Mastné vlasy

Obsah:

  • 25 způsobů, jak opravit mastné vlasy
  • Závěr

mastne vlsy

Mastné vlasy mohou být nepříjemné. Pokud vás trápí mastné vlasy, některé prostředky vám pomohou zabránit jejich mastnotě, aniž byste se zbavovali přirozeného oleje z pokožky hlavy.

Panika z pozdního probuzení s vlasy, které vypadají, jako byste spali ve friťáku, rozhodně není příjemné ráno. Jistě - lesklé, neupravené vlasy jsou dnes in. Ale dobré věci může být rozhodně příliš mnoho.

Příliš mastná pokožka hlavy může vést k nepříjemnému svědění a seboroické dermatitidě. Může být dokonce živnou půdou pro plísně, které způsobují lupy.

Přesto se nechcete zbavit veškerého oleje. Vaše přirozené oleje chrání vlasy a jsou nezbytné pro zdravou pokožku hlavy a lesklé vlasy. Zde se dozvíte, jak se zbavit mastnoty, aniž byste si poškodili vlasy nebo podráždili pokožku hlavy.

25 způsobů, jak napravit mastné vlasy

1. Myjte si vlasy častěji

Podle Akademie dermatologie mohou lidé s opravdu mastnými vlasy potřebovat mýt vlasy šamponem až jednou denně. Šamponování pomáhá odstranit z pokožky hlavy přebytečný olej i nečistoty a zbytky vlasových přípravků.

2. Myjte si vlasy méně často

Může se to zdát kontraintuitivní. Ale pokud si již nyní myjete vlasy jednou denně a na konci dne jste stále mastní, možná by stálo za to pohrát si s tím, jak často si vlasy myjete.

Nadměrné mytí může zbavit pokožku hlavy přirozených olejů. To může způsobit, že bude muset produkovat více oleje, aby se znovu hydratovala.

Pokud máte kromě mastných vlasů také suchou pokožku nebo suchou a svědivou pokožku hlavy, může pomalé prodloužení frekvence mytí pomoci vyrovnat produkci oleje ve vlasové pokožce.

3. Šamponujte správně

Nezdá se to jako raketová věda, ale ano, můžete si vlasy umýt nesprávně a skončit s mastnou pokožkou hlavy a poškozenými vlasy.

Chcete-li si vlasy umýt správně, jemně vmasírujte malé množství šamponu do kořínků a pokožky hlavy. Vyhněte se používání nehtů nebo zbytečnému tření pramenů. Agresivní drhnutí může pokožku hlavy podráždit a způsobit její zvýšenou produkci oleje.

Zaměřte se spíše na pokožku hlavy, kde se olej nachází, než na délku vlasů. Nenanášejte šampon přímo na konečky vlasů ani je nedrhněte. Místo toho nechte šampon při oplachování jednoduše protéct konečky vlasů.

A dobrá zpráva pro vaši peněženku, měli byste vynechat "opakované" mytí.

4. Pečlivě vlasy vyživujte

Kondicionér může způsobit, že vaše vlasy budou vypadat mastně a oleje se budou rychleji hromadit. Kondicionujte pouze konečky vlasů a nezapomeňte je důkladně opláchnout.

5. Přírodní vlasy

Žehlička na vlasy a fén vám mohou zajistit hladký a uhlazený vzhled. Mohou však také způsobit, že vaše vlasy budou rychleji vypadat mastně.

Nechte vlasy uschnout na vzduchu a dodejte jim přirozenou strukturu. Tím prodloužíte mytí a zabráníte poškození vlasů teplem.

6. Používejte přípravky určené pro mastné vlasy

Na výrobu produktů pro péči o vlasy vhodných pro daný účel bylo vynaloženo mnoho úsilí a výzkumu. Pokud váš šampon nestačí, vyzkoušejte čisticí šampon, který má silnější mycí látky. Ten může pomoci odstranit olej a zanechat vaše vlasy bez mastnoty.

Pokud však milujete zpocené tréninky nebo zjistíte, že se musíte mýt denně, může být jemný dětský šampon méně dráždivý a vhodnější pro časté používání.

