Bolest paty

Obsah:

 • Co je to bolest paty?
 • Co způsobuje bolest paty?
 • Jaké jsou rizikové faktory bolesti pat?
 • Jak se diagnostikuje bolest paty?
 • Jak se mohu zbavit bolesti pat?
 • Jaké jsou komplikace bolesti pat?
 • Lze bolesti pat předcházet?
 • Závěr 

Bolest paty

Bolest paty je způsobena mnoha onemocněními, včetně plantární fasciitidy a zánětu Achillovy šlachy. Bolest paty je častým problémem nohou a kotníků. Odpočinek, ortopedické vložky a protahování časem bolest zmírní. Pokud bolest paty ignorujete a neléčíte, mohou se u vás vyvinout chronické problémy, které vyžadují delší rekonvalescenci. Bolest paty zřídkakdy vyžaduje chirurgický zákrok.

Bolest paty je velmi častý problém, který může postihovat mnoho různých oblastí chodidla a kotníku.

Co je to bolest paty?

Bolest paty je velmi častým problémem nohou a kotníků. Bolest, bolestivost nebo citlivost můžete pociťovat kdekoli na patě, ale nejčastěji se jedná o místa pod patou nebo na její zadní straně. Existuje mnoho různých zdravotních stavů, které mohou způsobovat bolest paty, včetně plantární fasciitidy a zánětu Achillovy šlachy.

Bolest paty může ztěžovat chůzi a účast na každodenních činnostech. Je důležité navštívit svého lékaře, který vám pomůže určit přesnou příčinu bolesti paty v chodidle. Většina stavů pat se zlepší nechirurgickou léčbou, ale vaše tělo bude potřebovat čas na zotavení.

Co způsobuje bolest paty?

Příčiny bolesti paty se pohybují od mírných až po závažné, v závislosti na místě bolesti. Můžete pociťovat náhlou bolest paty bez zranění nebo bolest, která se vyvíjí v průběhu času. V zadní části paty se vyskytuje několik problémů:

 • Achillova šlacha: Achillova šlacha je vláknitá tkáň, která spojuje lýtkový sval s patní kostí. Je to nejdelší a nejsilnější šlacha v těle. K zánětu Achillovy šlachy jsou náchylnější běžci a hráči basketbalu. Toto nadměrné zranění způsobuje zánět šlachy. Zánět šlachy způsobuje bolest, otok a ztuhlost zadní části paty.
 • Burzitida: K burzitidě dochází při otoku váčků naplněných tekutinou, které se nazývají burzy (množné číslo slova bursa). Tyto váčky vycpávají klouby a umožňují pohyb tekutin. V zadní části paty můžete mít citlivý pocit podobný modřině. Bursitida se obvykle objevuje poté, co strávíte hodně času na nohou.
 • Haglundova deformita: Chronický zánět a podráždění mohou způsobit, že se v zadní části paty vytvoří zvětšený kostěný hrbolek (tzv. vbočený palec). Boty s vyššími podpatky, jako jsou lodičky, mohou bouli a bolest ještě zhoršit.
 • Severova choroba (kalkaneální apofyzitida): Severova choroba je častou příčinou bolesti paty u aktivních dětí ve věku 8 až 14 let. Děti, které se účastní aktivit vyžadujících hodně běhání a skákání, jsou k tomuto problému náchylnější. Zvýšená sportovní aktivita dráždí růstovou ploténku na zadní straně jejich paty.

Proč mě bolí spodní část paty?

Mezi problémy, které způsobují bolest spodní části paty, patří např:

 • Pohmoždění kosti (kontuze): Šlápnutí na tvrdý, ostrý předmět může způsobit pohmoždění tukové vycpávky pod patou. Nemusíte vidět změnu barvy, ale pata bude při chůzi a někdy i v klidu citlivá.
 • Stresová zlomenina: Stresová zlomenina může způsobit bolest po celé spodní, boční a zadní části paty.
 • Plantární fasciitida: Plantární fasciitida je nejčastější příčinou bolesti paty. Vzniká, když se fascie - pojivová tkáň, která probíhá podél spodní části (plantární plochy) chodidla - natrhne nebo natáhne a zanítí. U lidí, kteří hodně běhají a skáčou, je vznik tohoto bolestivého onemocnění pravděpodobnější. Častým dráždidlem jsou běžecké pásy a tvrdé povrchy (např. betonové) při cvičení nebo práci.
 • Patní ostruhy: Chronická plantární fasciitida může způsobit, že se na patní kosti vytvoří kostní výrůstek (patní ostruha). Patní ostruhy obvykle nejsou bolestivé, i když někteří lidé mají bolesti.

