ANTIOXIDANTY - 14 zdravých potravin s vysokým obsahem

OBSAH:

  • antioxidanty úvod
  • antioxidanty 14 nejlepších zdravých potravin s vysokým obsahem 
  • antioxidanty jaké jsou nejsilnější
  • antioxidanty můžete jíst příliš mnoho? 
  • antioxidanty jaké nápoje mají vysoký obsah 
  • antioxidanty závěr

antioxidanty

antioxidanty úvod

Mnoho potravin s vysokým obsahem živin je bohatých na antioxidanty, včetně některých bobulovin, ořechů a zeleniny. Tyto potraviny jsou spojovány i s dalšími zdraví prospěšnými účinky a mohou chránit před chronickými onemocněními.

Antioxidanty jsou sloučeniny produkované v těle a obsažené v potravinách, které pomáhají bránit buňky před volnými radikály, které mohou způsobovat oxidační stres a zvyšovat pravděpodobnost vzniku různých chronických onemocnění.

Konzumace stravy bohaté na antioxidanty zvyšuje hladinu antioxidantů v krvi, čímž snižuje oxidační stres a riziko onemocnění.

antioxidanty 14 nejlepších zdravých potravin s vysokým obsahem 

1. Hořká čokoláda

Naštěstí pro milovníky čokolády je hořká čokoláda výživná. Obsahuje více kakaa než běžná čokoláda a také více minerálů a antioxidantů.

Antioxidanty obsažené v kakau a hořké čokoládě jsou navíc spojovány s působivými zdravotními účinky, jako je například zmírnění zánětů a snížení rizikových faktorů srdečních onemocnění.

2. Pekanové ořechy

Pekanové ořechy jsou druhem ořechu pocházejícím ze Severní Ameriky. Jsou dobrým zdrojem zdravých tuků a minerálních látek a obsahují velké množství antioxidantů.

Pekanové ořechy navíc pomáhají zvyšovat hladinu antioxidantů v krvi a mohou přispívat ke snižování hladiny cholesterolu, který je rizikovým faktorem srdečních onemocnění.

Přestože jsou pekanové ořechy skvělým zdrojem zdravých tuků, jsou také vysoce kalorické. Proto je důležité umírnit velikost porcí, zejména pokud se snažíte zhubnout.

3. Borůvky

Přestože mají málo kalorií, borůvky jsou plné živin a antioxidantů.

Výzkum ukázal, že antioxidanty obsažené v borůvkách mohou oddálit pokles mozkových funkcí spojený se stárnutím, protože neutralizují škodlivé volné radikály, snižují zánět a mění expresi některých genů.

Kromě toho bylo prokázáno, že antioxidanty v borůvkách, zejména antokyany, snižují rizikové faktory srdečních onemocnění a snižují hladinu LDL cholesterolu a krevní tlak.

4. Jahody

Jahody jsou sladké, všestranné a bohaté na vitamin C. Obsahují také velké množství antioxidantu antokyaninu, který jim dodává červenou barvu.

Výzkum ukázal, že antokyany mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění snížením LDL (špatného) cholesterolu a zvýšením HDL (dobrého) cholesterolu.

5. Artyčoky

Artyčoky jsou skvělým zdrojem vlákniny, minerálů a antioxidantů.

Jsou obzvláště bohaté na antioxidant známý jako kyselina chlorogenová, který může pomáhat snižovat riziko některých druhů rakoviny, cukrovky 2. typu a srdečních onemocnění.

Obsah antioxidantů v artyčocích se však může lišit v závislosti na způsobu jejich přípravy.

6. Plody goji

Bobule goji jsou často uváděny na trh jako superpotravina, protože jsou bohaté na vitaminy a minerály.

Bobule goji obsahují také jedinečné antioxidanty známé jako polysacharidy kustovnice čínské (Lycium barbarum), které jsou spojovány se sníženým rizikem srdečních onemocnění a rakoviny.

Přestože jsou však bobule goji výživné, jejich pravidelná konzumace může být nákladná.

7. Maliny

Maliny jsou skvělým zdrojem vlákniny, vitaminu C a manganu.

Z přehledu pěti studií také vyplynulo, že protizánětlivé a antioxidační vlastnosti černých malin mohou zpomalit a potlačit účinky různých druhů rakoviny.

Antioxidanty obsažené v malinách, zejména antokyany, navíc mohou snižovat zánět a oxidační stres. To může snížit pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění

8. Zelí

Zelí je jednou z nejvýživnějších zelených rostlin na světě a je bohaté na vápník a vitaminy A, K a C. Je také bohaté na antioxidanty.