7. Vyčistěte si kartáč

Špinavý kartáč nemá v blízkosti čerstvě umytých vlasů co dělat. Váš kartáč může být plný stylingových přípravků, olejů a obecných nečistot, které mohou vaše kadeře hned po umytí zašpinit.

Očistěte své stylingové nástroje trochou šamponu nebo jemného mýdla, abyste odstranili nánosy. Stejně tak po každém česání očistěte uvolněné vlasy, abyste kartáč zbavili oleje a nečistot.

8. Hloubkové čištění s aloe

Tento domácí prostředek se nehodí jen v letních měsících. Aloe je skvělou maskou na vlasy a pokožku hlavy, protože odstraňuje přebytečný olej, bojuje proti usazování produktů, zklidňuje pokožku hlavy a chrání prameny. Vaše vlasy zůstanou hebké a zdravé.

9. Vyhněte se výrobkům se silikonem

Mnoho výrobků včetně šamponů, kondicionérů, krémů a stylingových přípravků je vyrobeno se silikonem, který pomáhá uhlazovat vlasy a dodává jim lesk.

Kromě toho, že silikony přidávají další lesk, který může vypadat strašně podobně jako mastnota, mohou se na vlasech hromadit a způsobovat, že vlasy vypadají špinavé, mastné a zatížené. Mezi nejběžnější silikony, které najdete ve vlasových přípravcích, patří:

  • Dimetikon
  • cyklometikon
  • amodimetikon

Silikony mohou také bránit tomu, aby se k vlasovým stonkům dostala prospěšná vlhkost. Prokažte svým kořínkům laskavost a vynechejte všechny výrobky se složkami končícími na "-con".

10. Buďte šetrní

Ať už vlasy myjete, kartáčujete, upravujete nebo drhnete, je důležité být mimořádně šetrný. Dráždění pokožky hlavy ji může ve skutečnosti nadměrně stimulovat a způsobit, že vaše mazové žlázy budou produkovat ještě více oleje.

11. Správně oplachujte

Věnujte minutu nebo dvě navíc tomu, abyste se ujistili, že jste z vlasů dostali všechen šampon a kondicionér. To může mít velký vliv na to, jak vaše vlasy vypadají a jak se cítí.

Produkty, které na vlasech zůstanou, je mohou obalit a způsobit, že budou vypadat a svědit.

12. Nehrajte si s nimi

Kroucení pramenů, drbání na hlavě, přejíždění prsty po vlasech - čím více si s vlasy hrajete, tím hůře vypadají.

Časté česání a dotýkání se vlasů může stimulovat mazové žlázy. Můžete tak do pramenů natáhnout oleje z pokožky hlavy a přidat další oleje z rukou.

13. Vyzkoušejte suchý šampon

Suchý šampon může být v nouzi záchranou. Nemůže nahradit mokré mytí, ale může pomoci vysušit oleje a dodat vlasům čistší vzhled. Mnoho suchých šamponů také přidává nádech vůně, která pomáhá osvěžit.

Nevýhodou je, že suché šampony přidávají zbytky, které mohou způsobit, že vaše vlasy a pokožka hlavy budou mít pocit zrnitosti a špíny. Vlasy také vysušuje, takže je lepší používat ho jen občas a druhý den ho úplně smýt, aby nedošlo k podráždění a poškození.

14. Hydratovat, či nehydratovat?

Pokud máte mastné vlasy, možná byste měli zvážit přidání lehkého kondicionéru.

Lehký kondicionér může pomoci doplnit a vyrovnat vlhkost pokožky hlavy, aniž by ji přivedl do režimu nadprodukce. Mastné vlasy jsou často důsledkem toho, že pokožka hlavy dostává zprávu, aby produkovala více oleje, když se vlasy vysušují z různých produktů.

Mastné vlasy mohou být také způsobeny špatným oplachováním po použití produktů při mytí vlasů.

Možná budete chtít vyzkoušet nejprve kondicionér a poté šampon, abyste odstranili zbytky kondicionéru, nebo jednoduše vynechat tradiční kondicionér a vyzkoušet kondicionér ve spreji (pouze na konečky).

