Syfilis

Obsah:

 • Co je syfilis?
 • Příznaky a příčiny syfilis
 • Jaké jsou zdravotní komplikace syfilis?
 • Jak se syfilis diagnostikuje?
 • Léčba syfilis
 • Jak bych o sebe měl/a pečovat?
 • Další často kladené otázky

syfilis

Syfilis je pohlavně přenosná infekce, kterou lze léčit pomocí léků. Bez léčby způsobuje syfilis závažné zdravotní problémy. Může trvale poškodit vaše srdce, mozek, svaly, kosti a oči. Abyste snížili riziko nákazy, používejte při sexu vždy kondom.

Syfilis je pohlavně přenosná infekce, která způsobuje vředy a kožní vyrážku. Bez léčby může být život ohrožující.

Co je to syfilis?

Syfilis je pohlavně přenosná infekce, která se šíří při vaginálním, análním nebo orálním sexu s osobou, která tuto infekci má. Způsobuje ji bakterie. Syfilis se léčí antibiotickými léky. Neléčená syfilis může vést k vážným zdravotním problémům, včetně slepoty a poškození mozku, srdce, očí a nervového systému.

Jaká jsou stádia syfilis?

Syfilis může procházet čtyřmi různými stádii. V každém stadiu infekce způsobuje jiné příznaky. V prvním a druhém stadiu jsou lidé velmi nakažliví a mohou infekci snadno přenést na své sexuální partnery. Stádia syfilis jsou: primární, sekundární, latentní a pozdní (terciární) syfilis.

Primární syfilis: První stadium se objevuje dva až 12 týdnů po kontaktu s osobou nakaženou syfilis. Během tohoto stadia se na genitáliích nebo v ústech vytvoří hladký, tvrdý vřed zvaný chancre. Chancre je malý a obvykle nebolestivý, takže o něm nemusíte ani vědět. Vřed sám zmizí během několika týdnů nebo měsíců. To však neznamená, že už syfilis nemáte. Pokud nepodstoupíte léčbu léky, infekce přejde do druhého stadia. Během této fáze můžete syfilis přenést vaginálním, análním nebo orálním sexem.

Sekundární syfilis: Přibližně jeden až šest měsíců poté, co vřed syfilis zmizí, se objeví silná, hrbolatá syfilisová vyrážka. Vyrážka může pokrývat celé tělo, včetně dlaní a plosek nohou (spodní části chodidel). Vyrážka obvykle nesvědí. Můžete mít také příznaky, jako např:

 • Horečka.
 • Únava.
 • Bradavicím podobné hrboly.
 • Bolesti svalů.
 • Ztráta hmotnosti
 • Bolest hlavy.
 • Vypadávání vlasů.
 • Otok lymfatických uzlin.

V této fázi můžete infekci syfilis přenést při vaginálním, análním nebo orálním sexu. Tyto příznaky mohou přicházet a odcházet měsíce nebo roky. To, že vyrážka po syfilis zmizela nebo že nemáte žádné z těchto příznaků, neznamená, že již infekci nemáte. Stále potřebujete léčbu pomocí léků. Bez léčby přejde infekce do latentního stadia.

Latentní syfilis: Pokud nepodstoupíte léčbu během prvních dvou stadií, infekce přejde do latentního stadia. V tomto stadiu se neprojevují žádné vnější příznaky ani symptomy syfilis. U některých lidí se čas od času objeví mírné vzplanutí. V tomto stadiu může infekce poškodit vaše srdce, kosti, nervy a orgány. Toto stadium může trvat až 20 let. Během latentního stadia je vzácné předat syfilis svým sexuálním partnerům. Bez léčby infekce přechází do pozdního stadia.

