Alergie na slunce

Obsah:

 • Příznaky alergie na slunce
 • Příčiny alergie na slunce
 • Rizikové faktory sluneční alergie
 • Prevence proti sluneční alergii
 • Diagnostika sluneční alergie
 • Léčba sluneční alergie

Alergie na slunce

Sluneční alergie je široký pojem. Označuje několik stavů, které způsobují svědivou vyrážku na kůži po vystavení slunci nebo jiným zdrojům ultrafialového (UV) záření. Polymorfní světelná erupce je nejčastější formou sluneční alergie.

Někteří lidé mají dědičný typ sluneční alergie. U jiných se příznaky objeví až po vyvolání jiným faktorem - například užíváním léků nebo dotykem některých rostlin. Jiné typy reakcí na slunce se objevují z nejasných důvodů.

Mírná sluneční alergie může vymizet i bez léčby. Závažné vyrážky lze léčit steroidními krémy nebo tabletami. Pokud trpíte těžkou sluneční alergií, může být nutné přijmout preventivní opatření. Například nosit oblečení, které vás chrání před sluncem.

Příznaky alergie na slunce

To, jak vypadá vaše kůže při sluneční alergii, se velmi liší v závislosti na barvě vaší kůže a na tom, co příznaky způsobuje. Příznaky a symptomy mohou zahrnovat:

 • svědění
 • píchání
 • drobné hrbolky, které se mohou spojit do vyvýšených skvrn
 • zčervenání exponovaných míst
 • puchýře nebo kopřivka

Příznaky se obvykle objevují pouze na kůži, která byla vystavena slunci nebo jinému zdroji UV záření. Příznaky se objevují během několika minut až hodin po vystavení slunci.

Příčiny sluneční alergie

Mezi příčiny sluneční alergie patří reakce imunitního systému na sluneční záření, některé léky a chemické látky, které zvyšují citlivost kůže na slunce. Není jasné, proč někteří lidé sluneční alergií trpí a jiní ne. Určitou roli mohou hrát dědičné předpoklady.

Rizikové faktory sluneční alergie

Mezi rizikové faktory alergické reakce na sluneční záření patří:

 • Kontakt s určitými látkami. Některé příznaky sluneční alergie se spustí, když je vaše kůže vystavena působení určité látky a následně slunečnímu záření. Mezi běžné látky zodpovědné za tento typ reakce patří vonné látky, dezinfekční prostředky a chemické látky používané v některých opalovacích krémech.
 • Užívání některých léků. Řada léků může způsobit rychlejší spálení kůže od slunce - včetně tetracyklinových antibiotik, léků na bázi sulfonylmočoviny a léků proti bolesti, jako je ketoprofen.
 • Další kožní onemocnění. Pokud trpíte dermatitidou, zvyšuje se riziko vzniku sluneční alergie.
 • Mít pokrevního příbuzného se sluneční alergií. Pokud máte sourozence nebo rodiče se sluneční alergií, je pravděpodobnost vzniku sluneční alergie vyšší.

Prevence proti sluneční alergii

Pokud máte sluneční alergii nebo zvýšenou citlivost na slunce, můžete reakci předejít dodržováním následujících opatření:

 • Sluneční paprsky jsou v těchto hodinách nejsilnější. Snažte se naplánovat venkovní aktivity na jinou dobu. Pokud to nemůžete udělat, omezte dobu, kterou trávíte na slunci. Pokud je to možné, vyhledávejte stín.
 • Vyhněte se náhlému vystavení velkému množství slunečního záření. Mnoho lidí má příznaky sluneční alergie sezónně. Příznaky se objevují, když se prodlužuje denní světlo a lidé jsou vystaveni většímu množství slunečního záření. V tomto období postupně prodlužujte dobu, kterou trávíte venku, aby se vaše kůže měla čas přizpůsobit zvýšenému slunečnímu záření.
 • Používejte sluneční brýle a ochranný oděv. Košile s dlouhými rukávy a klobouky se širokou krempou vám pomohou chránit pokožku před slunečními paprsky. Vyhýbejte se tenkým látkám nebo látkám s volnou vazbou - UV paprsky jimi mohou procházet.
 • Používejte opalovací krém. Používejte voděodolný opalovací krém se širokým spektrem slunečního záření a ochranným faktorem SPF alespoň 30, a to i v zamračených dnech. Opalovací krém nanášejte hojně a opakovaně každé dvě hodiny - nebo častěji, pokud plavete nebo se potíte.
 • Pokud používáte přípravek, který obsahuje fyzikální blokátory (oxid titaničitý, oxid zinečnatý), naneste jej na všechny ostatní přípravky, které máte na sobě - s výjimkou přípravků proti hmyzu. Repelent proti hmyzu se aplikuje jako poslední. Fyzikální blokátory poskytují nejúčinnější ochranu citlivé pokožky.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) požaduje, aby si všechny opalovací krémy zachovaly svou původní sílu po dobu nejméně tří let. Zkontrolujte si na etiketách opalovacích krémů pokyny pro skladování a data expirace. Pokud je opalovací krém po datu spotřeby nebo starší než tři roky, vyhoďte jej.

