Operace očí

Obsah:

 • Co je to oční operace?
 • Jaké stavy se léčí pomocí oční operací?
 • Může oční operace zlepšit zrak?
 • Jaké jsou některé typy očních operací?
 • Jaký typ operace očí je nejlepší?
 • Jak časté jsou oční operace?
 • Co se děje před operací očí?
 • Co se děje během operace očí?
 • Co se děje po operaci očí?
 • Jaké jsou výhody operace očí?
 • Jaká jsou rizika nebo komplikace operace očí?
 • Jaká je doba rekonvalescence po operaci očí?
 • Závěr

Operace očí je metoda odstranění, opravy nebo manipulace s okem a okolními tkáněmi. Mezi rizika patří infekce, poškození oka, suchost nebo ztráta zraku. U některých lidí jsou rizika vyšší než u jiných.

Oční chirurgové provádějí zákroky k opravě, odstranění nebo manipulaci s očima nebo tkáněmi a kostmi, které je obklopují.

Oční chirurgové mohou provádět mnoho různých typů operací očí, včetně těch, které zlepšují vidění, a těch, které odstraňují onemocnění.

Operace očí

Co je oční operace?

Operace znamená fyzickou manipulaci, odstranění nebo opravu orgánů a tkání za účelem léčby onemocnění. V mnoha případech může operace znamenat řezání do orgánu. V případě oční chirurgie je orgánem vaše oko a tkáněmi jsou okolní svaly a nervy.

Další názvy pro oční chirurgii jsou oftalmologická chirurgie nebo oční operace. Oftalmologové jsou oční chirurgové.

Jaké stavy se léčí pomocí oční operace?

Oční lékaři mohou navrhnout operaci mnoha typů očních onemocnění, včetně:

Může operace očí zlepšit vidění?

V mnoha případech může operace očí zlepšit vidění. Vidění se například zlepší při operaci refrakční vady, šedého zákalu a silně pokleslých víček.

Jaké jsou některé typy operací očí?

Váš poskytovatel zdravotní péče provede různé zákroky k dosažení různých výsledků. Mezi některé typy očních operací patří např:

 • Operace k nápravě zraku, včetně operace očí LASIK a fotorefraktivní keratektomie (PRK). Někteří lidé označují tyto typy operací jako laserové operace, ale chirurgové používají lasery i pro jiné typy operací.
 • Operace šedého zákalu.
 • Transplantace rohovky. Další názvy pro tento zákrok jsou keratoplastika a transplantace rohovky.
 • Vitrektomie.
 • Operace strabismu.
 • Chirurgický zákrok k odstranění otevřeného poranění oční koule.
 • Chirurgický zákrok k odstranění oka (enukleace).Chirurgický zákrok k léčbě glaukomu. Mezi tyto operace patří trabekulektomie nebo operace tubulárního zkratu. Tyto operace vytvářejí nové cesty pro odtok tekutiny v oku, aby se snížil tlak.

Některé typy plastických operací obličeje mohou zahrnovat operace struktur v okolí očí, včetně operací očních víček.

src="https://cdn.myshoptet.com/usr/www.tozax.cz/user/documents/upload/Aoci.jpg" alt="Aoci" />

Jaký typ operace očí je nejlepší?

Nejlepší typ oční operace pro vás je ten, který léčí váš zdravotní problém. V posledních letech se díky použití laserů a robotů některé typy očních operací zdokonalily tak, že jsou pro tyto případy "nejlepší".

Jak častá je operace očí?

Některé oční operace jsou častější než jiné zákroky. Mezi faktory, které ovlivňují četnost operací, patří pojištění, dostupnost zdravotní péče a počet dárců tkání.

Na celém světě se ročně provede přibližně 20 milionů operací šedého zákalu. Kromě toho oftalmologové v roce 2020 provedou přibližně 800 000 laserových refrakčních zákroků a každý rok provedou přibližně 47 000 transplantací rohovky.

Co se děje před operací očí?

Obecně platí, že před jakýmkoli typem zákroku po vás lékař bude chtít, abyste na určitou dobu před operací přestali jíst nebo pít. V mnoha případech vám řekne, abyste všeho nechali do půlnoci. Měli byste ho požádat o potvrzení, jak dlouho předem byste měli přestat jíst nebo pít.

