Slzení očí: příčiny

Obsah:

  • Co jsou to slzy?
  • Co způsobuje nadprodukci slz
  • Léčba slzení očí

Slzení očí je příznakem mnoha různých problémů s očima a víčky.

Když produkujete příliš mnoho slz nebo když je váš normální systém odvodu slz zablokován, mohou být vaše oči tak vodnaté, že se vám slzy mohou rozlít na víčka a tváře, jako byste plakali.

Dá se s tím něco dělat? Ano, v závislosti na příčině.

oči 13

Co jsou to slzy?

Podle Národního očního institutu jsou slzy nezbytné pro jasné vidění. Při každém mrknutí omýváte oči "slzným filmem", který vyživuje tkáň a zajišťuje potřebné mazání.

Tento film je vytvářen žlázami a buňkami, které se nacházejí v tkáních kolem očí, a skládá se z olejové vrstvy, která pomáhá zabránit odpařování, vodnaté vrstvy a vrstvy hlenu, která pomáhá slzám přilnout k povrchu oka.

Při mrkání se slzný film rozprostře po povrchu očí. Poté se buď odpaří, nebo odteče do nososlzných kanálků, které se nacházejí ve vnitřních očních koutcích.

Abnormality v jednom z těchto čtyř procesů - tvorbě, distribuci, odpařování a odtoku slz - mohou vést k příliš suchým nebo příliš vlhkým očím, kterým se také říká slzení.

Co způsobuje nadprodukci slz

U lidí se slzícíma očima často dochází k nadprodukci slz. Tyto nadměrné slzy mohou být způsobeny různými příčinami, včetně následujících:

Suché oči

Ačkoli se to může zdát rozporuplné, jedním z příznaků onemocnění suchých očí je nadměrné slzení nebo slzení očí.

Mezi další příznaky patří pálení, píchání, podráždění a pocit zrnitosti, který může vést k nadměrnému slzení.

Suché oči mohou být způsobeny mnoha příčinami, od některých léků, přes dráždivé látky z prostředí, jako je cigaretový kouř, onemocnění oka nebo kůže v okolí oka, systémová onemocnění, jako je Sjögrenův syndrom, až po dlouhodobé používání počítače nebo jiných digitálních zařízení.

Suché oko lze léčit, ale klíčové je najít příčinu. Než se vám to podaří, můžete své příznaky zvládat tím, že omezíte čas strávený u obrazovky, vyhnete se spouštěčům z prostředí, budete spát se zvlhčovačem vzduchu a používat umělé slzy nebo oční kapky.

V případě potřeby vám lékař může předepsat lokální nebo perorální léky, provést zákrok, při kterém se do slzných kanálků vloží malé vyjímatelné silikonové zátky (tzv. punkční okluze), nebo mimo jiné doporučit speciální kontaktní čočky pro lidi se suchýma očima.

Aoci

 

Alergie

Cizorodé bílkoviny, na které vaše tělo reaguje přehnaně, se nazývají alergeny. Alergické reakce mohou způsobit nejrůznější tělesné příznaky, včetně zarudlých, svědících a slzících očí - což se nazývá alergický zánět spojivek.

Tento příznak je často - ale ne vždy - doprovázen alergickou rýmou, která zahrnuje příznaky jako kýchání, svědění nosu a ucpaný nos. Většina případů je způsobena buď sezónními alergeny, jako jsou pyly, nebo celoročními alergeny, jako jsou plísně, vlasy nebo roztoči.

Tomuto typu vodnaté oční reakce můžete předejít tím, že se vyhnete spouštěčům alergií ve svém prostředí.

V opačném případě mohou pomoci oční kapky s antihistaminiky, které nejsou na předpis. A pokud volně prodejná léčba alergií nepřináší dostatečnou úlevu, měli byste se poradit se svým ošetřujícím lékařem nebo případně s alergologem.

Infekce

Součástí reakce vašeho těla na oční infekci může být nadměrná tvorba slz.

