Břišní tyfus

Obsah:

 • Co je břišní tyfus?
 • Jaké jsou příznaky břišního tyfu?
 • Co způsobuje břišní tyfus?
 • Jak se šíří břišní tyfus?
 • Jaké jsou fáze břišního tyfu?
 • Jak se diagnostikuje břišní tyfus?
 • Jaká je léčba břišního tyfu?
 • Prevence
 • Co mohu očekávat, pokud mám břišní tyfus?
 • Komplikace břišního tyfu
 • Závěr

Břišní tyfus

Břišní tyfus je onemocnění způsobené bakterií S. Typhi. Způsobuje vysokou horečku, příznaky podobné chřipce a průjem. Břišní tyfus může být nakažlivý, i když se necítíte nemocní. Břišní tyfus může být život ohrožující a měl by být okamžitě léčen antibiotiky. Pokud žijete nebo cestujete do oblasti, kde je břišní tyfus běžný, měli byste se nechat očkovat.

Břišní tyfus začíná horečkou, která se postupně zvyšuje po dobu několika dnů. Další příznaky následují, jak se bakterie šíří ve vašem těle.

Co je břišní tyfus?

Břišní tyfus je onemocnění způsobené bakterií Salmonella Typhi (S. Typhi). Infikuje vaše tenké střevo (střeva) a způsobuje vysokou horečku, bolesti žaludku a další příznaky. Břišní tyfus se také nazývá střevní horečka.
Spolu s břišním tyfem se běžně zmiňuje i paratyfus. Paratyfus je podobný břišnímu tyfu s mírnějšími příznaky. Způsobuje ji bakterie Salmonella paratyphi (S. Paratyphi).

 1. Typhi a S.Paratyphi se liší od bakterií Salmonella, které způsobují salmonelózu, běžný typ otravy jídlem.

Koho postihuje břišní tyfus?

Břišní tyfus se nejčastěji vyskytuje ve venkovských oblastech rozvojových zemí, kde nejsou k dispozici moderní hygienická zařízení. Tyfem jsou nejvíce postiženy země v jižní a jihovýchodní Asii, Střední a Jižní Americe, Africe a Karibiku. Cestovatelé jsou nejvíce ohroženi při návštěvě Pákistánu, Indie nebo Bangladéše.
Děti mají větší pravděpodobnost onemocnět břišním tyfem než dospělí.

Jak častý je břišní tyfus?

Odhaduje se, že břišním tyfem onemocní ročně na celém světě 11 až 21 milionů lidí. V USA, Kanadě, Japonsku, západní Evropě a Austrálii je vzácný.

Kdo je dlouhodobým nositelem břišního tyfu?

Někteří lidé zůstávají infekční břišním tyfem i poté, co se uzdravili (dlouhodobí nosiči). Břišní tyfus se může šířit rok nebo déle bez jakýchkoli příznaků. Je důležité nechat se vyšetřit na S. Typhi poté, co se cítíte lépe, abyste se ujistili, že jej nemůžete přenášet na další osoby.

Jaký je rozdíl mezi břišním tyfem a břišním tyfem?

Ačkoli názvy znějí stejně, břišní tyfus a tyfová horečka jsou odlišná onemocnění, způsobená jinými bakteriemi. Příznaky jsou však podobné - natolik, že je lékaři kdysi považovali za stejnou nemoc. Dnes víme, že se jedná o odlišné nemoci, ale podobný název se vžil (a s ním i zmatek, který způsobuje).

Jaké jsou příznaky břišního tyfu?

Břišní tyfus získal svůj název podle vysoké horečky, která může trvat několik týdnů, pokud se neléčí. Často se během několika dní postupně zhoršuje.
Mezi další příznaky břišního tyfu patří např:

 • Bolest hlavy.
 • Zimnice.
 • Ztráta chuti k jídlu.
 • Bolest žaludku (břicha).
 • Vyrážka v podobě "růžových skvrn" nebo slabých růžových skvrn, obvykle na hrudi nebo břiše.
 • Kašel.
 • Bolest svalů.
 • Nevolnost, zvracení.
 • Průjem nebo zácpa.

Co způsobuje břišní tyfus?

