Hormonální akné

Obsah:

 • Jaké jsou charakteristiky hormonálního akné?
 • Je menopauzální akné formou hormonálního akné?
 • Je hormonální akné menopauzální akné formou menstruačního akné?
 • Jak přirozeně léčit hormonální akné
 • Hormonální akné: Dieta: Co dělat a co nedělat
 • Co ještě mohu udělat, abych se zbavila hormonálního akné?
 • Závěr

Hormonální akné

Hormonální akné je obvykle spojováno s pubertou, ale může postihnout dospělé v jakémkoli věku a je zvláště časté u žen. Může k němu přispívat řada faktorů, včetně menstruace a menopauzy.

Odhaduje se, že akné má 50 % žen ve věku 20 až 29 let. Postihuje přibližně 25 procent žen ve věku 40 až 49 let.

Názory odborníků na hormonální akné se liší. Ačkoli hormony obecně nejsou faktorem akné u dospělých, hormonální nerovnováha může přispívat ke vzniku akné u dospělých se základními zdravotními problémy.

V jiných případech dospělí s akné nemusí mít žádné "měřitelné" hormonální problémy. To může ztížit diagnostiku a léčbu.

Přečtěte si, jak hormonální akné vypadá, co ho způsobuje a jak se ho zbavit.

Jaké jsou charakteristiky hormonálního akné?

Během puberty se hormonální akné často objevuje v T-zóně. Ta zahrnuje čelo, nos a bradu.

U dospělých se hormonální akné obvykle tvoří v dolní části obličeje. Patří sem dolní část tváří a oblast kolem linie čelisti.

U některých lidí má hormonální akné podobu černých a bílých teček a malých pupínků, které se zvětšují, neboli cyst.

Cysty se tvoří hluboko pod kůží a nevystupují na povrch. Tyto hrbolky jsou často citlivé na dotek.

Hormonální akné může být způsobeno přílivem hormonů:

 • Menstruace
 • syndrom polycystických vaječníků
 • menopauza
 • zvýšená hladina androgenů

Konkrétně tyto hormonální výkyvy mohou zhoršit problémy s akné tím, že zvyšují:

 • celkový zánět kůže
 • produkci oleje (kožního mazu) v pórech
 • ucpané kožní buňky ve vlasových folikulech
 • produkci bakterií způsobujících akné zvaných Propionibacterium acnes.

Je menopauzální akné formou hormonálního akné?

U mnoha žen se akné začíná objevovat po čtyřicítce. a 50. U žen po padesátce a padesátce dochází k menopauze. Ta způsobuje přirozený pokles reprodukčních hormonů, což má za následek ukončení menstruace.

U některých žen se během menopauzy objeví akné. Je to pravděpodobně způsobeno poklesem hladiny estrogenů nebo zvýšením androgenních hormonů, jako je testosteron.

Menopauzální akné se může objevit také v případě, že užíváte hormonální substituční terapii (HRT) ke zmírnění příznaků menopauzy. Je to proto, že některá HRT používá přísun hormonu progestinu, aby nahradila estrogen a progesteron, které vaše tělo ztrácí. Zavedení tohoto hormonu do vašeho systému může způsobit, že se vaše pokožka vyčerpá.

Ve většině případů mohou menopauzální akné odstranit léky na předpis. Některé ženy mohou najít úspěch pomocí přírodních metod léčby. Poraďte se se svým lékařem, které možnosti mohou být pro vás vhodné.

Tradiční léčba hormonálního akné

Pokud vaše hormonální akné není mírné, volně prodejné přípravky obvykle nejsou úspěšné.

Je to proto, že hormonální akné má obvykle podobu cystických hrbolků. Tyto hrbolky se tvoří hluboko pod kůží, mimo dosah většiny lokálních léků.

Perorální léky mohou působit zevnitř, aby vyrovnaly vaše hormony a vyčistily vaši pleť. Mezi běžné možnosti patří perorální antikoncepce a antiandrogenní léky.

Perorální antikoncepce

Perorální antikoncepce používaná speciálně k léčbě akné obsahuje ethinylestradiol a jeden z následujících léků:

 • drospirenon
 • norgestimát
 • norethindron

Tyto složky společně působí na hormony, které mohou přispívat ke vzniku akné. To může být obzvláště užitečné v období hormonální špičky, například během ovulace.

Perorální antikoncepce pro vás nemusí být vhodná, pokud se u vás v minulosti vyskytly krevní sraženiny, vysoký krevní tlak nebo rakovina prsu. Neměla byste je také užívat, pokud kouříte.

Anti-androgenní léky

Anti-androgenní léky působí tak, že snižují množství mužského hormonu androgenu. Muži i ženy mají přirozenou hladinu tohoto hormonu. Příliš mnoho androgenu však může přispívat k problémům s akné tím, že narušuje vlasové folikuly, které regulují kožní buňky, a zvyšuje produkci oleje.