Pozdní (terciární) syfilis: U mnoha lidí příznaky nepokračují po skončení latentního stadia, a to buď proto, že se infekce vyléčí sama, nebo proto, že příznaky jsou příliš mírné na to, aby si jich všimli. Přibližně 20 % lidí přejde do pozdního stadia syfilis, které způsobuje řadu závažných zdravotních problémů. Tyto problémy se objevují pomalu a zahrnují:

 • Poškození mozku, demence a kognitivní zdravotní problémy.
 • Srdeční onemocnění.
 • Pohybové poruchy a svalové problémy.
 • Poškození nervů.
 • Záchvaty.
 • Problémy se zrakem včetně slepoty.

Co je vrozená syfilis?

Vrozená syfilis vzniká, když těhotná osoba přenese infekci na plod během těhotenství. Syfilis způsobuje závažné zdravotní problémy (včetně úmrtí) u kojenců a malých dětí. Váš poskytovatel prenatální péče by vás měl vyšetřit na pohlavně přenosné choroby při jedné z prvních prenatálních návštěv. Pokud syfilis máte, je důležité, abyste se ihned léčila.

Kdo může syfilis dostat?

Syfilis může dostat každý, kdo je sexuálně aktivní, ale riziko je vyšší, pokud:

 • máte nechráněný pohlavní styk, zejména pokud máte více než jednoho partnera.
 • Jste muž, který má sex s muži (MSM).
 • Jste nakaženi virem HIV.
 • Měli jste pohlavní styk s někým, kdo byl pozitivně testován na syfilis.
 • Byli jste pozitivně testováni na jinou pohlavně přenosnou chorobu, například chlamydie, kapavku nebo herpes.

Příznaky a příčiny syfilis

Jaké jsou příznaky syfilis?

Příznaky syfilis se liší v závislosti na stadiu infekce. Nejvíce nakažliví jste v počátečních stadiích, kdy si příznaků nejčastěji všimnete. Během prvního stadia se vám na genitáliích vytvoří jeden nebo více vřídků. Nemusíte si jich všimnout nebo je můžete zaměnit za pupínek či jiné kožní léze.

Během druhého stadia se vám může objevit vyrážka a pocítíte příznaky podobné chřipce, jako je únava, horečka, bolest v krku a svalů.

Po druhém stadiu jsou příznaky syfilis skryté (latentní stadium). To, že nemáte příznaky, neznamená, že infekce zmizela. Jediné, co infekci vyléčí a zabrání jejímu dalšímu rozvoji, je léčba léky.

Jak syfilis vypadá?

V prvním stádiu syfilis se vám na genitáliích, v ústech nebo na rtech vytvoří malá hladká ranka. Může připomínat pupínek a být tak malá a neškodná, že si jí ani nevšimnete. Tato ranka sama zmizí přibližně za šest týdnů.

Ve druhém stadiu syfilis se vytvoří hustá, červená nebo hnědá vyrážka. Začíná na jednom místě, ale nakonec pokryje celé vaše tělo - včetně spodní části chodidel a dlaní. Můžete mít kožní vyrážku a/nebo vředy v ústech, pochvě nebo konečníku.

Kde se můžete syfilidou nakazit?

Syfilis postihuje celé vaše tělo. Prvním příznakem syfilis je však vřed. Vytvoří se v místě, kde se bakterie dostaly do kontaktu s vaší kůží při sexu. Následující oblasti jsou místa, kde nejčastěji najdete vřed syfilis (chancre):

U žen:

 • Na vulvě (vnější genitálie).
 • V pochvě nebo v jejím okolí.
 • Kolem nebo uvnitř řitního otvoru.
 • Na rtech nebo v ústech.

U mužů:

 • Na penisu nebo šourku.
 • Pod předkožkou penisu.
 • Kolem řitního otvoru nebo uvnitř řitního otvoru.
 • Na rtech nebo v ústech.

Co způsobuje syfilis?

Syfilis způsobuje bakterie Treponema pallidum. Nakažená osoba šíří bakterii vaginálním, análním nebo orálním sexem. Bakterie se může do vašeho těla dostat konečníkem, vagínou, penisem, ústy nebo porušenou kůží. Bakterie se dále šíří po těle, což může nakonec vést k poškození některých orgánů.