Vyhýbejte se známým spouštěčům. Pokud víte, že reakci vaší pokožky způsobuje určitá látka, například lék nebo kontakt s divokými pastináky či limetkami, vyhněte se tomuto spouštěči.
Používejte okenní fólie blokující UV záření. Na okna svého domu a automobilu umístěte fólie blokující UV záření.

Diagnostika sluneční alergie

Váš lékař může diagnostikovat sluneční alergii vyšetřením vaší kůže. Možná budete potřebovat testy, jako např:

 • testování ultrafialového (UV) záření. Tomuto testu se také říká fototestování a používá se ke zjištění, jak vaše kůže reaguje na světlo ze speciální lampy. To může pomoci určit, jaký typ alergie na slunce máte.
 • Fotopatch testování. Tento test ukáže, zda je vaše alergie na slunce způsobena senzibilizující látkou nanesenou na vaši kůži před pobytem na slunci. Během testu se na vaši kůži aplikují stejné náplasti běžných spouštěčů sluneční alergie, obvykle na zádech. O den později se na jednu z těchto skvrn aplikuje změřená dávka UV záření ze sluneční lampy. Pokud se reakce objeví pouze na místě vystaveném světlu, pravděpodobně souvisí s testovanou látkou.
 • Krevní testy a vzorky kůže. Poskytovatel zdravotní péče vás může požádat o provedení těchto testů, pokud by vaše příznaky mohly být způsobeny základním onemocněním, například lupusem. Při těchto testech se odebírá vzorek krve nebo vzorek kůže (biopsie) k vyšetření v laboratoři.

Léčba alergie na slunce

Léčba sluneční alergie závisí na typu, který máte, a na vašich příznacích. U mírných příznaků může stačit, když se budete několik dní vyhýbat slunci.

Léky

Krémy s obsahem kortikosteroidů jsou k dispozici jak volně prodejné, tak v síle na lékařský předpis. V případě závažné reakce vám lékař může nařídit krátkodobé užívání tablet kortikosteroidů na předpis, například prednisonu.

Příznaky některých typů slunečních alergií může zmírnit antimalarikum hydroxychlorochin (Plaquenil).

Fototerapie

Pokud trpíte závažnou alergií na slunce, může vám lékař doporučit, abyste si každý rok postupně zvykali na sluneční světlo, jak se bude prodlužovat denní doba. Fototerapie využívá speciální lampu, která svítí ultrafialovým světlem na oblasti těla, které jsou často vystaveny slunci. Obvykle se provádí několikrát týdně po dobu několika týdnů.

Životní styl a domácí prostředky

Tyto kroky mohou pomoci zmírnit příznaky sluneční alergie:

 • Vyhýbejte se pobytu na slunci. Většina příznaků sluneční alergie se zlepší za méně než den nebo dva, pokud postiženou kůži nevystavujete slunci.
 • Přestaňte užívat léky, které způsobují citlivost na světlo. Pokud užíváte léky na jiná onemocnění, poraďte se se svým lékařem, zda je můžete přestat užívat, pokud zvyšují citlivost vaší pokožky na slunce.
 • Používejte hydratační krémy. Hydratační krémy mohou pomoci zmírnit podráždění způsobené suchou, šupinatou pokožkou.
Zpět do obchodu