Zdravá trávicí soustava

Trávicí soustava, to je jeji úkolem? Úkolem naší trávicí soustavy je rozkládat potravu na malé částice, které naše buňky využívají k získávání energie. Věděli jste, že velkou roli v našem trávení hrají bakterie, které nám pomáhají produkovat vitaminy a trávit určité skupiny potravin?

V tomto článku vám odpovíme na otázku "Pomáhají probiotika vašemu trávicímu systému?". A "Jsou probiotika důležitá pro podporu trávení a nadýmání?

Podíváme se také na:

1. Co probiotika dělají v trávicím systému?
2. Jsou probiotika pro trávicí systém prospěšná?
3. Jsou probiotika dobrá pro zdravý trávicí systém?
4. Jaké jsou příznaky toho, že potřebujete probiotika?
5. Jsou probiotika dobrá na podrážděný žaludek?

 

1. Co dělají probiotika v trávicí soustavě?

Víme, že optimální trávení má zásadní význam pro naše dlouhodobé zdraví, proto se pojďme blíže podívat na to, jak naše trávení funguje a jaké přínosy mají probiotika pro žaludek. Po vstřebání všech živin přechází voda, bakterie a vláknina do tlustého střeva. Přibližně dvě třetiny naší stolice tvoří voda a nestrávená vláknina a produkty potravy. Zbývající třetinu tvoří živé a mrtvé bakterie. Ve skutečnosti tlusté střevo obsahuje biliony bakterií, které jsou známé také jako probiotika.

Jedním ze způsobů, jak bakterie přímo usnadňují trávení, je, že některé bakterie mohou produkovat laktázu, která je potřebná k rozkladu mléčných bílkovin. Nejzajímavější úlohou bakterií při podpoře lidského trávení je jejich schopnost fermentovat vlákninu a produkovat tzv. mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA), jako jsou kyselina máselná, propionová a octová. Které jsou hlavním zdrojem paliva pro buňky našeho tlustého střeva. Tyto mastné kyseliny s krátkým řetězcem posilují integritu tlustého střeva, aby umožnily správné trávení tuků, bílkovin a škrobů, a zároveň představují fyzickou bariéru, která zabraňuje pronikání cizorodých látek.

Proto je velmi důležité, aby naše strava obsahovala dostatek prebiotik z ovoce, zeleniny, fazolí, ořechů a semen, protože bez dostatku vlákniny v podstatě vyhladovíme buňky tlustého střeva a oslabíme jeho sliznici1. Zajímavé je, že jako lidé nedokážeme plně strávit vlákninu obsaženou v rostlinných potravinách. Místo toho se nestrávená vláknina dostává do tlustého střeva, kde ji naše bakterie využívají jako potravu a zdroj energie pro svůj růst a vývoj, což přímo prospívá našemu zdraví a pohodě, o trávení nemluvě.

Zdravý trávicí systém

 

2. Zdravá trávicí soustava: jsou probiotika prospěšná?

Jak bylo uvedeno výše, probiotika hrají důležitou roli v trávení a mají na nás synergický účinek. Jak přesně ale probiotika prospívají našemu trávení? Inu, bakterie pomáhají snižovat pH tlustého střeva 2, takže podmínky v našich střevech jsou méně příznivé pro patogeny. Probiotika také urychlují peristaltiku , což je svalový pohyb, který neustále posouvá potravu naším trávicím systémem. Je to proto, že mohou pomoci obnovit rovnováhu střevního mikrobiomu, a předpokládá se, že nerovnováha střevních bakterií zpomaluje dobu tranzitu. Naopak peristaltika se může také zrychlit, pokud je náš imunitní systém upozorněn, že jsme pozřeli něco škodlivého, a je tu proto, aby to co nejrychleji odstranil z našeho trávicího systému, než nám to způsobí škodu.

Nakonec jsem se zmínil, že vláknina z naší stravy vyživuje naše střevní bakterie, které produkují mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Právě tyto kyseliny nám pomáhají produkovat a vyrábět mnoho vitaminů, jako jsou vitaminy skupiny B, vitamin A a K. Předpokládá se, že naše střevní bakterie hrají roli také při vstřebávání vitaminu D3. Odpověď na otázku, zda jsou probiotika vhodná pro trávení, tedy zní ano, protože v tomto složitém tělesném procesu hrají velmi důležitou roli. Počínaje trávicími enzymy, které jsou produkovány ve slinivce břišní a pomáhají nám trávit tuky, sacharidy a bílkoviny. Mezitím v tlustém střevě dochází ke kvašení nestrávené vlákniny našimi střevními bakteriemi, přičemž vznikají mastné kyseliny s krátkým řetězcem a vitaminy.

