Horečka u dětí

Obsah:

 • Co je to horečka u dítěte?
 • Jak dlouho trvá horečka?
 • Jak změřit teplotu dítěte
 • Běžné příčiny horečky u dětí
 • Kdy byste měli své dítě přivést k lékaři?
 • Co je to febrilní záchvat?
 • Co mohu dělat, když má mé dítě horečku/vysokou teplotu?

Horečka u dětí 

Rozpoznejte příznaky horečky u svého dítěte a zjistěte, kdy je horečka příliš vysoká. Zjistěte, co způsobuje horečku u dětí a co můžete udělat pro její snížení.

Co je to horečka u dítěte?

Normální, zdravý člověk má tělesnou teplotu kolem 37 stupňů Celsia. Horečka nastává, když je tělesná teplota vašeho dítěte vyšší než normální. Normální tělesná teplota se trochu liší, ale za horečku se považuje teplota vyšší než 38◦C. Horečka u malých dětí obvykle znamená, že mají základní infekci. Imunitní systém zvyšuje tělesnou teplotu jako součást obrany proti infekci.

Horečka se může objevit náhle a nemusí být snadné určit její příčinu.

Jak dlouho horečka trvá?

Jak dlouho může horečka u dětí trvat? Cyklus zvyšování a snižování horečky se obvykle opakuje několik dní. Průběh horečky je však u každého pacienta individuální a liší se také podle onemocnění, které horečku doprovází. Horečka trvající déle než tři dny je u dětí běžná, ale naopak i horečka trvající jeden den. Opatrnosti je třeba, pokud mají děti stálou teplotu a horečka se dlouhodobě opakuje. Nebezpečné je také, pokud je horečka vyšší než 39 °C déle než 4 dny.

Jak měřit teplotu dítěte

Metody měření teploty

Teplotu můžete měřit čtyřmi různými způsoby:

Rektální - při této metodě se teplota měří v konečníku dítěte. Používá se k měření teploty v těle, zejména u kojenců a batolat. Při měření v konečníku vždy odečtěte od naměřené hodnoty půl stupně (0,5 °C). To znamená, že pokud jste v konečníku dítěte naměřili 38,4 °C, bude tělesná teplota dítěte po odečtení 37,9 °C. Sledujte tento údaj, nikoli ten, který pípne na teploměru. Speciální teploměry s ohebnou špičkou jsou určeny k bezpečnému měření v konečníku.
Po každém měření teploměr vydezinfikujte.

Axilární - jedná se o měření teploty v podpaží. Doporučuje se spíše pro starší děti předškolního a školního věku, které mohou spolupracovat a držet teploměr v podpaží po celou dobu měření. Od výsledné teploty se nic neodečítá.

Ucho - jedná se o měření teploty v uchu dítěte. Stejně jako u měření v podpaží je naměřená teplota výslednou teplotou a není třeba od ní nic odečítat. Měla by odpovídat teplotě naměřené v podpaží nebo v konečníku (po odečtení půl stupně).

Bezkontaktní - bezkontaktní teploměry se používají spíše k orientačnímu měření nebo ke sledování vývoje teploty v čase. Pro přesné měření však zvolte jednu z těchto metod.

Běžné příčiny horečky u dětí

Nejčastějšími příčinami horečky u dětí jsou virové infekce. Existují i další, méně časté příčiny.

Virové infekce

1. Infekce horních cest dýchacích (nachlazení): bolest v krku, ucpaný nos, kašel.

2. Chřipka: bolest hlavy, zimnice, bolesti svalů, celková únava, kašel, bolest v krku.

3. Gastroenteritida (žaludeční chřipka): zvracení, průjem, bolest žaludku, dehydratace.

4. Nemoc rukou, nohou a úst: puchýřovitá vyrážka na dlaních, chodidlech, hýždích, jazyku a ústech.

5. Horečka dengue: bolest hlavy, svalů a kloubů, vyrážka

6. Plané neštovice: puchýřovitá vyrážka na těle

Bakteriální infekce

Jsou méně časté než virové infekce, ale také mohou způsobit horečku. Např. zápal plic, infekce močových cest (zapáchající moč a snížená produkce moči) a infekce ledvin.

Očkování

Někdy se u dětí objeví horečka po očkování, např. po DTaP. Cílem imunizace je stimulovat imunitní systém, aby si vytvořil imunitu proti určité bakterii/viru. Horečky po imunizaci obvykle netrvají dlouho.

