17 potravin a nápojů proti střevní chřipce

OBSAH:

 • 17 potravin a nápojů při střevní chřipce
 • Potraviny a nápoje, kterým se vyhnout
 • Závěr

strevny chripka

Při virové gastroenteritidě vám mohou některé potraviny a nápoje pomoci udržet výživu a uklidnit žaludek. Patří mezi ně kostky ledu, čiré vývary a nevýrazné potraviny, jako jsou banány.

Vědecky se žaludeční chřipka nazývá virová gastroenteritida. Jedná se o vysoce nakažlivou infekci, která postihuje žaludek a střeva.

Norovirus má za následek přibližně 21 milionů případů ročně. Mezi běžné příznaky patří nevolnost, zvracení, průjem, žaludeční křeče a bolesti břicha.

Pokud máte střevní chřipku, určité potraviny a nápoje mohou pomoci zklidnit váš žaludek, zabránit dalším komplikacím a pomoci vám rychleji se zotavit.

17 potravin a nápojů při žaludeční chřipce

1. Nejčastější komplikací střevní chřipky je dehydratace.

Když máte žaludeční chřipku, může být obtížné udržet cokoli v těle, včetně vody a dalších tekutin. Ačkoli je hydratace při tomto viru klíčová, příliš mnoho pití najednou může zhoršit nevolnost a zvracení.

Cucání kostky ledu je skvělým začátkem, protože vám zabrání v příliš rychlé konzumaci tekutin. Může vám pomoci zadržet tekutiny a zůstat lépe hydratovaní v počátečních fázích žaludeční chřipky.

2. Čiré tekutiny
Průjem a zvracení jsou běžnými příznaky střevní chřipky. Mohou rychle vést k dehydrataci, pokud nenahradíte ztracené tekutiny.

Čiré tekutiny obsahují hlavně vodu, některé obsahují i cukr. Jsou obvykle lépe stravitelné než nápoje, jako je pomerančový džus a mléko, které se za čiré tekutiny nepovažují.

Mezi čiré tekutiny patří např.

 • voda
 • vývar
 • perorální rehydratační roztoky
 • bylinné čaje nebo čaje bez kofeinu
 • čiré ovocné šťávy, jako je jablečná, brusinková a hroznová šťáva
 • sportovní nápoje
 • kokosová voda

Nezapomeňte, že ovocné šťávy a sportovní nápoje mohou mít velmi vysoký obsah cukru, proto je důležité vyvarovat se pití příliš velkého množství těchto nápojů najednou. Vyvarujte se také jejich podávání kojencům a malým dětem bez odborného vedení, protože mohou zhoršit průjem.

3. Elektrolytové nápoje
Elektrolyty jsou skupinou elektricky nabitých minerálů, které napomáhají důležitým tělesným funkcím, jako je regulace krevního tlaku a svalová kontrakce.

Nahrazení ztracených tekutin a elektrolytů je základem léčby střevní chřipky.

Při prvním výskytu průjmu a zvracení zdravotníci často doporučují perorální rehydratační roztoky, zejména pro kojence a děti. Ty obsahují vodu, cukr a elektrolyty ve specifickém poměru, který je snadno stravitelný.

Další možností, jak doplnit tekutiny a elektrolyty, jsou sportovní nápoje, které však obvykle obsahují více cukru. Vědci naznačují, že při léčbě dehydratace dospělých mohou být stejně účinné jako perorální rehydratační roztoky.

4. Mátový čaj
Mátový čaj může pomoci zmírnit příznaky žaludeční chřipky. Už jen vůně máty peprné může snížitTruststed Zdroj nevolnost.

V jedné studii z roku 2014, které se zúčastnilo 26 osob, které po operaci trpěly nevolností, pomohlo čichání mátového oleje při provádění hlubokých dechových cvičení zmírnit nevolnost.

Ačkoli studie o prospěšnosti mátového čaje konkrétně při žaludeční chřipce chybí, jeho vyzkoušením můžete jen málo ztratit. Mátový čaj je přinejmenším potenciálním zdrojem tolik potřebných tekutin při žaludeční chřipce.

5. Zázvor
Zázvor se běžně používá ke zmírnění nevolnosti, která je hlavním příznakem střevní chřipky.

Ačkoli výzkumy týkající se zázvoru konkrétně pro nevolnost způsobenou střevní chřipkou chybí, studie zjistily, že zázvor pomohl zmírnit nevolnost způsobenou těhotenstvím, léčbou rakoviny a nevolností z pohybu.

Zázvor je k dostání čerstvý, jako koření nebo jako přísada do čajů, zázvorového piva a cukrovinek.

Koncentrované množství zázvoru lze nalézt v sirupech, kapslích a tinkturách. Koncentrovaným zdrojům je však lepší se vyhnout, protože zázvor může ve vysokých dávkách způsobit průjem.

Místo toho zkuste nastrouhat čerstvý kořen zázvoru do polévky nebo si ho uvařte jako čaj, který vám uleví od nevolnosti, pokud máte žaludeční chřipku.

6. Polévky na bázi vývaru
Gastroenterologové doporučují vývar a polévky na bázi vývaru jako první volbu, pokud máte průjem a přecházíte zpět na stravování.

Polévky na bázi vývaru mají velmi vysoký obsah vody, což může pomoci s hydratací během střevní chřipky.

Jsou také vynikajícím zdrojem sodíku, elektrolytu, který se může při častém zvracení a průjmu rychle vyčerpat.

Například 1 šálek (240 ml) typické kuřecí polévky s nudlemi obsahuje přibližně 90 % vody a poskytuje přibližně 32 % průměrné denní hodnoty (ADV) sodíku.

