Jak zmírnit popraskané rty

Obsah:

 • 6 nejlepších způsobů, jak zmírnit popraskané rty
 • Prevence rozpraskaných rtů
 • Co způsobuje popraskané rty?
 • Často kladené otázky
 • Závěr

Popraskané rty

Domácí prostředky mohou pomoci zbavit se popraskaných rtů, aniž by je dále vysušovaly. Patří mezi ně pití většího množství vody, používání zvlhčovače vzduchu, vyhýbání se kouření a další.

Popraskané rty, známé také jako cheilitida, jsou častým a nepříjemným problémem.

Kůže na rtech je mnohem tenčí a jemnější než na jiných částech těla. Rty jsou také vystaveny povětrnostním vlivům, včetně slunce a studeného a suchého vzduchu, takže jsou náchylné k vysychání, praskání, odlupování a loupání.

Rty postrádají tukové žlázy, a proto nemohou samy produkovat vlhkost, ale přírodní hydratační přípravky jim mohou pomoci.

Tento článek popisuje, jak zklidnit popraskané rty pomocí výživných složek, které mohou poskytnout rychlou úlevu od bolesti a nepohodlí. Zabývá se také příčinami a prevencí popraskaných rtů.

6 nejlepších způsobů, jak ulevit popraskaným rtům

1. Používejte kvalitní balzám na rty

Mezi vysušující složky balzámu na rty může patřit mentol a kafr.
Některé balzámy na rty jsou lepší než jiné a oblíbené značky mohou obsahovat složky, které rty vysušují.

Mnoho balzámů na rty například obsahuje mentol nebo jinou mátovou příchuť. Ta může poskytnout chladivý pocit, ale máta je velmi vysušující a může zanechat rty popraskané více než předtím.

Mezi běžné vysušující složky balzámů na rty patří např:

 • Mentol
 • kafr
 • fenol

Vyhněte se parfémovaným a aromatizovaným výrobkům na rty, protože tyto složky mohou rty také vysušovat.

Místo toho hledejte balzámy na rty, které obsahují zklidňující a hydratační složky, jako jsou např.

 • Ropa. Ty můžete zakoupit v lékárnách, obchodech se zdravou výživou nebo online.
 • Lanolin. Ty lze zakoupit v lékárnách, obchodech se zdravou výživou nebo online.
 • Včelí vosk. Lze je zakoupit v lékárnách, obchodech se zdravou výživou nebo online.
 • Ceramidy. Lze je zakoupit v lékárnách, obchodech se zdravou výživou nebo online.

2. Vyzkoušejte přírodní produkty na rty

Existuje několik účinných přírodních prostředků na popraskané rty. Člověk může mít některé z nich i ve své kuchyni.

Pro zklidnění a hydrataci popraskaných rtů používejte následující produkty přímo na rty:

 • Aloe vera: Tento gel se tvoří uvnitř listů rostliny aloe vera. Obsahuje vitaminy, minerály, antioxidanty a protizánětlivé látky, které zklidňují a rehydratují poškozenou pokožku.
 • Kokosový olej: Tento olej se vyrábí z dužiny kokosových ořechů, působí proti zánětům a je zvláčňující, což znamená, že dokáže zklidnit a zjemnit pokožku.
 • Med: Je vysoce hydratační, takže je vhodným prostředkem k ošetření suchých rtů. Med také obsahuje antioxidanty a antibakteriální vlastnosti, které pomáhají předcházet infekcím u extrémně suchých nebo popraskaných rtů.
 • Okurka: Dokáže rty jemně hydratovat a může obsahovat vitaminy a minerály, které by mohly zlepšit vzhled rtů.
 • Zelený čaj: Zelený čaj je bohatý na antioxidanty a minerály a obsahuje také polyfenoly, které snižují zánět. Namočte sáček zeleného čaje do teplé vody a jemně jím potřete rty, abyste změkčili a odstranili přebytečnou suchou pokožku. Tato technika je šetrnější než tradiční peeling.

