Vláknina

Cílem tohoto článku o vláknině je poskytnout vám přístup ke spolehlivým vědecky podloženým informacím, které podpoří každého na jeho cestě ke zdravé výživě. V této části se dočtete o vláknině, potravinách, které vlákninu poskytují, a o tom, jak mohou ovlivnit naše zdraví.

OBSAH:

 • vláknina co to je?
 • požadavky na vlákninu a její příjem
 • vláknina důkazy o zdraví
 • Vláknina a jej zdroje
 • Vláknina na etiketě

vlaknina1

vláknina co to je?

Vláknina je komplexní skupina látek v rostlinných potravinách, které nemohou být zcela rozloženy trávicími enzymy. Patří sem vosky, lignin, beta-glukany a polysacharidy, jako je celulóza a pektin.

Původně se mělo za to, že vláknina je zcela nestravitelná a neposkytuje žádnou energii. Nyní je známo, že některé druhy vlákniny mohou být v tlustém střevě fermentovány střevními bakteriemi (souhrnně nazývanými střevní mikroflóra) za vzniku mastných kyselin s krátkým řetězcem a plynů (metanu, vodíku a oxidu uhličitého). Mastné kyseliny se vstřebávají do krevního oběhu a poskytují malé množství energie, které mohou využít buňky vystýlající tlusté střevo, a předpokládá se, že zlepšují funkci střevní bariéry. Množství produkovaného plynu závisí na druhu konzumované vlákniny a na přítomnosti střevních bakterií. Po výrazném zvýšení množství vlákniny ve stravě se u některých lidí objeví příznaky, jako je nadýmání, břišní nepohodlí a větry. Tlusté střevo a střevní bakterie se však postupně přizpůsobí zvýšenému příjmu a příznaky se obvykle zmírní.

požadavky na vlákninu a její příjem

Při hodnocení důkazů o souvislostech mezi vlákninou a zdravotními výsledky zjistila SACN významné snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky 2. typu a rakoviny tlustého střeva při příjmu 30 g a více vlákniny denně.

Doporučení pro příjem vlákniny pro dospělé i děti jsou uvedena níže. Děti potřebují ve stravě úměrně méně vlákniny.

 • Dospělí
  30 g vlákniny denně
 • Dospívající ve věku 16-18 let
  30 g/den
 • Děti ve věku 11-16 let
  25 g/den
 • Děti ve věku 5-11 let
  20 g/den
 • Děti ve věku 2-5 let
  15 g/den

akcnibalicky

vláknina důkazy o zdraví

Existují přesvědčivé důkazy z prospektivních studií, že strava bohatá na vlákninu, zejména obilnou vlákninu a celozrnné obiloviny, je spojena s nižším rizikem kardiovaskulárních onemocnění, koronárních příhod, mrtvice, diabetu 2. typu a rakoviny tlustého střeva.

Vláknina a jej zdroje

Protože se jednotlivé složky vlákniny vyskytují v potravinách obsahujících vlákninu v různém poměru a mají různé vlastnosti, je důležité jíst různé potraviny obsahující vlákninu. Níže uvádíme několik příkladů různých složek vlákniny a jejich potravinových zdrojů.

 vlaknina

Vláknina na etiketě

Podobně jako sacharidy, tuky a bílkoviny je vláknina zdrojem energie a poskytuje v průměru 2 kcal na gram. Výživové údaje na etiketách potravin musí odpovídat formátu stanovenému v nařízení EU o poskytování informací o potravinách spotřebitelům. Zatímco obsah energie, tuků, nasycených mastných kyselin, sacharidů, cukrů, bílkovin a soli v potravinách je povinný, obsah vlákniny je nepovinný.

Výrobci mohou dobrovolně uvádět potraviny jako "zdroj vlákniny", pokud obsahují alespoň 3 g vlákniny na 100 g nebo alespoň 1,5 g vlákniny na 100 kcal, nebo jako "s vysokým obsahem vlákniny", pokud obsahují alespoň 6 g vlákniny na 100 g nebo alespoň 3 g vlákniny na 100 kcal. Při použití těchto tvrzení musí být obsah vlákniny uveden ve výživových údajích na zadní straně obalu.

Pro "vlákninu" nebyla schválena žádná zdravotní tvrzení, protože tvrzení musí být založeno na spolehlivém důkazu konkrétního vztahu příčiny a účinku, což u rozmanité kategorie sloučenin zahrnutých do definice vlákniny není možné. Ve Spojeném království (Anglie, Wales a Skotsko) byla schválena řada zdravotních tvrzení pro konkrétní druhy vlákniny, která popisují vztah mezi konzumací daného druhu vlákniny a zdravím. S každým tvrzením jsou spojeny podmínky použití, které musí být splněny, aby mohl být výrobek tvrzením označen, včetně v některých případech konkrétních informací, které musí být spotřebiteli poskytnuty, pokud je tvrzení uvedeno. Některé příklady povolených tvrzení jsou uvedeny níže. Úplný seznam povolených tvrzení naleznete v britském rejstříku výživových a zdravotních tvrzení (NHC).

Zpět do obchodu