Alergie na roztoče

Obsah:

  • Co je to alergie na roztoče?
  • Jaké jsou příznaky alergie na roztoče?
  • Diagnostika a testy na alergii na roztoče
  • Léčba a management alergie na roztoče
  • Prevence alergie na roztoče
  • Závěr

Alergie na roztoče


Alergie na roztoče způsobuje, že váš imunitní systém reaguje na bílkoviny obsažené v roztočích. Mezi příznaky patří ucpání, slzení očí, rýma a kýchání. Léčba zahrnuje podávání léků a vyhýbání se roztočům.

Co je to alergie na roztoče?

Alergie na roztoče je alergická reakce na roztoče. Prachoví roztoči jsou drobní osminozí příbuzní pavouků. Jsou příliš malí na to, abyste je viděli očima. Alergická reakce je reakce vašeho těla na alergen.

Roztoči žijí na lůžkovinách, matracích, kobercích, záclonách a čalounění (látkách). Živí se odumřelými kožními buňkami, které vy a vaši domácí mazlíčci vylučují.

Prachoví roztoči mají ve svých výkalech (trusu) a mršinách bílkoviny. Obvykle jsou tyto látky - nazývané alergeny - neškodné. Váš imunitní systém je však vnímá jako škodlivé "vetřelce", podobně jako bakterie nebo viry, a reaguje tak, aby je z vašeho těla dostal.

Koho postihuje alergie na roztoče?

Alergií na roztoče může trpět kdokoli.

Alergie na roztoče je pravděpodobnější, pokud trpíte astmatem, ekzémem, sennou rýmou (alergickou rýmou) nebo máte v rodině biologickou atopii. Atopie je genetická (dědičná) pravděpodobnost vzniku alergie.

Jak častá je alergie na roztoče?

Alergie na prachové roztoče je běžná. Přibližně 20 milionů lidí má alergii na roztoče.

Jak alergie na roztoče ovlivňuje můj organismus?

Pokud máte alergii na roztoče, vaše tělo při prvním setkání s bílkovinami roztočů reaguje tvorbou imunoglobulinu E (IgE). IgE jsou protilátky, které váš imunitní systém vytváří, aby "zaútočil" na alergeny, i když tyto alergeny nemusí být škodlivé. Když se s bílkovinami roztočů v prachu setkáte znovu, váš imunitní systém reaguje ve větší míře. Tato reakce způsobuje příznaky alergie.

Jaké jsou příznaky alergie na roztoče?

Mezi příznaky alergie na roztoče patří např:

  • Ucpání.
  • Kašel.
  • Svědění úst, nosu nebo krku.
  • Postnazální kapání (hlen, který stéká do krku).
  • Zarudlé, svědící a slzící oči.
  • Výtok z nosu.
  • Kýchání.
  • Sípání (potíže s dýcháním, obvykle s pískáním nebo lapáním po dechu).
  • Zhoršující se příznaky astmatu, včetně obtížného dýchání a svírání na hrudi).

Alergie na roztoče může být zaměněna za virová onemocnění horních cest dýchacích, jako je chřipka a nachlazení. Pokud si nejste jisti, zda jsou vaše příznaky důsledkem alergie na roztoče nebo onemocnění, obraťte se na svého lékaře. Ten vám pomůže určit příčinu vašich příznaků.

Je alergie na roztoče nakažlivá?

Ne, alergie na roztoče není nakažlivá. Alergii na roztoče nemůžete přenést na jinou osobu.

Diagnostika a testy alergie na roztoče prachu

Jak zjistíte, zda jste alergičtí na roztoče?

Pokud máte příznaky alergie na roztoče, je dobré navštívit lékaře. Ten vás může odeslat k alergologovi. Alergolog je poskytovatel zdravotní péče, který se specializuje na alergie. Může vám pomoci diagnostikovat alergii na roztoče pomocí testů.