Jaké jsou rizikové faktory bolesti pat?

Bolest paty může způsobit cokoli, co způsobuje velký tlak a zatížení chodidla. Mezi faktory patří také způsob chůze (mechanika nohy) a tvar nohy (stavba chodidla).

Pravděpodobnost vzniku bolesti paty je vyšší, pokud:

 • máte nadváhu nebo jste obézní.
 • Máte artritidu chodidel a kotníků, ploché nohy nebo vysokou klenbu.
 • Při sportu nebo cvičení hodně běháte nebo skáčete.
 • Trávíte hodně času ve stoje, zejména na betonových podlahách.
 • Nosíte nevhodně padnoucí obuv bez podpory klenby a/nebo tlumení.

Jak se diagnostikuje bolest pat?

Váš lékař posoudí vaše příznaky a provede fyzikální vyšetření. Může také provést rentgenové vyšetření, aby zjistil, zda se nejedná o artritidu, zlomené kosti, špatně nastavené kosti a poškození kloubů.

Zřídkakdy bude zpočátku nutné vyšetření magnetickou rezonancí (MRI) nebo ultrazvukem. Ty mohou odhalit problémy s měkkými tkáněmi, které rentgenové vyšetření neodhalí.

Jak se mohu zbavit bolesti pat?

Většina problémů, které způsobují bolest paty, se časem zlepší nechirurgickou léčbou. Léčba bolesti paty se zaměřuje na zmírnění bolesti a zánětu, zlepšení flexibility chodidla a minimalizaci stresu a zátěže paty. Mezi tyto léčebné postupy patří např:

 • Léky proti bolesti: Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) v kombinaci s ledovými obklady mohou zmírnit bolest a otok.
 • Protahovací cviky: Váš lékař vám může ukázat, jak provádět cviky na protažení patních šlach a svalů.
 • Tejpování: K podepření klenby chodidla nebo paty můžete použít sportovní nebo zdravotní pásku.
 • Fyzikální terapie: Masáž, fyzikální terapie a ultrazvuková terapie mohou rozrušit zjizvenou tkáň (adheze). Tato ošetření mohou zmírnit zánět a přinést úlevu od bolesti paty.
 • Ortopedické vložky: Volně prodejné (OTC) nebo na zakázku vyrobené vložky do bot (ortopedické vložky) mohou snížit tlak na patu. Některým lidem uleví nošení dlahy na noc, zejména pokud mají ranní bolesti. Při závažnějších příznacích může být zapotřebí nasadit chodítko. Může být také nutné změnit obuv na více podpůrnou pro každodenní nošení a cvičení.
 • Injekce: steroidní injekce mohou zmírnit bolest a otok. Lékař vám zřídka doporučí steroidní injekce při problémech se šlachami, ale mohou pomoci při plantární fasciitidě a burzitidě.
 • Imobilizace: Pokud je bolest chronická a nereaguje na léčbu, může být nutná sádra nebo chodítko.

K léčbě většiny příčin bolesti pat je zřídkakdy nutná operace.

Jaké jsou komplikace bolesti paty?

Bolest paty může narušit vaši schopnost pohybu, práce, cvičení a plnění každodenních úkolů. Když vás bolí pohyb, můžete být neaktivní (sedaví), což může vést k přibývání na váze. Může se u vás také rozvinout deprese, protože nemůžete dělat věci, které vás baví.

Neléčený zánět Achillovy šlachy může způsobit její rozpad (tendinózu). Časem může dojít k přetržení nebo prasknutí Achillovy šlachy. Tento problém může vyžadovat operaci.

Lze bolesti paty předcházet?

Abyste předešli bolesti paty nebo zabránili jejímu návratu, je důležité udržovat šlachy na chodidle a patě pružné. Měli byste se pravidelně protahovat a nosit správně padnoucí, podpůrnou obuv. K bolestem pat jsou náchylní zejména běžci. Běžeckým zraněním můžete předcházet tím, že budete běhat méně kilometrů a budete běhat na měkčím povrchu.

Závěr

Bolest paty se často časem zlepší díky nechirurgické léčbě. Váš lékař může určit, co je příčinou bolesti. Váš poskytovatel vám také může ukázat protahovací cviky a v případě potřeby doporučit ortopedické vložky a další metody. Mnoho lidí se snaží bolest paty ignorovat a pokračují v činnostech, které problém zhoršují. Je však nezbytné dát tělu čas na zotavení. V opačném případě se u vás může vyvinout chronická bolest paty, která vás na delší dobu vyřadí z provozu. Čím déle máte bolesti pat, tím hůře se účinně léčí, a proto je důležité nechat se vyšetřit.

Zpět do obchodu