Břišní tyfus způsobuje bakterie S. Typhi. Žije ve střevech (střevní mikroflóře) nakažených lidí a může kontaminovat potraviny a vodu.

Jak se břišní tyfus šíří?

Břišní tyfus se obvykle šíří prostřednictvím potravin nebo vody kontaminovaných bakterií S. Typhi. Může se to stát, pokud se někdo s břišním tyfem dotkne něčeho, co jíte nebo pijete, aniž by si umyl ruce. Může k němu také dojít, pokud se do vody, kterou pijete, nebo na jídlo, které jíte, dostanou splašky (voda, ve které jsou výkaly nebo moč).
Břišní tyfus můžete dostat od jiné osoby, pokud si po návštěvě toalety neumyje ruce. Když se dotýkají povrchů a předmětů (např. telefonů nebo klik), mohou po sobě zanechat bakterie, které se mohou přenést na další osobu, která se jich dotkne.

Šíří se břišní tyfus líbáním?

Ne, břišní tyfus se nešíří líbáním. Břišní tyfus obvykle nedostanete přímo od jiné osoby. Můžete se však nakazit, pokud se dotknete něčeho, čeho se dotkla ona, pokud si neumyla ruce poté, co šla na toaletu.

Jaké jsou fáze břišního tyfu?

Příznaky břišního tyfu se u vás mohou projevit postupně ve čtyřech stadiích. Včasná léčba antibiotiky vás může ochránit před přechodem do pozdějších stadií.

 • Stádium 1. Příznaky břišního tyfu se u vás mohou začít projevovat od pěti do 14 dnů po kontaktu s bakterií S.Typhi. Prvním příznakem je horečka, která se zvyšuje v průběhu několika dní - nazývá se "stádiová", protože stoupá postupně. Bakterie se v této fázi přesouvá do vaší krve.
 • Stádium 2. Kolem druhého týdne horečky se bakterie množí ve vašich Peyerových políčkách (část imunitního systému, která identifikuje škodlivé vetřelce). Začnete pociťovat bolesti břicha a další žaludeční příznaky, jako je průjem nebo zácpa. Mohou se vám objevit "růžové skvrny", malé růžové tečky na kůži, které vypadají jako vyrážka.
 • Fáze 3. Pokud se neléčí antibiotiky, mohou bakterie způsobit vážné poškození, obvykle kolem třetího týdne od začátku vašich příznaků. U některých lidí dochází k závažným komplikacím, jako je vnitřní krvácení a encefalitida (zánět v mozku).
 • Stádium 4. Ve čtvrtém stádiu se většina lidí začíná zotavovat. Vaše vysoká horečka začne klesat. S.Typhi může žít ve vašem žlučníku, aniž by vyvolávala příznaky, což znamená, že můžete být stále nakažliví i poté, co se cítíte lépe.

Jak se tyfus diagnostikuje?

Váš poskytovatel zdravotní péče použije k diagnostice břišního tyfu vaše příznaky, cestovní anamnézu a laboratorní testy. Provede fyzikální vyšetření a poslechne si vaše srdce a plíce.
Je velmi důležité, abyste svému lékaři sdělili, pokud jste v nedávné době cestovali nebo si myslíte, že jste byli vystaveni břišnímu tyfu, jinak nemusí být schopen provést test na jeho přítomnost. Tuto informaci také využije při rozhodování o tom, jakou léčbu Vám má poskytnout.

Jaké testy lze provést k diagnostice břišního tyfu?

Zdravotník vám odebere vzorky tělesných tekutin nebo tkáně, aby zjistil příznaky S. Typhi. Může vám odebrat vzorky:

 • Krev. Poskytovatel vám pomocí jehly odebere malou zkumavku krve z paže.
 • Výkaly (stolice). Poskytovatel zdravotní péče vám dá sterilní nádobu a pokyny, jak vzorek odebrat.
 • Moč (moč). Můžete být požádáni, abyste se vymočili do pohárku, který vám dá váš poskytovatel zdravotní péče.
 • Poskytovatel vám může znecitlivět kůži a odebrat vzorek malým přístrojem nebo skalpelem.
 • Kostní dřeň. Poskytovatel vám znecitliví kůži a pomocí speciální jehly odebere vzorek z vnitřku kostí. Je vzácné, abyste tento test někdy potřebovali k diagnóze.