7-10. Banány, rýže, jablečná omáčka a toasty
Banány, rýže, jablečná omáčka a toasty jsou základem diety BRAT. Zdravotníci tyto nevýrazné potraviny doporučují při žaludečních potížích, protože jsou relativně šetrné.

Pamatujte, že samotná BRAT dieta nedodá vašemu tělu všechny živiny, které potřebuje.

Pediatrická akademie doporučuje, aby se děti vrátily k běžné stravě odpovídající jejich věku, jakmile se zavodní.

Přesto jsou banány, rýže, jablečná omáčka a toasty bezpečnou volbou při žaludeční chřipce.

11-13. Suché cereálie, krekry a preclíky
Suché potraviny, jako jsou cereálie, obyčejné krekry a preclíky, jsou také jednou z možností. Protože neobsahují koření, mají nízký obsah tuku a vlákniny, jsou nenáročné na žaludek.

Skládají se také z jednoduchých sacharidů, které vaše tělo snadno a rychle stráví.

Tyto rafinované obiloviny jsou navíc často obohaceny o důležité vitaminy a minerální látky, které vám mohou pomoci přiblížit se splnění denní potřeby živin během žaludeční chřipky.

14. Obyčejné brambory
Nevýrazné potraviny, jako jsou obyčejné vařené brambory, jsou při střevní chřipce skvělou volbou.

Obyčejné brambory jsou měkké, mají nízký obsah tuku a skládají se ze snadno stravitelných škrobů. Jsou také plné draslíku, jednoho z hlavních elektrolytů, které se ztrácejí při zvracení a průjmu.

Pouhá 1 střední brambora, tedy 167 gramů (g), dodá přibližně 12 % draslíku.

Vyhněte se přidávání příloh s vysokým obsahem tuku, jako je máslo, sýr a zakysaná smetana. Ty mohou průjem zhoršit. Místo toho zvažte ochucení brambor špetkou soli, protože během střevní chřipky může dojít k vyčerpání sodíku.

15. Vejce
Vejce jsou výživnou volbou při střevní chřipce.

Pokud jsou připravena s minimem přidaného tuku, mléčných výrobků a koření, jsou vejce nenáročná na žaludek.

Jsou také vynikajícím zdrojem bílkovin, 6 g na jedno velké vejce, a poskytují další živiny, jako jsou vitaminy skupiny B a selen, což je minerál důležitý pro imunitní systém.

Vyhněte se smažení vajec na oleji, másle nebo sádle, protože vysoký obsah tuku může zhoršit váš průjem.

16. Nízkotučná drůbež a maso
Vaše tělo může při střevní chřipce lépe snášet libovou drůbež a maso než varianty s vysokým obsahem tuku. Mezi příklady libových variant patří např:

 • kuřecí a krůtí maso bez kůže a bílého masa.
 • extra libové mleté kuřecí, krůtí a hovězí maso
 • uzeniny s nízkým obsahem tuku (lunch meat), jako je kuřecí, krůtí maso a šunka
 • velmi libové kusy hovězího masa, jako je svíčková a kulatý steak.
 • vepřové kotlety s odřezaným tukem.

Vyhněte se smažení masa a raději ho pečte, opékejte nebo grilujte, abyste udrželi nízký obsah tuku a předešli žaludečním potížím.

17. Ovoce
Při střevní chřipce je doplňování tekutin nejvyšší prioritou.

Nápoje nejsou jedinou možností hydratace. Mnohé ovoce totiž obsahuje 80 až 90 % vody. Níže jsou uvedeny některé druhy ovoce s nejvyšším obsahem vody:

 • vodní meloun
 • jahody
 • meloun
 • broskve

Ovoce také poskytuje řadu vitamínů a minerálů, jako je draslík a vitamíny A a C.

Mnoho celých plodů však obsahuje velké množství vlákniny, takže jsou obtížně stravitelné. Vařené ovoce, například jablečná omáčka, může být lépe snášeno.

Potraviny a nápoje, kterým se vyhněte

Některé potraviny a nápoje mohou zhoršit nevolnost, zvracení, průjem a další příznaky žaludeční chřipky. Zvažte, zda se vyhnout následujícím potravinám:

 • Nápoje s kofeinem: Kofein může zhoršit kvalitu spánku, což může ztížit zotavení. Káva stimuluje trávení a může zhoršitprůjem.
 • Potraviny s vysokým obsahem tuku a smažená jídla: Potraviny s vysokým obsahem tuku jsou hůře stravitelné a mohou vést k průjmu, nevolnosti a zvracení.
 • Kořeněná jídla: Kořeněná jídla mohou u některých lidí vyvolat nevolnost a zvracení.
 • Sladké potraviny a nápoje: Vysoký obsah cukru může zhoršit průjem, zejména u dětí.
 • Mléko a mléčné výrobky: Při onemocnění střevní chřipkou mají někteří lidé problémy s trávením laktózy, cukru obsaženého v mléce a mléčných výrobcích. V některých případech může tento nežádoucí účinek trvat až měsíc nebo déle.

Závěr

Při střevní chřipce může být obtížné udržet v sobě jídlo a nápoje.

Kostky ledu, čiré tekutiny a elektrolytové nápoje jsou dobrým začátkem. Mohou vám pomoci doplnit tekutiny a elektrolyty.

Dokud nesnesete běžnou stravu, jsou bezpečnější volbou nevýrazné potraviny, jako jsou polévky, rafinované obiloviny a obyčejné brambory. Lépe stravitelné mohou být také vejce a neslazená jablečná omáčka.

Pokud necháte své tělo odpočívat, budete se hydratovat a vyzkoušíte některé z potravin uvedených v tomto seznamu, může vám to pomoci rychleji se zotavit.

Zpět do obchodu