Kloubní výživa a osm základních živin pro zdraví kostí a kloubů

Dodržování zdravé stravy je důležité, i když nemáte bolesti kloubů. Pokud však máte bolesti kloubů způsobené osteoartrózou nebo zánětlivou artritidou, můžete do svého jídelníčku zařadit tyto potraviny, které pomáhají při zánětech a zdraví kloubů.

Obsah článku:

  1. Kloubní výživa a omega-3 mastné kyseliny
  2. Vápník pro kloubní výživu.
  3. Kloubní výživa a úloha vitaminu D.
  4. Kloubní výživa a místo vitaminu C v ní.
  5. Antokyany pro kloubní výživu 
  6. Kloubní výživa Polyfenoly 
  7. Kloubní výživa- sulforafan
  8. Dialyldisulfid

1. Kloubní výživa a omega-3 mastné kyseliny 

Omega-3 mastné kyseliny jsou známé jako užitečné v boji proti zánětům. Jako bonus jsou také prospěšné pro zdraví srdce. Snížení zánětu je klíčem ke zvládnutí bolesti a obnovení funkce. Omega-3 mohou být obzvláště užitečné pro lidi s revmatoidní artritidou, zánětlivou artritidou, která způsobuje otoky kloubů.

Najdete je v: tučných rybách, jako je losos, tuňák, sardinky, makrela a sleď; lněných semínkách; vlašských ořeších; edamame.

Kloubní výživa a osm základních živin pro zdraví kostí a kloubů

 

2. Vápník pro kloubní výživu

 

Vápník je nezbytný pro udržení zdravých a silných kostí. Pomáhá také při ovládání svalů a krevního oběhu. Naše tělo vápník přirozeně nevytváří, proto ho musíme získávat z potravin, které jíme. Když nemáme dostatek vápníku, naše tělo ho začne z kostí odstraňovat. To může nakonec kosti oslabit a vést k osteoporóze.

Většina lidí získává vápník z mléčných výrobků, ale existují i nemléčné potraviny, které vápník obsahují.

Najdete ho v: mléčných výrobcích, jako je mléko, sýr a jogurt, obohacených obilovinách, edamame, tmavé listové zelenině, jako je špenát a kapusta, obohaceném sójovém nebo mandlovém mléce.

3. Klubová výživa a úloha vitaminu D

 

Vitamin D jde ruku v ruce s vápníkem - vaše tělo potřebuje vitamin D, aby mohlo správně vstřebávat vápník z potravy. Naše tělo produkuje vitamin D při vystavení slunečnímu záření, ale příliš mnoho slunečního záření vystavuje naše tělo nadměrnému UV záření, které může vést k rakovině kůže. Proto se doporučuje získávat vitamin D prostřednictvím potravin nebo doplňků stravy.

Najdete ho v: tučných rybách, jako je losos, tuňák, sardinky, makrela a sleď, obohaceném mléce, obohaceném pomerančovém džusu, vaječných žloutcích, obohacených obilovinách.

 

4. Kloubní výživa a místo vitaminu C v ní 

Vitamin C pomáhá snižovat riziko zánětlivé artritidy a udržovat zdravé klouby. Důležité je užívat ho ve správném množství - ne příliš mnoho ani příliš málo. Doporučená denní dávka vitaminu C je 75 miligramů pro ženy a 90 miligramů pro muže.

Najdete ho v: pomerančích, grapefruitech, limetkách, jahodách, mangu, ananasu, paprikách.

Kloubní výživa a osm základních živin pro zdraví kostí a kloubů

 

 

5. Antokyany pro kloubní výživu 

 

Antokyany jsou antioxidanty, které se nacházejí v červeném a fialovém ovoci. Antokyany nejen dodávají ovoci pigment, ale mohou být také užitečné při snižování hladiny C-reaktivního proteinu, markeru zánětu.

Nacházejí se v červeném a fialovém ovoci, jako jsou třešně, jahody, maliny, borůvky a ostružiny.

 

6. Kloubní výživa Polyfenoly 

 

Polyfenoly jsou antioxidanty, které mohou pomoci snížit zánět kloubů a zpomalit rozpad chrupavky. Mohou také zlepšovat pevnost kostí a pomáhat tělu v boji proti infekcím, což může být užitečné pro pacienty s revmatoidní artritidou, kteří musí užívat imunosupresivní léky.

Najdeme je v: čajích (zeleném, černém, oolong a bílém), zejména v čaji matcha (práškové zelené čajové lístky), protože má vyšší koncentraci polyfenolů.

 

7. Kloubní výživa- sulforafan

 

Studie zjistily, že sulforafan může blokovat enzymy, které ničí kloubní chrupavku, a pomáhá snižovat zánět. Obě tyto věci mohou být pro pacienty s osteoartrózou velmi užitečné.

Najdete ho v: brukvovité zelenině, jako je brokolice, růžičková kapusta, zelí, květák a kapusta.

 

8. Dialyldisulfid

Výzkum také zjistil, že diallyl disulfid může omezit enzymy poškozující chrupavky. Podle studie měli lidé, kteří pravidelně konzumovali potraviny obsahující tuto látku, méně příznaků časné osteoartrózy.

Nachází se v: potravinách z čeledi allium, jako je česnek, cibule a pórek.

Zjistíte, že výše uvedené potraviny jsou obecně součástí každé zdravé stravy. Nemusíte vyhledávat žádné neobvyklé potraviny, abyste si udrželi stravu, která podporuje zdraví kostí a kloubů. Navíc tyto potraviny obsahují mnoho dalších zdraví prospěšných látek, kvůli kterým stojí za to je zařadit do svého jídelníčku, i když vás bolesti kloubů netrápí každý den.

 

 

Zpět do obchodu