15. Používejte suchý šampon pro kutily

Nemáte suchý šampon a potřebujete ho v nouzi? Kukuřičný škrob nebo dětský pudr jsou klasické náhražky DIY. Přidáním kakaového prášku může zmizet do tmavších vlasů.

16. Hloubkový kondicionér s kokosovým olejem

Až budete příště používat kúru s kokosovým olejem, nevynechávejte pokožku hlavy. Tato kúra může pomoci odstranit olej z pokožky hlavy a kořínků a zároveň dodat tolik ceněnou hloubkovou hydrataci.

17. Oplachujte jablečným octem

Využijte výhod jablečného octa. Při správném naředění může oplachování jablečným octem pomoci odstranit nahromaděné produkty, vyrovnat pH vlasové pokožky a snížit krepatění.

18. Šamponujte s tea tree olejem

Studie z roku 2002 zjistila, že antibakteriální tea tree olej zlepšuje tvorbu lupů, snižuje svědění a zlepšuje mastnotu. Chcete-li dosáhnout plného účinku, hledejte šampon, který obsahuje tea tree olej jako jednu z aktivních složek.

19. Plánujte si po cvičení umýt ruce

Pravděpodobně to není třeba zdůrazňovat, ale pocením se šíří oleje a vaše vlasy mohou vypadat méně svěže. Zkuste si naplánovat mytí šamponem na dobu kolem nejpotnějšího tréninku, abyste z každého mytí vytěžili maximum.

20. Umyjte si vlasy po nošení čepice nebo helmy

Klobouky, helmy, šátky a čelenky mohou šířit oleje a zadržovat teplo. Rychlé umytí zbaví vlasy čepice a jejích vedlejších účinků. Nebo použijte doplňky hlavy, abyste protáhli dobu dalšího mytí.

21. Použijte čarodějnickou mast

Tento elixír je překvapivě užitečný pro mastné vlasy. Čarodějnice dokáže zmírnit svědění, uzavřít póry produkující olej a zmírnit záněty způsobené lupy, nerovnováhou pH nebo jinými poruchami vlasové pokožky. Je také dostatečně jemná pro použití na citlivou pokožku hlavy.

22. Občas si rozpusťte vlasy

Neustálé rozčesávání vlasů může způsobit, že se oleje z pokožky hlavy rychleji šíří a vlasy vypadají mastnější. Čas od času si nechte hřívu rozpuštěnou, abyste protáhli dobu mezi jednotlivými mytími.

To funguje obzvlášť dobře, pokud si vlasy necháte rozpuštěné první den po umytí a den předtím je budete nosit učesané.

23. Vyberte si zelený čaj

Tento energetický nápoj je vhodný i pro vaše vlasy. Bylo prokázáno, že výtažek ze zeleného čaje při lokální aplikaci snižuje tvorbu kožního mazu a vyživuje pokožku. Usnadněte si to a vyberte si šampon, který ho obsahuje.

24. Obejměte horní uzel

Někdy je jednodušší s ním prostě nebojovat. Využijte oleje ve vlasech ve svůj prospěch pomocí elegantního copu. Extra přírodní oleje pomohou vlasy hydratovat a zítra budete mít ještě lepší vlasy.

25. Oslaďte si vlasy medem

Pokud se vám olej opravdu vymkl z rukou, maska z medu vám pomůže zklidnit pokožku hlavy a díky svým antibakteriálním a protiplísňovým vlastnostem zabrání tvorbě lupů nebo je vyléčí.

Jedna studie z roku 2001 zjistila, že jednoduchá směs 90 % surového medu a 10 % vody pomáhá zmírnit příznaky seboroické dermatitidy, jako je svědění, zarudnutí, šupinatění a nadměrná tvorba oleje.

Závěr

Mastné vlasy mohou znamenat špatný den. Dobrou zprávou je, že existuje řada prostředků, které vám pomohou dostat je pod kontrolu.

Je také důležité si uvědomit, že množství produkovaného oleje se v průběhu času mění a s věkem se obecně snižuje. Nadměrně mastné vlasy z mládí vás nebudou pronásledovat navždy, slibujeme.

Zpět do obchodu