě taje a někdy se používá jako hydratační krém a vlasový přípravek, říká Katta a dodává, že se nesetkala s tím, že by na něj její pacienti měli alergické reakce. Nerafinované organické bambucké máslo lze také kombinovat s olivovým nebo kokosovým olejem, aby se vytvořila hladší textura pro aplikaci.

5. Jojobový olej

Jojoba pochází z Mexika a amerického jihozápadu, kde se její oleje získávaly ze semen a používaly v léčitelství u indiánských kmenů. "Ani na [jojobový] olej jsem nezaznamenala mnoho alergických reakcí. Neviděla jsem ho tak populární [jako některé jiné přírodní oleje], takže s ním prostě nemám moc zkušeností," říká Katta.

Vědci zjistili, že jojobový olej může mít mimo jiné protizánětlivé účinky a účinky na hojení ran.

6. Mandlový olej

Mandlový olej, který se vyrábí z lisovaných syrových mandlí, je plný zdraví prospěšných látek, jako je vitamin E, zinek, bílkoviny a draslík. Má lehčí strukturu než olivový olej a bambucké máslo, což mnozí považují za atraktivní při použití na obličej. Katta však říká, že sladký mandlový olej může vyvolat alergické reakce, takže doporučuje vyhnout se mu, pokud máte citlivou pleť.

7. Olej z hroznových semínek

Olej z hroznových semínek, který obsahuje vitamin E a esenciální mastné kyseliny, je ve srovnání s ostatními přírodními oleji lehký. Má také antioxidační, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti.
Na základě svých zkušeností Katta říká, že hroznový olej se na pleť používá méně často než jiné oleje, ale je optimistická ohledně jeho možného využití pro tento účel. "Na hroznový olej jsem nezaznamenala žádné alergické reakce," říká. "Rozhodně má hodně fytochemikálií, které mají také antioxidační účinky, takže je to docela zajímavé."

8. Šípkový olej

Olej ze semen divoké šípkové růže zaznamenal prudký nárůst popularity a stále častěji se objevuje v produktech péče o pleť, které mají hydratační účinky a působí proti stárnutí.

Přehledová studie uvádí, že esenciální mastné kyseliny a antioxidanty v tomto oleji, včetně provitaminu A, poskytují "poměrně vysokou ochranu proti zánětům" a oxidačnímu poškození pokožky a že olej ze šípkových semínek vykazuje slibné výsledky při použití ke zmírnění zánětlivých kožních onemocnění, jako je ekzém.

Zpět do obchodu