Probiotika a důvody, proč je užívat - PharmDr. Martina Milčáková, MPH

Aktuální téma - Probiotika a důvody jejich užívání

 

WHO definuje probiotika jako "živé mikroorganismy, které, pokud jsou v přiměřeném množství přijímány hostitelským organismem, přispívají ke zlepšení jeho zdravotního stavu".

Jsou to bakterie, dobré bakterie, které mají pozitivní vliv na naše zdraví. Hrají významnou roli při trávení, ochraně před škodlivými bakteriemi a v neposlední řadě při správném fungování imunitního systému. Pomáhají v boji proti infekcím.

Podávání probiotik je spojeno s řadou zdravotních přínosů, přičemž nejvíce výzkumů se věnuje trávení a imunitě. Přibližně 70 % imunitního systému se nachází ve střevech. Přibližně 35 až 50 % střevního obsahu tvoří bakteriální flóra. Bylo prokázáno, že doplňování probiotik podporuje fyziologické funkce trávicího systému a zdravou imunitní reakci.

 

Hlavní účinky probiotik:

  • Pomáhají regulovat pohyb střev, zmírňují nadýmání a žaludeční nevolnost.
  • Jsou prospěšné také pro osoby s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou, u nichž mohou zmírnit příznaky těchto onemocnění.
  • Podporují vstřebávání živin a minerálů, jako je vápník, železo a hořčík.
  • Chrání tělo před patogenními bakteriemi, kvasinkami a plísněmi.
  • Přispívají k tvorbě vitaminů skupiny B - B12 a B7 a vitaminu K2.
  • Snižují riziko vzniku alergií a ekzémů.
  • Zmírňují příznaky nesnášenlivosti laktózy, jako jsou průjem, nadýmání a bolesti břicha.
  • Mají význam v prevenci atopické dermatitidy.
  • Chrání před vaginálními mykózami.

 

 

Složení střevní mikroflóry negativně ovlivňuje konzumace alkoholu, stres, nadměrný příjem bílkovin (maso, vejce, uzeniny), konzumace potravin obsahujících rafinovaný cukr, hygienické návyky a užívání některých léků (antibiotika, antacida).

Probiotika jsou nejčastěji spojována s užíváním antibiotik. Úkolem antibiotik je ničit bakterie bez rozdílu, takže kromě nežádoucích bakterií ničí i prospěšné bakterie v našem střevě. Oslabení střevní mikroflóry vede k oslabení imunitního systému, což může paradoxně vést k rozvoji dalších infekcí a příznaků, jako jsou průjmy, žaludeční potíže nebo narušení vaginální mikroflóry s následnou kvasinkovou infekcí. Současné užívání probiotik pomáhá těmto problémům předcházet.

V posledních letech se změnil způsob stravování. Dnešní strava obsahuje málo vlákniny, která je pro život probiotik nezbytná. Vláknina je prebiotikum - potrava pro probiotika. Několik studií potvrdilo, že současné podávání probiotik a prebiotik má mnohem lepší výsledky v prevenci a léčbě některých onemocnění.

Také přehnaná hygiena, časté používání mýdel zbaví tělo nejen bakterií způsobujících nemoci, ale také nezbytných bakterií, které máme na všech površích těla. Když se probiotika z kůže "smyjí", kůže se stane nechráněnou a mohou se na ní usadit škodlivé bakterie, což vede ke vzniku alergií a kožních onemocnění.

Probiotika dostupná v lékárně by měla obsahovat kmeny bakterií, které jsou schopny přilnout k buňkám střevní sliznice, kde vytvářejí kolonie. Ideální je kombinace několika kmenů. Nejčastěji se používají Lactobacillus, Bifidobacterium, Escherichia, Enterococcus, Saccharomyces.

 

 

 

Doplněk stravy Hisbiotix obsahuje 10 miliard živých bakterií. Jedná se o kombinaci kmenů Bifidobacterium infantis, Lactobacillus paracasei, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus reuteri a Bifidobacterium lactis.

 

Doporučené dávkování je jedna kapsle denně s jídlem nebo po jídle s čistou vodou.

Probiotika Hisbiotix jsou vhodná i pro osoby s histaminovou a laktózovou intolerancí.

Jsou vhodné pro osoby starší 11 let.

 

 

Autor: PharmDr. Martina Milčáková, MPH

IMG-20210827-WA0002

Zpět do obchodu