 

3. Nejlepší probiotika pro trávicí soustavu

Nejlepší probiotika pro zdraví trávicího systému závisí na vašich konkrétních potřebách. Proto je důležité vybrat si pro vás ty správné kmeny. Chceme také podpořit rozmanitost v rámci našeho střevního mikrobiomu. Pokud máme dostatek prospěšných živých bakterií, zabírají ve střevě místo, což znamená, že je zde méně prostoru pro růst a usídlení nepříznivých patogenů nebo bakterií.

Dvě skupiny rodů, které tvoří většinu zdravého lidského střeva, jsou Lactobacillus a Bifidobacterium, které se vyskytují převážně v tlustém střevě. Při řešení zažívacích problémů je důležité najít ten správný kmen.

zdravi travici system

 

4. Jaké jsou příznaky toho, že potřebujete probiotika?

Pokud se u vás vyskytuje některý z následujících příznaků a symptomů, může to znamenat, že by vašemu trávicímu systému mohl prospět probiotický doplněk stravy, který podporuje dobré zdraví střev:

 • Nadýmání
 • Plynatost
 • Průjem
 • Zácpa
 • IBS
 • Křeče v břiše
 • Poruchy trávení

 

Dalšími méně známými ukazateli mohou být:

 • Špatný spánek
 • Bolesti kloubů
 • Nesnášenlivost potravin
 • Autoimunita
 • Časté infekce močových cest
 • Špatná nálada

 

5. Trávicí soustava: jsou probiotika vhodná při žaludečních potížích?

Často dostáváme otázku, zda jsou probiotika vhodná při žaludeční nevolnosti? Odpověď zní ano. Probiotika totiž mohou pomoci obnovit normální rovnováhu po žaludečních potížích, které mohou být způsobeny nemocí, určitou léčbou nebo léky. Jedním z důvodů, proč mohou být probiotika užitečná, je, že po žaludečních potížích, jako je například průjem, je počet a rozmanitost našich živých bakterií často značně snížen. Pokud se neobnoví, může to vést k dysbióze (nerovnováze střevních bakterií), která je považována za příčinu mnoha dlouhodobých zažívacích problémů. Probiotika nebo pravidelná konzumace potravin, které obsahují živé bakterie, proto mohou pomoci obnovit rovnováhu našeho střevního mikrobiomu.

To je důležité, protože naše střevní bakterie fungují jako strážci, kteří brání škodlivým patogenům. Čím více prospěšných bakterií máme, tím méně prostoru je pro oportunní patogeny, takže probiotika pro žaludek mohou být velmi užitečná. To je také důvod, proč doporučujeme užívat probiotika spolu s antibiotiky nebo při cestování do cizích zemí, aby se snížilo riziko žaludečních potíží. Vzhledem k tomu, že živé bakterie pomáhají snižovat dysbiózu a modulovat imunitní systém, jsou skvělým dlouhodobým každodenním postupem, jak udržet střeva ve špičkové kondici. Proč tedy nevyzkoušet probiotické doplňky stravy pro zdraví trávicího traktu? Protože toto je skvělý příklad toho, kdy byste měli užívat probiotika na trávení.

 

Závěr

V tomto článku jsme toho popsali hodně, takže zde je stručné shrnutí hlavních bodů:

 • Bakterie hrají klíčovou roli v našem trávení.
 • Užívání probiotik vám může prospět, pokud máte nadýmání, zácpu, průjem nebo bolesti žaludku.
 • Nejlepší probiotikum pro zdraví trávení bude záviset na vašich konkrétních potřebách.
 • Probiotika mohou pomoci při žaludečních potížích díky své schopnosti vytěsnit invazivní bakterie nebo patogeny.


Doufáme, že vám tento článek pomohl pochopit, jak probiotika podporují zdraví našeho trávicího traktu.

Zpět do obchodu