Konjunktivitida (zánět tkáně vystýlající oční víčka) a blefaritida (zánět okrajů víček) jsou dvě infekční onemocnění, o kterých je známo, že způsobují slzení očí. (Mohou mít také neinfekční příčiny.)

Růžové oko je běžný termín pro zánět spojivek, který může být bakteriální, virový nebo alergický. Určení příčiny konkrétního případu je klíčem k nalezení správné léčby. Pokud je příčinou bakterie, lékař vám pravděpodobně doporučí antibiotika; v případě virového růžového oka lze doporučit umělé slzy a chladivé obklady k minimalizaci příznaků.

Blefaritida může být způsobena bakteriemi, lupénkou, růžovkou, roztoči a herpesvirem. K léčbě blefaritidy může stačit omytí očí a očního okolí a přikládání teplých obkladů, ale k léčbě infekce mohou být zapotřebí antibiotika.

Dráždivé látky

Vaše oči produkují nadměrné množství slz v reakci na jiné typy podráždění, jako je řasa, prach nebo jiný cizí předmět v oku. Po odstranění předmětu by mělo nadměrné slzení ustat.

Ucpané slzné kanálky

Slzení očí může být také způsobeno ucpáním kanálků, které normálně odvádějí slzy, což se nazývá obstrukce nososlzných kanálků.

Podle jednoho portálu se s tímto stavem narodí přibližně 6 až 20 % dětí, i když většina případů se u kojenců zlepší sama nebo při konzervativní léčbě.

Neprůchodnost nososlzných kanálků u dospělých může být způsobena infekcemi, záněty, nádory, traumatickými poraněními a jinými typy mechanických ucpání.

Podle Akademie oftalmologie je k její léčbě obvykle nutný chirurgický zákrok, i když lze použít i medikamentózní léčbu, jako jsou antibiotika, steroidy a chemoterapie a ozařování.

Problémy s očními víčky, které vedou k slzení očí

Špatná funkce očních víček může vést k slzení očí. Zde je návod, jak se s tím vypořádat:

Aby se slzy rovnoměrně rozptýlily po očích a byly vytlačeny do očních koutků pro správný odtok, musí se oční víčka správně zavírat.

Vyvalení okraje víčka směrem ven, tzv. ektropium, brání úplnému uzavření oka, což vede k suchosti a slzení. Podle portálu ektropium obvykle postihuje spodní víčko.

Obvykle se vyskytuje u starších lidí, kteří postupně ztrácejí pružnost kůže, ačkoli nadměrné tření očí a tahání za víčko jej může zhoršovat.

Ektropium lze korigovat operací, která vrátí víčko na správné místo.

Léčba slzení očí

Pokud není doprovázeno bolestí nebo zarudnutím očí, je nadměrné slzení obvykle spíše obtěžující než závažný problém. Úlevu lze nalézt použitím volně prodejných očních kapek, jako jsou např.

Umělé slzy pomohou udržet oči vlhké a také pomohou odplavit všechny dráždivé látky, jako je prach, které mohou způsobovat slzení očí.

Pokud vás při alergii oči svědí a slzí, mohou vám tyto příznaky pomoci zmírnit antihistaminové kapky.
Některé kroky, které můžete podniknout, abyste předešli podráždění suchých a svědících očí, zahrnují:

  • Při práci s počítačem nezapomínejte pravidelně mrkat a občas si udělejte přestávku, abyste odvrátili pohled od obrazovky a odpočinuli si.
  • Odolejte nutkání třít si oči, protože vaše ruce mohou do očí vnést další alergeny a dráždivé látky.
  • Používání zvlhčovače vzduchu v domácím nebo pracovním prostředí
  • nošení slunečních brýlí, které chrání oči před pylem, sluncem a větrem.
  • použití studeného obkladu na oči k dočasnému zmírnění nepříjemných pocitů.
  • dodržování správné hygieny kontaktních čoček, včetně mytí rukou před dotykem očí.
  • pití dostatečného množství vody, protože některé výzkumy zjistily souvislost mezi dehydratací a suchostí očí.
Zpět do obchodu