Váš poskytovatel může také provést rentgenové snímky (snímky vnitřku Vašeho těla), aby zjistil změny na Vašich plicích.

Jaká je léčba břišního tyfu?

Břišní tyfus se léčí antibiotiky. Některé novější typy bakterií jsou schopny přežít léčbu antibiotiky, takže budete léčeni různými antibiotiky podle toho, jaký typ břišního tyfu máte a kde jste onemocněli. Paratyfus se rovněž léčí antibiotiky.
Pokud jste vážně nemocní nebo máte komplikace, můžete potřebovat další léčbu. Možná budete muset být kvůli této léčbě hospitalizováni v nemocnici.

Jaké léky se používají k léčbě břišního tyfu?

Váš lékař bude tyfus léčit antibiotiky, která mohou zahrnovat:

 • Ciprofloxacin, levoflaxin nebo ofloxacin.
 • Ceftriaxon, cefotaxim nebo cefixim.
 • Azitromycin.
 • Karbapenemy.

Pokud je váš případ závažný, můžete být léčeni steroidy, například dexametazonem.

Rezistence na antibiotika u břišního tyfu

U bakterií, jako je S. Typhi, se někdy může vyvinout rezistence na léky. To znamená, že antibiotika na jejich usmrcení již nezabírají (antibiotická rezistence).

Mnoho případů břišního tyfu nelze zabít antibiotiky, která jsme dříve používali, ale některé léky na ně stále působí. Některé z nich jsou extrémně rezistentní vůči lékům (břišní tyfus XDR) a stále na ně působí jen několik málo antibiotik. To je jeden z důvodů, proč je očkování k prevenci břišního tyfu tak důležité.
Zdravotníci se obávají, že pokud dostupné léky přestanou účinkovat, nemusíme být schopni břišní tyfus nadále léčit. Na základě výsledků testování kmene budete léčeni antibiotikem, které působí na typ břišního tyfu, který máte.

Jak se mám o sebe starat při břišním tyfu?

Abyste o sebe mohli pečovat, ujistěte se, že jste dokončili užívání všech léků podle pokynů svého lékaře. Zeptejte se svého lékaře, zda je bezpečné užívat nesteroidní protizánětlivé léky (NSAIDS), jako je ibuprofen (Advil® nebo Motrin®), naproxen sodný (Aleve®) nebo paracetamol (Tylenol®) proti bolesti nebo horečce.

Jak brzy po léčbě břišního tyfu se budu cítit lépe?

Pokud jste včas léčen/a antibiotiky, měl/a byste se začít cítit lépe během několika dní. Úplné uzdravení může trvat týden až 10 dní.

Prevence

Jak mohu snížit riziko onemocnění břišním tyfem?

Nejlepším způsobem, jak snížit riziko onemocnění břišním tyfem, je nechat se očkovat, pokud žijete nebo cestujete do oblasti, kde je břišní tyfus běžný. K omezení šíření břišního tyfu je také důležité mytí rukou a bezpečné zacházení s potravinami.

Očkování proti břišnímu tyfu

Proti břišnímu tyfu existují dvě vakcíny. Neúčinkují navždy - abyste zůstali chráněni, musíte si nechat aplikovat další dávky. Výrazně snižují riziko, ale nezaručují, že břišní tyfus nedostanete. Vakcíny mohou poskytovat určitou ochranu proti paratyfu, i když to nebylo testováno.

 • Perorální vakcína. Perorální vakcína proti břišnímu tyfu jsou čtyři tablety, které užíváte každý druhý den. Od prosince 2020 již není od výrobce k dispozici.
 • Injekční vakcína (injekce ). Injekční vakcína proti břišnímu tyfu je jedna injekce. Musíte ji dostat nejméně dva týdny před příjezdem do oblasti, kde se břišní tyfus vyskytuje, aby si vaše tělo stihlo vytvořit obranyschopnost (vytvořit protilátky). Děti starší 2 let mohou dostat injekci proti břišnímu tyfu. Abyste zůstali chráněni, musíte každé dva roky podstoupit posilovací očkování.

