Jaké jsou výhody používání kávy na vlasy?

Obsah:

  • Co říká výzkum o používání kávy na vlasy?
  • Jak si připravit kávový oplach
  • Proč používat kávový oplach lokálně?
  • Jak správně používat kofein na vlasy?

Jak používat kofein a vlasy

Když se řekne slovo kofein, většina lidí si automaticky vybaví ranní kávový nápoj, který je nastartuje do nového dne a udrží jejich mysl během pracovního dne bystrou a ostrou. Kofein se v poslední době prosazuje také v oblasti hubnutí, protože v malém množství ve spalovačích tuků a doplňcích stravy může pomoci urychlit metabolismus.

Slyšeli jste ale někdy něco o tom, že kofein lze využít i v péči o vlasy, aby byly krásnější a zdravější?

Káva má dlouhý seznam údajných přínosů pro tělo, například schopnost učinit vlasy zdravějšími. Zatímco někteří lidé nemají problém zalévat si vlasy studenou kávou (a dosahovat skvělých výsledků), vy se možná divíte: Je dobré používat kávu na vlasy?

Zde se podíváme na možné výhody používání kávy na vlasy, možné vedlejší účinky a způsob jejího používání.

Co říkají výzkumy o používání kávy na vlasy?

Neexistuje mnoho výzkumů, které by potvrzovaly používání kávy na vlasy. Podle dostupných výzkumů však káva - konkrétně kofein obsažený v kávě - může zlepšit vzhled a strukturu vlasů několika způsoby.

1. Obnovuje růst vlasů

S věkem může docházet k vypadávání vlasů, které postihuje muže i ženy. Lokální aplikace kávy na vlasy a pokožku hlavy může zastavit vypadávání vlasů a podpořit jejich opětovný růst.

V případě mužské plešatosti dochází k vypadávání vlasů obvykle tehdy, když pohlavní hormon dihydrotestosteron (DHT) poškozuje vlasové folikuly. U žen s nadměrným množstvím DHT může také docházet k vypadávání vlasů.

K poškození vlasových folikulů dochází postupně, což nakonec vede k plešatosti. Podle výzkumů však kofein obsažený v kávě může pomoci stimulovat růst vlasů a zastavit jejich vypadávání.

Jedna laboratorní studie z roku 2007 zjistila, že kofein pomáhá blokovat účinky DHT v mužských vlasových folikulech. Stimuloval prodlužování vlasového stvolu, což vedlo k delším a širším vlasovým kořínkům. Rovněž prodloužil dobu trvání anagenu, což je fáze růstu vlasů.

Studie testovala také účinky kofeinu na ženské vlasové folikuly a zjistila, že kofein má rovněž vliv na podporu růstu vlasových folikulů u žen.

Protože kofein je stimulant, zvyšuje také průtok krve do vlasových folikulů. I to může přispívat k rychlejšímu růstu a posílení vlasů, které pak vypadají plnější a silnější.

2. Podporuje jemnější a lesklejší vlasy

Pokud se vám vlasy zdají matné, lámavé a suché, přidáním hydratačního krému můžete jejich vzhled oživit. Překvapivě však může matnost vlasů zlepšit i oplachování kávou, protože obsahuje flavonoidy, což jsou antioxidanty, které podporují regeneraci vlasů.

Váš vlasový stvol se tak může stát hladším. To může snížit krepatění, což má za následek jemnější a snadněji rozčesatelné vlasy.

Vzhledem k tomu, že kofein působí na tělo močopudně, mohli byste si myslet, že při aplikaci na vlasy bude mít vysušující účinek.

Kofein však vlasy nezbavuje olejů. Naopak může pomoci vlasům udržet vlhkost a vytvořit přirozený lesk. Zvýšený krevní oběh pomáhá přesunout živiny ke kořínkům vlasů, což má za následek zdravější a lesklejší vlasy.

3. Přirozeně zbavuje šedivých vlasů

Kávový oplach se hodí také v případě, že chcete přirozeně obarvit šediny nebo ztmavit barvu vlasů. Káva má tmavou barvu, takže na vlasech vypadá jako skvrna. Jedná se o rychlé řešení, jak zakrýt šediny, pokud máte hnědé nebo černé vlasy. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte silnou kávu, například espresso.

Jak připravit kávový oplach

Ať už chcete zastavit vypadávání vlasů, obarvit vlasy nebo zlepšit strukturu svých kadeří, příprava kávového oplachu je snadná.