Jak se syfilis šíří?

Syfilis je nakažlivá, zejména v primárním a sekundárním stadiu, kdy máte vředy, boláky nebo vyrážku. Syfilis se obvykle šíří z člověka na člověka při pohlavním styku, a to i v případě, že nedošlo k průniku nebo ejakulaci. Můžete se jí však nakazit, pokud se jakoukoli částí svého těla dotknete vředů nebo vyrážky někoho, kdo syfilis má.

Pokud máte syfilis a máte pohlavní styk, můžete nakazit svého partnera. Pokud jste těhotná a máte syfilis, můžete ho přenést na plod. Syfilis však nemůžete získat dotykem předmětů, jako jsou záchodová prkénka, příbory a kliky. Je to proto, že bakterie, které syfilis způsobují, nemohou na předmětech přežít.

Jak dlouho jsem nakažlivý?

I když nemáte vnější příznaky syfilis (např. bolest nebo vyrážku), infekce je stále ve vašem těle, dokud neužíváte antibiotika. Pokud máte syfilis a neléčíte se, jste nakažliví bez ohledu na to, zda pozorujete bolest nebo ne. Pokud máte příznaky infekce nebo se domníváte, že jste byli vystaveni infekci, ihned kontaktujte svého lékaře a požádejte o léčbu.

Můžete se syfilidou nakazit při líbání?

Ano. Ačkoli je vzácné nakazit se syfilidou při líbání, můžete se nakazit přímým kontaktem se syfilisovým vředem. To znamená, že pokud políbíte vřed svého partnera, vystavujete se riziku nákazy. Syfilis můžete získat také přes porušenou kůži. Proto je důležité podstoupit léčbu, pokud si myslíte, že syfilis máte nebo jste mu byli vystaveni.

Může syfilis způsobit problémy během těhotenství?

Ano. Pokud máte syfilis a neléčíte se, můžete infekci přenést na své dítě. Až 40 % dětí narozených lidem s neléčenou syfilidou na tuto infekci umírá. Nejčastěji se infekce přenáší na plod během těhotenství. Může k ní však dojít i během porodu, pokud se vaše dítě dostane do přímého kontaktu se syfilisovým poraněním na vaší pochvě. Pokud se dítě narodí se syfilidou, nazývá se to vrozená syfilis.

Syfilis během těhotenství může také způsobit:

 • Potrat.
 • Předčasný porod.
 • Nízkou porodní hmotnost (porodní hmotnost nižší než 5 liber, 8 uncí).
 • Problémy s pupeční šňůrou.
 • Porod mrtvého dítěte.
 • Úmrtí během prvních 28 dnů života. K tomu dojde pouze v případě, že nepodstoupíte léčbu syfilis.

Tyto potenciální komplikace jsou důvodem, proč je tak důležité navštěvovat prenatální návštěvy a nechat se testovat na pohlavně přenosné choroby. Léčba před 26. týdnem těhotenství vede k nejlepším výsledkům.

Jaké jsou zdravotní komplikace syfilis?

Pokud nepodstoupíte léčbu a syfilis přejde do konečného stadia infekce, hrozí vám život ohrožující komplikace. Poškození vašeho organismu se zhoršuje tím více, čím déle syfilis máte. Proto je velmi důležité, abyste léčbu zahájili ihned. Neléčená syfilis může způsobit slepotu a ochrnutí a vést k problémům se srdcem, mozkem, míchou a dalšími orgány.

Jak se syfilis diagnostikuje?

Váš poskytovatel zdravotní péče se vás zeptá na vaši sexuální anamnézu, včetně toho, zda praktikujete bezpečný sex. Je důležité, abyste při tomto rozhovoru byli upřímní. Poskytovatel vám pomůže posoudit vaše riziko a doporučí vám testy na další pohlavně přenosné nemoci.

