7 příčin mastné pleti

Obsah:

  • 7 příčin mastné pleti
  • Jak vypadá mastná pleť?
  • Péče o mastnou pleť
  • Závěr

mastna plet

Každý má na pleti trochu oleje. Pod každým pórem se nachází mazová žláza, která produkuje přírodní olej zvaný kožní maz, který udržuje pokožku hydratovanou a zdravou. Žlázy však mohou produkovat příliš mnoho oleje, což způsobuje mastnou pleť.

To, že máte mastnou pleť, poznáte podle toho, že se vaše pleť neustále leskne a každý den používáte několik balení make-upu. Mastná pleť může být mastná i jen několik hodin po vyčištění.

Výskyt pupínků je pravděpodobnější také proto, že se kožní maz mísí s odumřelými kožními buňkami a uvízne v pórech.

Mezi příčiny mastné pleti patří genetické faktory, faktory životního prostředí a životního stylu. Ačkoli se mastné pleti nutně nezbavíte, můžete podniknout kroky k tomu, aby se vaše pleť méně mastila. Klíčem je identifikovat jednu nebo více z těchto sedmi základních příčin.

Jak vypadá mastná pleť?

Každá pleť produkuje kožní maz. Díky němu je pleť jemná a pružná.

Pokud je však kožního mazu příliš mnoho, pleť se leskne, má ucpané póry, vyrážky a černé tečky. Ty zanícené jsou nejen nevzhledné, ale také bolestivé a jsou odrazovým můstkem k vážnějšímu problému, akné.

Mastná pleť se přechodně objevuje v době hormonální nerovnováhy, v pubertě a také v těhotenství a v období po porodu. Mnoho žen trpí příznaky mastné pleti také během menstruace nebo menopauzy. Naštěstí můžete s těmito příznaky rychle se mastící pleti bojovat! Začněte pěkně postupně - správnou stravou a správnými kosmetickými přípravky.

Péče o mastnou pleť

Mastná pleť se nejčastěji projevuje vysokým leskem, viditelnými póry a náchylností ke komedonóze nebo akné. Ne každý člověk s mastnou pletí však nutně musí mít akné a také ne každý člověk s akné musí mít nutně mastný typ pleti.

Pokud vás trápí zvýšená produkce kožního mazu, měli byste si vytvořit každodenní kosmetickou rutinu sestávající z čištění, tonizace, hydratace a výživy. Je také důležité si uvědomit, že o relativně zdravou mastnou pleť je třeba pečovat jinak než o mastnou pleť se sklonem k akné. Ta vyžaduje větší citlivost, přesnější výběr produktů a v některých případech i odbornou pomoc. Pokud vás trápí bolestivé akné, objednejte se k dermatologovi.

7 příčin mastné pleti

1. Genetika

Mastná pleť má tendenci se vyskytovat v rodinách. Pokud má jeden z vašich rodičů mastnou pleť, je pravděpodobné, že i vy máte nadměrně aktivní mazové žlázy.

2. Věk

Ačkoli z mastné pleti nutně nevyrostete, vaše pleť bude s přibývajícím věkem ve skutečnosti produkovat méně kožního mazu. Stárnoucí pleť ztrácí bílkoviny, jako je kolagen, a mazové žlázy se zpomalují.

Proto má mnoho lidí se stárnoucí pletí také suchou pleť. Jemné linky a vrásky jsou v tomto období také viditelnější, protože chybí kolagen a kožní maz.

Jednou z výhod mastné pleti je, že se na ní známky stárnutí nemusí projevit tak rychle jako na sušší pleti.

Možná máte nyní mastnou pleť, ale s přibývajícím věkem budete muset svou pleť zhodnotit. Dokonce i třicátníci nemusí mít stejnou strukturu pleti jako ve svých dvaceti a třiceti letech.

Kosmetička vám může pomoci vyhodnotit typ vaší pleti každých několik let, abyste zjistili, zda je třeba provést nějaké změny v péči o pleť.

