Jaké jsou výhody aloe vera?

Obsah:

 • 1. Obsahuje zdraví prospěšné rostlinné sloučeniny
 • 2. Má antioxidační a antibakteriální vlastnosti
 • 3. Urychluje hojení ran
 • 4. Snižuje zubní plak
 • 5. Pomáhá hojit vředy
 • 6. Snižuje zácpu
 • 7. Dokáže zlepšit stav pokožky a předcházet vráskám
 • 8. Snižuje hladinu cukru v krvi
 • 9. Potenciálně pomáhá růstu vlasů
 • Jak používat aloe vera
 • Rizika
 • Shrnutí

Aloe vera je léčivá rostlina s antioxidačními a antibakteriálními vlastnostmi. Mezi přínosy aloe vera může patřit snížení zubního plaku, urychlení hojení ran, prevence vrásek a regulace hladiny cukru v krvi.

Aloe vera neboli Aloe barbadensis je hustá rostlina s krátkými stonky, která zadržuje vodu v listech. Je nejznámější pro léčbu kožních ran, ale má několik dalších využití, která by mohla být potenciálně zdraví prospěšná.

Tento článek uvádí osm potenciálních zdravotních přínosů aloe vera. Uvádí také některá rizika spojená s užíváním.

 

1. Aloe vera obsahuje zdraví prospěšné rostlinné sloučeniny

Aloe vera může pomoci při léčbě kožních poranění.
Kosmetický, farmaceutický a potravinářský průmysl aloe vera hojně využívá. Aloe vera je známá svými tlustými, špičatými a masitými zelenými listy, které mohou dorůstat délky 30 až 50 cm.

Každý list obsahuje slizovitou tkáň, která zadržuje vodu a činí listy hustými. Tato vodou naplněná tkáň je "gel", který si lidé spojují s výrobky z aloe vera.

Gel obsahuje většinu prospěšných bioaktivních látek v rostlině, včetně vitamínů, minerálů, aminokyselin a antioxidantů.

2. Aloe vera má antioxidační a antibakteriální vlastnosti.

Antioxidanty jsou důležité pro zdraví. Gel z aloe vera obsahuje silné antioxidanty patřící do velké skupiny látek známých jako polyfenoly.

Tyto polyfenoly spolu s několika dalšími sloučeninami obsaženými v aloe vera pomáhají potlačovat růst některých bakterií, které mohou u lidí způsobovat infekce.

Aloe vera je známá pro své antibakteriální, antivirové a antiseptické vlastnosti. To je jeden z důvodů, proč může pomoci při hojení ran a léčbě kožních problémů.

3. Aloe vera urychluje hojení ran

Lidé aloe vera nejčastěji používají jako lokální prostředek, potírají si jí kůži, místo aby ji konzumovali. Ve skutečnosti má dlouhou historii používání při léčbě ran a zejména popálenin, včetně spálenin od slunce.

Studie naznačují, že se jedná o účinný lokální přípravek na popáleniny prvního a druhého stupně.

Například přehled experimentálních studií zjistil, že aloe vera může zkrátit dobu hojení popálenin přibližně o 9 dní ve srovnání s běžnými léky. Pomáhala také předcházet zarudnutí, svědění a infekcím.

Důkazy o tom, že aloe vera pomáhá při hojení jiných typů ran, nejsou jednoznačné, ale výzkum je slibný.

akcnibalicky

4. Aloe vera snižuje zubní plak

Zubní kaz a onemocnění dásní jsou velmi časté zdravotní problémy. Jedním z nejlepších způsobů, jak těmto stavům předcházet, je omezit hromadění zubního plaku nebo bakteriálních biofilmů na zubech.

Ve studii na 152 školácích ve věku 8 až 14 let vědci porovnávali ústní vodu s aloe vera se standardní složkou ústní vody chlorhexidinem.

Po 4 týdnech používání ústní vody s aloe vera se snížil výskyt zubního plaku, zánětu dásní a slinného streptokoka Streptococcus mutans (bakterie produkující zubní plak), takže byla srovnatelná s chlorhexidinem.

Další studie z roku 2021 dospěla k závěru, že ústní voda z aloe vera je účinnou přírodní alternativou ústních vod s chemickým složením.

Gel z aloe vera je také účinný při ničení kvasinek vyskytujících se v ústech známých jako Candida albicans.