Při testování na syfilis vás poskytovatel vyšetří a odebere vám vzorek krve, aby zjistil známky infekce. Poskytovatel vám může odebrat trochu tekutiny nebo malý kousek kůže z rány po syfilidě a prohlédnout si ji pod mikroskopem. Jediný způsob, jak s jistotou zjistit, zda máte syfilis, je navštívit poskytovatele zdravotní péče a nechat si udělat laboratorní test.

Léčba syfilis

Jak se syfilis léčí?

Váš poskytovatel zdravotní péče léčí syfilis antibiotiky. Antibiotika jsou druh léku, který léčí bakteriální infekce. Nejčastěji používaným lékem na syfilis je penicilin. Kolik léků potřebujete a jak dlouho je budete užívat, závisí na stadiu syfilis a na vašich příznacích.

Všechna antibiotika musíte dobrat, i když bolest nebo vyrážka zmizí. Je důležité kontaktovat všechny, se kterými jste měli v posledních dvou letech pohlavní styk, a říct jim, že by se měli nechat vyšetřit.

Po vyléčení syfilis vám lékař provede krevní testy, aby se ujistil, že infekce vymizela. Po léčbě můžete syfilis znovu dostat, proto nezapomeňte praktikovat bezpečný sex a pravidelně se nechat testovat, pokud máte zvýšené riziko syfilis.

Je syfilis 100% vyléčitelná?

Ano, váš lékař může syfilis léčit antibiotiky. Antibiotika infekci vyléčí, ale neexistuje žádný způsob, jak napravit orgány poškozené syfilidou.

Jak mohu snížit riziko onemocnění syfilidou?

Jediným způsobem, jak syfilidě (a dalším pohlavně přenosným chorobám) předejít, je zdržet se sexu. Pokud jste sexuálně aktivní, můžete snížit riziko onemocnění syfilis tím, že budete při sexu vždy používat kondom nebo zubní vložku. Je důležité používat kondom správně, aby se snížila pravděpodobnost nákazy.

Zeptejte se svých sexuálních partnerů na jejich zdravotní anamnézu a na to, zda byli testováni na pohlavně přenosné choroby. Pokud má váš partner syfilis, může vás znovu nakazit. Je důležité, aby se i oni léčili.

Jak bych o sebe měl/a pečovat?

Syfilis a další sexuálně přenosné infekce (STI) způsobují vážné zdravotní problémy. Vyžadují okamžitou lékařskou péči od poskytovatele zdravotní péče. Pokud vám byla diagnostikována, je důležité dokončit léčbu, abyste infekci dále nešířili. Další věci, které byste měli udělat, zahrnují:

 • Kontaktujte všechny, se kterými jste měli sexuální kontakt, a řekněte jim to, aby se i oni mohli léčit.
 • Praktikujte bezpečný sex používáním kondomu nebo zubní zábrany.
 • Pravidelně se nechte testovat na syfilis a další pohlavně přenosné choroby.
 • Minimalizujte počet sexuálních partnerů, které máte.
 • Nebojte se zeptat nových partnerů na jejich sexuální historii.

Další často kladené otázky

Je syfilis pohlavně přenosná nemoc nebo pohlavně přenosná infekce?

Mezi pohlavně přenosnou chorobou a pohlavně přenosnou infekcí není žádný skutečný rozdíl. Obojí označuje stavy, které se mohou přenášet z člověka na člověka nechráněným pohlavním stykem. Termín „pohlavně přenosná choroba“ je však přesnější a je s ním spojeno méně historické a politické zátěže než s „pohlavně přenosnou chorobou“.

Poznámka

Syfilis je léčitelná pohlavně přenosná choroba. Je důležité nechat se testovat, abyste mohli podstoupit léčbu v raných stadiích infekce. Neléčená syfilis může vést k dlouhodobým zdravotním problémům. Se svým poskytovatelem zdravotní péče byste měli vést otevřený a upřímný rozhovor o své sexuální anamnéze. Váš poskytovatel vám pomůže posoudit vaše riziko, přijmout preventivní opatření a vytvořit plán, jak zůstat zdravý.

Zpět do obchodu