Melanin

Obsah:

 • Co je melanin?
 • Existují poruchy související s tvorbou melaninu?
 • Jak lze zvýšit produkci melaninu?
 • Další často kladené otázky
 • Závěr

melanin


Melanin je látka v těle, která vytváří pigmentaci vlasů, očí a kůže. Čím více melaninu produkujete, tím tmavší jsou vaše oči, vlasy a kůže. Množství melaninu ve vašem těle závisí na několika různých faktorech, včetně genetiky a toho, jak moc byli vaši předkové vystaveni slunci.

Co je melanin?

Melanin je složitý polymer, který se tvoří z aminokyseliny tyrosinu. Melanin je v různé míře přítomen v lidské i zvířecí kůži a je zodpovědný za jedinečnou barvu vašich očí, vlasů a kůže.

K čemu melanin slouží?

Melanin zajišťuje pigmentaci kůže, očí a vlasů. Tato látka také pohlcuje škodlivé UV (ultrafialové) záření a chrání vaše buňky před poškozením sluncem.

Kde se melanin vyrábí?

Melanin se vytváří v melanocytech. Tyto buňky se nacházejí v různých částech vašeho těla, včetně:

 • Vlasy.
 • Nejvnitřnější vrstva kůže.
 • Zorničky a duhovky.
 • Substantia nigra a locus coeruleus (oblasti mozku).
 • Medulla a zona reticularis (oblasti nadledvin).
 • Stria vascularis vašeho kochleárního kanálu (část vnitřního ucha).

Jaké jsou typy melaninu?

Existují tři různé typy melaninu, včetně:

 • Eumelanin. Existují dva typy eumelaninu: černý a hnědý. Eumelanin je zodpovědný za tmavé barvy vaší kůže, očí a vlasů. Lidé s hnědými nebo černými vlasy mají různé množství hnědého a černého eumelaninu. Když není žádný černý eumelanin a je malé množství hnědého eumelaninu, výsledkem jsou světlé vlasy.
 • Feomelanin. Tento typ melaninu pigmentuje vaše rty, bradavky a další narůžovělé části těla. Lidé, kteří mají stejný poměr eumelaninu a feomelaninu, mají zrzavé vlasy.
 • Neuromelanin. Zatímco eumelanin a feomelanin určují barvy věcí, které vidíte (například kůže, vlasů a očí), neuromelanin je zodpovědný za barvu vašich neuronů.

druhy melanínu

Jak melanin ovlivňuje barvu kůže?

Vaše jedinečná kombinace eumelaninu a feomelaninu je zodpovědná za barvu vaší kůže, vlasů a očí. Obvykle mají všichni lidé stejný počet melanocytů. Množství melaninu produkovaného těmito melanocyty se však liší. Lidé s větším množstvím melaninu mají obvykle tmavší kůži, oči a vlasy ve srovnání s těmi, kteří mají melaninu málo. Lidé, kteří se narodili se shluky melanocytů, mají navíc pihy.

Jak melanin chrání pokožku?

Když trávíte čas na slunci, vaše tělo produkuje více melaninu. Tato látka pohlcuje světlo z UV záření a přerozděluje ho směrem k horním vrstvám pokožky. Chrání také genetický materiál uložený ve vašich buňkách tím, že zabraňuje pronikání škodlivých UV paprsků.

Mějte však na paměti, že samotný melanin k ochraně pokožky před poškozením sluncem nestačí. Proto je velmi důležité používat opalovací krém a vhodné oblečení, kdykoli jste venku.

Jaké jsou výhody melaninu?

Mezi významné přínosy melaninu patří např:

 • Ochrana před UV zářením. Melanin chrání pokožku tím, že pohlcuje škodlivé záření včetně UVA, UVB, UVC a modrého světla.
 • Ochrana před reaktivními formami kyslíku (ROS). Reaktivní formy kyslíku jsou vedlejší produkty buněčných procesů ve vašem těle. Když se ROS hromadí ve vašich buňkách, mohou vést ke stresu, předčasnému stárnutí a zdravotním problémům, jako je cukrovka a rakovina. Melanin odstraňuje ROS, posiluje antioxidanty a eliminuje volné radikály.
 • Studie také naznačují, že melanin může pomáhat podporovat imunitní systém a snižovat záněty v těle. K určení plného rozsahu těchto přínosů je zapotřebí dalšího výzkumu.