V některých případech vás požádá, abyste v určitou dobu před operací přestali užívat své pravidelné léky. Měli byste se jich zeptat, abyste se ujistili, jaké léky případně budete muset vysadit a kdy byste je měli vysadit.

U mnoha běžných očních zákroků můžete jít domů ještě týž den. Po operaci budete potřebovat dospělou osobu, která vás odveze domů, a možná budete potřebovat někoho, kdo s vámi nějakou dobu zůstane, zatímco budete doma.

Co se děje během operace očí?

Při mnoha operacích očí se používá lokální anestetikum, což znamená, že budete při vědomí, ale nebudete cítit bolest. To je důležité kvůli poloze, ve které musí být vaše hlava a oko během operace. Budete muset být schopni udržet rovnou a klidnou polohu. Poskytovatel vám zakryje oko, které není třeba operovat.

Některé zákroky vyžadují použití lokální anestezie. Jedná se o kapky nebo gel, které znecitlivují oko, takže nic necítíte. To se týká operací, jako je odstranění šedého zákalu nebo operace pro korekci zraku.

Jiné typy očních operací, například operace k odstranění poranění oční koule, vyžadují celkovou anestezii. Celkovou anestezii může při operaci očí potřebovat vaše dítě nebo ji můžete potřebovat vy, pokud jste ze samotné operace obzvláště nervózní.

Typ operace určuje věci, které se během zákroku dějí. Různé zákroky vyžadují různé typy přípravy, anestezie, vybavení (například lasery) a implantáty.

Co se děje po operaci očí?

Pokud jste podstoupili ambulantní zákrok, budete potřebovat dospělého řidiče, který vás odveze domů. Lékař vám poskytne informace o tom, co můžete očekávat, pokud jde o bolest, léky, zakrytí oka, polohu hlavy a zlepšení vidění. Poměrně brzy po operaci budete muset podstoupit kontrolní vyšetření.

Doba rekonvalescence bude také záviset na tom, jaký typ operace jste podstoupili. Rekonvalescence po operaci šedého zákalu a korekci zraku je rychlejší než u jiných typů operací.

Jaké jsou výhody operace očí?

U všech operací, nejen u operace očí, je třeba vyvážit přínosy a rizika. V mnoha případech operace očí léčí zdravotní stav a/nebo zlepšuje vidění.

Jaká jsou rizika nebo komplikace operace očí?

Většina běžných očních operací je velmi bezpečná. Rizika však existují u všech zákroků. Rizika nebo komplikace oční operace se liší v závislosti na typu operace. Celkově mohou rizika zahrnovat:

 • Suchost očí.
 • Vidění odlesků nebo halo.
 • Infekce.
 • Krvácení.
 • Rozmazané vidění.
 • Zhoršené vidění.

Před zákrokem je důležité s očním lékařem projít a pochopit výhody a rizika.

Jaká je doba zotavení po operaci očí?

Doba zotavení se liší podle toho, jaký typ oční operace podstupujete.

V případě operace šedého zákalu může úplné zotavení trvat čtyři až osm týdnů, ale měli byste být schopni vrátit se do běžného života dříve.

V případě operace LASIK a podobných operací může návrat ke všem aktivitám trvat až čtyři týdny, ale do práce se můžete vrátit již následující den.

V případě vitrektomie budete mimo práci nebo školu přibližně dva až čtyři týdny. Budete se muset řídit pokyny, jak polohovat hlavu.

V případě operace glaukomu budete mít na zotavení přibližně dva až šest týdnů.

V případě transplantace rohovky můžete plně vidět po třech měsících. V opačném případě to může trvat 12 měsíců nebo déle.

Závěr

Oči jsou důležitý a křehký orgán, a proto můžete mít z operace očí obavy.

Existuje mnoho různých typů očních operací, přičemž některé z těch nejběžnějších se provádějí ambulantně.

Je důležité, abyste si o zákroku promluvili se svým očním lékařem, abyste zjistili, zda je pro vás nejvhodnější, a abyste se cítili připraveni na den operace a rekonvalescenci.

Zpět do obchodu