Bolest kloubů

Obsah článku:

 1. Bolest kloubů a její příčina
 2. Bolest kloubů a její léčba
 3. Léky na bolest kloubů
 4. Injekce proti bolesti kloubů
 5. Fyzikální terapie při bolestech kloubů
 6. Domácí péče při bolestech kloubů

 

Klouby tvoří spojení mezi kostmi. Poskytují oporu a pomáhají při pohybu. Jakékoli poškození kloubů v důsledku nemoci nebo úrazu může narušit váš pohyb a způsobit velkou bolest.

Bolest kloubů co pomáha? Některé výzkumy ukazují, že doplňky stravy s glukosaminem a chondroitinem mohou pomoci při bolestech kloubů a zlepšit jejich funkci. Obě tyto látky jsou součástí normální chrupavky, která pomáhá tlumit kosti a chránit klouby.

 

1. Bolest kloubů a její příčina 

Bolesti kloubů jsou velmi časté, zejména s přibývajícím věkem. V jednom celostátním průzkumu uvedla přibližně třetina dospělých, že v posledních 30 dnech trpěla bolestmi kloubů. Nejčastější stížností byla bolest kolen, následovaná bolestí ramen a kyčlí. Bolest kloubů však může postihnout jakoukoli část těla, od kotníků a chodidel až po ramena a ruce.  

Bolesti kloubů. Může k ní vést celá řada onemocnění:

 • Nejčastějším typem artritidy je osteoartróza, která se "opotřebovává".
 • Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které vzniká, když vaše tělo napadá vlastní tkáně.
 • K burzitidě dochází při zánětu tekutinových váčků, které pomáhají chránit klouby.
 • Dna je forma artritidy, která nejčastěji postihuje kloub palce u nohy.
 • Natažení, podvrtnutí a další zranění.

 

2. Bolest kloubů a její léčba 

Bolest kloubů může být od mírně dráždivé až po vysilující. Může zmizet po několika týdnech (akutní) nebo přetrvávat několik týdnů či měsíců (chronická). I krátkodobá bolest a otok kloubů může ovlivnit kvalitu vašeho života. Ať už je příčina bolesti kloubů jakákoli, obvykle ji můžete zvládnout pomocí léků, fyzikální terapie nebo alternativní léčby. 

Váš lékař se nejprve pokusí diagnostikovat a léčit onemocnění, které bolest kloubů způsobuje. Cílem je snížit bolest a zánět a zachovat funkci kloubů. 

bolest kloubů

  

3. Léky proti bolesti kloubů 

Při středně silné až silné bolesti kloubů s otokem může úlevu přinést volně prodejný nesteroidní protizánětlivý lék (NSAID) nebo lék na předpis, jako je aspirin, celekoxib, ibuprofen nebo naproxen. NSAID mohou mít nežádoucí účinky a potenciálně zvyšují riziko krvácení do zažívacího traktu. 

Pokud máte mírnou bolest bez otoku, může být účinný paracetamol. Při užívání tohoto léku však buďte opatrní, zejména pokud pijete alkohol, protože vysoké dávky mohou způsobit poškození jater. Vzhledem k rizikům byste měli všechny tyto léky proti bolesti užívat s opatrností. 

Pokud je vaše bolest tak silná, že NSAID nejsou dostatečně účinné, může vám lékař předepsat silnější opioidní lék. Protože opioidní léky mohou způsobovat ospalost, měli byste je užívat pouze pod dohledem lékaře. Mohou také způsobit zácpu, kterou můžete zmírnit užíváním projímadel. 

Mezi další léky, které mohou pomoci zmírnit bolest, patří např. 

Svalová relaxancia k léčbě svalových křečí (mohou být použita společně s NSAID ke zvýšení účinku)

některá antidepresiva a antiepileptika (která zasahují do signálů bolesti)

Lokální přípravky 

Kapsaicin - látka obsažená v chilli papričkách - může zmírnit bolest kloubů při artritidě a dalších onemocněních. Kapsaicin blokuje látku P, která pomáhá přenášet signály bolesti, a spouští v těle uvolňování chemických látek zvaných endorfiny, které blokují bolest. Mezi nežádoucí účinky kapsaicinového krému patří pálení nebo píchání v oblasti, kam je aplikován. Další možností lokálního použití je krém na artritidu obsahující složku methylsalicylát. 