Před provedením testů na alergii na roztoče vám může položit následující otázky:

  • Máte v rodině alergii na roztoče?
  • Byly u vás někdy dříve diagnostikovány jiné alergie?
  • Jaké jsou vaše příznaky?
  • Užíváte nějaké volně prodejné léky k léčbě příznaků?
  • Trávíte hodně času v prašných prostorách?
  • Jak často vysáváte koberce, perete lůžkoviny a čistíte jiné povrchové plochy?

Jaké testy se provádějí k diagnostice alergie na roztoče?

Váš lékař může k diagnostice alergie na roztoče použít různé alergologické testy. Tyto testy mohou zahrnovat:

kožní bodový (škrábací) test

Tento test vystaví vaše tělo malému množství roztočových proteinů.

Poskytovatel zdravotní péče nejprve očistí testovanou oblast vaší kůže jódem nebo alkoholem. Testovací oblast se obvykle nachází na vašem předloktí nebo horní části zad.

Alergolog vám tenkou jehlou (lancetou) vstříkne do povrchu kůže bílkoviny roztočů. Lanceta se nedostane hluboko do vaší kůže. Ucítíte pouze malé štípnutí a nebudete krvácet.

Alergolog vám může na kůži umístit kapičky alergenů roztočů. Poté lancetou lehce poškrábou vaši kůži. Kapičky se do vaší kůže dostanou škrábnutím. Budete cítit pouze mírné nepohodlí a nebudete krvácet.

Alergické reakce se obvykle objeví do 15 minut po kontaktu s bílkovinou roztoče. Reakce mohou zahrnovat změnu barvy kůže (červenou, šedou nebo bílou) nebo vyvýšené kulaté skvrny zvané wheals, které vypadají jako kousnutí hmyzem.

Alergolog změří velikost whealu a whealu (odbarvená oblast kůže kolem whealu). Velikost pomáhá určit, zda jste citliví na alergeny roztočů.

Kožní prick test trvá méně než hodinu.

Krevní test (IgE)

Při krevním testu vám lékař tenkou jehlou (o průměru 21 mm, o něco menší než velikost běžné náušnice) odebere malé množství krve ze žíly na paži. Vzorek krve je odeslán do laboratoře. Laboratoř přidá do vzorku vaší krve bílkoviny roztočů a změří v něm hladinu IgE protilátek. Vysoká hladina protilátek IgE ukazuje na alergii na roztoče.

Zaslání výsledků krevního testu do laboratoře může trvat týden nebo déle.

Léčba a management alergie na roztoče

Jak přestat být alergický na roztoče?

Alergii na roztoče nemůžete přestat být alergičtí ani ji nelze vyléčit. Váš lékař vám však může pomoci léčit příznaky alergie na roztoče.

Jaké léky se používají k léčbě alergie na roztoče?

Váš poskytovatel zdravotní péče vám může doporučit nebo předepsat léky k léčbě příznaků alergie na roztoče. Patří mezi ně např:

  • Perorální antihistaminika: Perorální antihistaminika blokují histamin. Vaše alergické buňky uvolňují histamin, který způsobuje svědění, kýchání a rýmu. Začínají působit asi 30 minut po jejich užití.
  • Antihistaminové nosní spreje: Antihistaminové nosní spreje se vstřikují do nosu nosními dírkami a blokují histamin.
  • Nosní kortikosteroidy: Nosní kortikosteroidy jsou nejúčinnější jednotlivou léčbou pro lidi se sennou rýmou. Nosní kortikosteroidy si stříkáte do nosu nosními dírkami.
  • Modifikátory leukotrienů: Modifikátory leukotrienů (loo-ko-try-een) pomáhají zmírnit příznaky alergie. Může trvat 4 až 6 týdnů, než začnou účinkovat.
  • Dekongestiva: Perorální nebo nosní dekongestiva poskytují dočasnou úlevu od ucpaného nosu, pokud se používají krátkodobě. Dekongestiva byste neměli používat dlouhodobě.
  • Očkování proti alergii (imunoterapie): Očkování proti alergii "naučí" váš imunitní systém tolerovat alergeny roztočů. Nejedná se však o lék na alergii na roztoče. Může trvat 6 až 12 měsíců pravidelného očkování proti alergii, než se vaše příznaky začnou zlepšovat. Abyste z této léčby vytěžili maximum, je třeba se očkování proti alergii věnovat 3 až 5 let.
  • Sublingvální imunoterapie roztoči (kapky proti alergii): Váš lékař vám předepíše malé dávky bílkovinných kapek proti roztočům, které si budete každý den dávat pod jazyk. Vaše tělo si nakonec vybuduje toleranci na roztočové bílkoviny, čímž se sníží příznaky alergie. Vaše příznaky by se měly začít zlepšovat přibližně po šesti měsících.