3. Místo, kde žijete, a roční období

Zatímco genetika a věk jsou hlavními příčinami mastné pleti, vliv může mít také místo, kde žijete, a roční období.

V horkém a vlhkém podnebí mají lidé tendenci mít mastnější pleť. V létě je také pravděpodobnější, že budete mít na pleti více mazu než na podzim nebo v zimě.

I když se kvůli mastné pleti nemusíte zvednout a odejít, můžete během dnů s vysokou teplotou a vlhkostí upravit svůj denní režim.

Mějte po ruce zmatňující pleťové listy, abyste mohli během dne odstranit přebytečnou mastnotu. Matující hydratační krém nebo podkladová báze mohou také pomoci absorbovat přebytečný olej.

4. Rozšířené póry

Někdy se vaše póry mohou rozšířit v důsledku věku, výkyvů hmotnosti a předchozích vyrážek. Větší póry mají také tendenci produkovat více oleje.

Póry sice nezmenšíte, ale můžete věnovat zvýšenou péči tomu, abyste si místa na obličeji s rozšířenými póry během dne vymazávali.

5. Používání nesprávných produktů péče o pleť

Mastnou pleť si můžete přivodit také používáním nesprávných produktů péče o pleť, které jsou vhodné pro váš typ pleti. Někteří lidé si pletou smíšenou pleť s mastnou a mohou používat například příliš těžké krémy.

Pokud máte v zimních měsících sušší pleť, možná budete muset změnit plán péče o pleť na jaro a léto a používat lehké hydratační krémy a čisticí přípravky na bázi gelu.

Používání správných produktů péče o pleť může mít velký vliv na množství oleje, který zůstává na vašem obličeji.

6. Přehnaná péče o pleť

Na druhou stranu příliš časté mytí obličeje nebo peeling mohou také způsobit, že se vaše pleť bude mastit. Může se to zdát jako oxymóron, protože účelem mytí a peelingu je zbavit se oleje.

Pokud to však děláte příliš často, zbavujete svou pleť příliš velkého množství oleje. To může způsobit, že vaše mazové žlázy přejdou do nouzového režimu, kdy produkují ještě více oleje, aby ztrátu nahradily.

Abyste udrželi přebytečnou mastnotu na uzdě, stačí si pleť umýt dvakrát denně.

Nepoužívání opalovacího krému může také vysušovat pokožku, což vede k větší produkci kožního mazu. Ujistěte se, že opalovací krém používáte každý den. Hydratační krémy a podkladové báze s opalovacím krémem jsou obvykle méně mastné, ale i tak je budete muset během dne znovu nanášet.

7. Vynechání hydratačního krému

Je mýtus, že hydratační krém způsobuje mastnou pleť. Ve skutečnosti, pokud používáte léčbu akné, jako je kyselina salicylová nebo benzoylperoxid, určitě potřebujete dobrý hydratační krém, aby se vaše pleť nevysušovala. Bez hydratačního krému se vysuší jakýkoli typ pleti.

Místo vynechání hydratačního krému je tedy klíčové najít správný druh hydratačního krému. Na mastnou pleť se dobře hodí lehké hydratační krémy na vodní bázi. Používejte ho vždy jako poslední krok po vyčištění a tonizaci.

Hledejte také produkty, na kterých je uvedeno, že jsou "bezolejové" a "nekomedogenní", abyste udrželi póry čisté.

Závěr

Mastná pleť má mnoho příčin. Je také možné, že mastná pleť má více než jednu příčinu.

Například mastnou pleť můžete mít v rodině a také můžete žít ve vlhkém podnebí. V takových případech budete muset řešit všechny příčiny nadměrné mastnoty, abyste dosáhli čistší a jasnější pleti.

Když vypracujete akční plán pro mastnou pleť, budete mu muset dát nějaký čas, aby fungoval.

Někdy může trvat měsíc nebo dva, než se projeví výrazné zlepšení. Pokud i po této době stále bojujete s nadměrnou mastnotou, možná budete chtít navštívit dermatologa.

Zpět do obchodu