Zánětlivé stavy

Horečku mohou způsobit i zánětlivé stavy a reakce, např. Kawasakiho nemoc (projevuje se dlouhotrvající horečkou, zarudlýma očima, vyrážkou na těle, otokem rtů/jazyka/jazyků/rukou, lymfatickými uzlinami na krku), některé typy artritidy, např. juvenilní idiopatická artritida nebo nádory.

Upozorňujeme, že prořezávání zubů u dětí obvykle nezpůsobuje vysokou horečku.

Kdy byste měli vzít své dítě k lékaři?

Horečka může být děsivá, zejména pokud je vaše dítě velmi malé nebo pokud jeho horečka přetrvává několik dní. Vyšší teplota neznamená závažnější onemocnění. Horečka je příznakem základního onemocnění a známkou toho, že tělo s nemocí bojuje.

Při rozhodování, zda a kdy vzít dítě k lékaři, si v závislosti na věku dítěte všímejte změn v jeho chování. Pokud vaše dítě vypadá dobře, reaguje a může přijímat potravu nebo jíst, přestože má horečku, nechte ho odpočívat a dejte mu houbu, aby se teplota udržela pod 38˚C. Řiďte se svými instinkty. Pokud máte obavy nebo se vám zdá, že se vaše dítě zhoršuje, vyhledejte pro své dítě lékařskou pomoc.

Pokud má vaše dítě teplotu, jděte ihned na dětskou pohotovost:

 • má teplotu vyšší než 41,0 °C nebo 38,0 °C u dětí mladších 3 měsíců.
 • Obtížně se probouzí. Horečka může způsobit, že děti více spí, ale měly by se snadno probudit a být schopny na vás reagovat.
 • Chová se zmateně nebo blouzní
 • Neustále pláče a vy ho nemůžete utišit
 • Má potíže s dýcháním
 • Je velmi letargické
 • Má bledou nebo šedou barvu kůže
 • má modřiny
 • Má záchvat (křeče)
 • Pije méně tekutin a vylučuje výrazně méně moči než obvykle

Co je to febrilní záchvat?

Febrilní záchvat:

U dětí ve věku od 6 měsíců do 6 let se mohou vyskytnout febrilní záchvaty (křeče), zejména pokud je horečka trvale vysoká. Přibližně jedna třetina dětí, které prodělaly febrilní záchvat, může mít v budoucnu další epizodu. U většiny dětí s febrilními záchvaty se naštěstí nevyvine žádné poškození mozku ani epilepsie. Mezi běžné příznaky febrilního záchvatu patří následující příznaky, když má dítě horečku:

 • škubání nebo třes končetin
 • ztráta vědomí
 • pěna u úst
 • odvrácení očí tak, že jsou vidět pouze oční bělma
 • kousání do jazyka

Co mohu udělat, pokud má mé dítě horečku/vysokou teplotu?

Abyste dítěti pomohli cítit se pohodlněji, můžete udělat následující kroky, které pomohou snížit jeho teplotu:

1. Opláchněte ho vlažnou vodou. Neomývejte dítě ledovou nebo studenou vodou ani ho neomývejte déle než 30 minut v kuse.

2. Oblékněte dítě do tenkého oblečení a ochlaďte místnost. Nezabalujte ho do silných přikrývek, aby se „nepotilo“, protože tím mu zabráníte ztrácet teplo.

3. Nechte dítě více odpočívat a pijte hodně tekutin, abyste zabránili dehydrataci.

4. Vyhledejte lékařskou pomoc a podávejte předepsané dávky léků na snížení horečky, jako je paracetamol a ibuprofen (za předpokladu, že vaše dítě nemá alergie), pokud jeho horečka zůstává vyšší než 38,5 stupně Celsia. Upozorňujeme, že paracetamol a ibuprofen neléčí příčinu horečky.

Je uklidňující, pokud se stav vašeho dítěte zlepší, když teplota klesne.

Upozornění: Informace v tomto článku slouží pouze pro vzdělávací účely a neměly by být používány jako náhrada lékařské diagnózy nebo léčby. Před zahájením jakékoli léčby nebo v případě jakýchkoli otázek týkajících se zdraví, kondice nebo zdravotního stavu byste se měli poradit se svým lékařem nebo kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče.

Zpět do obchodu