Léčba akné: typy, vedlejší účinky a další informace

Obsah:

  • Léčba akné
  • Postupy léčby akné
  • Léčba akné během těhotenství
  • Nežádoucí účinky léčby akné

akne
Akné je důsledkem ucpaných vlasových folikulů. Olej, nečistoty a odumřelé kožní buňky na povrchu kůže ucpávají póry a vytvářejí pupínky nebo malé lokální infekce.

Léčba působí tak, že odstraňuje bakterie a vysušuje přebytečnou mastnotu, která vede ke vzniku akné. Různé způsoby léčby akné zahrnují prostředky životního stylu, lokální léky, perorální léky a lékařské zákroky.

Léčba, která je pro vás vhodná, závisí na vašem individuálním stavu. Pokud máte mírné až středně závažné akné, jako jsou bílé nebo černé tečky, měla by být vaše léčba poměrně jednoduchá. Pokud však máte cystické nebo zánětlivé akné, může být vaše léčba náročnější. Cystické akné je jedna nebo více velkých, bolestivých, červených cyst pod povrchem kůže. Váš lékař nebo dermatolog vám pomůže zjistit, jaký typ akné máte.

Léčba akné

Prostředky životního stylu

Mnoho lidí s mírným akné nebo pupínky může svůj stav zvládnout pomocí změny životního stylu.

Hlavní příčinou akné je olej, proto je důležité udržovat obličej čistý a vlasy mimo něj, zejména pokud máte sklon k mastnotě. Oleje z vlasů a obličeje se usazují také na ložním prádle. Denní nebo týdenní výměna povlaku na polštář může tomuto usazování zabránit.

Dvakrát až třikrát denně si myjte obličej vlažnou vodou a jemným neabrazivním čisticím prostředkem. Nedrhněte si pleť příliš silně. To může vaši pleť ještě zhoršit. Snažte se také nepoužívat produkty péče o pleť, které mohou být dráždivé, jako jsou voňavé pleťové vody nebo make-up na bázi oleje. Vybírejte si hydratační krémy a opalovací krémy, které jsou označeny jako "nekomedogenní". To znamená, že výrobek neucpává póry.

Tyto přípravky vám mohou výrazně pomoci při řešení mírného akné. Pokud potřebujete něco silnějšího, může vám lékař doporučit také lokální nebo perorální léky.

Lokální léky

Lokální léky jsou pleťové vody, gely a krémy, které si nanesete na pokožku. Tenkou vrstvu si obvykle nanesete na pleť ráno a před spaním po umytí obličeje. Některé jsou dostupné bez lékařského předpisu, jiné vyžadují lékařský předpis.

Volně prodejné přípravky na akné obvykle obsahují účinnou látku kyselinu salicylovou nebo benzoylperoxid. Tyto látky snižují množství oleje, které vaše tělo produkuje. Bojují také proti zánětu. Tyto účinky pomáhají hojit stávající skvrny a zabraňují vzniku nových.

Lokální léky na předpis mohou pomoci, pokud volně prodejné přípravky nejsou dostatečně silné. Tyto gely nebo krémy na akné mohou obsahovat tretinoin (retinoidní lék, který pochází z vitaminu A), silnější verzi benzoylperoxidu nebo antibiotikum zvané klindamycin. Ty mohou lépe ničit bakterie, pokud je vaše akné středně těžké až těžké.

Perorální léky

Perorální léky na akné se také nazývají systémová léčba, protože se vstřebávají do celého těla. Jsou dostupné pouze na lékařský předpis. Tyto léky se běžně používají k léčbě středně těžkého až těžkého akné, které nereaguje na lokální léky. Mezi tři typy systémových léků používaných k léčbě akné patří:

  • Antibiotika

Lékař vám může předepsat denně užívané antibiotické tablety, například tetracyklin. Ten může pomoci v boji proti bakteriím a infekci zevnitř. Antibiotika se běžně používají s lokálními léky, když samotné gely a krémy váš stav nezlepší.

  • Antikoncepční pilulky

Regulace hladiny hormonů může u některých žen pomoci zlepšit stav akné. Během těhotenství byste však antikoncepční pilulky neměla používat. Pokud jste těhotná, zeptejte se svého lékaře, co můžete udělat pro vyhnání vyrážky.

