Je glycerin vhodný pro vaši pleť a obličej?

Obsah:

 • Co je glycerin?
 • Je glycerin vhodný pro vaši pleť?
 • Přínos glycerinu pro pleť
 • Může glycerin dráždit pokožku?
 • Existují vedlejší účinky používání glycerinu?
 • Jak používat glycerin na obličej
 • Nejlepší glycerin pro pleť
 • Další způsoby použití glycerinu
 • Závěr

glycerin

Glycerin pomáhá hydratovat a chránit pokožku. Na obličeji však může být vysušující a způsobovat puchýře, zejména pokud není zředěný. Používejte pouze výrobky obsahující glycerin, jako jsou mýdla nebo pleťové vody, a pokud dojde k podráždění, přestaňte je používat.

Glycerin je po vodě a vonných látkách jednou z nejčastěji uváděných složek v kosmetice. Je také hlavní složkou hydratačních krémů a pleťových vod. Používání glycerinu v čisté formě je stále populárnější, ale pokud se spotřebitelé rozhodnou pro jeho používání, musí si být vědomi některých věcí.

Studie ukazují, že glycerin může pozitivně ovlivnit pokožku v řadě ohledů. Přečtěte si, jak na to.

Co je to glycerin?

Glycerin, známý také jako glycerol, je přírodní sloučenina získávaná z rostlinných olejů nebo živočišných tuků. Je to čirá, bezbarvá, sirupovitá kapalina bez zápachu a sladké chuti.

Glycerin je zvlhčující látka, typ hydratačního činidla, které nasává vodu z hlubších vrstev pokožky a ze vzduchu do vnější vrstvy pokožky.

V přípravcích pro péči o pleť se glycerin běžně používá s okluzivy, dalším typem zvlhčovadla, aby zachytil vlhkost, kterou do pokožky nasává.

Podle studie z roku 2016 je glycerin "nejúčinnějším dostupným hydratačním prostředkem" pro zvýšení hydratace ve svrchní vrstvě pokožky ve srovnání s mnoha jinými, jako jsou např.

 • alfa-hydroxykyseliny, jako je kyselina mléčná a kyselina glykolová
 • kyselina hyaluronová
 • propylenglykol a butylenglykol
 • sorbitol

Je glycerin vhodný pro vaši pleť?

Výskyt glycerinu v přípravcích péče o pleť se zdá být opodstatněný, protože má pro vaši pleť řadu výhod.

Výhody glycerinu pro pleť

1. Výrobky obsahující glycerin pomáhají posilovat kožní bariéru

Voda je základní složkou pokožky. Bez dostatečného množství vody dochází k dehydrataci kožní bariéry, což jí znemožňuje efektivně plnit všechny své úkoly (například bránit tělo před vnějšími agresory). Glycerin prospívá kožní bariéře tím, že nasává vodu ze vzduchu, udržuje pokožku hydratovanou a minimalizuje její ztráty. Glycerin může v pokožce zůstat delší dobu, což jí pomáhá udržet si vlhkost, i když je vystavena škodlivým vlivům prostředí, jako je například znečištění. Glycerin také pomáhá přirozeným lipidům pokožky udržet si svou strukturu, čímž dále podporuje zdravou kožní bariéru.

Stresující faktory životního prostředí mohou způsobit hromadění volných radikálů a poškodit kožní bariéru. Čištění je proto velmi důležité; pomáhá odstraňovat stopy těchto potenciálně škodlivých agresorů.

2. Pomáhá zjemnit a vyhladit pokožku

Výzkumy naznačují, že glycerin má zvláčňující vlastnosti v koncentracích nižších než 50 %.III Zvláčňující látka je typ hydratačního přípravku, který se vyznačuje především schopností zvláčňovat pokožku. Studie ukazují, že přípravky péče o pleť obsahující glycerin mohou výrazně změkčit a zlepšit vzhled drsné a suché pleti.II Přípravky, které obsahují glycerin spolu s dalšími hydratačními látkami, mohou být obzvláště účinné, protože glycerin může pomoci zlepšit vstřebávání dalších lokálních složek, zejména lipidů (např. rostlinných výtažků bohatých na oleje).

Chcete-li využít zjemňujících účinků glycerinu, doporučujeme sáhnout po lehkém hydratačním krému.