Aloe vera, kokosový olej a med mají antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci předcházet infekcím a zároveň hydratují a zklidňují pokožku rtů.

Většina supermarketů má tyto produkty na skladě, ale lidé si mohou na internetu prohlédnout sortiment hůře dostupných složek, včetně gelu z aloe vera a kokosového oleje.

3. Exfoliace rtů

Popraskané rty jsou pokryty vrstvou suché kůže, která může zabránit tomu, aby se hojivé složky v balzámech na rty dostaly do správné oblasti.

Lidé mohou používat peelingy na rty, které obsahují cukr nebo jedlou sodu, aby tuto suchou pokožku jemně exfoliovali.

Při nákupu peelingů na rty hledejte výrobky, které obsahují složky zklidňující a hydratující rty. Lidé si mohou tyto peelingy na rty koupit v drogeriích nebo najít řadu přírodních možností na internetu.

4. Pijte vodu

Dehydratace může způsobit popraskané rty.
Dehydratace je hlavním viníkem, pokud jde o popraskané rty.

Lidé si nemusí všimnout, když jsou mírně dehydratovaní, proto je dobré si zvyknout pít vodu během celého dne.

K dehydrataci dochází, když tělo ztrácí více tekutin, než přijímá. Když je tělo dehydratované, stahuje vodu z určitých oblastí, aby zajistilo, že buňky zůstanou hydratované. To může způsobit vysušení pokožky, včetně pokožky rtů.

Mezi další příznaky dehydratace patří:

 • Pocit žízně
 • sucho v ústech
 • bolest hlavy
 • závratě

Doporučený denní příjem vody se liší v závislosti na mnoha faktorech včetně věku, pohlaví a úrovně fyzické aktivity.

5. Používejte zvlhčovač vzduchu

Příliš mnoho času stráveného na suchém vzduchu může z pokožky odčerpávat vlhkost. Tento problém se vyskytuje zejména v zimě.

Pití velkého množství vody je dobrým způsobem, jak udržet tělo dobře hydratované po celý rok. Lidé však mohou v zimě zvážit používání zvlhčovače vzduchu, který do vzduchu opět dodá tolik potřebnou vlhkost.

6. Vyhněte se kouření

Tabákový kouř může podráždit citlivou pokožku v okolí rtů, což způsobuje jejich vysušení a větší pravděpodobnost popraskání.

Kouření může způsobit i další problémy v ústech, například vředy v ústech a bolest dásní.

Lidé si mohou všimnout, že popraskané rty se vyčistí krátce poté, co přestanou kouřit, protože se kůže začne hojit.

Prevence popraskaných rtů

Rozpraskaným rtům může člověk předcházet používáním opalovacího krému a vyhýbáním se parfémovaným výrobkům na rty.
Lidé si často nevšimnou, jak často se dotýkají svých rtů nebo si s nimi hrají - mají tendenci si rty olizovat, žvýkat a dokonce i tahat, aniž by na to mysleli.

Tyto návyky se mohou zhoršit, pokud je pokožka rtů neobvykle suchá.

Je sice těžké odolat odlupování suché, šupinaté kůže ze rtů, ale lidé se při tom vystavují riziku odstranění zdravé kůže. To může prodloužit dobu hojení a dokonce způsobit krvácení.

Jedinec může popraskaným rtům předcházet tím, že:

 • používáním výrobků, které obsahují ochranu proti slunečnímu záření
 • vyhýbání se parfémovaným nebo aromatizovaným výrobkům na rty
 • vyhýbat se výrobkům na rty, které obsahují známé alergeny
 • pravidelným peelingem
 • udržováním hydratace
 • přestat kouřit

Co způsobuje popraskané rty?

Kůže na rtech se liší od kůže na zbytku obličeje. Ačkoli základní struktury jsou podobné, kůže na rtech je mnohem tenčí a jemnější.

Na rozdíl od kůže, která pokrývá zbytek těla, nemá kůže rtů tukové žlázy, a proto nemůže produkovat vlhkost.

