Pomáhá vitamin C při nachlazení?

Obsah:

  • CO JE VITAMIN C?
  • MÁ VITAMIN C NĚJAKÝ VLIV NA NACHLAZENÍ?
  • POMÁHÁ VITAMIN C PŘEDCHÁZET NACHLAZENÍ?
  • KOLIK VITAMINU C POTŘEBUJETE, ABYSTE ZŮSTALI ZDRAVÍ?

vitamin c 

Pomáhá vitamin c při nachlazení? Víme, že vitamín C neboli kyselina askorbová je potřebná pro správné fungování našeho imunitního systému.

Proto je logické, že si mnozí z nás tento doplněk dopřávají, když se cítí pod psa nebo jako preventivní metodu při nachlazení. Existují však nějaké důkazy, že skutečně funguje?

Teorie, že nás vitamin C chrání před sezónním nachlazením, je poměrně nová a byla zpopularizována na počátku 70. let minulého století nositelem Nobelovy ceny Linusem Paulingem.

Zároveň však neměl pro své tvrzení žádné přesvědčivé důkazy. V následujících desetiletích se mnoho vědců snažilo přesně určit účinek vitaminu C na nachlazení, ale jejich zjištění byla většinou zklamáním. Navíc nedávné studie přinesly smíšené výsledky. Odpověď na otázku "pomáhá vitamin C při nachlazení?" je tedy nasnadě. nemusí být jednoznačná.

Měli byste tedy vitamin C doplňovat? Zde se podíváme na nejnovější výzkumy, které vám pomohou rozhodnout, zda to stojí za to. Než však provedete jakékoli změny ve svém jídelníčku, raději se poraďte se svým lékařem.

CO JE TO VITAMIN C?

O vitaminu C slyšíme v poslední době ze všech stran. Zejména v souvislosti s novým koronavirem. Vitamin C má však pro tělo neuvěřitelné přínosy, zejména při budování imunity.

Vitamin C neboli kyselina L-askorbová je na rozdíl od mnoha jiných vitaminů rozpustná ve vodě. Tělo si tento vitamin nedokáže samo vytvořit, proto je třeba jej do těla pravidelně doplňovat prostřednictvím stravy, například ovoce a zeleniny nebo doplňků stravy obsahujících vitamin C. Předávkování vitaminem C je velmi nepravděpodobné a vzácné, a to především díky jeho rozpustnosti ve vodě; přebytečný vitamin C jednoduše odchází z těla močí.

Vitamin C je klíčový pro mnoho procesů v těle. V předchozích článcích jsme se o něm například zmínili jako o důležité látce při tvorbě a přeměně kolagenu v těle. Kromě kolagenu se podílí také na syntéze karnitinu, dopaminu a steroidních hormonů v těle.

Je také velmi důležitým antioxidantem a má velký význam v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Podílí se také na metabolismu železa a mědi, čímž chrání organismus před stresem způsobeným těžkými kovy. Má celkově pozitivní vliv na imunitu organismu tím, že zvyšuje odolnost oranice vůči chladu a pomáhá ničit bakterie. Díky své nezbytnosti při metabolismu kolagenu je důležitý pro téměř každý orgán a část našeho těla.

Od zubů a kostí až po orgány a kůži.

MÁ VITAMIN C NĚJAKÝ VLIV NA NACHLAZENÍ?

Pokud jde o vliv vitaminu C na nachlazení, studie přinesly spíše smíšené výsledky. Podle přehledu v časopise Frontiers in Immunology v současné době neexistují žádná klinická doporučení, která by podporovala užívání vysokých dávek doplňků vitaminu C ke snížení rizika respiračních infekcí u běžné populace. Tento přístup však lze doporučit pro určité skupiny (např. sportovce nebo vojáky) a osoby, které vykazují příznaky nedostatku vitaminu C.

Doplňky vitaminu C lze doporučit také osobám s vysokým rizikem závažných infekcí (např. obézním, diabetikům nebo starším osobám), protože mohou pomoci snížit zánět.