Co budete potřebovat:

  • Potřebujete: 2-4 šálky uvařené, zcela vychladlé kávy.
  • Lahvičku s rozprašovačem nebo rozprašovač s aplikátorem
  • plastovou sprchovou čepici

Budete potřebovat 2 až 4 šálky uvařené kávy v závislosti na délce vašich vlasů. Nechte kávu zcela vychladnout a poté ji nalijte do lahvičky s rozprašovačem nebo lahvičky s aplikátorem.
Vlasy si umyjte a upravte jako obvykle. Dokud jsou vlasy ještě vlhké, nastříkejte nebo naneste uvařenou kávu na vlasy a dbejte na to, aby byly prameny nasycené.
Po aplikaci kávu několik minut vmasírujte do vlasů a pokožky hlavy. Nasaďte si sprchovou čepici a nechte oplach na vlasech a pokožce hlavy působit asi 20 minut.
Pro extra vrstvu hydratace smíchejte před aplikací na vlasy svůj oblíbený kondicionér s uvařenou kávou.
Po 20 minutách opláchněte kávu z vlasů studenou nebo vlažnou vodou a poté je osušte.
Pokud používáte kávový oplach k barvení vlasů, může být nutné oplachování opakovat, abyste dosáhli požadované barvy.

Bezpečnostní opatření při používání oplachování kávou

Vždy počkejte, až káva zcela vychladne, než ji přenesete do lahvičky s rozprašovačem a nanesete na vlasy. Abyste zabránili popálení pokožky hlavy, nikdy si na vlasy neaplikujte horkou kávu.

Mějte na paměti, že pokud máte světlé vlasy, káva může vlasy obarvit nebo změnit jejich barvu.

Chcete-li využít výhod kávového oplachu pro světlé vlasy, použijte místo něj šampon a kondicionér, jehož složkou je kofein.

Proč používat kávový oplach lokálně?

Aby kávový oplach pomohl při vypadávání a růstu vlasů, musí se aplikovat lokálně.

Pokud pijete kávu každý den, můžete předpokládat, že váš každodenní šálek bude stačit ke stimulaci růstu vlasů nebo ke zlepšení struktury a vzhledu vašich vlasů. Abyste však pitím kávy dosáhli stejných stimulačních účinků, museli byste denně zkonzumovat přibližně 50 až 60 šálků kávy!

Průměrný osmidecový šálek kávy obsahuje 80 až 100 miligramů kofeinu. Federální úřad pro kontrolu léčiv (FDA) doporučuje konzumovat pouze čtyři až pět šálků běžné kávy denně - celkem asi 400 mg.

Konzumace 1 200 mg kofeinu stačí k vyvolání záchvatů - takže 50 šálků rozhodně nepřipadá v úvahu. Nejbezpečnějším způsobem použití kávy pro stimulaci růstu vlasů a zlepšení jejich zdraví je lokální aplikace a vmasírování do vlasů a pokožky hlavy.

Jak správně používat kofein na vlasy?

Pokud se vám myšlenka použití kofeinu na vlasy líbí, existuje několik způsobů, jak jej na vlasy použít. Stačí si tedy vybrat způsob, který vám z hlediska jeho povahy vyhovuje nejvíce.

Šampon s kofeinem

Šampony na vlasy s obsahem kofeinu mohou používat jak ženy, tak muži. Jsou dokonce běžně dostupné v drogeriích a lékárnách.

V tomto případě kofein působí na lepší prokrvení vlasové pokožky, což by mělo umožnit, aby se k vlasům dostalo více živin, které jsou nezbytné pro jejich růst a upravený vzhled. Může je také dobře posílit a zjemnit, takže se budou snadněji upravovat a budou vypadat hezky a zdravě.

Kromě této látky však může kofeinový šampon obsahovat i další složky přírodního původu, které mají pozitivní vliv na vzhled a pevnost vlasů. Ve složení zkuste najít například šťávu z aloe vera, výtažek z kopřivy, lopuchu, levandule a další. Po každém mytí použijte také kvalitní přírodní kondicionér s kurkumou, kofeinem a panthenolem, který vlasy připraví na další úpravu, podpoří jejich lesk, sílu a snadné rozčesávání.

Kofeinová maska na vlasy

Na internetu a v drogeriích najdete také kofeinové masky na vlasy, které by měly podpořit lesk a zdravý vzhled vašich vlasů. Některé masky lze aplikovat i ke kořínkům, což opět podporuje prokrvení vlasové pokožky.

Kofeinovou masku na vlasy si však můžete vyrobit i doma. Budete potřebovat ¼ šálku kokosového oleje a 1 polévkovou lžíci kvalitní kávy. Tuto směs pak zahřejte na nízkou teplotu a jednou týdně ji naneste na vlasy. Před použitím ji nezapomeňte nechat vychladnout. (Ideální je schovat vlasy pod koupací čepici a nechat masku působit alespoň 15 minut).

Kofeinové tonikum

Pokud máte vyzkoušený postup a hledáte snadný způsob, jak ho vylepšit, kupte si kofeinové vlasové tonikum, které můžete použít na suché vlasy.

Kofeinové vlasové tonikum se obvykle aplikuje ke kořínkům vlasů. Poté může následovat jemná masáž pokožky hlavy z vaší strany, která dále podpoří prokrvení vlasové pokožky. Nezapomeňte však, že tonikum musíte používat delší dobu, abyste zaznamenali nějaký účinek.

Zpět do obchodu