Je to proto, že červené odrůdy zelí obsahují více antioxidantů antokyanů a také několik dalších antioxidantů, které jim dodávají zářivou barvu.

9. Červené zelí

Červené zelí, známé také jako fialové zelí, je bohaté na vitaminy C, K a A a má vysoký obsah antioxidantů.

Obsahuje také antokyany, které mu dodávají barvu a mohou pomáhat snižovat záněty, chránit před srdečními chorobami a snižovat riziko vzniku některých druhů rakoviny.

Kromě toho vitamin C obsažený v červeném zelí působí v těle jako antioxidant a může pomáhat posilovat imunitní systém a udržovat pevnou pokožku.

Množství antioxidantů v červeném zelí se však liší v závislosti na způsobu jeho přípravy.

10. Fazole

Fazole jsou rozmanitou skupinou luštěnin, které jsou levné a zdravé. Mají také neuvěřitelně vysoký obsah vlákniny, která může pomoci udržet pravidelnou stolici.

Fazole jsou také jedním z nejlepších rostlinných zdrojů antioxidantů, obsahují konkrétní antioxidant zvaný kaempferol, který může pomoci například při snižování chronických zánětů a potlačování růstu rakoviny.

 

akcnibalicky

11. Červená řepa

Červená řepa, známá také jako červená řepa, je skvělým zdrojem vlákniny, draslíku, železa, kyseliny listové a antioxidantů.

Je obzvláště bohatá na skupinu antioxidantů zvaných betalainy. Ty dávají řepě její načervenalou barvu a jsou spojovány se zdraví prospěšnými účinky.

12. Špenát

Špenát je plný vitamínů, minerálů a antioxidantů a má neuvěřitelně nízký obsah kalorií.

Je také skvělým zdrojem luteinu a zeaxanthinu, dvou antioxidantů, které pomáhají chránit oči před škodlivým ultrafialovým zářením a dalšími škodlivými vlnovými délkami světla.

13. Koření a bylinky

Koření, jako je zázvor, kurkuma a česnek, a bylinky, jako je rozmarýn, petržel a šalvěj, obsahují řadu minerálů, vitaminů a důležitých antioxidantů.

Jejich přidávání do jídla nebo při vaření může pomoci snížit oxidační stres, což může pomoci snížit pravděpodobnost různých zdravotních potíží.

V závislosti na konkrétní bylině nebo koření mezi tyto stavy patří vysoký krevní tlak, srdeční choroby, onemocnění ledvin a cukrovka.

14. Okra

Okra je kvetoucí rostlina s jedlými semennými lusky, která nejlépe roste v teplém a tropickém podnebí. Je plná živin, jako je hořčík, kyselina listová a vláknina, a také vitaminů C, K1 a A.

Obsahuje také antioxidanty, které působí protizánětlivě a mohou pomáhat snižovat vysoký cholesterol a krevní tlak a chránit zdraví srdce a mozku.

 antioxidanty (1)

antioxidanty jaké jsou nejsilnější

Neexistuje žádný antioxidant, který by byl skutečně silnější než ostatní. Některé však mají více bioaktivních látek než jiné, například vitaminy E a C.

antioxidanty můžete jíst příliš mnoho?

Pokud se stravujete vyváženě, pravděpodobně dostáváte všechny potřebné antioxidanty a je nepravděpodobné, že byste jich snědli příliš mnoho. Přesto, pokud uvažujete o užívání doplňků stravy s antioxidanty, poraďte se nejprve se svým lékařem, protože výzkumy ukazují, že jejich nadměrné užívání může negativně ovlivnit fungování vašich buněk, což může vést k různým zdravotním problémům.

antioxidanty jaké nápoje mají vysoký obsah 

Mezi nápoje s vysokým obsahem antioxidantů patří zelený čaj, šťáva z granátového jablka a šťáva z acai.

antioxidanty závěr

Antioxidanty jsou sloučeniny, které si vaše tělo přirozeně vytváří. Můžete je také získat z potravin.
Chrání vaše tělo před potenciálně škodlivými molekulami známými jako volné radikály, které se mohou hromadit a podporovat oxidační stres. Oxidační stres zvyšuje riziko srdečních onemocnění, rakoviny, cukrovky 2. typu a mnoha dalších chronických onemocnění.

Strava bohatá na antioxidanty může pomoci neutralizovat volné radikály a snížit riziko těchto chronických onemocnění.

Konzumací široké škály potravin uvedených v tomto článku můžete zvýšit hladinu antioxidantů v krvi a využívat jejich četných zdravotních výhod.

Zpět do obchodu