3. Glycerin pokožku vypíná a dodává jí mladistvý vzhled

Jednou z nejunikátnějších vlastností glycerinu je jeho schopnost dočasně vypnout vzhled pokožky a minimalizovat výskyt jemných linek a vrásek. Studie ukazují, že glycerin proniká do pokožky a zvětšuje objem vody mezi buňkami, čímž dodává pokožce plnější a pevnější vzhled.II Glycerin se také váže na kolagen, bílkovinu zodpovědnou za pružnost pokožky, a stabilizuje ji. Tyto kombinované účinky společně přispívají k mladšímu vzhledu pleti.

Pokud se snažíte zpevnit nebo vypnout vzhled své pleti, doporučujeme zařadit do každodenní péče o pleť krém proti vráskám.

Může glycerin podráždit pokožku?

Glycerin jako zvlhčující látka čerpá vodu z nejbližšího zdroje. Zejména v podmínkách nízké vlhkosti vzduchu jsou nejbližším zdrojem vody spodní vrstvy pokožky. To může vaši pokožku dehydratovat, a to až k tvorbě puchýřů.

Vzhledem k tomu, že při použití neředěného nebo nedostatečně ředěného glycerinu může dojít k tvorbě puchýřů, je dobré používat přípravky, které glycerin obsahují, a ne čistý glycerin.

Mnozí zastánci přírodní kosmetiky doporučují ředit glycerin růžovou vodou, protože se předpokládá, že růžová voda hydratuje pokožku a zjemňuje póry. Studie z roku 2019 zjistila, že růžová voda má na pokožku pozitivní antioxidační a protizánětlivé účinky.

Studie z roku 2017 navíc zjistila, že kombinace glycerinu, kyseliny hyaluronové a extraktu z Centella asiatica zlepšuje bariérovou funkci pokožky až po dobu 24 hodin po aplikaci.

Existují vedlejší účinky používání glycerinu?

Ačkoli se nezdá, že by bylo hlášeno mnoho vedlejších účinků, glycerin je přírodní produkt, takže vždy existuje možnost alergické reakce.

Pokud se u vás objeví zarudnutí, svědění nebo vyrážka, okamžitě přestaňte přípravek používat. Vyhledejte alternativní výrobek, který glycerin neobsahuje, a nezapomeňte pečlivě číst etikety.

Jak používat glycerin na obličej

Upozornění

Před přímým použitím je velmi důležité glycerin naředit. Aplikace zředěného glycerinu na obličej je jednoduchý proces a obvykle velmi bezpečný. Pokud však není zředěný, může vaši pokožku velmi podráždit - nebo ještě hůře.

Pokud se rozhodnete zředěný glycerin použít, dbejte na to, aby se vám nedostal do očí a úst.
Pomohlo to?

 • Nejprve si opláchněte obličej studenou vodou.
 • Naneste glycerin na vatový tampon nebo hadřík a jemně si obličej otřete.
 • Nechte glycerin několik minut vstřebávat do pokožky.
 • Glycerin jemně opláchněte vodou.

Nejlepší glycerin na pleť

Při brouzdání po internetu nebo v uličkách obchodů můžete být zahlceni množstvím glycerinových výrobků, z nichž si můžete vybírat. I když se některé značky mohou zdát trendovější než jiné, je důležité pořídit si takový druh, který nejlépe vyhovuje vašemu konkrétnímu typu pleti. Mějte na paměti, že to nemusí být jedna z populárních značek.

Při výběru nejlepšího glycerinu pro vaši pleť zvažte, zda se nejprve neporadit s dermatologem, abyste se dozvěděli více o svém konkrétním typu pleti a o tom, jaký výrobek by byl nejlepší.

Jednou z dostupných možností je glycerinové mýdlo, které se obecně doporučuje lidem s citlivou pokožkou.

Další použití glycerinu

Kromě toho, že je glycerin hydratačním prostředkem, se používá také jako:

 • hyperosmotické projímadlo (vtahování vody do střev k léčbě zácpy).
 • nosič pro mnoho farmaceutických přípravků
 • sladidlo
 • zahušťovadlo
 • konzervační látka

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) považuje glycerin za obecně bezpečný.

Závěr

Výzkum naznačuje, že glycerin ve vašich hydratačních krémech nebo mýdlech může mít pozitivní vliv na vaši pokožku.

Pokožka na obličeji bývá jemnější. Za určitých podmínek může glycerin pokožku dehydratovat a neředěný glycerin může v některých případech způsobit tvorbu puchýřů. Je bezpečnější zvážit použití výrobku bohatého na glycerin namísto ředění čisté formy.

Pokud po aplikaci přípravku s obsahem glycerinu na pokožku zaznamenáte jakékoli známky alergické reakce, jako je svědění nebo zarudnutí, okamžitě přestaňte přípravek používat a poraďte se s odborníkem.

Zpět do obchodu