Bezpečné stravovací návyky pro prevenci břišního tyfu

Očkování je nejlepší způsob, jak se chránit před břišním tyfem. Měli byste však také přijmout opatření, abyste se vyhnuli konzumaci jídla nebo pití věcí, které by mohly být kontaminovány bakterií S. Typhi nebo jinými bakteriemi. To platí doma i na cestách. Mezi zásady bezpečného zacházení s potravinami patří např:

 • Pokud jste nemocní, nepřipravujte jídlo pro ostatní.
 • Před a po přípravě jídla nebo jídle a po návštěvě toalety si umyjte ruce vodou a mýdlem.
 • Před a po použití umyjte povrchy a náčiní používané k přípravě jídla a k jídlu.
 • Pokud si nejste jisti, zda je jídlo, které jíte, bezpečné, jezte převážně dobře uvařené nebo balené potraviny.
 • Nepijte neupravenou vodu ani nejezte potraviny připravené z neupravené vody. Pokud si nejste jisti, je nejbezpečnější používat k pití a vaření balenou vodu.

Co mohu očekávat, pokud mám břišní tyfus?

V závislosti na tom, jak rychle zahájíte léčbu břišního tyfu, se můžete cítit lépe již za několik dní po nasazení antibiotik. Je důležité, abyste dokončili užívání všech léků podle pokynů, i když se začnete cítit lépe. Po vymizení příznaků můžete být ještě dlouhou dobu nakažliví.
Břišní tyfus může být velmi závažný. Pokud se budete léčit co nejdříve, je méně pravděpodobné, že budete mít závažné komplikace.

Opakování břišního tyfu

Někteří lidé s břišním tyfem onemocní znovu poté, co se zdálo, že se zcela uzdravili. Tomu se říká recidiva. Obvykle k ní dochází asi týden poté, co přestanete užívat antibiotika, ale v několika případech k ní došlo o týdny nebo měsíce později. Vaše příznaky budou pravděpodobně mírnější než při prvním onemocnění břišním tyfem.
Pokud se Vaše příznaky vrátí, ihned navštivte svého lékaře. Pravděpodobně budete muset užívat další cyklus antibiotik.

Komplikace břišního tyfu

Pokud se břišní tyfus neléčí, hrozí Vám závažné komplikace, včetně:

 • Vnitřní krvácení.
 • Střevní perforace (otvor ve střevech).
 • Otok nebo prasknutí žlučníku.
 • Neurologické (mozkové) příznaky včetně zmatenosti, deliria a záchvatů.
 • Otok v okolí mozku (meningitida).
 • Zánět průdušek, zápal plic nebo jiné dýchací potíže.
 • Zánět kostí (osteomyelitida).
 • Zánět srdce.
 • Selhání ledvin.
 • Potrat.

Jak dlouho tyfus trvá?

Břišní tyfus trvá sedm až deset dní, pokud je léčen brzy po nástupu příznaků. Pokud se neléčí nebo se s léčbou začne později, může trvat tři týdny i déle. Pokud dojde ke komplikacím nebo recidivě, může úplné uzdravení trvat ještě déle.

Je břišní tyfus smrtelný?

Břišní tyfus může být smrtelný, pokud není rychle léčen. Díky moderním lékům však většina lidí přežije a plně se zotaví. Z milionů lidí, u kterých je břišní tyfus každoročně diagnostikován, je asi 1 až 2 % případů smrtelných.

Závěr

Břišní tyfus se může zdát jako mor minulosti, ale lidé na celém světě jím stále velmi často onemocní. Pokud žijete nebo cestujete do oblasti, kde je břišní tyfus běžný, je očkování nejlepším způsobem, jak nemoci a jejímu šíření zabránit.
Pokud se domníváte, že byste mohli mít břišní tyfus, navštivte ihned svého lékaře. Pokud jste se z břišního tyfu vyléčili, nebuďte jako Marie: nechte se vyšetřit, abyste se ujistili, že nemůžete nevědomky šířit nemoc na ostatní.

Zpět do obchodu