4. Injekce proti bolesti kloubů 

U lidí, kteří nenajdou úlevu od bolesti kloubů pomocí perorálních nebo lokálních léků, může lékař vyzkoušet injekce. 

Steroidy. Nejčastěji může být steroidní lék (který může být kombinován s lokálním anestetikem) aplikován přímo do kloubu každé 3 až 4 měsíce. Steroidní injekce se nejčastěji používají u pacientů s artritidou nebo zánětem šlach. Pokud steroidní injekce maskují zranění, můžete kloub přetížit a ještě více poškodit. Zákroky jsou účinné, ale v mnoha situacích může být účinek dočasný.

Terapie plazmou bohatou na krevní destičky. Plazma bohatá na krevní destičky (PRP) se vyrábí z vaší vlastní krve, která se pak vstřikuje do bolestivého kloubu. Váš kloub obsahuje velké množství krevních destiček a proteinů, které mají protizánětlivé a imunomodulační účinky.

Proloterapie. Zahrnuje sérii injekcí dráždivé látky (často cukerného roztoku) do kloubů, vazů a šlach. Teorie spočívá v tom, že injekce stimulují místní hojení poškozených tkání. Léčebný program může zahrnovat 15 až 20 injekcí podávaných měsíčně po dobu 3 až 4 měsíců.

Mezi další možnosti injekcí patří:

Odstranění tekutiny z kloubu (často se provádí ve spojení se steroidními injekcemi).

injekce hyaluronanu, syntetické verze přirozené kloubní tekutiny. Ten se používá k léčbě osteoartrózy.

 

5. Fyzikální terapie bolesti kloubů 

Můžete spolupracovat s fyzioterapeutem na posílení svalů kolem kloubu, stabilizaci kloubu a zlepšení rozsahu pohybu. Terapeut bude používat techniky, jako je ultrazvuk, tepelná nebo chladová terapie, elektrická nervová stimulace a manipulace. 

Pokud máte nadváhu, může snížení hmotnosti částečně zmírnit tlak na bolestivé klouby. Cvičení je jedním z účinných způsobů, jak zhubnout (spolu s dietou), ale dávejte pozor, abyste se drželi cvičení s nízkou zátěží, které kloub dále nedráždí. Mezi nejlepší cvičení patří plavání a jízda na kole, protože obě umožňují procvičovat klouby, aniž by na ně působily nárazy. Protože voda je vztlaková, plavání také částečně zmírňuje tlak na klouby.

 

6. Domácí péče při bolestech kloubů 

Krátkodobé bolesti kloubů můžete zmírnit pomocí několika jednoduchých domácích technik. Jedna z metod je známá pod zkratkou PRICE: 

Chraňte kloub ortézou nebo zábalem.

Nechte kloub odpočívat a vyhněte se všem činnostem, které vám způsobují bolest.

Kloub několikrát denně asi 15 minut ledujte.

Kloub stlačujte elastickým obvazem.

Zvedněte kloub nad úroveň srdce. 

Přikládání ledu na bolestivé klouby může zmírnit bolest a zánět. Při svalových křečích v okolí kloubů zkuste několikrát denně používat nahřívací polštářek nebo zábal. Lékař vám může doporučit přelepení kloubu páskou nebo dlahou, aby se minimalizoval pohyb nebo snížila bolest, ale vyhněte se tomu, abyste kloub drželi v klidu příliš dlouho, protože nakonec může ztuhnout a ztratit funkci. 

Bolest kloubů a její alternativní léčba 

Některé výzkumy ukazují, že doplňky stravy s glukosaminem a chondroitinem mohou pomoci při bolestech kloubů a zlepšit jejich funkci. Obě tyto látky jsou součástí normální chrupavky, která pomáhá tlumit kosti a chránit klouby. Doplňky stravy s glukosaminem a chondroitinem jsou k dispozici ve formě kapslí, tablet, prášku nebo tekutiny. Přestože tyto doplňky nefungují u každého, je bezpečné je vyzkoušet, protože nemají žádné významné vedlejší účinky.

 

 

Zpět do obchodu