"Dostatečný příjem kyseliny askorbové během infekce je skvělý nápad," říká Dr. Liakas. "Neznamená to však, že vitamin C může zcela a účinně zabránit tomu, abyste v zimních měsících prochladli. Neexistuje dostatek důkazů, které by prokázaly, že vitamin C je účinnou prevencí nachlazení. Naopak víme, že jeho silný nedostatek může našemu tělu ztížit boj s infekcí. To znamená, že nedostatečný příjem vitaminu C může časem zvýšit riziko onemocnění."

Vědci z časopisu Life také tvrdí, že většina současných doporučení vychází z velmi neobjektivních studií z konce 70. let minulého století. Tvrdí, že články z časopisů JAMA a American Journal of Medicine odmítly důkazy o účinnosti vitaminu C proti nachlazení a že jejich negativní postoj pomáhal po léta utvářet tento "zaujatý" diskurz.

Jaké jsou tedy nejnovější vědecké poznatky týkající se vitaminu C a nachlazení - a mohou nám poskytnout definitivní odpovědi?

POMÁHÁ VITAMIN C PŘEDCHÁZET NACHLAZENÍ?

Podle časopisu Nutrients je vitamin C rozhodující pro udržení integrity našich epiteliálních bariér - všech povrchů, které brání průniku jakýchkoli vnějších škodlivin do našeho těla. Kůže a střevní stěny jsou dobrým příkladem epitelových bariér.

Vitamin C také pomáhá chránit naši pokožku před patogeny tím, že posiluje její strukturu a podporuje její schopnost "vychytávat" volné radikály, čímž zvyšuje schopnost našeho imunitního systému odhalit a zničit mikroby dříve, než se stanou hrozbou pro naše zdraví. Teoreticky by nás tedy vitamin C měl chránit před těmito drobnými infekcemi dýchacích cest.

Podle rozsáhlého systematického přehledu Cochrane však neexistují žádné důkazy o tom, že by suplementace vitaminem C snižovala výskyt nachlazení v běžné populaci. Může však být užitečný pro osoby vystavené krátkodobé velké fyzické námaze. Intenzivní cvičení výrazně zvyšuje oxidační stres, a tím může oslabit epiteliální bariéry a zvýšit pravděpodobnost nákazy infekcemi.

Podle časopisu Nutrients pomáhá vitamin C zvyšovat produkci a proliferaci B- a T-lymfocytů. B-lymfocyty vytvářejí protilátky - bílkoviny, které se vážou na bakterie a viry. Tento proces pomáhá našemu imunitnímu systému identifikovat je jako cizí tělesa. Úkolem T-lymfocytů je tyto označené nevítané návštěvníky zničit. Teoreticky by nám tedy vitamin C měl opět pomoci zkrátit trvání a zmírnit příznaky nachlazení.

A podle metaanalýzy publikované v časopise Biomed Research International může vitamin C skutečně pomoci zkrátit trvání běžného nachlazení. Doba zlepšení příznaků a celková doba rekonvalescence byla lepší při podávání vitaminu C než při samotné antivirové léčbě. Výsledky další metaanalýzy publikované v časopise Biomed Research International naznačují, že užívání dalších léčebných dávek na začátku nachlazení může rovněž pomoci zkrátit dobu trvání nachlazení a zmírnit příznaky, jako je bolest na hrudi, horečka a zimnice.

KOLIK VITAMINU C POTŘEBUJETE, ABYSTE ZŮSTALI ZDRAVÍ?

Doporučená denní dávka (RDA) vitaminu C závisí na několika faktorech, včetně věku a pohlaví. Podle NIH by ženy měly denně přijmout 75 mg vitaminu C, zatímco muži potřebují 90 mg. Těhotné a kojící ženy by měly svůj příjem zvýšit. V závislosti na věku mohou potřebovat 80 až 120 mg denně. kuřáci také potřebují o 35 mg denně více než nekuřáci.

Vitamin C je rozpustný ve vodě, což znamená, že se v těle neukládá a je tělem filtrován močí. Vysoké dávky vitaminu C však mohou způsobit nežádoucí vedlejší účinky. Horní hranice je stanovena na 2 g této živiny denně.

Podívejte se na těchto devět zdrojů vitaminu C, které posílí vaši imunitu.

Zpět do obchodu