Vlasy: Výhody a nevýhody keratinových procedur

Obsah:

  • Co je keratin?
  • Co je brazilská keratinová kúra a jak funguje?
  • Jsou brazilské keratinové kúry vhodné pro vlasy?
  • Potenciální přínosy keratinového ošetření
  • Možná rizika keratinových procedur
  • Jak si vybrat keratinovou kúru

vlasy a keratin

Keratinová ošetření pomáhají vyhlazovat vlasové kutikuly, což může vlasům dodat lesklejší vzhled. Mohou také pomoci vašim vlasům rychleji uschnout. Jsou však také drahé a někdy obsahují potenciálně škodlivé složky.

Keratinová kúra, někdy nazývaná brazilská foukaná nebo brazilská keratinová kúra, je chemické ošetření, které se obvykle provádí v salonu a díky němuž mohou vlasy vypadat rovnější až po dobu 6 měsíců. Dodává vlasům intenzivní lesk a může omezit jejich krepatění.

Procedura zahrnuje umytí vlasů a následné nanesení přípravku kadeřníkem na mokré vlasy, kde působí přibližně 30 minut.

Někteří kadeřníci dávají přednost tomu, aby vlasy nejprve vyfoukali a poté aplikovali přípravek na suché vlasy. Poté vlasy po malých částech vyžehlí a tím ošetření dokončí.

Celý proces může trvat několik hodin - vezměte si proto s sebou knihu nebo něco klidného na práci!

Pokud si nejste jisti, zda je pro vás keratinová kúra vhodná, zvažte níže uvedené výhody a nevýhody.

Co je keratin?

Keratin je složený protein a základní strukturální složka kůže, vlasů a nehtů lidí i zvířat. Skládá se z kombinace aminokyselin, včetně cysteinu, který je bohatý na síru posilující vlasy, a kůra neboli struktura vlasu trochu připomíná žebřík nebo schody, přičemž jednotlivé příčky tvoří vazby různé pevnosti.

Rovné vlasy mají strukturu jako tradiční žebřík, zatímco kudrnaté vlasy jsou jako točité schodiště. Husté vlasy jsou obvykle výsledkem silnějších sirných vazeb. Narušení těchto vazeb umožňuje trvale změnit strukturu vlasů z kudrnatých na rovné a obnovit spirálové schodiště jako žebřík.

Co je brazilská keratinová kúra a jak funguje?

Může se zdát rozporuplné používat keratinovou kúru, když jsou naše vlasy již z 95 % tvořeny keratinem, ale tyto bílkoviny se ze dne na den snadno poškodí a vyčerpají. Toto vyčerpání je způsobeno především fyzickým poškozením, včetně používání tepelných stylingových nástrojů a chemických úprav, jako je trvalá ondulace a barvení. Nepříznivý vliv na strukturu může mít také stres.

Většina keratinových produktů obsahuje hydrolyzované keratinové proteiny, které se při zahřátí spojí s přirozeným keratinem našich vlasů. Tento proces se nazývá "zapečetění" a dochází k němu, když jsou vlasy napuštěny keratinovou kúrou, vysušeny a vyžehleny.

Vyčerpaný keratin může způsobit, že vlasy vypadají matně a krepatí, mohou být velmi křehké a náchylné k třepení konečků. Nahrazení keratinu pomůže obnovit kůru vlasů a dodá jim sílu a lesklý vzhled. Nejnovější brazilské keratinové kúry obsahují také aminokyseliny s nízkým pH, které vlasy narovnají a navrátí jim záviděníhodnou pevnost, což je samozřejmě skvělé pro všechny, kteří si chtějí nechat vlasy narůst.

Jsou brazilské keratinové kúry vhodné pro vlasy?

Původně se narovnávací kúry vyráběly z chemických látek, jako je thioglykolát, který narušuje strukturu a může způsobit obrovské škody. Ty se staly mnohem méně oblíbenými. Jednak si lidé častěji barví vlasy a barva a chemické narovnávací prostředky nejdou dohromady. Navíc móda přirozenější rovnosti a menší neživosti způsobila, že salony od těchto druhů škodlivých úprav ustoupily.

Tyto dřívější narovnávací úpravy nasytily vlasy před sušením a žehlením roztokem formaldehydu, čímž si vysloužily špatnou pověst. Formaldehyd je vysoce toxická a žíravá chemická látka a uvádí se, že je karcinogenní a pro člověka potenciálně smrtelná. Existují velmi přísné zákony týkající se přípustnosti této složky v kosmetice a v těchto raných přípravcích byl zjištěn 10 až 50násobek povoleného limitu. Platila pro ně také spousta pravidel, například že se několik dní nesměly mýt šamponem, a možná lidé zjistili, že jim dva až čtyři dny mastných zplihlých vlasů nevyhovují.