Popraskání rtů může způsobit řada vnějších faktorů. Kontrola těchto faktorů může pomoci při léčbě popraskaných rtů a zabránit jim nebo zabránit jejich zhoršení:

Počasí

Hladina vlhkosti má tendenci klesat, když se na podzim a v zimních měsících ochladí. Suchý vzduch odvádí vlhkost z pokožky, a proto se lidé v chladnějším období roku často potýkají s popraskanými rty.

Vyhýbání se nízkým teplotám může pomoci zvládnout popraskané rty a suchou pokožku.

Olizování rtů

Když má člověk suché rty, instinktivně si je olizuje, aby jim dodal vlhkost.

Přestože olizování může rty dočasně zvlhčit, tento zvyk může situaci ještě zhoršit. Při odpařování slin se z povrchu rtů odčerpává vlhkost.

Vysušující složky v přípravcích na rty

Některé balzámy na rty, rtěnky a podobné výrobky obsahují složky, které mohou suchost rtů ještě zhoršit.

Mezi tyto složky patří např:

 • zvlhčující látky, jako je glycerin
 • kafr
 • mentol
 • fenol

Zvlhčující látky jsou látky, které zabraňují ztrátě vody.

Lidé mohou být alergičtí na některé běžné složky výrobků na rty, zejména na pigmenty nebo vonné látky. Používání výrobku na rty, který obsahuje alergen, může způsobit suché, červené a popraskané rty.

Poškození sluncem

Dlouhodobé vystavení ultrafialovým slunečním paprskům může způsobit značné poškození rtů a vést k jejich vysušení a popraskání.

Poškození sluncem může mít za následek také onemocnění zvané aktinická keratóza, které způsobuje tvorbu krustovitých hrbolků na rtech. Tyto boule nejsou životu nebezpečné, ale mohou se stát rakovinnými, proto by si je lidé měli nechat co nejdříve odstranit.

Léky

Některé léky, například antihistaminika, léky na chemoterapii a diuretika, mohou jako vedlejší účinek způsobit dehydrataci.

Lokální léky na akné mohou obsahovat složky, jako je kyselina salicylová nebo benzoylperoxid, které mohou rty vysušovat. Pokud se tyto složky dostanou do kontaktu se rty, může to vést k jejich zvlhčení.

Často kladené otázky

Zde je několik často kladených otázek týkajících se popraskaných rtů.

Co vás rychle zbaví popraskaných rtů?

Rychlou úlevu od popraskaných rtů mohou poskytnout balzámy na rty se zvlhčujícími složkami. Pomoci mohou i další ošetření, například aplikace gelu z aloe vera nebo kokosového oleje.

Proč se mi rozpraskané rty nehojí?

Rozpraskané rty se nemusí zahojit, pokud člověk používá balzámy na rty se složkami, které rty vysušují. Mezi ně patří mentol, fenol a kafr. Časté vystavování chladnému počasí nebo neustálé olizování rtů může také zabránit hojení popraskaných rtů.

Jak přirozeně vyléčit popraskané rty?

Mezi přírodní prostředky, které lze vyzkoušet k hojení rozpraskaných rtů, patří aplikace medu, jemné potírání namočeným sáčkem zeleného čaje a zvláčňování rtů kokosovým olejem. Pomoci může také pití vody pro udržení hydratace.

Závěr

Popraskané rty jsou častým a někdy nepříjemným problémem. Někteří lidé se s ním setkávají pouze v zimě, zatímco jiní ho mohou mít po celý rok.

Při nákupu výrobků na rty buďte obezřetní. K vyléčení popraskaných rtů a zabránění návratu problému může stačit několik úprav životního stylu.

Lidé s chronicky popraskanými rty se mohou poradit s odborníkem. Některé léky a stavy mohou způsobit dehydrataci a popraskané rty. V takovém případě vám mohou doporučit přechod na jiný lék.

Lidé, kteří vyzkoušeli více prostředků k léčbě popraskaných rtů bez úspěchu, se mohou obrátit na svého lékaře a probrat s ním možné příčiny a možnosti léčby.

Zpět do obchodu