Ačkoli se spironolakton (Aldactone) používá především k léčbě vysokého krevního tlaku, má antiandrogenní účinky. Jinými slovy, může zabránit tělu produkovat více androgenů a umožnit stabilizaci hladiny hormonů.

Retinoidy

Pokud je vaše hormonální akné mírné, můžete použít lokální retinoidy. Retinoidy jsou odvozeny od vitaminu A.

Mnoho retinoidních krémů, gelů a pleťových vod je dostupných bez lékařského předpisu. Možná se však budete chtít poradit se svým lékařem o přípravku na předpis. Přípravek na předpis je často nejúčinnějším způsobem, jak si udržet trvale čistou pleť.

Pokud do svého režimu přidáte lokální retinoid, je důležité denně používat opalovací krém. Retinoidy mohou zvýšit riziko spálení od slunce.

Jak přirozeně léčit hormonální akné

V některých případech lze k odstranění mírného hormonálního akné použít možnosti léčby na rostlinné bázi.

Přírodní léčba je obvykle bez vedlejších účinků, které někdy způsobují možnosti předepsané na lékařský předpis. Nemusí však být tak účinné. Výzkum přírodních možností je nedostatečný a v současné době není nic, co by prokazatelně přinášelo výsledky. Poraďte se se svým lékařem o možných rizicích a ujistěte se, že léčba nebude interagovat s léky, které užíváte.

Čajovníkový olej

Tea tree olej působí tak, že snižuje zánět, který může přispívat ke vzniku akné. Jedna studie zjistila, že 5% tea tree olej aplikovaný lokálně zmírnil příznaky u účastníků s mírným až středně závažným akné.

Čajovníkový olej je k dispozici v mnoha výrobcích péče o pleť, jako jsou čisticí a tonizační přípravky. Esenciální olej z čajovníku můžete použít také k ošetření skvrn.

Esenciální olej z čajovníku byste měli před použitím vždy zředit nosným olejem. Mezi oblíbené nosné oleje patří kokosový, jojobový a olivový. Obecným pravidlem je přidat asi 12 kapek nosného oleje na každou jednu až dvě kapky esenciálního oleje.

Před použitím zředěného esenciálního oleje tea tree je také důležité provést náplasťový test na pokožce. Za tímto účelem naneste zředěný olej na vnitřní stranu předloktí. Pokud do 24 hodin nezaznamenáte žádné podráždění nebo zánět, mělo by být bezpečné použít jej i jinde.

Kyselina alfa-hydroxy

AHA se nachází v mnoha volně prodejných maskách a krémech. Stejně jako retinoidy mohou AHA kyseliny zvýšit citlivost pokožky na slunce. Při používání produktů s AHA byste měli vždy používat opalovací krém.

Zelený čaj

Zelený čaj je známý tím, že snižuje záněty v těle. Pro komplexnější přístup zvažte kromě lokální péče o pleť i pití několika šálků denně. Velký výběr zelených čajů najdete zde. Příznivě mohou působit pleťové vody a gely obsahující alespoň 2% výtažek ze zeleného čaje.

Hormonální akné: Dieta: Co dělat a co nedělat

Přesná role mezi stravou a hormonálním akné není zcela objasněna. Některé potraviny mohou pomoci předcházet akné - zejména potraviny bojující proti zánětům.

Rostlinné potraviny s vysokým obsahem antioxidantů mohou pomoci snížit zánět a podpořit čistší pleť. Omega-3 mastné kyseliny mohou také snižovat záněty kůže.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení samotné nezdravé jídlo akné nezpůsobuje. Nadměrná konzumace některých potravin však může vést ke zvýšenému zánětu.

Můžete zvážit omezení následujících potravin:

 • Cukr
 • mléčné výrobky
 • rafinované sacharidy, jako je bílý chléb a těstoviny.
 • červené maso

Co dalšího mohu udělat pro odstranění hormonálního akné?

Abyste se zbavili hormonálního akné a udrželi jeho výskyt na uzdě, je důležité zavést vhodnou péči o pleť.

Měli byste

 • Ráno a večer si umyjte obličej.
 • Na pleť naneste maximální množství jakéhokoli přípravku na akné o velikosti hrášku. Použití příliš velkého množství může vaši pleť vysušit a zvýšit její podráždění.
 • Každý den používejte opalovací krém.
 • Používejte pouze nekomedogenní přípravky, abyste snížili riziko ucpání pórů.

Závěr

Ačkoli se přesné načasování hormonálního akné u jednotlivých osob liší, aktivní přístup může pomoci předcházet souvisejícím výsevům. Obvykle trvá přibližně osm až deset týdnů, než se nový plán léčby akné plně projeví.

Pokud vaše akné přetrvává, poraďte se se svým lékařem nebo dermatologem o dlouhodobém léčebném plánu. Ten může přehodnotit váš současný režim a zařadit různé léčebné postupy, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Zpět do obchodu