Existují poruchy související s produkcí melaninu?

Nedostatek melaninu je spojen s několika kožními poruchami a zdravotními stavy. Mezi ně patří např:

 • Vitiligo. Tento stav způsobuje, že vaše kůže ztrácí barvu, což má za následek bílé skvrny. Dochází k němu, když jsou melanocyty zničeny vaším imunitním systémem. Ačkoli vitiligo postihuje všechny rasy, je výraznější u lidí s tmavší pletí.
 • Albinismus. Pokud má člověk velmi málo melaninu, vzniká tato vzácná porucha. Lidé s albinismem mají bledou kůži, bílé vlasy a modré oči. Existuje také zvýšené riziko ztráty zraku a poškození slunečním zářením.
 • Melasma. Lidé s melasmou mají na obličeji nebo na rukou hnědé nebo modrošedé skvrny. Tento stav může být způsoben hormony, slunečním zářením nebo antikoncepčními pilulkami. Tmavé skvrny mohou pomoci zesvětlit krémy na předpis, laserový resurfacing kůže nebo chemický peeling.
 • Úbytek pigmentu po poškození kůže. Pokud dojde k infekci, popálení nebo vzniku puchýřů na kůži, vaše tělo nemusí být schopno nahradit melanin v poškozeném místě.
 • Ztráta sluchu. Protože se melanin nachází ve stria vascularis vnitřního ucha, je spojován se ztrátou sluchu. Lidé, kteří mají příliš málo melaninu, mají vyšší riziko problémů se sluchem.
 • Parkinsonova choroba. Obvykle se neuromelanin v mozku zvyšuje s věkem. U lidí s Parkinsonovou chorobou však mozkové buňky v substantia nigra odumírají. V důsledku toho neuromelaninu ubývá.

Je možné mít příliš mnoho melaninu?

Někteří lidé tvoří nadbytek melaninu. Tento jev se nazývá hyperpigmentace a je neškodný. Lidé, kteří tvoří příliš mnoho melaninu, mají obvykle místa na kůži, která jsou tmavší než okolní kůže.

Jak mohu zvýšit produkci melaninu?

Ačkoli mnoho výrobků tvrdí, že zvyšují hladinu melaninu, neexistuje žádný výzkum, který by potvrdil jejich účinnost. Odborníci pokračují ve výzkumu způsobů, jak přirozeně zvýšit tvorbu melaninu, aby se zabránilo poškození kůže sluncem a rakovině kůže.

Častá je také mylná představa, že opalování je bezpečný způsob, jak zvýšit hladinu melaninu. Ve skutečnosti tato praxe výrazně zvyšuje riziko rakoviny kůže.

Další nejčastější dotazy

Jsou melanin a melatonin totéž?

Ne. Ačkoli tyto pojmy znějí podobně, týkají se různých věcí. Melanin je pigment zodpovědný za barvu kůže. Melatonin je hormon, který reguluje cyklus bdění a spánku.

Způsobuje melanin nedostatek vitaminu D?

Někteří odborníci se domnívají, že lidé s tmavší pletí jsou náchylnější k nedostatku vitaminu D než lidé se světlejší pletí. Je to proto, že nadbytek melaninu pohlcuje UV záření zodpovědné za syntézu vitaminu D. Existují studie, které toto tvrzení podporují, ale v této oblasti je třeba provést další výzkum.

Závěr

Melanin hraje důležitou roli při ochraně kůže před škodlivými slunečními paprsky. Pamatujte však, že melanin nenahrazuje správnou ochranu před sluncem. Bez ohledu na odstín vaší pleti byste měli při pobytu venku vždy používat opalovací krém s ochranným faktorem SPF alespoň 30.

Melanin je pigment, tmavé zbarvení produkované melanocyty. Melanin chrání pokožku před účinky ultrafialového slunečního záření. V okamžiku, kdy sluneční paprsky dopadají na kůži, stimulují buňky ve vrstvách kůže k produkci látky zvané melanin. To je pigment, který dodává pokožce její zbarvení a při tomto procesu také chrání kožní buňky před poškozením.

Zpět do obchodu