 

5. Pomáhá hojit afty

Mnoho lidí se někdy v životě setká s vředy v ústech nebo afty. Ty se obvykle tvoří pod rtem, uvnitř úst a trvají přibližně týden.

Studie prokázaly, že léčba aloe vera může urychlit hojení vředů v ústech.

Například přehled devíti randomizovaných kontrolovaných studií z roku 2022 dospěl k závěru, že léčba aloe vera může urychlit hojení ústních vředů lépe než jiné zákroky. Nabízí také kratší dobu hojení.

V jiné starší studii gel z aloe vera nejen urychlil hojení ústních vředů, ale také snížil bolest s nimi spojenou.

6. Aloe vera snižuje zácpu

Aloe vera může pomoci při léčbě zácpy.

Tentokrát je to latex, nikoliv gel, který poskytuje výhody. Latex je lepkavý žlutý zbytek přítomný těsně pod slupkou listu.

Klíčová sloučenina zodpovědná za tento účinek se nazývá aloin nebo barbaloin, který má prokázané projímavé účinky.

Lidé však vyjádřili obavy o bezpečnost při častém užívání.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení se zdá, že aloe vera není účinná proti jiným zažívacím potížím, jako je syndrom dráždivého tračníku nebo zánětlivé onemocnění střev.

7. Může zlepšit stav pokožky a zabránit tvorbě vrásek

Existují předběžné důkazy, které naznačují, že lokálně aplikovaný gel z aloe vera může zpomalit stárnutí pokožky.

Ve studii z roku 2009, které se zúčastnilo 30 žen starších 45 let, zvýšilo perorální užívání gelu z aloe vera produkci kolagenu a zlepšilo pružnost pokožky po dobu 90 dnů.

Recenze také naznačují, že aloe vera by mohla pomoci pokožce udržet vlhkost a zlepšit integritu pokožky, což by mohlo prospět suché pokožce.

8. Snižuje hladinu cukru v krvi

Lidé někdy používají aloe vera jako lék na cukrovku. Může totiž zvýšit citlivost na inzulín a pomoci zlepšit hospodaření s cukrem v krvi.

Přehledová studie z roku 2021 totiž dospěla k závěru, že existují středně až vysoce kvalitní důkazy ve prospěch účinků aloe vera u pacientů s prediabetem nebo diabetem 2. typu.

Kvalita těchto existujících studií však není ideální, takže vědci v současné době nedoporučují používání aloe vera pro tento účel.

9. Aloe vera potenciálně napomáhá růstu vlasů

Přínos aloe vera pro vlasy byl studován především v souvislosti se seboroickou dermatitidou, což je kožní onemocnění, které způsobuje zarudlou vyrážku s krustovitými, žlutobílými šupinami, obvykle na obličeji a pokožce hlavy.

Jedna z dřívějších studií naznačila, že aloe vera u lidí s tímto onemocněním výrazně snižuje svědění, šupinatění a velikost postižené oblasti.

Vzhledem k tomu, že seboroická dermatitida může vést k dočasnému vypadávání vlasů, zdůrazňuje to potenciál aloe vera pro podporu růstu vlasů.

Jak používat aloe vera

Aloe vera se může dodávat v různých formách, včetně lokálního gelu nebo masti, může se používat v surové formě nebo se může dokonce konzumovat jako tekutina.

Rizika

Aloe vera je bezpečný lék s několika málo známými vedlejšími účinky.

Podle Národního centra pro komplementární a integrativní zdraví je lokální použití pravděpodobně bezpečné.

Přesto může perorální užívání aloe vera způsobit žaludeční křeče nebo průjem v důsledku projímavých účinků. Objevily se také zprávy o poškození jater v souvislosti s perorálními formami aloe vera.

Rizika mohou být spojena také s nestráveným extraktem z celých listů aloe vera. Tato forma aloe vera se získává z listů rostliny a není filtrována, aby se odstranily chemické látky způsobující rakovinu.

Shrnutí

Aloe vera má řadu léčebných vlastností, zejména jako mast na kůži a dásně.

Lidé mohou používat gel z aloe vera v lahvičkách nebo jej užívat přímo z listů rostliny aloe. Šťáva z aloe vera má jiné využití než gel z aloe vera.

Perorální varianty by měly obsahovat odbarvený extrakt z celých listů aloe vera, aby se minimalizovalo riziko.

Před použitím produktů z aloe k léčbě onemocnění by se člověk měl vždy poradit s lékařem.

Zpět do obchodu