6 potravin a rostlinných výtažků pro lidi s antihistaminovou intolerancí

Níže uvádíme šest potravin a rostlinných výtažků, které jsou údajně poměrně účinné při blokování účinků histaminu.

1.Kopřiva

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) neboli kopřiva, jak se jí běžně říká, je v přírodní medicíně poměrně oblíbená a může mít také přirozené účinky blokující histamin. Ironií však je, že tatáž rostlina, která při kontaktu svých jemných chloupků s pokožkou vyvolává kopřivku, působí na odstranění tohoto problému.
V jedné konkrétní studii bylo zjištěno, že u 58 % účastníků, kteří denně požívali 300 mg lyofilizovaných kopřiv, se jejich příznaky výrazně zlepšily ve srovnání s tím, když požívali placebo. Listy používejte k vaření čaje nebo je vařte jako zeleninu. Chloupky na povrchu při vaření ztrácejí svou kopřivovitost.

 

2. Devětsil

Jedná se o bahenní rostlinu, která roste hojně po celé Evropě a také v některých oblastech Severní Ameriky a Asie. Výzkumy založené na důkazech ukazují, že může být účinná při léčbě intenzity a četnosti záchvatů migrény a také při zmírňování příznaků nosních alergií vyvolaných histaminem.
Může však způsobovat nežádoucí účinky, jako je ospalost, potíže s dýcháním, průjem, svědění očí, bolest hlavy a říhání.

Za zmínku stojí také to, že rostlinné výtažky z nočních listů mohou obsahovat alkaloidy, o kterých je již dlouho známo, že způsobují rakovinu a poškození jater. Nicméně jsou k dispozici rostlinné extrakty, které alkaloidy neobsahují, ačkoli nebyly provedeny žádné studie, které by zkoumaly dlouhodobé účinky jejich užívání.

 6 potravin a rostlinných výtažků pro lidi s antihistaminovou intoleranci

 

3.Bromelain

Jedná se o sloučeninu, která se nachází především v ananasu, ačkoli je k dispozici také ve formě doplňků stravy. Bylo prokázáno, že je poměrně účinný při léčbě histaminem vyvolaného zánětu a dýchacích potíží, pokud se ho denně konzumuje 400-500 mg.
U některých jedinců může vyvolat následující nežádoucí účinky:

zrychlený srdeční tep
zažívací potíže
změny menstruačního cyklu
Neužívejte doplňky stravy obsahující bromelain, pokud máte alergii na ananas.

6 potravin a rastlinných výťažkov pre ľudí s antihistaminovou intoleranciou

 

 

4.Probiotika

Jedná se o kombinaci kvasinek a živých bakterií, které pomáhají udržovat zdravý trávicí systém a nezpůsobují produkci histaminu v těle. Nejběžnějším probiotikem je bezesporu Lactobacillus, který najdete ve fermentovaných potravinách, jako je jogurt, Bifidobacterium, které najdete v některých mléčných výrobcích, a Saccharomyces boulardii, což je druh kvasinek.
Každý z nich působí na posílení imunitního systému, což zase pomáhá tělu bránit se alergiím, a proto má vlastnosti blokátoru histaminu.

 

 

5. Vitamin C

Když už mluvíme o sloučeninách posilujících imunitu, vitamin C dokáže mnohem více než jen posílit imunitní systém. Je to také silné antihistaminikum.Ve studii z roku 2018, která zkoumala účinnost vitaminu C při léčbě alergií vyvolaných histaminovou intolerancí, vědci zjistili, že hlavní roli při vzplanutí alergie hraje oxidační stres.

Vitamin C, známý protizánětlivý a antioxidační prostředek, zvládá nadměrný zánět, aniž by potlačoval schopnost imunitního systému bojovat proti škodlivým sloučeninám, které se dostávají do těla. Odborníci doporučují užívat denně 2 gramy vitaminu C, který působí jako přírodní blokátor histaminu. Mezi zdroje vitaminu C z ovoce a zeleniny patří

brokolice, paprika, citrusové plody, květák, meloun meloun, zimní dýně, jahody, kiwi.

6 potravin a rostlinných výtažků pro lidi s antihistaminovou intoleranci 

 

6. Kvercetin

Tato antioxidační flavonoidní sloučenina je přítomna v několika různých druzích rostlin a potravin. Podle výzkumů může jeho zařazení do stravy zmírnit příznaky alergie díky jeho antihistaminovým a protialergickým vlastnostem. Mezi příklady potravin a bylin, které obsahují kvercetin, patří např:

Jablka, brokolice, černý čaj, pohankový čaj, ginkgo biloba, červená cibule, paprika.
Kvercetin si můžete koupit také jako doplněk stravy.

 

 

Zpět do obchodu