Potenciální přínosy keratinových ošetření

Tělo přirozeně produkuje bílkovinu keratin - z ní se skládají vlasy a nehty.

Keratin v těchto kúrách může pocházet z vlny, peří nebo rohů. Některé šampony a kondicionéry obsahují keratin, ale největšího přínosu obvykle dosáhnete při ošetření v salonu provedeném profesionálem.

Výhody profesionálního ošetření keratinem nebo domácího ošetření mohou zahrnovat:

Hladké a lesklé vlasy

Keratin vyhlazuje buňky, které se překrývají a tvoří vlasové prameny, což znamená snadnější úpravu vlasů a menší krepatění. Výsledkem je, že vlasy schnou bez krepatění a mají lesklý, zdravý vzhled.

Keratin může také snížit výskyt roztřepených konečků tím, že vlasy dočasně slepí dohromady.

Dlouhotrvající výsledky

Pokud se o vlasy staráte a nemyjete je příliš často (stačí 2 až 3krát týdně), může keratinová kúra vydržet až 6 měsíců.

Poddajnější vlasy

Díky keratinovým kúrám jsou vlasy lépe upravitelné, zejména pokud jsou vaše vlasy obzvláště kudrnaté nebo husté.

Pokud vlasy neustále upravujete teplem, zjistíte, že se po keratinové kúře vlasy rychleji vysušují. Někteří lidé odhadují, že keratin zkrátí dobu vysoušení vlasů o více než polovinu.

Vaše vlasy mohou být také zdravější a silnější, protože je můžete častěji sušit na vzduchu, čímž je ušetříte poškození teplem.

Růst vlasů

Keratin může vlasy posílit a zpevnit, takže se nebudou snadno lámat. Díky tomu se může zdát, že vlasy rostou rychleji, protože se jejich konečky nelámou.

Možná rizika keratinového ošetření

Formaldehyd

Mnoho (ale ne všechny) keratinové kúry obsahují formaldehyd, který může být při vdechnutí nebezpečný.

Formaldehyd ve skutečnosti způsobuje, že vlasy vypadají rovnější.

Podle šetření organizace Environmental Working Group se některé společnosti snaží skrýt skutečnost, že jejich keratinový přípravek tuto chemickou látku obsahuje.

Alternativy formaldehydu

Trvalejší možnosti narovnávání vlasů, jako jsou relaxační přípravky (někdy nazývané japonské narovnávače), ve skutečnosti narušují vazby vlasů pomocí složek thioglykolátu amonného a hydroxidu sodného. Tím se dosáhne trvalých výsledků, ale může to také způsobit nepříjemnou fázi dorůstání, kdy neošetřené vlasy u kořínků zacuchají. Existují keratinové kúry, které neobsahují formaldehyd (místo něj používají kyselinu glyoxylovou), ale nejsou tak účinné.

Náklady

Každá procedura se může pohybovat od 100 do 300 eur plus spropitné. K dispozici jsou i levnější domácí varianty, ale výsledky nevydrží tak dlouho.

Využijte co nejvíce nákladů

Keratinová ošetření by se neměla provádět častěji než třikrát ročně, protože časem mohou začít vlasy poškozovat. V létě, kdy je krepatění vlasů kvůli vlhkosti výraznější, si je lidé zpravidla chtějí nechat udělat.
Pomohlo vám to?

Obtížná údržba

Méně mytí vlasů a vyhýbání se plavání může některým lidem ztížit jejich údržbu.

Záleží na typu vody na vašich vlasech. Plavání v chlorované nebo slané vodě (v podstatě bazén nebo oceán) může zkrátit životnost keratinové úpravy. Budete také muset investovat do šamponu a kondicionéru, které neobsahují chlorid sodný a sulfáty, protože obě tyto látky mohou kúru znehodnotit.

S mytím počkejte. Po keratinové kúře budete muset počkat 3 až 4 dny, než si vlasy namočíte, takže pokud nepatříte k lidem, kteří rádi vynechávají mycí den, nemusí být tato kúra pro vás vhodná, a někteří lidé uvádějí zatuchlý zápach i po umytí.
Nedoporučuje se pro každého. Nedoporučuje se ani těhotným ženám.

Jak si vybrat keratinovou kúru

Keratinová úprava může usnadnit úpravu kudrnatých a hustých vlasů. Mohou také zkrátit dobu vysoušení vlasů.

Ošetření jsou však drahá a formaldehyd obsažený v mnoha výrobcích může být při vdechnutí nebezpečný, proto se ujistěte, že ošetření podstoupíte v dobře větraném prostoru, nebo si vyberte výrobek, který formaldehyd neobsahuje.

Zpět do obchodu