  • Isotretinoin

Isotretinoin je silný lék ze skupiny retinoidů. Zmenšuje velikost mazových žláz, takže produkují méně oleje. Pomáhá také regulovat výměnu kožních buněk, takže buňky nebrání uvolňování bakterií a přebytečného oleje z vašich pórů. Isotretinoin je většinou vyhrazen lidem s těžkým cystickým akné. Lékař vám ho může předepsat, pokud jiné léky na akné nezabraly. Nežádoucí účinky však mohou být závažné, takže není pro každého.

Postupy pro léčbu akné

Ačkoli se nepředepisují tak často jako léky, k léčbě závažného akné lze použít několik lékařských postupů. Všechny tyto postupy lze obvykle provést v ordinaci lékaře. Mohou být bolestivé a v některých případech způsobují jizvy. Ne vždy jsou také hrazeny ze zdravotního pojištění. Než si tyto zákroky naplánujete, měli byste si ověřit, zda je vaše zdravotní pojišťovna hradí.

Drenáž a extrakce

Při drenáži a extrakci lékař ručně vysuší velké cysty, které se vytvoří pod kůží. Odstraní tekutinu, nečistoty, hnis a odumřelou kůži uvnitř cysty, aby se snížila infekce a bolest. Lékař může do cysty vstříknout antibiotika nebo steroid, aby urychlil hojení a snížil riziko vzniku jizev.

Laserová terapie

Laserová terapie může také pomoci zlepšit infekci akné. Laserové světlo pomáhá snížit množství bakterií na kůži, které způsobují akné.

Chemický peeling a mikrodermabraze

Chemický peeling a mikrodermabraze odstraňují vrchní vrstvu kůže. Během tohoto procesu se také odstraňují bílé a černé tečky.

Léčba akné během těhotenství

Téměř každý se někdy setká s akné. Nejčastěji se vyskytuje u dospívajících. Dospělí však mohou mít čas od času výsev, zejména během těhotenství. Těhotné ženy s akné však nemusí mít všechny možnosti léčby stejné jako ostatní.

Většina léků používaných k léčbě akné u dospívajících a dospělých není bezpečná pro použití během těhotenství nebo není známa bezpečnost léků.

Lokální retinoidy jsou léky kategorie C. To znamená, že studie na zvířatech prokázaly jejich škodlivost pro vyvíjející se plod, pokud jsou podávány ve velkém množství. Před použitím tretinoinu se poraďte se svým lékařem.

Izotretinoin a tetracyklin mohou poškodit plod. Isotretinoin byl spojován s vrozenými vadami a tetracyklin může způsobit změnu barvy zubů vašeho dítěte. Ani jeden z těchto přípravků během těhotenství nepoužívejte.

Přípravky na akné, které je bezpečné používat v těhotenství, jsou ty, které používají benzoylperoxid.

Nežádoucí účinky léčby akné

Nežádoucí účinky léčby akné se liší v závislosti na zvolené metodě a síle léku.

U lokálních léků na akné jsou nejčastějšími nežádoucími účinky suchost a podráždění kůže. Tyto příznaky jsou naštěstí dočasné. Často se zlepší, jakmile si vaše tělo na lék zvykne. Pokud vás kůže svědí, pálí nebo se silně loupe, informujte o tom svého lékaře.

Možné nežádoucí účinky u perorálních léčivých přípravků mohou být závažnější. Antibiotika mohou vyvolat pocit žaludeční nevolnosti nebo závratě a malátnost. Pokud užíváte také antikoncepční pilulky, používejte záložní metodu antikoncepce. Některá antibiotika snižují, jak dobře Vás antikoncepční pilulky chrání před otěhotněním.

Pokud k léčbě akné užíváte antikoncepční pilulky, mějte na paměti, že mezi nežádoucí účinky perorální antikoncepce patří zvýšené riziko vzniku krevních sraženin a vysokého krevního tlaku.

Perorální isotretinoin může způsobit závažné nežádoucí účinky, zejména pokud během jeho užívání otěhotníte. Byly hlášeny závažné vrozené vady u dětí, jejichž matky užívaly isotretinoin během těhotenství. Lék může také zvyšovat riziko deprese a sebevražedných myšlenek a ovlivňovat hladinu cholesterolu a funkci jater.

Zpět do obchodu