Jak dlouho trvá alergie na roztoče?

Když už nejste v blízkosti alergenů roztočů, vaše příznaky obvykle po několika hodinách vymizí. Pokud máte silnou alergii na roztoče, mohou vaše příznaky trvat několik dní.

Prevence alergie na roztoče

Jak se lidé roztočů zbavují?

Následující tipy mohou pomoci snížit expozici roztočům ve vaší domácnosti:

  • Používejte antialergické povlaky na lůžkoviny: Těsně tkané antialergenní potahy na lůžkoviny pomáhají zabránit pronikání roztočů do polštářů, matrací a pružinových boxů a jejich hromadění. Plastové potahy mohou také pomoci zabránit tomu, aby se roztoči dostali na vaše lůžkoviny.
  • Pravidelně perte ložní prádlo: Jednou týdně perte lůžkoviny v horké vodě o teplotě nejméně 130 °C. Po vyprání vložte ložní prádlo do sušičky prádla nastavené na nejteplejší stupeň alespoň na 30 minut. Pokud nemáte přístup k pračce a sušičce, vložte povlečení do plastového sáčku a sáček pevně uzavřete. Vložte sáček do mrazničky alespoň na 24 hodin.
  • Snižte vlhkost v domácnosti: udržujte vlhkost v domácnosti pod 50 %, abyste zabránili množení roztočů. Klimatizace a odvlhčovače vzduchu mohou pomoci udržet nízkou vlhkost ve vaší domácnosti.
  • Filtrujte vzduch v domácnosti: Alergeny roztočů se mohou snadno dostat do vzduchu, zejména pokud používáte ventilátory.
  • Používejte vysoce účinný filtr pevných částic (HEPA), který pomáhá odstraňovat prachové alergeny ze vzduchu. Pravidelně čistěte vzduchové filtry.
  • Pravidelně vysávejte koberce, předložky, čalouněný nábytek a další povrchy: Je dobré vysávat alespoň dvakrát týdně. Používejte mikrofiltrační sáčky do vysavače, které pomáhají zabránit úniku roztočových alergenů. Pokud je to možné, odstraňte z domu koberce a předložky. Zvažte možnost nosit při vysávání masku.
  • Pravidelně otírejte tvrdé povrchy: K otírání povrchů používejte utěrku z mikrovlákna nebo vlhký hadřík, aby se alergeny roztočů nedostaly do ovzduší.

Závěr

Alergie na roztoče mohou být frustrující. Pokud máte alergii na roztoče, váš imunitní systém si myslí, že bílkoviny roztočů jsou škodliví vetřelci. Snaží se je dostat z těla ven uvolňováním histaminu, což způsobuje příznaky alergie na roztoče. Příznaky můžete mít, dokud nesnížíte množství roztočů nebo se jich nezbavíte.

Pokud máte příznaky alergie na roztoče, obraťte se na svého lékaře. Ten může provést testy, aby zjistil, zda vaše příznaky způsobují roztoči. Může vám také doporučit nebo předepsat léky, které zlepší kontrolu nad vašimi příznaky.

Zpět do obchodu